Skocz do zawartości
Maciej Koper

Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Crnk1987 napisał:

Jak wrócę z urlopu za 2 tyg wysle zdjecie jak znajdę ta opcje:) w sofcie jaki mam mial byc dts oraz poprawione agresywne podświetlenie. 

Grasz w gry na Samsungu? Jeśli tak, to jakie wrażenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Adi777 napisał:

Grasz w gry na Samsungu? Jeśli tak, to jakie wrażenia?

Brak,  czasu ale za okolo 3 miesiace planuje kupić xboxa:)  ale z recezji  tv stworzony do gier. Ewentualnie od znajomego porzycze konsole:)  i dam znać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety wersja oprogramowania 1134 w Q9FN nie wniosła dekodowania DTSu. 

Sprawdzone na próbie odtworzenie filmu z taką ścieżka :

1.z karty pamięci  (wywala "dane audio nie są obsługiwane")

2. z kompa z dźwiękiem w odtwarzaczu (splash 2.0) ustawionym na HDMI bitstream. (nastaje CISZA)

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Crnk1987 napisał:

Brak,  czasu ale za okolo 3 miesiace planuje kupić xboxa:)  ale z recezji  tv stworzony do gier. Ewentualnie od znajomego porzycze konsole:)  i dam znać. 

Dzięki, czekam :) Sam mam chrapkę na tego Samsunga, ale aktualnie przebywam za granicą, także bez sensu jest kupować teraz TV.

To DTS jest ważne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy DTS jest ważny ... zawsze był w Samsungu 

Teraz niektórzy powiedzą,że wystarczy kupić zewnętrzny odtwarzacz ale dla mnie to tak jakby w samochodzie nie było np. klimy więc kupuję taką zewnętrzną klimatyzację i montuje sobie na dach -- i już mam auto z klimą :)

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Eleonor napisał:

Czy DTS jest ważny ... zawsze był w Samsungu 

Teraz niektórzy powiedzą,że wystarczy kupić zewnętrzny odtwarzacz ale dla mnie to tak jakby w samochodzie nie było np. klimy więc kupuję taką zewnętrzną klimatyzację i montuje sobie na dach -- i już mam auto z klimą :)

Co się traci jak w tv nie ma tego dtsa? 

Ja mam amplituner podpięty do tv przez hdmi acr więc nic nie tracę :)

Edytowane przez Crnk1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tracisz

bo jak chcesz odpalić coś z pendrive'a przez player multimediów w tv co ma dzwiek w DTS to nie bedzie dzwieku

  • Haha 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, klaus71 napisał:

tracisz

bo jak chcesz odpalić coś z pendrive'a przez player multimediów w tv co ma dzwiek w DTS to nie bedzie dzwieku

Czyli jakiegoś Pirata ?

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś w tym stylu - choć w Polsce ściąganie i oglądanie np. mkv dla własnych potrzeb nie jest piractwem

 

idąc twoim tokiem myślenia udostępnienie playera multimediów przez producentów tv jest czynem "szczególnie" pirackim bo dzieki temu można te "niby piraty" oglądać

 

Edytowane przez klaus71
  • Zmieszany 2
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, klaus71 napisał:

coś w tym stylu - choć w Polsce ściąganie i oglądanie np. mkv dla własnych potrzeb nie jest piractwem

 

 

 

A powinno być !

Dobra bo zrobi się jałowo 

Wiele osób odpowiada na takie pytanie bardzo podobnie 

PRZYZNAJĘ CI RACJĘ  !

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam ks7000 z 2016r i zastanawiam sie czy skok jakosciowy jest wart takiej ceny? W sklepie jak w sklepie ale dopiero w warunkach domowych mozna przetestowac... konsola,blu-ray 4k itp
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, kuman napisał:

Mam ks7000 z 2016r i zastanawiam sie czy skok jakosciowy jest wart takiej ceny? W sklepie jak w sklepie ale dopiero w warunkach domowych mozna przetestowac... konsola,blu-ray 4k itp

Jest trochę nowych rzeczy, zwłaszcza jeśli pod TV masz podpięte właśnie konsole (Tryb Gra Motion Plus), PC (4:4:4 Chroma w trybie PC z 14ms input lagiem, KS7000 w "Gra" ma 21ms, ale w "PC" 4:4:4 już aż 50ms).

Natomiast tu przede wszystkim różnica to FALD vs Edge LED (lepsza czerń i plastyczność obrazu) i DUŻO lepszy efekt HDR. KSa 7000 w tej kwestii ratuje trochę oświetlenie za TV, ale generalnie Q9 to skok jakościowy w każdej kwestii (poza kwestią DTS).

Tylko co tu się dziwić jak nawet biorąc pod uwagę cenę premierową (sugerowaną) KSa 7000 w 2016 r., a tego Q9 teraz to dzieli je w przypadku 65" dokładnie dwukrotność (8500 vs 17000 zł).

Mnie natomiast właśnie ciekawiło czy dla posiadacza KSa 7000 jest jakiś sens iść w serie NU8000, MU8000 itd. Mam wrażenie, że w porównaniu z tymi modelami niższymi to akurat jakiegoś postępu nie ma.

Edytowane przez Fjubens
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie wypowiem,  bo wcześniej miałem przez 7 lat Toshibę regze 42 cale(i dla mnie ma sens wymiana tv po takim czasie ) wtedy ma się kosmiczny przeskok w każdej kwestii. 

Dla mnie prócz genialności jakości obrazu mega sprawa jest connect który mam zamknięty w szafce(wreście nie mam żadnych widocznych przewodów.) 

Jakość wykonania tv jest również na najwyższym poziome. Mala ramka która ma 2.5 cm oraz pilot który jest rewelacyjnej jakości nie jak 99% plastikowych. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2018 o 09:03, Crnk1987 napisał:

Fuse jak tv ci przyjdzie daj znać jak wrażenia

TV dotarł do mnie dopiero wczoraj po południu. Zanim go rozpakowałem, ustawiłem, podłączyłem i po wszystkim posprzątałem, to był już w zasadzie wieczór. Dzisiaj też nie miałem zbyt wiele czasu na testowanie, więc z ostateczną opinią wolałem poczekać, ale skoro zostałem wywołany do tablicy to podzielę się "pierwszymi wrażeniami" (swoją drogą w OLEDowym wątku też ciekawi są mojej oceny Samsunga :) ):

1. Wczoraj zdążyłem obejrzeć tylko jeden film i póki co (pod kątem nocnych seansów) nie widzę żadnej różnicy in minus względem OLEDa. Ciężko oczywiście porównywać 1 do 1, bo B7 nie mam od kilku tygodni więc oceniam go z perspektywy czasu, ale mogę powiedzieć że na Q9FN to co ma być czarne - jest czarne (nie ma mowy o prześwitujących pasach na górze/dole). Oglądając film w całkowitych ciemnościach miałem taki sam opad szczęki jak na LG. Być może (a może na pewno?) Samsung gubi przy okazji część detali w czerni, ale tego nie mam niestety możliwości sprawdzić. "Grawitacji" nie oglądałem, ale nawet gdyby TV nie wyświetlił mi w tym filmie kilku gwiazdek na niebie to nie byłby to dla mnie żaden większy problem (dużo większym było np. dwukolorowe niebo w Dunkierce na B7). Filmy na YT (Peru, World i inne) na Samsungu robią o wiele lepsze wrażenie - efekt HDR jest dużo mocniejszy.

2. Refleksy (i jasność) w dzień są zdecydowanie mniejsze. Oglądanie TV przed zachodem słońca w jasnym salonie wreszcie jest komfortowe.

3. Równomierność matrycy (póki co - po pobieżnym sprawdzeniu) mnie zdecydowanie zadowala. Nie jest oczywiście idealna, ale dokładnie takiej oczekiwałem. Nie mam żadnych plam/zafarbów, a ciemniejsze "smugi" widoczne na bieli są minimalne i przechodzą płynnie, więc nie rażą tak jak wyraźny banding czy plamy w OLEDzie (które odcinają się na tle reszty matrycy). Pikseli nie liczyłem, odpaliłem plansze i sprawdziłem matrycę pod kątem zafarbów i równomierności.

4. Zaraz będę oglądał Ligę Mistrzów, więc przetestuję TV w sporcie.

Generalnie dostałem dokładnie to, czego się spodziewałem. Zarówno plusy, jak i minusy Q9FN (po lekturze forum oraz wizytach w sklepie) były mi dokładnie znane i TV niczym specjalnie mnie nie zaskoczył. Matryca jest świetna (nie wiem czy wszystkie egzemplarze takie dostają, czy ja wreszcie miałem szczęście do dobrej sztuki), system wygaszania działa wybornie, a folia skutecznie radzi sobie z odbiciami. One connect również okazał się miłym dodatkiem, bo będę mógł pozbyć się dekodera od kablówki (gniazdko mam za szafką, a kabel był za sztywny żeby puścić go w peszlu do TV dotychczas wiszącego na ścianie).

Żeby nie było, że tylko słodzę, to Q9FN ma również wady, ale po 1 były mi one znane, po 2 nie dotyczą jakości obrazu. Design Samsunga jest gorszy niż OLEDa (choć na LCD z FALDem i tak jest niezły), pilot również lepszy był w LG (i to zdecydowanie - mówię o wygodzie obsługi). Do tego dochodzi brak DTSu - teraz mi to nie przeszkadza, ale wolałbym go mieć niż nie mieć bo nie wiadomo co przyniesie przyszłość (podobno są też problemy z niektórymi formatami DivX/Xvid, ale nie mam takich plików żeby sprawdzić). Na koniec zostaje system - mam wrażenie że wygodniej obsługiwało mi się LG'ka, ale może to kwestia tego, że do WebOS'a miałem czas się przyzwyczaić, a z Tizena (tak się nazywa Samsungowy system?) korzystam dopiero drugi dzień.

To by było chyba na tyle. Zamierzam "testować" TV do końca tygodnia i jeśli zdecyduję się go zostawić (na co raczej się zanosi - nie chcę chwalić dnia przed zachodem) to zamawiam wieszak no-gap i wieszam Samsunga na ścianie :)  

Edytowane przez fuze
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jesteś zadowolony. Ja bym nie mógł zaakceptować tego,  że tv manipulując kontrastem, wygaszając strefy traci cześć detali w czerniach. To samo jest w oledach, tylko wynika z czegoś innego. W ogóle temat gubienia detali w czerniach nie istnieje tutaj na forum, a jest to ewidentna wada tej technologii. Na stronie tvtest jest to bardzo wyraźnie zaznaczone, stąd też mój szacunek do ich testów. Podobno nowy Panasonic fz800 jest tej wady pozbawiony, czy mają zniwelowaną do minimum, chciałby zobaczy ten tv to może się przekonam to tej technologii. 

Ja się powoli skłaniam do Panasonica Ex/Fx 780 75 cali, bardzo fajny tv, dobry kontrast, procesor obrazu sterujący przyciemnianiem nie ingeruje w treść tego co jest wyświetlane.

Chyba wolę mieć słabszy kontrast, ale widzieć więcej :)

Edytowane przez db4
  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, db4 napisał:

Chyba wolę mieć słabszy kontrast, ale widzieć więcej

Też bym tak wolał, ale niestety nie można mieć wszystkiego i trzeba szukać pewnych kompromisów. Stąd lokalne wygaszanie mam w Samsungu ustawione na minimum. Jak dużo detali mimo wszystko tracę - nie wiem, i póki nie postawię obok OLEDa pewnie się nie dowiem. Z mojej strony wygląda to tak, że wolę stracić w gruncie rzeczy niewiele detali w naprawdę ekstremalnych scenach (typu "gwiazdy w kosmosie"), niż oglądać plamy/zafarby przez cały czas. Poza tym jest też coś prawdziwego w powiedzeniu "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal". O ilości utraconych detali się nie dowiem (ciesząc się miłym dla oka obrazem), a różnokolorowa murawa czy niebo widoczne były gołym okiem i naprawdę irytowały.

Być może są idealne OLEDy bez żadnych problemów z odwzorowaniem kolorów. Moje doświadczenia były inne, a ostatnie wpisy innych użytkowników w temacie o B7 pokazują, że nie byłem/jestem z tym problemem odosobniony. Dwie osoby próbowały w ostatnim czasie kupić B7 i obie trafiły na egzemplarze z plamami - jedna przyznała nawet, że gdyby nie dyskusja na forum (i być może moje "herezje") to w pierwszej chwili nie zwróciłaby na zafarb w ogóle uwagi (i rozczarowanie nastąpiłoby zapewne dopiero w domu po kilku dniach obcowania z telewizorem, ja plamę w swoim pierwszym egzemplarzu też zauważyłem dopiero na 2-3 meczu). Poza tym różnego rodzaju problemy z zafarbami potrafią być widoczne nawet na egzemplarzach, które trafiają do recenzentów na YT, więc coś musi być na rzeczy...

Co do innych LCD'ków... Technologii się nie oszuka i zgadzam się, że problem z ginącymi detalami to jej ewidentna wada (wada jako negatywna cecha, a nie jako defekt). Jeśli TV ma tylko 50-500 stref wygaszania, to siłą rzeczy detale będą ginąć za każdym razem, gdy algorytm zechce przyciemnić pewien sektor. W jednym TV dany obiekt zrobi się ciemniejszy (co nie było zamysłem reżysera), w innym stanie się kompletnie niewidoczny. W moim przypadku dochodziło jeszcze kryterium refleksów i dlatego postawiłem na Samsunga, mimo że algorytmy wygaszania u innych producentów być może faktycznie są mniej agresywne (a czy tak jest w istocie, to jak już pisałem się nie dowiem - podobno Samsung coś w tej kwestii poprawił, ale potrzebowałbym dwóch różnych TV obok siebie żeby to zweryfikować).

 Wracając jeszcze do Q9... Jestem po pierwszej połowie meczu i póki co <tfu, tfu> (żeby nie zapeszyć) nie mam powodów do narzekań. W weekend będę mógł napisać więcej :) 

 

Edytowane przez fuze
  • Plusik 1
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się Fuze, znikające, zlewające się detale w czerniach to problem oledów :) Wszystkich jakie widziałem, LG i Sony, ciekaw jestem tego Panasonica fz800. Te dema na oledach w sklepach są zawsze kontrastowe, światło na ciemny tle, głównie gwiazdy.

Jak oled taki mocarz w czerni to powinni dać demo gdzie nie ma żadnych jasnych, kontrastowych kolorów,  tylko odcienie ciemnego, szarości, :) 

Brak detali w czerniach w LCD to agresywnie działające wygaszanie, w Samsungu chyba najbardziej, najmniej w Panasonicu.

Nie dziwię Ci się , że oddałeś oledy LG, ta firma zawsze robiła średnie telewizory. 

Zgadzam się, że obecnie kupno tv to pójście na kompromisy. Też bym wolał oglądać mniej treści na LCD niż zafarby na matrycy. Tak jak piszesz, to są wady, a nie defekty, można się na nie przygotować i zaakceptować jako kompromis. 

Jak jest z kątami w LCD, bardzo to dokucza na codzień? LCD oglądałem tylko w sklepach i nie przeszkadzało mi to za bardzo.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, db4 napisał:

Nie zrozumieliśmy się Fuze, znikające, zlewające się detale w czerniach to problem oledów :)

Czytałem o ginących detalach w czerni na OLEDach (gdzie wszystko co ciemne zlewa się w jedną czarną plamę). Piszę "czytałem", bo na żywo nie miałem możliwości tego zjawiska skutecznie ocenić skoro nie wiem, jak dany obraz tak naprawdę powinien wyglądać :D 

Odnosiłem się po prostu do Twojego stwierdzenia (oczywiście słusznego), że w zasadzie każdy LCD z algorytmem wygaszania manipulując podświetleniem będzie tracił drobne detale próbując "wymaksować" czerń poprzez wygaszanie poszczególnych sektorów. Podobno w Samsungu ten system jest (był? zakładając ostatnie aktualizacje) najbardziej agresywny, ale znów - póki obok nie postawię OLEDa to nie zweryfikuję ile malutkich gwiazd na niebie zginęło na moim Q9. Ja takie kompromisowe rozwiązanie akceptuję, bo wolę oglądać mniej rozgwieżdżone niebo na LCD, niż plamy/zafarby (czy jak piszesz zlewające się detale w czerniach/szarościach) na OLEDzie.

Mam też świadomość, że dema są robione tak, by jak najbardziej wyeksponować zalety danej technologii. Dlatego w sklepach LCD'ki na ogół biją po oczach treściami z HDRem, a OLEDy pokazują głównie czarne nieba (bez żadnych odcieni, po prostu czarne plamy na większości ekranu) z malutkimi gwiazdkami wielkości kilku pikseli.

Co do kątów widzenia - dla mnie to w ogóle nie była istotna kwestia. TV oglądam z ok. 2,5-3m i z każdego miejsca na kanapie oraz stojącym obok fotelu mam idealny obraz. Zakładając nawet, że kiedyś będę chciał zrobić wieczorny seans w większym gronie (na ogół TV oglądają max. 2 osoby) to nikt nie powinien narzekać. Nawet jak robiłem "przymiarki" w sklepach, to stojąc w odległości ok. 3m od TV, spokojnie mogłem oddalić się przynajmniej na kilka  kroków w prawo i lewo bez żadnych przekłamań w kolorach. Być może jak ktoś ma nietypowy układ mebli w salonie to kąty mogą być dla niego istotne, ale dla każdego kto ogląda TV normalnie "na wprost" nie powinny one mieć żadnego znaczenia.

Edytowane przez fuze
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, db4 napisał:

W ogóle temat gubienia detali w czerniach nie istnieje tutaj na forum, a jest to ewidentna wada tej technologii. Na stronie tvtest jest to bardzo wyraźnie zaznaczone, stąd też mój szacunek do ich testów. 

bo problem w praktyce nie istnieje - wystarczy zrobić kalibrację - a na stronach tvtest to chyba ten problem był wspomniany w serii sprzed 2 lat (b6)

jak uważasz że ex780/fx780 daje dobry obraz w HDR to mocno się zawiedziesz - q9n dzieli od niego przepaść w kwestii jasności, nawet oled go w tej kwesti bez problemu bije na głowę

Edytowane przez klaus71
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to zacytuję za tvtest:

"utrata szczegółów w bardzo ciemnych szarościach w ustawieniach fabrycznych (celowa manipulacja w celu zamaskowania wady opisanej poniżej), "

i dalej

"utrata kontrastu i absolutnej czerni po podniesieniu jej poziomu na wzorcowy w celu poprawy widoczności szczegółów w cieniach (normalne zjawisko), "

czyli albo super kontrast oleda i czarne plamy, albo tracimy kontrast na rzecz szczegółów. Te same wady technologii są podnoszone w praktycznie każdym teście oleda. ZD9 Sony uzyskał tam referencję właśnie za to, że przy wysokim kontraście nie wycina treści z ciemnych scen. Nie jestem zwolennikiem żadnej z technologii, ale irytuje mnie chełpienie się użytkowników oled jakiego to oni kontrastu nie mają. No mają, ale nie za darmo.

Co do HDR w Panasonicu ex/fx 780, taki ma na to patent Panasonic. Wolę już to niż gubienie treści, zafarby i lotto z wyborem egzemplarza :) Poczytaj sobie jakie są na tv test konkluzje co do Panasonica Ex780 vs oled.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może podasz link?  czytałem test chyba b7 i jakiegoś sony i takiego tekstu nie widzialem - aby napewno to jest z tvtest.pl ?

poza tym masz słowo klucz " w ustawieniach fabrycznych"

wiesz że jest możliwa kalibracja? właśnie po to ona jest jak nie jesteś zadowolony z ustawień fabrycznych lub brakuje ci umiejętności by poradzić sobie samemu z ustawieniami

 

a czytać konkluzji z ex780 vs oled nie musze - mam oba w domu i niestety ale panasonic jest MASAKROWANY w kwestii jakości obrazu i to przez oled z 2016

ale faktem jest też że Panasonic ma bardzo dobrą jakość w stosunku do ceny - ale w bezwględnej jakości obrazu to z oledem może się równać tylko DX900 (z panasoniców lcd)

Edytowane przez klaus71
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, fuze napisał:

"Jestem po pierwszej połowie meczu i póki co <tfu, tfu> (żeby nie zapeszyć) nie mam powodów do narzekań. W weekend będę mógł napisać więcej :) "

A jaka masz wersie oprogramowania? 

Fajnie,  że ci się tv odpowiada. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, klaus71 napisał:

wiesz że jest możliwa kalibracja? właśnie po to ona jest jak nie jesteś zadowolony z ustawień fabrycznych lub brakuje ci umiejętności by poradzić sobie samemu z ustawieniami

Nie chcę się wcinać w dyskusję, ale jak już cytujesz @db4 to cytuj całość zamiast robić to wyrywkowo, bo wtedy faktycznie blisko Ci do (celowej bądź nie) manipulacji. W poprzedniej wiadomości kolega zamieścił dwa fragmenty jakiegoś testu.

Z pierwszego wynika, że na ustawieniach fabrycznych w ciemnych odcieniach nie ma szczegółów, tylko jest jedna, wielka, ciemna plama.

Z drugiego fragmentu wynika, że poprawiając ten efekt/zjawisko i zmieniając ustawienia do wartości wzorcowych (domyślam się, że przez kalibrację), czerń przestaje już być tak głęboka i idealna (chciałoby się powiedzieć "OLEDowa").

Z tego by wynikało, że jest dokładnie jak napisał db4 - coś za coś, OLEDowa czerń nie jest za darmo. Albo ustawienia fabryczne i brak szczegółów, ale za to głęboka czerń. Albo kalibracja, więcej szczegółów w ciemnych scenach ale szarości zamiast idealnej czarni (być może nieco przerysowuję, ale powinieneś wiedzieć o co mi chodzi).

I żeby nie było... Miałem OLEDa przez 2-3 tygodnie i na brak detali nie narzekałem. Być może efekt nie jest tak straszny jak go malują, być może nie zdawałem sobie sprawy ile detali tracę, bo TV ich nie wyświetlał (a powinien).

Wracając do Panasonica... Ich najnowszy, topowy LCD nie jest dla mnie (mimo wszystko wolałbym nieco lepsze parametry), ale jedno trzeba im oddać. W kwestii kontroli jakości są w absolutnym topie. Jeszcze nie widziałem recenzji, w której opisywana by była wadliwa sztuka (chyba, że celowo wysyłają do recenzentów wyselekcjonowane egzemplarze). Nawet w ostatnim teście na hdtvpolska 75-calowy kolos ma matrycę praktycznie idealną (o co podobno przy takich wielkościach niezwykle trudno).

5 minut temu, Crnk1987 napisał:

A jaka masz wersie oprogramowania? 

Jak wrócę z pracy i nie zapomnę to napiszę. Ale ja jeszcze nie grzebałem w ustawieniach (nie było na to czasu) i nic nie aktualizowałem. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, fuze napisał:

Z drugiego fragmentu wynika, że poprawiając ten efekt/zjawisko i zmieniając ustawienia do wartości wzorcowych (domyślam się, że przez kalibrację), czerń przestaje już być tak głęboka i idealna (chciałoby się powiedzieć "OLEDowa").

Z tego by wynikało, że jest dokładnie jak napisał db4 - coś za coś, OLEDowa czerń nie jest za darmo. Albo ustawienia fabryczne i brak szczegółów, ale za to głęboka czerń. Albo kalibracja, więcej szczegółów w ciemnych scenach ale szarości zamiast idealnej czarni (być może nieco przerysowuję, ale powinieneś wiedzieć o co mi chodzi).

nie cytowałem bo skoro brak źródła i pełnej informacji  co i jak ktoś tam sobie ustawił (kalibrował? czy siadł i ustwiał na ok? ) to nie ma się do czego odnosić 

ja takiego opisu na tvtest.pl nie kojarzę

 

a z testów forumowych na SKALIBROWANYCH oledach wynika coś innego - brak problemów z ciemnymi obszarami

prędzej problem jest z oczami że tak subtelnych ciemnych przejśc oko już nie zobaczy dlatego że jak dostajesz HDRem na poziomie 700cd po oczach to zwęża się źrenica i niestety w ludzkim oku może się wtedy czerń zlewać choć detale faktycznie na ekranie są

Edytowane przez klaus71
  • Lubię 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...