Skocz do zawartości
hubio

SAMSUNG Q9FN W CODZIENNYM UŻYTKOWANIU

Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Adam60 napisał:

Nawet jak by jednak miało być tak jak piszesz - kto wie - może i niższe modele QLEDów wciąż są konkurencyjne do OLEDów... Nie sprawdzałem innych QLEDów, ale i tego nie można wykluczyć...

ta , q6,q7,q8 z podświetleniem krawędziowym i kontrastem 5000-6000:1

w dzień na pewno są konkurencyjne, i w sklepie też - zwłaszcza w trybie dynamicznym

było brać zamiast q6 - kupa kasy oszczędzona a w trybie dynamicznym czerń jest drugorzędna jak się dostaje non stop wieczorem 600nitów po oczach - źrenica zapewni super czerń

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Adam60 napisał:

Nawet jak by jednak miało być tak jak piszesz - kto wie - może i niższe modele QLEDów wciąż są konkurencyjne do OLEDów... Nie sprawdzałem innych QLEDów, ale i tego nie można wykluczyć...

ta , q6,q7,q8 z podświetleniem krawędziowym i kontrastem 5000-6000:1

w dzień na pewno są konkurencyjne, i w sklepie też - zwłaszcza w trybie dynamicznym

było brać q6 zamiast q9 - kupa kasy oszczędzona a w trybie dynamicznym czerń jest drugorzędna jak się dostaje non stop wieczorem 600nitów po oczach - źrenica zapewni super czerń :)

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, klaus71 napisał:

ta , q6,q7,q8 z podświetleniem krawędziowym i kontrastem 5000-6000:1

w dzień na pewno są konkurencyjne, i w sklepie też - zwłaszcza w trybie dynamicznym

było brać q6 zamiast q9 - kupa kasy oszczędzona a w trybie dynamicznym czerń jest drugorzędna jak się dostaje non stop wieczorem 600nitów po oczach - źrenica zapewni super czerń :)

Zdublowanie posta celowe żeby podkreślić jego ważność czy przypadkowe... :) ?

Pamiętaj, że wielu osobom nie zależy na doskonałej czerni, a zwracają uwagę na inne sprawy... Dla mnie kupno poniżej Q9 było bezsensowne bo różnica kilka tyś, a różnica dotycząca podświetlania krawędziowego olbrzymia... Tu nie chodzi co jest obiektywne, a co lubią ludzie... Czasami MK pisze, że zastosowano to, a to sztucznie co powoduje nienaturalny, ale ostrzejszy obraz niż powinien być, ale być może ludzie tego oczekują... Naprawdę nie każdy chce oglądać obraz na TV tak jak w kinie - ciemny i gliniany...

Wydaje mi się, że cenowo takie Q8 w stosunku do OLEDów to nie była jakaś przepaść. Może różnica z 1000zł - 2000zł, a momentami jak się złapało OLEDa w dobrej cenie to było po równo, a jednak te wyniki sprzedaży QLEDów z czegoś się biorą i nikt mnie nie przekona, że to kwestia wyłącznie marketingu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sprzedaży według mnie to totalnie nie trafiony temat. Przypuszczam że 80% kupujących telewizory kieruje się tym co im powie sprzedawca, który nie rzadko wie mniej od kupującego. 15% to tacy jak ja co mniej więcej już wiedzą co chcą kupić i najpierw przed zakupem coś poczytaj w Internecie. Testy ,recenzje ,parametry danych tv w danym przedziale cenowym. A 5% to tacy co z góry wiedzą co chcą kupić i nic innego. 

To że akurat ja mam Q9 to tylko przypadek zepsutego sony 9305 i że to był akurat początek 2018 roku. Przed zakupem byłem w czterech sklepach RTV i w każdym przy pytaniu co Pan poleca w tym przedziale cenowym usłyszałem - o Panie albo Samsung Q9 Albo LG oled modelu nie pamietam. Więc wychodzi na to że na początku roku 2018 nie było nic lepszego od tych dwóch modeli. Kilka miesięcy w tą lub tą i bym był posiadaczem, przypuszczam całkiem innego telewizora. 

Co do sprzedaży oled tv na pewno ma też wpływ przeszłość tej technologii. Czyli dużo filmików na YT o wypalaniu się,  sam muszę się przyznać że miałem obawy co do zakupu oleda przez wypalanie, bo znajomy powiedział mi jak grasz dużo na ps4 albo xbox (A gram bardzo dużo) to nie kupuj oleda bo ci się wypali. Nie znając, się brałem to zdanie kolegi pod uwagę przy zakupie. Filmiki na temat poboru prądu. Oj panie oled tu na tej scenie 380 wat A tu LCD tylko 180 wat A ta sama scena. Panie za prad sie pan nie wyplacisz itd....

Sam przypuszczam że jeżeli samsung nic nie zrobi w kierunku Dolby Vision to następny mój tv jednak będzie LG oled albo coś od Panasonic. Ale narazie jestem zadowolony z tego co mam i jak narazie o zmianie tv nie myślę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 5/31/2019 at 2:35 PM, WPPP said:

Gdy wyjdę z odtwarzania i ponownie uruchomię ten sam film lub dowolnie inny to opcja wyłączenia napisów już nie działa, wraca domyślna z napisami.

Jak nie chcesz oglądać z napisami to nie prościej po prosu wywalić plik z napisami z folderu z filmem żeby go nie wczytywał? Nie wiem od lat nie oglądałem filmu z dysku/pendrive. Ale większość chyba włącza napisy więc chyba ogólnie lepiej że ta opcja tak działa. 

 

On 6/2/2019 at 12:54 PM, Adam60 said:

Kasa - Reklama ( jak nie znasz piosenki posłuchaj sobie na YT).

Marketing to Samsung ma dobry. Co ma OLED do QLEDa? 

W zeszłym roku Samsung sprzedał około 300mln smartfonów. Flagowego S9 sprzedało się około 31 mln czy tym też się tak chwali jak tym że sprzedali 300mln smartfonów. 

Nie zdziwiłbym się jakby w QLEDach sprzedaż flagowej serii Q9 była jeszcze mniejsza niż te 10% 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Oni a ja myślę, że jak ktoś wydaje 15-20 tyś to jednak mimo wszystko i czyta w necie i ogląda sprzęt w sklepach... Pewno przy przedziale 2-3 tyś to rzeczywiście to co zachwali sprzedawca, ale wydając 3 średnie krajowe to jednak nie sądzę aby kupujący się kierowali wyłącznie opiniami sprzedawców. Nawet w bogatszych krajach 2-3 tyś euro to jest jedna pensja... Ale może Samsung gdzieś podał jaki jest procentowy udział Q9 w tych wszystkich QLEDach i niepotrzebnie się zastanawiamy...

Ja raczej się nie skuszę docelowo na OLEDa. Może jakiś mały do sypialni na testy, żeby zobaczyć co tak wszyscy chwalą... Mój wybór był świadomy... Na pewno jak byłem w sklepie bardzo podobała mi się czerń i detale w czerniach. Z 2 strony niestety obok nie stał QLED więc nie można było porównać, ale tak z pamięci to czerń była rzeczywiście super... Jednak na samej czerni świat się nie kończy... No i kwestia ceny. Ja za swój dałem 16 tyś. Czy znajdziemy 75'' OLEDa w  tej cenie ?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tryb dynamiczny nadaje się do sportu jak sygnal jest 4k i w HDR. Mecze Premier League czy LaLiga mozna wtedy tak oglądać chociaz i tak wg mnie lepiej zejsc troche z ustawień.

Ten z Polsatu jest w ich niby superHD z podbitym bitratem. W trybie dynamicznym na kanale Polsat Sport Premium 1 obraz wypala oczy zarowno podczas meczu jak i jeszcze bardziej podczas studia.
W Samsungu dodatkowo w trybie dynamicznym, oprocz podbitych jasnosci i kontrastu, podbite sa kolory co w ogole masakruje ten tryb.
Ale spoko hubio ja wiem że kiedyś odkryjesz 4k HDR w sporcie tak samo jak już ogladasz BluRay zamiast DVD.
Dla mnie jedyny normalny tryb w Samsungu Q9FN to tryb Film z wlasnymi poprawkami. Oczywiście to tylko moje zdanie...

  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Adam60 napisał:

No i kwestia ceny. Ja za swój dałem 16 tyś. Czy znajdziemy 75'' OLEDa w  tej cenie ?

75 cali to niema,  ale większy bo 77 cali Oled LG jak się poszuka jest już do kupienia poniżej 20 tys.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, user7878 napisał:

Ale spoko hubio ja wiem że kiedyś odkryjesz 4k HDR w sporcie tak samo jak już oglądasz BluRay zamiast DVD.

Oglądam i DVD i BD i 4K... Ani mnie nie stać ani nie ma wszystkich wydań na BD nie mówiąc o UHD... Pewno dla "niedzielnych" kinomanów zaliczających 1-2 filmy tygodniowo, a do tego lubiących jeden lub dwa gatunki to mogą sobie selekcjonować żeby mieć filmy tylko na BD. Natomiast dla mnie miłość do kina była od początku, a potem doszła miłość do technologii... Filmy oglądam codziennie i gorsza jakość DVD mi jakoś bardzo nie przeszkadza, szczególnie, że Panasonic robi cuda z DVD... Niestety nie ma co dyskutować z ludźmi, którzy nie mają określonego sprzętu, a jedyne co umieją to dowalać personalnie.

PS - nie po to zmieniłem nick żebyś pisał do mnie "hubio", szczególnie, że jak wyjaśniałem mam na imię Adam.

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Zmieszany 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 hours ago, Adam60 said:

Z jakiegoś powodu plazmy umarły...

Plazmy były drogie. Sporo droższe od LCD i bardziej skomplikowane w produkcji. Chyba nigdy nie było plazmy mniejszej niż 40-42". I nie jestem pewien czy do ich wyginięcia nie przyczyniła się też ich prądożerność. Zużywały chyba 3x tyle prądu co LCD tej samej wielkości. A Unia chyba wypuściła czy groziła jakąś dyrektywą o zużyciu energii. Stad pojawiły się te etykietki z klasami A, B, C itd. I na dodatek chyba te "mniejsze" plazmy 40-42" były tylko HD ready kiedy LCD były FLD dopiero chyba w ostatnich 2 latach produkcji pojawiły się 42" FHD (a może nawet i nie?) Mój Q9FN ma etykietę B a np C8 LG w tym samym rozmiarze A. Zresztą jak patrzę wszystkie mają A a niektóre QLEDy nawet C czy D. 

On 6/3/2019 at 9:27 AM, Oni said:

Wczoraj oglądając Na Youtube  test lub recenzje z hdtv telewizora Sony zg9 8k z HDR 4000+ nitów.

No dobra. Piszemy o wyższości QLEDów (i LCD) nad OLEDami w kontekście wyższej jasności. Ja osobiście wszystko oglądam na profilu Film (ciemniejszy niż dynamiczny i inne) i jeszcze podświetlenie mam ustawione na 15 czy 16 bo w standardzie było za jasno jak dla mnie. Zresztą oglądając filmiki o Q9FN też sugerowano podobne ustawienia. Na Soniaku też mam obniżoną jasność bo wypalało oczy.  I z tego co tutaj czytam większość z was też raczej obniża jasność/podświetlenie. 

Więc na OLEdzie co za problem zamiast zjechać suwakiem od jasności  na sam dół to ustawić go na 70-75%?

Jak osobiście obawiałem się wypaleń (jedyny chyba problem OLEDów) pytanie na ile realny w standardowym domowym użytkowaniu?

Co do cen miedzy OLED a QLED. Z moich obserwacji wynika że zwykle na OLEDa były lepsze ceny i promki. Tak też było kiedy kupowałem i teraz po zakupie przez te kilka miesiecy jak zerkam na ceny.  Może różnica niewielka ale zwykle było kilka stówek taniej za C8 niż Q9FN (przynajmniej od lutego i w moim rozmiarze). Ba teraz C8 55" jest w dużej sieci za 4999PLN. Powiem wam że gdybym nie miał Q9 i kupował teraz to raczej na bank kupiłbym C8. A porównując niższe tańsze serie np B8 vs Q7 na bank brałbym B8. 

Co nie zmienia faktu że Q9 dobrym telewizorem jest i tez ma swoje plusy i zostanie u mnie na dłuższy czas. 

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam podświetlenie maksymalne i nie wyobrażam sobie innego, a OLEDy są dla mnie za ciemne... Ważne żeby kupować sprzęt pod własne preferencje i dokonywać świadomego wyboru...

A wszystkie osoby, które mają niskie podświetlenie to powinny koniecznie rozważyć kupno topowego proja bo takie JVC za mniej niż 20 tyś ma świetną czerń, nie wiem czy jak w OLEDach, ale jak piszą koledzy w innych wątkach - naprawdę dobrą, a do tego można sobie walnąć 150''... :)  Z projów jest prawdziwie kinowy obraz, właśnie dosyć mało intensywny (jak dla mnie), ale myślę, że dla osób nie mających z tym problemu byłby to dobry wybór.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@borsuk2

Ja sam też używam cały czas trybu film, w sumie obojętnie co oglądam. Jestem bardziej użytkownikiem trybu nazwijmy to "Pure Direct" obojętnie czy chodzi o obraz czy też dźwięk. Nie wiem jak @Adam60 sobie ustawia obraz i jest to jego sprawa ja tego nie neguje, ale muszę przyznać że nie raz zastanawiałem się jak podchodzi do samego oglądania danego filmu. Juz z góry planujesz , ten film obejrzę na takich ustawieniach A ten inny  na takich i w panasie jeszcze załącze podbicie obrazu czy jak się to nazywa. Ja wolę 1:1 czy to dźwięk Stereo,DD 5.1 , Atmos czy też Auro 3D lub też sam obraz. Choć tryb film w samsungu ustawiłem trochę pod siebie, wiem że jedna opcje zmieniłem ale już nie pamiętam jaką. Co do wyższości jak napisałeś nad oledami to wcale nie chodziło mi o jakąś wyższość , poprostu HDR jest jaki jest w oledach a ja wcale nie twierdzę że jest źle A w qled/Led jest jaki jest i jest coraz wyższy.  Co do samej jasności ekranu - jasność a HDR to dwie inne "funkcje". Osobiście dla mnie te prawie 2000nit które ma q9 naprawdę robią ogromne wrażenie, i ja jak najbardziej jestem za jeszcze większymi osiągnięciami. Kiedyś w tym drugim temacie pisałem tak w skrócie że jak postać z tv świeci latarką (dobra latarka) na mnie jako widza, to ten promień światła z latarki ma mnie oślepic. Tak powinien i tak działa HDR no i oczywiście piękna paleta barw/kolorów. Tak jak Panowie powiedzieli na tym teście Sony , że jak mamy wschód słońca to nas oślepia i tak też powinno być. 

 

Co do trybu dynamicznego. Weźmy sobie taka scenę jak z obrazka , film passengers w trybie dynamicznym. Nabiera ona moim zdaniem przestrzenności można powiedzieć trójwymiarowej głębi. W trybie film ten "efekt" zostaje utracony. Ale już następna scena gdzie widzimy twarz aktora w trybie dynamicznym, gdzie jego skóra jest strasznie przekłamana znów tryb film robi tu bardzo dobra robotę. Takich scen gdzie tryb dynamiczny robi efekt w różnych filmach są setki ale żeby cały film w tym trybie oglądać no nie dla mnie. Dlatego każdy ogląda jak chce oglądać.  A to że reżyser chciał nam sam taki A nie inny obraz to jego wolą wyobraźnia, a ja oglądam i ustawiam tv pod siebie jak mi się podoba. Akurat w Q9 tryb film mi bardzo odpowiada i jestem z niego zadowolony. 

Wspomnę tu jeszcze o trybie gry gdzie q9 pokazuje jak bardzo dobrze radzi sobie z czernią i bielą.  Taki Days Gone (PS4) czy Assassin z włączoną opcja upłyniacza ruchu wygląda fenomenalnie i przez tą opcje staje się wszystko wyrazniejszy. Naturalnie przy wlaczonej opcji mamy lag i moim zdaniem do FPS-ów ta opcja sie kompletnie nie nadaje ,ale do takich gier jak wspomniany Days Gone jak najbardziej tak. Znów w takim Division 2 widzimy jak działa HDR i ile właśnie robią nity w tv z HDR. 

 

Screenshot_20190605-103418_YouTube.jpg

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim

a mnie ciekawie na ile Q9FN jest skuteczny w ''wygładzania'' schodkowania odcieni kolorów / szarości i czyszczenia artefaktów np na youtube przy słabym materiale i bitrate.

chodzi mi i realny wpływ i systemy do tego typu działań - takie jak w sony (funkcja łagodna gradacja / suwak rozdzielczość), czy w LG redukcja szumów.

wszędzie czytam że w samsungach najlepiej wyłączyć tę funkcję bo zniekształca obraz, ale wolę mieć lekko zniekształcony obraz ale nie widzieć tych schodków...

wiem że są redukcja szumów i czysty obraz - chyba tak sie to w samungu nazywa, ale czy jest równie skuteczne jak np w SONY X9F ?

ktoś - coś z użytkoników Q9FN

dzięki i pozdrawiam sebbik

i sorry... jeszcze jedno - czy TV ciągnąc film z YT lub NETFLIX (wbudowanych w TV) będzie odtwarzał DTS , czy ten brak obsługi ścieżek jest tylko z dysków zewnętrznych ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Oni napisał:

@borsuk2

Ja sam też używam cały czas trybu film, w sumie obojętnie co oglądam. Jestem bardziej użytkownikiem trybu nazwijmy to "Pure Direct" obojętnie czy chodzi o obraz czy też dźwięk. Nie wiem jak @Adam60 sobie ustawia obraz i jest to jego sprawa ja tego nie neguje, ale muszę przyznać że nie raz zastanawiałem się jak podchodzi do samego oglądania danego filmu. Juz z góry planujesz , ten film obejrzę na takich ustawieniach A ten inny  na takich i w panasie jeszcze załącze podbicie obrazu czy jak się to nazywa. Ja wolę 1:1 czy to dźwięk Stereo,DD 5.1 , Atmos czy też Auro 3D lub też sam obraz. Choć tryb film w samsungu ustawiłem trochę pod siebie, wiem że jedna opcje zmieniłem ale już nie pamiętam jaką. Co do wyższości jak napisałeś nad oledami to wcale nie chodziło mi o jakąś wyższość , poprostu HDR jest jaki jest w oledach a ja wcale nie twierdzę że jest źle A w qled/Led jest jaki jest i jest coraz wyższy.  Co do samej jasności ekranu - jasność a HDR to dwie inne "funkcje". Osobiście dla mnie te prawie 2000nit które ma q9 naprawdę robią ogromne wrażenie, i ja jak najbardziej jestem za jeszcze większymi osiągnięciami. Kiedyś w tym drugim temacie pisałem tak w skrócie że jak postać z tv świeci latarką (dobra latarka) na mnie jako widza, to ten promień światła z latarki ma mnie oślepic. Tak powinien i tak działa HDR no i oczywiście piękna paleta barw/kolorów. Tak jak Panowie powiedzieli na tym teście Sony , że jak mamy wschód słońca to nas oślepia i tak też powinno być. 

 

Co do trybu dynamicznego. Weźmy sobie taka scenę jak z obrazka , film passengers w trybie dynamicznym. Nabiera ona moim zdaniem przestrzenności można powiedzieć trójwymiarowej głębi. W trybie film ten "efekt" zostaje utracony. Ale już następna scena gdzie widzimy twarz aktora w trybie dynamicznym, gdzie jego skóra jest strasznie przekłamana znów tryb film robi tu bardzo dobra robotę. Takich scen gdzie tryb dynamiczny robi efekt w różnych filmach są setki ale żeby cały film w tym trybie oglądać no nie dla mnie. Dlatego każdy ogląda jak chce oglądać.  A to że reżyser chciał nam sam taki A nie inny obraz to jego wolą wyobraźnia, a ja oglądam i ustawiam tv pod siebie jak mi się podoba. Akurat w Q9 tryb film mi bardzo odpowiada i jestem z niego zadowolony. 

Wspomnę tu jeszcze o trybie gry gdzie q9 pokazuje jak bardzo dobrze radzi sobie z czernią i bielą.  Taki Days Gone (PS4) czy Assassin z włączoną opcja upłyniacza ruchu wygląda fenomenalnie i przez tą opcje staje się wszystko wyrazniejszy. Naturalnie przy wlaczonej opcji mamy lag i moim zdaniem do FPS-ów ta opcja sie kompletnie nie nadaje ,ale do takich gier jak wspomniany Days Gone jak najbardziej tak. Znów w takim Division 2 widzimy jak działa HDR i ile właśnie robią nity w tv z HDR. 

 

Ja oglądam w trybie dynamicznym wyłącznie sport i filmy przyrodnicze/dokumentalne z włączonym upłynniaczem. Wiadomości w trybie standardowym z rozjaśnieniem +2 (bez upłynniacza) Natomiast filmy oglądam w trybie naturalny bez upłynniacza i nie wyobrażam sobie trybu dynamicznego do filmów fabularnych. Jeśli chodzi o panasa - jest jak piszesz. W zależności od źródła ma 3 ustawienia i jeszcze ich jest za mało. Do DVD mam najczęściej standard czyli to co Panasonic sam sobie najlepiej robi, czasami lekkie rozjaśnienie, a w TV tryb naturalny (lekko zmodyfikowany z jasnością +2). Do BD mam dwa tryby - z większą ostrością/jasnością/kontrastem i umiarkowaną. Jako, że jakość w BD jest całkiem dobra można spoko sobie wyostrzyć i nie widać szumu. Jeśli zaś chodzi o UHD to jest tu full wypas bo Panasonic daje w trybie optymalizacji HDR kilka trybów własnych więc po prostu je używam. Najczęściej jasne pomieszczenie.

Generalnie jak czuję, że mi giną jakieś detale w czerniach właśnie tu Panasonic robi świetną robotę. Na samym początku jak go kupiłem jeszcze w innym temacie pisałem jak ginęły detale w czerniach w strojach prezenterek faktów na TVN. I nie wiem czy to kwestia aktualizacji czy ustawień, ale od jakiś 3 miesięcy już ani razu tego nie zauważyłem. Wczoraj oglądałem na BD Ludzi Honoru. Jest tam taka jedna scena, gdzie Cruise jest na sali sądowej (pod koniec filmu) i ma taki ciemny mundur. I np w trybie Panasonica z średnim rozjaśnieniem nie było widać zagięć tego munduru (tak był po prostu kręcony film) i dopiero przy rozjaśnieniu +5  było to widoczne. No i mamy tu zamierzenie (a raczej niezamierzenie) reżysera, żeby nie było dobrze widzieć munduru, a żeby widz się koncentrował na twarzy, lub po prosu było złe oświetlenie postaci lub zły remastering do BD - tego nie wiemy, ale dzięki ustawieniom wydobyłem to...

Np. na projektorze Epson 9300 gdzie nawet nie zwracałem uwagi na takie rzeczy ta scena by wyglądała tak, że byłby ten mundur całkowicie czarny. Jak pisałem kiedyś - Q9FN jest tak doskonałym TV, że uwypukla wszystkie doskonałości obrazu, ale i niedoskonałości. Jak mamy brudne mieszkanie to jeden paproch w tą czy w tą to nawet nie zauważymy, a jak mamy czyściutkie to nawet okruszek widać - i tak jest z tym TV. To na co wcześniej nawet się nie zwracało uwagi teraz staje się widoczne. Bo mamy np tą scenę, o której pisałem i obraz jest super skontrastowany, cały film ogląda się super po czym jest jedna scena jak z tym mundurem i od razu to widzimy ! Film oglądałem już kolejny raz i dzięki temu TV odkryłem mnóstwo nowych szczegółów - np. jak świetnie gra Nicholson (cała ta jego twarz była po prostu tak dokładnie pokazana dzięki TV), te różne szczegóły mundurów i wiele więcej...

Moim zdaniem właśnie to jest sens i potęga nowych technologii, że odkrywamy na starych filmach coś czego nie widziało się wcześniej. Oczywiście jakość UHD/HDR jak w Ostatnim Jedi również jest tu bardzo ważnym aspektem, ale to pierwsze też ma dla mnie wielkie znaczenie.

1 godzinę temu, sebbik napisał:

Cześć Wszystkim

a mnie ciekawie na ile Q9FN jest skuteczny w ''wygładzania'' schodkowania odcieni kolorów / szarości i czyszczenia artefaktów np na youtube przy słabym materiale i bitrate.

chodzi mi i realny wpływ i systemy do tego typu działań - takie jak w sony (funkcja łagodna gradacja / suwak rozdzielczość), czy w LG redukcja szumów.

wszędzie czytam że w samsungach najlepiej wyłączyć tę funkcję bo zniekształca obraz, ale wolę mieć lekko zniekształcony obraz ale nie widzieć tych schodków...

wiem że są redukcja szumów i czysty obraz - chyba tak sie to w samungu nazywa, ale czy jest równie skuteczne jak np w SONY X9F ?

ktoś - coś z użytkoników Q9FN

dzięki i pozdrawiam sebbik

i sorry... jeszcze jedno - czy TV ciągnąc film z YT lub NETFLIX (wbudowanych w TV) będzie odtwarzał DTS , czy ten brak obsługi ścieżek jest tylko z dysków zewnętrznych ?

W Q9FN jest funkcja ostrości jak i upłynniacz. Redukcją szumów zajmuje się jedna opcja: "czysty obraz cyfrowy", natomiast ja bym nie przywiązywał kompletnie do tego szczególnej wagi bo do źródeł, a szczególnie YT, netflixa czy płyt to w sprzęcie nadawczym powinny być wszystkie takie ustawienia. I to co np. piszesz czyli to wygładzanie mam w Panasonicu i to wiele ustawień: korekcja krawędzi i parę innych.

Gęstych sygnałów audio TV nie obsługuje. Znowu do tego polecam kupić ampli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adam60

Mam prostokątny salon a na dodatek tak skonfigurowany że TV i kanapa są na dłuższych bokach także odległość od TV mam około (niecałe) 2,5 m. 55" to dla mnie już dużo. Jakby Q9 były w 49" to bym brał. Jestem z tych którzy nie rozumieją jak w kinie można usiąść w pierwszych 6 rzędach i ciągle macać głową w prawo i lewo (lub nie usiąść w ostatnim jeśli jest wolny). Także do 150" to musiałbym mieć salon wielkości boiska. A poza tym nie jestem fanem projektorów. 

@Oni

HDR10+ tak super sprawa. Jak jest scena typu że ktoś Ci świeci latarką po oczach, tak jak piszesz czy inne tego typu, to jasne że dla odpowiedniego efektu w scenie jasność powinna być podbita ale nie żeby tak cały film oglądać. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Oni to o czym piszesz w filmie Pasażerowie pokazuje ze masz zle ustawiony TV. Nie mowie juz o kalibracji, ktora bylaby idealna ale ogolnie. Nie wiem na ile to mozna w Q9FN ustawić. Z tego co tu czytam to hubio go ciagle przestawia w zależności co oglada
W ZF9 mam tryb Wlasne, podciagnieta czystosc i ruch i dobrana barwa i zarowno na filmach, sporcie czy zwyklej TV jest bardzo dobry obraz. Ostry i nasycony a w 4k HDR genialny.
W Q9FN tryb dynamiczny nadawał się tylko do prezentacji sklepowych bo walił po oczach jak diabli i testowalem go praktycznie caly czas w trybie Film. Tam poustawialem pod siebie i tez bylo ok ale z tych dwoch lepszy dla mnie byl ZF9. Jednak najlepszy obraz wg mnie generował OLED AF9. Niestety tylko 65" eliminowalo go z zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, borsuk2 napisał:

@Adam60

Mam prostokątny salon a na dodatek tak skonfigurowany że TV i kanapa są na dłuższych bokach także odległość od TV mam około (niecałe) 2,5 m. 55" to dla mnie już dużo. Jakby Q9 były w 49" to bym brał. Jestem z tych którzy nie rozumieją jak w kinie można usiąść w pierwszych 6 rzędach i ciągle macać głową w prawo i lewo (lub nie usiąść w ostatnim jeśli jest wolny). Także do 150" to musiałbym mieć salon wielkości boiska. A poza tym nie jestem fanem projektorów.

Mnie chodziło raczej o to, że jak ktoś i tak na TV ogląda dosyć ciemno z niską jasnością i kontastem to mógłby by być bardzo zadowolony z proja, ale oczywiście musiałby dysponować odpowiednim pomieszczeniem.

Generalnie to mam taką teorię, że zwolennicy OLEDów nie powinni mieć żadnych problemów z odbiorem projekcji. Z kolei zwolennicy FALDów oglądający filmy np. na podświetleniu 10-15 i trybie "film" też stosunkowo łatwo mogli by się zaadaptować. Najgorzej ma ta grupa do której ja się zaliczam...

Być może po roku użytkowania projektora zadziałał w Q9FN efekt nowości i dlatego nawet zrezygnowałem z trybu "film" bardzo zbliżonego odbiorem właśnie do projektora... Ale nie da się ukryć, a szczególnie w nowych filmach 4K/HDR, że tu TV będzie zawsze rządził i to dla każdego użytkownika. Pewno za rok lub dwa wrócę znowu do jakiegoś projektora (wciąż mam przecież ekran), ale to będzie zarezerwowane raczej do starszych filmów. Zresztą sam nie wiem... Jak pisałem wielokrotnie na 109 filmów tylko 3 obejrzałem na proju, a z 40 porównywałem i na proju i na TV.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@user7878 nie wiem skąd ten wniosek że mam źle ustawiony TV? Ja tylko napisałem że w trybie dynamicznym obraz nabiera "trójwymiaru" który mi osobiście w tych danych scenach się podoba. A to że skóra na twarzy lub innej części ciała dla mnie jest przekłamana , to innemu użytkownikowi może się bardzo podobać. Wszystkie tryby w tv są ustawione oryginalnie tak jak tv został wypakowany z kartonu. Jedynie w trybie film przestawiłem jedną opcję. Scena z obrazka jest tylko przykładem A sam obrazek jest  zrzutem obrazu z Youtube. Tak jak pisałem, takich scen w tym filmie pasażerowie jest mnóstwo,  czy film elysium lub transformers. Takich fimow są setki. I tak jak już pisałem wcześnie, wszystko oglądam w trybie film tylko do gier przestawiam tv na tryb gry. 

 

Tak zapytam . Czy Q9 da się tak całkowicie przywrócić do ustawień fabrycznych?

Opcja która jest w menu TV, tak do końca nie zresetuje wszystkiego np : sieci. Jest jeszcze myk z trzymaniem cały czas klawisza Power na pilocie , ale tak do końca też nie wiem co to daje.

14 godzin temu, user7878 napisał:


W Q9FN tryb dynamiczny nadawał się tylko do prezentacji sklepowych bo ....

Tak Cię uświadomie jeszcze że Q9 ma dodatkowo jak chyba wszystkie TV tryb Sklepowy.

Edytowane przez Oni
  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, Oni said:

Tak zapytam . Czy Q9 da się tak całkowicie przywrócić do ustawień fabrycznych?

Poprzez infolinię samsunga - przywrócą go do ustawień fabrycznych, takich jak miałem po wyjęciu z pudła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź z infolinią. Czyli zdalnie da radę tak? A z menu już nie. Potrafią i z tym zaskoczyć ;)

Edytowane przez Oni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Oni napisał:

Tak Cię uświadomie jeszcze że Q9 ma dodatkowo jak chyba wszystkie TV tryb Sklepowy.

I dodam jeszcze, że jak przychodzą znajomi, którzy nigdy wcześniej nie widzieli go w akcji to na początek włączam im właśnie to demo sklepowe, a klienci zbierają szczękę z podłogi... Ten właśnie tryb pokazuje zazwyczaj co max można wyciągnąć z TV... Oczywiście chodzi o jasność/kontrast/intensywność - jest to jeszcze bardziej podbity tryb dynamiczny... Napisałem dosyć przekornie co można max wycisnąć bo oczywiście percepcja rzuca na kolana, ale jak by zmierzyć z kolorymetrem to pewno ilość przekłamań jest olbrzymia... Tak czy inaczej producenci chyba nie na darmo dają takie właśnie tryby, które tu, przez co poniektórych są strasznie wyśmiewane, a wręcz jak ktoś by napisał, że ogląda filmy w trybie dynamicznym byłby wyśmiany. No cóż - oczywiście jest to dalekie od wizji reżysera, bardzo dalekie. Tryb dynamiczny z upłynniaczem na maxa to opera mydlana, ale naprawdę pokazuje "moc" TV. Warto zauważyć, że część twórców filmowych (chyba Nolan i paru innych) podjęło nieudaną próbę aby zmusić producentów sprzętu w ogóle do wyłączenia funkcji upłynniacza przy filmach Z kolei Netflix opublikował swoje referencyjną listę ustawień np. z właśnie wyłączonym upłynniaczem, ale jak dobrze pamiętam z podniesioną ostrością, co z kolei zanegował MK, który pisał, że upłynniacz w małych ilościach nie jest zły... Więc jak sami eksperci nie mają jednolitej opinii w jaki sposób oglądać filmy, tym bardziej my możemy się pogubić...

A propos upłynniacza czy macie w ogóle ustawiony, a jak tak w jaki sposób ? Ja mam do filmów swój własny 3/10. Do sportu/filmów przyrodniczych auto co oznacza 10/10. Od 4/10 widzę efekt "teatru"...

Edytowane przez Adam60
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Adam60 napisał:

I dodam jeszcze, że jak przychodzą znajomi, którzy nigdy wcześniej nie widzieli go w akcji to na początek włączam im właśnie to demo sklepowe, a klienci zbierają szczękę z podłogi... Ten właśnie tryb pokazuje zazwyczaj co max można wyciągnąć z TV... Oczywiście chodzi o jasność/kontrast/intensywność - jest to jeszcze bardziej podbity tryb dynamiczny... Napisałem dosyć przekornie co można max wycisnąć bo oczywiście percepcja rzuca na kolana, ale jak by zmierzyć z kolorymetrem to pewno ilość przekłamań jest olbrzymia... Tak czy inaczej producenci chyba nie na darmo dają takie właśnie tryby, które tu, przez co poniektórych są strasznie wyśmiewane, a wręcz jak ktoś by napisał, że ogląda filmy w trybie dynamicznym byłby wyśmiany. No cóż - oczywiście jest to dalekie od wizji reżysera, bardzo dalekie. Tryb dynamiczny z upłynniaczem na maxa to opera mydlana, ale naprawdę pokazuje "moc" TV. Warto zauważyć, że część twórców filmowych (chyba Nolan i paru innych) podjęło nieudaną próbę aby zmusić producentów sprzętu w ogóle do wyłączenia funkcji upłynniacza przy filmach Z kolei Netflix opublikował swoje referencyjną listę ustawień np. z właśnie wyłączonym upłynniaczem, ale jak dobrze pamiętam z podniesioną ostrością, co z kolei zanegował MK, który pisał, że upłynniacz w małych ilościach nie jest zły... Więc jak sami eksperci nie mają jednolitej opinii w jaki sposób oglądać filmy, tym bardziej my możemy się pogubić...

@Adam60 trzeba pamiętać, że tryb sklepowy/dynamiczny przeznaczony  jest do takich miejsc. Czyli mocno oświetlonych do tego światłem jarzeniowym. Z jakością nie ma to wiele wspólnego. Tryb ten  ma za zadanie w takim miejscu "przyciągnąć oko"

 

Wg mnie do tego jak się ogląda trzeba to rozgraniczyć na dwa aspekty. Pomijam teraz wady technologii, itd.

 

1. Oglądam tak jak mi się podoba: :)

I tutaj można robić co się chcę. Tryb dynamiczny czy sklepowy. Kontrast, jasność, nasycenie, upłynniacze, itp na max. Hulaj dusza piekła nie ma co kto lubi (przypadek ekstremalny). ;) Z jakością w rozumieniu najwierniejszego przekazu  stoi  to jednak  w sprzeczności. W moim odczuciu nie potrzeba tu jakiś ekranów premium. W dużym uproszczeniu to tak jakbyś w  dobrej klasie sprzęcie audio podkręcił na max basy i wysokie. Jest umta, umta znajomym opadają kopary bo jest bum i cyk, ale z jakością to się mija. Wystarczy jakiś boombox z subem  ;) Bas ma być wtedy kiedy ma być, a wysokie cyknąć kiedy trzeba. Wiadomo - o gustach się nie dyskutuje. Ważne jednak żeby zdawać sobie z tego sprawę.

 

2. Oglądam tak jak widział to reżyser/postprodukcja:

I tu  każdy telewizor pokazuje co tak naprawdę potrafi. Po to mamy telewizory klasy premium. Dąży się do jak najwierniejszego przekazania obrazu, który widział reżyser (barwy i ich nasycenie, kontrast, balans bieli, itd). Po to właśnie jest kalibracja - chcemy wyciągnąć max z naszego ekranu zbliżając się do określonego wzorca. Jeżeli ktoś nie przewiduje kalibracji, chcąc osiągnąć jak najlepszy obraz powinien korzystać z trybu telewizyjnego który jest najbardziej do niego zbliżony. W Q9FN jest to tryb "film" o czym wspomina recenzja na HDTVPolska. Dla mnie też najlepiej świecił w tym trybie. Można go oczywiście minimalnie (naprawdę minimalnie) zmienić pod swoje potrzeby.

 

Myślę, że gdybyś pooglądał na swoim Q9FN filmy (FHD, UHD, UHD HDR) w trybie "film" i przetrzymał okres "szoku" adaptacyjnego, doceniłbyś po jakimś czasie jak ładnie świeci ten telewizor. ;)

Edytowane przez Groszek
  • Plusik 1
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi się wydaje, że gdyby hubioadam zdecydowałby się na skalibrowanie swojego tv, to byłby bardzo rozczarowany efektem.

To nie przytyk, tylko stwierdzenie faktu. On po prostu lubi te żywe, przejaskrawione barwy i kontrasty, z których Samsung słynie.

Do tej pory miałem kilka tv Samsunga i na tych ich trybach dynamicznych, czy standardowych nie byłem w stanie oglądać nic, nie mówiąc o trybie sport.

A on tymczasem włącza w domu tryb sklepowy...

Tak lubi i już.

Ale potencjalni nabywcy powinni przemyśleć czy oni akurat lubią te oczo[beeep]ne obrazki.

  • Plusik 1
  • Lubię 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Groszek napisał:

@Adam60 trzeba pamiętać, że tryb sklepowy/dynamiczny przeznaczony  jest do takich miejsc. Czyli mocno oświetlonych do tego światłem jarzeniowym. Z jakością nie ma to wiele wspólnego. Tryb ten  ma za zadanie w takim miejscu "przyciągnąć oko"

Ciężko jest rozmawiać jak jedna osoba coś widzi, a druga nie. I to nie jest przytyk tylko fakt. W tym trybie sklepowym choćby faktem nie do zanegowania jest potencjał czerni jaki można zobaczyć. Jasne, że nie ma odwzorowania kolorów zgodnego z normą, ale czerń naprawdę jest niezwykła. To samo super kontrast. To miałem na myśli i tylko to.

2 godziny temu, Groszek napisał:

 

Wg mnie do tego jak się ogląda trzeba to rozgraniczyć na dwa aspekty. Pomijam teraz wady technologii, itd.

 

1. Oglądam tak jak mi się podoba: :)

I tutaj można robić co się chcę. Tryb dynamiczny czy sklepowy. Kontrast, jasność, nasycenie, upłynniacze, itp na max. Hulaj dusza piekła nie ma co kto lubi (przypadek ekstremalny). ;) Z jakością w rozumieniu najwierniejszego przekazu  stoi  to jednak  w sprzeczności. W moim odczuciu nie potrzeba tu jakiś ekranów premium. W dużym uproszczeniu to tak jakbyś w  dobrej klasie sprzęcie audio podkręcił na max basy i wysokie. Jest umta, umta znajomym opadają kopary bo jest bum i cyk, ale z jakością to się mija. Wystarczy jakiś boombox z subem  ;) Bas ma być wtedy kiedy ma być, a wysokie cyknąć kiedy trzeba. Wiadomo - o gustach się nie dyskutuje. Ważne jednak żeby zdawać sobie z tego sprawę.

Nie zgodzę się z tym twierdzeniem. Miałem przecież Samsunga MU8002 i tam tryb dynamiczny = tu tryb film (w dużym uproszczeniu - biorąc pod uwagę tylko jasność/kontrast) Są nawet w tym wątku fotki porównawcze to pokazujące. W sprzęcie audio jest po prostu głośno czy mocno daje bas... Pamiętaj jednak, że nie mówimy tu o filmach. Pamiętajmy, że TV nie służy wyłącznie do oglądania filmów. Jest jeszcze wiele innych rzeczy. Tryb sklepowy z tym demem Samsunga to nie film... Mogę teraz odwrócić role i powiedzieć - ściągnij to demo i włącz w trybie film.... Byłaby straszna lipa... Jak byś miał Q9FN to być na pewno wiedział co mam na myśli, ale myślę, że i w innych TV jest podobnie

2 godziny temu, Groszek napisał:

Myślę, że gdybyś pooglądał na swoim Q9FN filmy (FHD, UHD, UHD HDR) w trybie "film" i przetrzymał okres "szoku" adaptacyjnego, doceniłbyś po jakimś czasie jak ładnie świeci ten telewizor. ;)

Miałem dokładnie 1,5 roczny okres adaptacyjny bo oglądałem wszystkie filmy na projektorze Epson 9300 gdzie obraz był zbliżony do trybu film tutaj, choć oczywiście nie tak dobry... I z całą świadomością wyboru tu nie korzystam z tego trybu.

Żeby jednak znowu nie powstało mylne wyobrażenie - ja nie oglądam filmów w trybie dynamicznym tylko naturalnym, który jest chyba zaraz jeśli chodzi o jasność czy kontrast zaraz za trybem "film". Jeśli chodzi o kalibrację - słusznie pisze kmicic - ja też myślę, że to nie tryb dla mnie, szczególnie, że MK ustawia zawsze tonację kolorów: ciepły 2, która mnie po prostu odrzuca i nawet na proju jej nie używałem...

Ten TV, który teraz mam to jakiś 20 wyświetlacz w moim życiu +/- 5 bo po 10 przestałem liczyć. Miałem naprawdę sporo TV w swoim życiu począwszy od pierwszych CRT (stary jestem :) ) po kilka projów (krótko, ale miałem kilka) tak więc to wszystko co sobie ustawiam i jakie mam preferencje to jest całkowicie świadomy wybór. To nie jest tak, że ja nie wiem, że zgodnie z wizją reżysera powinien być tryb film lub kalibracja. Ja to wszystko wiem, ale świadomie tego obecnie nie stosuję. Na proju miałem 1,5 roku i też mi się podobało, ale może dlatego, że chcę odmiany lub tak jednak po prostu lubię (bo w TV gdzieś od ostatnich 5 nie stosowałem trybu film) teraz tak mam.

Jak zawsze piszę - warto kupować zawsze sprzęt dla siebie, pod swoje preferencje, a nie co mówią testy czy eksperci i ustawiać też pod siebie bo to tylko nam ma dać satysfakcję. Opinie ekspertów i testy są o tyle ważne żeby wiedzieć mniej więcej jaki jest kontrast jaka jasność, czy TV ma np DV, ale ustawiać powinniśmy pod siebie.

I powtórzę jeszcze raz - jeśli macie OLEDy, FALDy - wszystko jedno co i korzystacie z trybu film (i/lub macie np podświetlanie matrycy ustawione na 10-15) , a macie miejsce na ekran rozważcie zakup proja, tylko premium np JVC 4K albo SONY 4K i będziecie bardzo zadowoleni...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...