Skocz do zawartości
doodah

PS4 Pro problem z HDR i RGB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem... :) Posiadam TV Sony KD-55XE9305 oraz konsolę PS4 Pro wszystko spięte kablem HDMI przeznaczonym do wyświetlania materiałów UHD (Purelink ProSpeed Series PS3000-040).

Przy włączeniu uzrądzeń wszystko jest git tzn, TV wyświetla obraz 4k HDR z paletą barw RGB. Problem zaczyna się gdy uruchamiam grę z obsługą HDR. Następuję wtedy zmiana tzn ograniczenie palety barw z RGB do YUV 422. W konsoli w informacji o wyjściu wyświetlany jest taki komunikat:

YUV422 (HDR)

Ze względu na ograniczenia standardu HDMI 2.0 co do szybkości przesyłania sygnału podczas wyświetlania zawartości 4K HDR przy częstotliwości 60Hz zamiast formatu koloru RGB zostanie użyty format YUV422 lub YUV420.

Zgłaszałem sprawę zarówno do serwisu Sony TV jak i Sony Playstation i wg nich wszystko jest ok. Poniżej cytuję fragment odpowiedzi z serwisu Sony TV: "... Menu konsoli wyswietlane jest w RGB, a gra w YUV oznacza, że wszystko jest zależne od tego w jakim systemie zapisana została odtwarzana gra. jest to spowodowane ograniczeniami danej gry.
Po ustawieniu trybu HDR na wyłączony, gra powinna być odtwarzana w palecie barw RGB.
"

Jakoś to do mnie nie przemawia... dlatego proszę Was o pomoc w odpowiedzi na pytanie: Czy jest to normalna sprawa czy problem jest np w zamontowanych portach HDMI w TV a może w konsoli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież sam sobie odpowiedziałeś. Przy 4k w HDRze będziesz miał YUV422, ponieważ standard HDMI 2.0 na więcej nie pozwala.

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jakoś to do mnie nie przemawia... dlatego proszę Was o pomoc w odpowiedzi na pytanie: Czy jest to normalna sprawa czy problem jest np w zamontowanych portach HDMI w TV a może w konsoli?"

Tak, to jest normalna sprawa. Nie ma problemu ani z portami HDMI w TV ani z tymi w konsoli.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, Toma-San napisał:

Przecież sam sobie odpowiedziałeś. Przy 4k w HDRze będziesz miał YUV422, ponieważ standard HDMI 2.0 na więcej nie pozwala.

ok, przed napisaniem tego postu przeglądałem różne fora i na jednym (zresztą forum PlayStation) ktoś napisał, że u niego jest tak samo jak u mnie (czyli paleta barw jest zmniejszana) a u jego kumpla wszystko wyświetlane jest w RGB (telewizory te same).

Pytanie 2 czy w takim razie są na rynku TV potrafiące wyświetlić obraz z konsoli w 4k HDR z paletą RGB?

7 godzin temu, Fjubens napisał:

"Jakoś to do mnie nie przemawia... dlatego proszę Was o pomoc w odpowiedzi na pytanie: Czy jest to normalna sprawa czy problem jest np w zamontowanych portach HDMI w TV a może w konsoli?"

Tak, to jest normalna sprawa. Nie ma problemu ani z portami HDMI w TV ani z tymi w konsoli.

Czyli mam rozumieć że to wszystko marketing... Miałem nadzieję, że kupując "flagowca" dostaje coś ekstra - najwyższą jakość a z tego co czytam nie mogę wyświetlić na TV obrazu który może wygenerować konsola. Trochę lipa..

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsola będzie działać w RGB HDR 60Hz przy niższej rozdzielczości (1080), ponieważ możliwości standardu HDMI 2.0 będą wystarczające. Przy 4k HDR 60Hz brakuje pasma, dlatego jest YUV422.

Każdy TV, który będzie działał w standardzie HDMI 2.1 będzie wyświetlał obraz 4k HDR 60Hz bezstratnie. Odnoszę wrażenie, że na razie takich TV nie ma na rynku. Tak swoją drogą, to różnice pomiędzy YUV422, a RGB w grach nie są na tyle duże, żeby był to jakiś niesamowity problem. Pamiętaj, że wszystkie filmy oglądasz w YUV420, a chyba nie czujesz, że jakość obrazu jest specjalnie gorsza?

Edytowane przez Toma-San
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odkopać temat, bo miałem identyczny problem, z wyblakłym HDR na oled C7.

U mnie wystarczyło wejść w ustawienia PS4, dźwięk i ekran, ustawienia wyjścia wideo, rozdzielczość zmienić na 1080p (wcześniej miałem automatycznie).

Kolory od razu stały się bardziej żywe, bogatsze.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem ten problem z telewizorem sony af8. Dużo czytałem na ten temat i nawet na stronie sony w tabeli było opisane, że wszystkie wejścia hdmi w telewizorach produkowanych po 2017 obsługują 4k i hdr.

Bardzo łatwo poznać, że nie jest to prawda wystarczy wejść w ustawienia telewizora, w przypadku tego modelu ustawienia-zewnętrzne wyjścia-format sygnału HDMI. Zaznaczamy ulepszony format i obraz od razu wyłapie, że ma podpięte ps pro i będzie wyświetlał rozdzielczość 4k i hdr. Trzeba też podpiąć konsole pod port hdmi, który obsługuje ulepszony format. U mnie to 2 i 3.

Warto w ustawieniach telewizora od razu sprawdzić czy ma się ustawione automatyczne wyświetlanie 4k i hdr.

Odpalamy konsole, wchodzimy w menu dźwięk i obraz potem ustawienia wideo i tam mamy informację o tym w jakiej rozdzielczości jest nadawany obraz. Jeżeli wszystko jest prawidłowo to powinno pisać: format koloru RGB, HDCP 2.2, HDR Obsługiwane. Jeżeli na dole tego ekranu pisze coś w rodzaju: Twój telewizor może obsługiwać format koloru o wyższej jakości i obraz itd. to trzeba sprawdzić czy wszystko jest zrobione prawidłowo. 

Problem jest tego typu, że trzeba samemu ustawić w tv format obrazu i prawidłowo podpiąc pod wejście hdmi. 

Mam nadzieje, że chociaż komuś to pomoże ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Blacha82 napisał:

Sam miałem ten problem z telewizorem sony af8. Dużo czytałem na ten temat i nawet na stronie sony w tabeli było opisane, że wszystkie wejścia hdmi w telewizorach produkowanych po 2017 obsługują 4k i hdr.

4K i HDR tak, ale żaden TV z HDMI 2.0 nie będzie w stanie podać takiego formatu w 60Hz w RGB. Do tego potrzeba HDMI 2.1, które wchodzi dopiero w TV na 2019 rok. Zysku w jakości nie ma jednak z tego tytułu żadnej.

Dnia 9.01.2019 o 19:12, MicPrime_PL napisał:

A jak ustawić zakres RGB w przypadku podłączenia PS4 pro do monitora 4K z HDR?.

W obu urządzeniach koniecznie tak samo. Najlepiej w obu na pozycję "ograniczony".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie podlacze sie pod temat... Dzis pierwszy raz odpalilem moje PS4 PRO z nowym projektorem Benq TK800M. Ale nie wiem jak odpalic HDR... Na projektorze chyba jest tylko opcja OK lub NIE. A na ps4 takie cos mi wyskakuje  jak na foto... Czy to moze byc przez to ze uzywam switcha hdmi ? Czy cos zle ustawiam. .? Nie moge dac HDR na wlacz bo pisze ze nie obslugiwane czy jakos tak..

PS4 HDR.jpg

PS4 HDR 1.jpg

Edytowane przez Frog_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post pomyłka ups 😶

Edytowane przez LV426

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod pytanie, posiadam Sony kd75 xg 9505 z tego roku i też w grach HDR wyświetla obraz z tym samym ograniczeniem YUV422 czy to jest wina kabla 2.0 HDMI i konsoli lub tv' czy śmiga komuś może ps4 pro w grze 4k HDR w RGB? Właśnie zamówiłem kabel HDMI 2.1 z nadzieją że to coś pomoże jak go odbiorę to sprawdzę i napiszę czy pomogło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDMI 2.0 nie ma wystarczającej przepustowości dla 4K 10-BIT 4GB z HDR 60Hz, dlatego konsola zmienia RGB na YUV 422. Kabel HDMI 2.1 nic tu nie zmieni, bo ten TV jak dobrze patrzę specyfikację i tak nie ma HDMI 2.1.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem kabel HDMI 2.1 i faktycznie zostało YUV422 ale za to kolory zmieniły się bardzo i w BFA5 nabrały zajefajnej głębi np ogień wymiata. Zakup oceniam na plus i polecam każdemu kto ma ps4 pro. Swoją drogą ciekawe czy aktualizacja może zmienić coś w tv i ps4 żeby było HDMI 2.1

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS4 Pro też nie ma HDMI 2.1. Nie można zrobić aktualizacji, żeby nagle z HDMI 2.0 zrobiło się HDMI 2.1. To sprawa sprzętu a nie oprogramowania.

Edytowane przez Rafał Bejszczuk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.01.2020 o 09:07, Rafał Bejszczuk napisał:

PS4 Pro też nie ma HDMI 2.1. Nie można zrobić aktualizacji, żeby nagle z HDMI 2.0 zrobiło się HDMI 2.1. To sprawa sprzętu a nie oprogramowania.

To ciekawe  co piszesz bo podobno X box zapowiedział aktualizacje po której sprzęt od Microsoftu będzie wspierał HDMI 2.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
To ciekawe  co piszesz bo podobno X box zapowiedział aktualizacje po której sprzęt od Microsoftu będzie wspierał HDMI 2.1
Wspierał bedzie niektóre "technologie" , a nie wszystkie dobrodziejstwa hdmi 2.1

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podlącze sie do tematu.

Na moim TV (bravia xf9005) nie mam wcale mozliwosci ustawic rozdzielczosci 2160 RGB, z poziomu konsoli pisze ze nieobslugiwane. 

Dodatkowo gdy w jakiejkolwiek grze uruchomie HDR to rozdzielczosc automatycznie zmienia sie na 1080.

Dodam, że mam mozliwosc w opcjach wyjscia hdmi w TV ustawic obluge wyzszej jakosci nadawania przez gniazda 2 i 3, ale po wlaczeniu tej opcji obraz miga. (konsole podlaczam do gniazda nr 2).

Czy moze to być wina kabla hdmi? Ma on juz parę lat.

Z góry dzieki za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Podlącze sie do tematu.
Na moim TV (bravia xf9005) nie mam wcale mozliwosci ustawic rozdzielczosci 2160 RGB, z poziomu konsoli pisze ze nieobslugiwane. 
Dodatkowo gdy w jakiejkolwiek grze uruchomie HDR to rozdzielczosc automatycznie zmienia sie na 1080.
Dodam, że mam mozliwosc w opcjach wyjscia hdmi w TV ustawic obluge wyzszej jakosci nadawania przez gniazda 2 i 3, ale po wlaczeniu tej opcji obraz miga. (konsole podlaczam do gniazda nr 2).
Czy moze to być wina kabla hdmi? Ma on juz parę lat.
Z góry dzieki za odpowiedz.
Mam Xboxa one x i podpinalem do tego tv w salonie pod hdmi2 i wszystko było ok

Wysłane z mojego ONEPLUS A6000 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...