Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Epson EH-TW9400 | TEST | Kolejny hit w swojej klasie? Projektor 2019 Ultra HD 4K@60Hz

Firma Epson to jeden z liderów rynku projektorów do kina domowego, który wyraźnie zapisał się na kartach historii za sprawą modelu TW9300. Od debiutu tego projektora upłynęły już aż 3 lata przez które ilość nabywców rosła lawinowo - jeden z wątków na naszym forum dotyczący tego modelu ma ponad 163 strony! Projektor zdawał się idealnie wypełniać lukę pomiędzy modelami, które mają "Ultra HD" tylko w nazwie, gdyż nie są w stanie skutecznie reprodukować ani efektu HDR, ani szerokiej palety barw (mowa tu o projektorach za 3 - 5 tys zł.), a urządzeniami high-endowymi marki JVC, czy Sony, jednak bariera cenowa dla większości osób jest nie do przeskoczenia w przypadku tego typu produktów. TW9300 miał jednak swoje poważne ograniczenia, głównie ze względu na port HDMI o ograniczonej przepustowości, w związku z czym niemożliwe było dostarczenie sygnału 4K@60Hz np. z konsoli Xbox One X, czy PS4 Pro, a także niemożliwe było oglądanie telewizji 4K HDR. Kilka dni temu do redakcji dotarł następca kultowego projektora, mianowicie Epson TW9400. Rozwiązuje on główną bolączkę swojego poprzednika (ograniczenia portu HDMI) zapewniając tym samym pełne pasmo 18Gbps pozwalające na bezproblemową obsługę odtwarzaczy, konsol do gier, tunerów TV 4K, a także komputerów PC! Oprócz tej fundamentalnej zmiany posiada także kilka innych udoskonaleń, ale o nich po kolei!

 

Przeczytaj całość

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W plusach jest mowa o 3D 120Hz, ale nie widzę tego w samym tekście. Może kilka słów o 3D? Akurat to interesuje mnie najbardziej. Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ok ,ale  praca  w trybie lampy w eko przy ekranie 150" z  hdr szału nie ma

Edytowane przez kendo999

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kendo999 napisał:

wszystko ok ,ale  praca  w trybie lampy w eko przy ekranie 150" z  hdr szału nie ma

A znasz jakiś projektor domowy, który w trybie ECO będzie w stanie wyświecić HDR przy 150"? :) W teście dałem zalecenia, że max 135" w najwyższym trybie lampy do HDR by to w ogóle miało sens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Maciej KoperCiekawy materiał. Dziekuję :)Czyli jednak nie tylko zlacze 18 gbs poprawili ale wynika z tego ze calosciowo jest to lepszy produkt. Lepsze mozliwosci kalibracji, szczeoglowosc, dodatkowe ustaiwienia HDR! Kontrast itp chyba podobnie jak w 9300  ?

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Programowo sporo ciekawych zmian, ale kontrast identyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Maciej Koper napisał:

Zgadza się. Programowo sporo ciekawych zmian, ale kontrast identyczny.

jeszcze jedno pytanie Macku, a jasność jak to wyglada ? wg specyfikacji nowy model jest troche jansniejszy od poprzednika czy dało sie to zauważyć ? W Twoim tescie z tego co pamietam test 9300 chyba 9400 wyszedł jaśniej ?

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd te wątpliwości? Przecież pomiary tych parametrów są opublikowane w obu testach. TW9400 jaśniejszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma watpliwości, teraz doczytalem 170 lumenów wiecej po kalibracji w trybie lampy high na max zoomie to juz powinno byc widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że nie przesadzili z ceną. Chyba w ostatnich czasach po raz pierwszy cena na starcie za nowy model jest niższa niż poprzednika.

Dobrze, że pozmieniali w opcjach HDR. Ogolnie duzy plus dla Epsona. Jakoś zostaje mi sentyment do Epsona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepszy sprzet w lepszej cenie. Bardzo fajne podejscie ze strony Epsona. 

3 godziny temu, user7878 napisał:

Jakoś zostaje mi sentyment do Epsona emoji6.png

u mnie podobnie :)

 

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z przepustowością transmitera w 9400W? Z tego co wiem nie obsługuje 4K@60Hz. Jak się będzie zachowywał z Xbox One X czy tunerem telewizji 4K HDR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, raf7705 napisał:

A wysil się i przeczytaj pierwszy post Maćka.

Chodzi o ten fragment?

Cytat

Rozwiązuje on główną bolączkę swojego poprzednika (ograniczenia portu HDMI) zapewniając tym samym pełne pasmo 18Gbps pozwalające na bezproblemową obsługę odtwarzaczy, konsol do gier, tunerów TV 4K, a także komputerów PC!

On dotyczy chyba podłączenia przez kabel hdmi a nie transmiter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak. Chodzi o kabel HDMI.

To chyba nie mogli popsuć w transmiterze tego co poprawili w tw9400 i czym się chwalą.

To by była wtopa nr 1 w 2019r hehehe.

 

A może mogli....

 

W tw9300 transmiter był lepszy niż HDMI ale nie miał pełnego 18Gb łącza.

 

Idąc tym tropem, transmiter nie powinien być gorszy.

 

Ale trzeba by było to sprawić.

Maciej miał na testach model bez transmitera, więc tego sprawdzić nie był w stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.02.2019 o 09:12, raf7705 napisał:

No tak. Chodzi o kabel HDMI.

To chyba nie mogli popsuć w transmiterze tego co poprawili w tw9400 i czym się chwalą.

To by była wtopa nr 1 w 2019r hehehe.

 

A może mogli....

 

W tw9300 transmiter był lepszy niż HDMI ale nie miał pełnego 18Gb łącza.

 

Idąc tym tropem, transmiter nie powinien być gorszy.

 

Ale trzeba by było to sprawić.

Maciej miał na testach model bez transmitera, więc tego sprawdzić nie był w stanie.

Pytanie pierwsze czy on go w ogóle miał na testach. Wygląda on jak przepisany z poprzedniego modelu. 

Ja po godzinie użytkowania jestem w stanie wytknąć 2 duże błędy w teście. 

Pierwsze to przycisk user , jakoś tam nie widzę trybu gra do wyboru. 

No i coś w stylu korekcja błędów w wyświetlanym obrazie. Ważne dla użytkownika który ma ekran ramowy. 

Zero informacji na ten temat.

 

Edytowane przez paulklacska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o transmiter to nie miałem okazji go przetestować, ponieważ mieliśmy wersję czarną. Dlatego nie napisałem bezpośrednio, że przesyła 18Gbps. Niektóre formaty jednak jest na pewno w stanie przesłać, bo radził sobie z tym w wersji TW9300W. Czekamy na potwierdzenie jak jest w nowym modelu.

9 minut temu, paulklacska napisał:

Ja po godzinie użytkowania jestem w stanie wytknąć 2 duże błędy w teście. 

Pierwsze to przycisk user , jakoś tam nie widzę trybu gra do wyboru. 

Funkcję tego przycisku ustawia się w menu projektora. Można wybrać bardzo wiele czynności wraz z przełączeniem fine/fast do gier. Obecnie nie mam już projektora, więc nie zrobię Ci zdjęcia, ale służę wycinkiem z instrukcji obsługi.

user.JPG

I służę cytatem z testu: "Uzyskać krótki lag możemy w dowolnym trybie obrazu, wystarczy przełączyć pomiędzy przetwarzaniem obrazu dokładnym, a szybkim (fine/fast), co spowoduje zablokowanie upłynniacza."

9 minut temu, paulklacska napisał:

No i coś w stylu korekcja błędów w wyświetlanym obrazie. Ważne dla użytkownika który ma ekran ramowy. 

Zero informacji na ten temat.

A konkretnie? Bo nic z tego nie zrozumiałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można wybrać wiele funkcji ale nie tryb gry. 

Co do drugiej opcji to postaram się to wytłumaczyć w prosty sposób.

Jak masz ekran ramowy i z jakieś przyczyny obraz wystaje ci z prawej,lewej ,na dole czy też u góry.

To masz możliwość korekcji tego. Wtedy obraz masz idealnie w ramach. Super opcja dla użytkownika który ma ramowy ekran. 

Dziwne ,że to ominoleś w teście.

Zdjęcia masz poniżej. 

Tryb user i maskowanie ( tak to się nazywa).

IMG_20190224_143239.jpg

IMG_20190224_143210.jpg

Edytowane przez paulklacska

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Maciej Koper napisał:

Jeśli chodzi o transmiter to nie miałem okazji go przetestować, ponieważ mieliśmy wersję czarną. Dlatego nie napisałem bezpośrednio, że przesyła 18Gbps. Niektóre formaty jednak jest na pewno w stanie przesłać, bo radził sobie z tym w wersji TW9300W. Czekamy na potwierdzenie jak jest w nowym modelu.

W sumie w instrukcji jest napisane: Projektor nie może transmitować sygnałów w paśmie 18 Gb/s, np. 4k60p/4:4:4 przy użyciu sieci bezprzewodowej. Pytanie co maksymalnie da się z tego wycisnąć? I jak ten transmiter będzie współpracował z Xbox One X czy tunerem tv 4k? :)

Edytowane przez potas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, paulklacska napisał:

Można wybrać wiele funkcji ale nie tryb gry. 

Co do drugiej opcji to postaram się to wytłumaczyć w prosty sposób.

Jak masz ekran ramowy i z jakieś przyczyny obraz wystaje ci z prawej,lewej ,na dole czy też u góry.

To masz możliwość korekcji tego. Wtedy obraz masz idealnie w ramach. Super opcja dla użytkownika który ma ramowy ekran. 

Dziwne ,że to ominoleś w teście.

Zdjęcia masz poniżej. 

Tryb user i maskowanie ( tak to się nazywa).

IMG_20190224_143239.jpg

 

Powtórzę jeszcze raz: można wybrać tryb gry. Przecież sam załączyłeś zdjęcie, gdzie widać przełącznik "Dokładnie/Szybko". To jest właśnie wejście w tryb Gry :)

Odnośnie maskowania, to jest to raczej oczywistość w projektorze z tej półki, ale nigdy w żadnej instalacji, którą obsługiwałem nie widziałem potrzeby używać maskowania. Jeśli się precyzyjnie ustawi projektor względem ekranu i prawidłowo wyreguluje zoom i lens shift to maskowanie staje się zbędne. No, chyba, że ktoś nie ma czarnego borderu wokół ekranu to i może jeden piksel będzie denerwował wtedy.

Natomiast takie ustawienie maskowania jakie wstawiłeś na screenie nie ma kompletnie sensu, bo skoro jest przycięte i w osi pionowej i poziomej to znaczy, że wystarczyło zmniejszyć zoom obiektywu by uzyskać pożądany rozmiar projekcji, zamiast przycinać sztucznie piksele na brzegach.

2 godziny temu, potas napisał:

W sumie w instrukcji jest napisane: Projektor nie może transmitować sygnałów w paśmie 18 Gb/s, np. 4k60p/4:4:4 przy użyciu sieci bezprzewodowej. Pytanie co maksymalnie da się z tego wycisnąć? I jak ten transmiter będzie współpracował z Xbox One X czy tunerem tv 4k? :)

Zobaczymy co odpowie producent, albo jeszcze szybciej uzyskamy odpowiedź jeśli ktoś się zgłosi na kalibrację z takowym ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam trochę innego rodzaju prośbę do Macieja Kopera. Zważywszy na swoje duże znajomości byłbyś w stanie skontaktować się z Epsonem i osobą kompetentną, która by mogła zadeklarować w końcu jakiś termin dostawy do Polski projektora EH-TW 9400 W (Białego). Żaden w Polsce sprzedawca nie potrafi podać daty dostawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak ten projektor ma się do Jvc x5900? Cena taka sama. Czy firma robi swoje? Tzn Jvc lepsze od Epsona?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

Cytat

Ciekawe jak ten projektor ma się do Jvc x5900? Cena taka sama. Czy firma robi swoje? Tzn Jvc lepsze od Epsona? 

Ja akurat testowałem oba te projektory stojące obok siebie (a dokładniej przełączając pomiędzy nimi na tych samych filmach oglądając te same sceny lub zapauzować obrazy itp) więc mogę podzielić się moja opinią.

Ekran white matt 150 cali, projekcja 5,5m od ekranu, fotele około 5m od ekranu.

Pokój dobrze zacieniony ale biały sufit. Testowałem w zasadzie głównie tytuły UHD bo o taki upgrade projektora do takiego materiału mi chodziło.

JVC pracował w trybie default dla HDR, Epson głównie w trybie natural. Oba projektory były w jakimś zakresie ustawione pod moje gusta. Zewnętrznej kalibracji nie zamierzałem robić więc bardziej porównywałem jakość obrazu out of the box + ustawienia jasności, kontrastu, gamma, temperatury kolorów i ewentualnie intensywności kolorów. Innych ustawień raczej nie ruszałem.

Krótkie wnioski:

  • JVC miało lepsze czernie ale tylko w bardzo ciemnych scenach. W mieszanych i jasnych przewaga w czerniach nie była widoczna. Ale jednocześnie JVC gubiło sporo szczegółów w cieniach w porównaniu do Epsona co akurat trochę mi przeszkadzało. W JVC bawiłem się ustawieniami shadow level (czy jakoś tak się to nazywało) ale niewiele to pomogło w różnicy między maszynami. Czarne niebo w JVC wyglądało sporo czarniej ale nie był to absolutnie poziom OLED czego się spodziewałem po tych wszystkich recenzjach :).
  • Epson jest dużo jaśniejszy co szczególnie widać w scenach dziennych. Dzięki temu miałem zdecydowanie lepsze wrażenia odbioru bardziej trójwymiarowego obrazu. Dla mnie był to jeden głównych czynników przemawiający za tym projektorem. Kontrast w dziennych scenach Na Obydwu projektach jest świetny ale Epson dzięki większej jasności jest po prostu przyjemniejszy i bardziej wciągający przy tak dużym ekranie jak u mnie.
  • Ostrość jest podobna, może jak się da pauzę to JVC jest delikatnie ostrzejszy w ustawieniach dafaultowych. Po podejściu do Ekranu na JVC latają mrówki/szum. Na Epsonie nic nie lata ale widać pixele. Więc inna technologia obrazu i inne artefakty :) W Epsonie można podnieść szczegółowość (detail Enhancement) i wtedy jest wyraźnie ostrzejszy ale kosztem tego że z części filmów wyłazi ziarno.
  • Kolory na Epsonie także bardziej mi się podobały bo były po prostu jaśniejsze. Kolory HDR są wyraźne i zdecydowanie bogatsze niż na standardowym BluR. 
  • Głośność pracy  - tu też nie znalazłem w żadnych recenzjach tego co zaobserwowałem. Na poziomie high Epson jest słyszalny ale sporo cichnie po włączeniu filmu bo prędkość wiatraka zależy od wyświetlanego obrazu. JVC ma stałą głośność i obroty wiatraka co powoduje że wcale nie jest cichszy.
  • W JVC nie ma regulacji tonalnej w HDR, w Epsonie jest i po podbiciu jasnych szczegółów jest bardzo dobry efekt szerokiej dynamicznej palety z dużą jasnością aby napędzić duży ekran. 

Tak więc myślałem że JVC będzie dużo lepszą maszynką, ale nawet jakby były w tej samej cenie raczej bym go nie wybrał ponad TW9400. Jednak Piękne kolory, jasność i HDR bardziej do mnie przemawiają niż lepsza czerń w ciemnych scenach. Już naużywałem się ciemniejszych projektorów w życiu ale taka jasność przy świetnym kontraście to jest dla mnie nowa jakość w kinie.  I dlatego zdecydowałem się na Epsona pomimo że wszyscy mówili że JVC jest lepsze. Moim zdaniem trzeba samemu zobaczyć i porównać na podobnym Ekranie aby mieć odpowiedź jak to wypada. Na małym ekranie myślę że Przewaga Epsona w tych elementach o których pisałem stałaby się może i wadą bo byłoby za jasno w SDR a zalety JVC jak poziom czerni zostają. Dlatego rozumiem że do Ekranów mniejszych JVC może zostawiac lepsze wrażenia i stąd takie opinie. Ale i tak bym sprawdził czy tak jest w rzeczywistości.

 

Edytowane przez Konrado_
  • Lubię 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak dużym ekranie jakim jest 150" również moim zdaniem epson z mocniejsza lampa lepiej się sprawdzi w hdr niż jvc.... 🙂 Tutaj potrzeba jak najmocniejszej lampy, ewentualnie ekranu z dużym gain pow.1.2 w celu wzmocnienia i podniesienia jasności w hdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam jak salony podchodzą do pokazów projektorów? Czy tak samo podchodzą do każdego jeśli chodzi o ustawienia? Skąd my klienci mamy wiedzieć że każdy został tak samo ustawiony (czyli najlepiej jak się da)? Czy na pewno ten za 10 i więcej tyś lepiej świeci niż ten za 5/7tyś?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...