Skocz do zawartości
Maciej Koper

Samsung Q9 QE65Q9FN (2018) | TEST | Flagowy QLED LCD z technologią Direct LED

Rekomendowane odpowiedzi

Czytałem. Przez test na tym forum kupiłem ten model. Takie są moje spostrzeżenia po kilku dniach oglądania. A kto czyta instrukcje? Naprawdę znajdę tam coś ciekawego? To przeczytam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, alek72 napisał:

W trybach średnim i wysokim w wielu scenach widać działanie lokalnego wygłaszania. A dokładniej to co ma być czarne dopiero po ułamku sekundy się takie staje. 

Wszyscy rekomendują tryb niski. Możesz napisać jak u Ciebie przedstawia się sprawa równomierności matrycy. Widziałeś coś niepokącego ?

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podświetlenie matrycy bez zarzutu. Nie zauważyłem żadnych nierównomierności.

 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2018 o 14:24, alek72 napisał:

Posiadam 65Q9FN. Póki co się go uczę. Poprzedni to 65h6400. Różnica jest ogromna na korzyść.... nowego. Jednak po flagowym modelu oczekiwałem więcej. Chętnie odpowiem jak "nowy" sprawdza się w codziennym użytkowaniu. 

Witam kolegę . Mam do Ciebie konkretne pytanko : Czy sławetny One Connect  jest w tym telewizorze bezgłośny , czyli czy nie ma wentylatora , a jeśli ma czy jest głośny czy cichy ? Swego czasu miałem w domu na testy Samsunga KS9500  i oddałem go tylko dlatego że One Conect tak chodził głośno że przeszkadzał w cichym oglądaniu tv w nocy . Jak możesz sprawdź i odpisz czy w tym tv jest zero hałasu bo tylko ta sprawa jeszcze dla mnie jest zagadkowa , bo nikt o tym nie napisał . Mam już wstępnie zamówionego Samsunga Q9 QE65QFN za 12500 zł z przesyłką i  5 letnią gwarancją . Kolejne moje pytanie włśnie dotyczy gwarancji : czy też masz 5 letnią  , a jesli tak czy jest ona Samsungowa , czy te kolejne 3 lata są tylko ubezpieczeniem  ?Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory czytaj 3 tygodnie nic nie słychać z One Connect jest ciepły ale jest cisza 

Gwarancja jest na 5 lat plełna Od Samsunga 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2018 o 18:16, alek72 napisał:

 

 

Czyli wynika  z Twoje wypowiedzi , że wreszcie poszli po rozum do głowy i już w One Conect nie ma wentylatora . W Samsungu KS9500 bez przesady ale szum z wiatraka można spokojnie porównać do szumu z obciążonego laptopa na maxa , lub karty graficznej wyżyłowanej  na maxa przy  grze wymagającej .  Pewno w przyszłym tygodniu zawita ten Samsung w 65 calach u mnie na wieszaczku . Tylko mnie martrwi fakt , że dzwonię do Maćka Kopra w celu dokonania kalibracji  od dawna i nikt nie odbiera telefonu . Bo bez kalibracji szkoda kupować taki tv . A na marginesie będę miał do sprzedania skalibrowany przez niego  TV Sony KDL-55W905A jeszcze z najlepszą matrycą bo natywnie 200 Hz i na gwarancji ( bo mam też 5 letnią od Sony ) . Mam nadzieję , żę się nie zawiodę na tym nowym tv . :)

Edytowane przez peterka1000
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem jak wygaszanie stref wypada w porównaniu np. do takiego Philipsa 8102, bo z tego co widzę w niektórych przypadkach, w waszym teście, Philips ma przewagę. Druga sprawa ten TV ma mniejszy kontrast bez wygaszania niż o ponad połowę tańszy Samsung NU8002, a jednocześnie posiada upłynniacze i niski inputlag. Z punktu widzenia, mnie jako gracza, wygaszanie stref może mnie nie interesować, za to normalny kontrast jak najbardziej.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung KS9500 z tego co wiem nie ma wiatraka. Ani one conect, ani sam tv. Chyba, że wersja wieksza niż 65 cali, chociaż nie sądzę.

Dnia 15.08.2018 o 13:54, peterka1000 napisał:

Czyli wynika  z Twoje wypowiedzi , że wreszcie poszli po rozum do głowy i już w One Conect nie ma wentylatora . W Samsungu KS9500 bez przesady ale szum z wiatraka można spokojnie porównać do szumu z obciążonego laptopa na maxa , lub karty graficznej wyżyłowanej  na maxa przy  grze wymagającej .  Pewno w przyszłym tygodniu zawita ten Samsung w 65 calach u mnie na wieszaczku . Tylko mnie martrwi fakt , że dzwonię do Maćka Kopra w celu dokonania kalibracji  od dawna i nikt nie odbiera telefonu . Bo bez kalibracji szkoda kupować taki tv . A na marginesie będę miał do sprzedania skalibrowany przez niego  TV Sony KDL-55W905A jeszcze z najlepszą matrycą bo natywnie 200 Hz i na gwarancji ( bo mam też 5 letnią od Sony ) . Mam nadzieję , żę się nie zawiodę na tym nowym tv . :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam kupić 65" Q9 i mam pytanie a raczej. Kilka:)

1. czy samsung poradził sobie w Q9FN z 2018 r z oprogramowaniem kontrolującym działanie układu wygaszania podświetlenia. Wypuścili jakieś nowe oprogramowanie  poprawiające problem z podświetleniem? Bo ono jest zbyt agresywne. 

2. Czy wszystkie hdmi są w 4k i 60klatkach z hdr?  A nie jak np w kg c8 tylko 2.

3. Jak odróżnić q9 z 2018 od 2017r? Wiem,  że napewno conektem(z 2018 ma 1 przewod z 2017 dwa). 

4. Czy jest kilka wersji q9 z 2018 r?

Bo znalazłem w dobrej cenie nowego Samsunga za 13 tys. 

 

Edytowane przez Crnk1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Crnk1987: 1. Nie wiem, również chętnie się dowiem :)

2. Jw.

3. Poza innym oznaczeniem (modele z 2018 mają "N" na końcu) i skrzynką (co zauważyłeś), różnią się też podstawą (nowszy ma jedną centralną, starszy dwie po bokach).

4. Na 99% jedna.

13 tysięcy za nowego Samsunga w 65 calach to nie jest jakaś rewelacyjna cena. Za niewiele więcej (13,5) można go dostać bez łaski w zwykłych sieciówkach (Euro AGD, MediaMarkt). Tydzień/dwa tygodnie temu w MM nowy Q9FN był do dostania za 12 tysięcy. Jeszcze wcześniej była promocja, w której cena wynosiła co prawda 13,5, ale za każdy wydany tysiąc dostawałeś bon na 100 zł do wykorzystania na BP (nie wiem w jakim okresie; jeśli dłuższym to cena dla zmotoryzowanych też w zasadzie "spadała" do prawie 12 tysięcy).

Też "poluję" na ten model (albo ZF9 albo Q9FN - nawet mimo braku DTSa i gorszego upłynniacza niż w Sony), ale czekam aż cena spadnie o kolejny tysiąc/dwa (w tym czasie poznamy też cenę ZF9, więc łatwiej będzie dokonać wyboru). Jeśli nie musisz mieć TV na już, to radziłbym poczekać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie żona mnie ciśnie :) bo salon gotowy a tv nie ma:)  chyba że wezmę starego 6 letniego lcd Toshibę regze.  I poczekam. 

Ps ile by trzeba było czekac na ? spadek cen ? Bo. Wiadomo zawsze ceny spadną :)

Edytowane przez Crnk1987

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fuze napisał:

Też "poluję" na ten model (albo ZF9 albo Q9FN - nawet mimo braku DTSa i gorszego upłynniacza niż w Sony), ale czekam aż cena spadnie o kolejny tysiąc/dwa (w tym czasie poznamy też cenę ZF9, więc łatwiej będzie dokonać wyboru). Jeśli nie musisz mieć TV na już, to radziłbym poczekać :) 

Ceny ZF9 są już znane. Przegapiłeś pewno wpis na Forum. :)

  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 65-calowy telewizor LCD – Sony KD-65ZF9BAEP – 12 999 zł
  • 55-calowy telewizor OLED – Sony KD-55AF9BAEP – 13 999 zł
  • 65-calowy telewizor OLED – Sony KD-65AF9BAEP – 16 999 zł
  • 75-calowy telewizor LCD – Sony KD-75ZF9BAEP – 25 999 zł

Ciekawe czy to są ceny netto czy brutto ,:)

Ps co zyskuje jak poczekam na zf9? W porownaniu do q9? 

Edytowane przez Crnk1987
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Robert_1988_KrK napisał:

Ceny ZF9 są już znane. Przegapiłeś pewno wpis na Forum.

O kurczę, faktycznie... Newsa na forum nie widziałem, a na Sony Centre do wczoraj była dostępna przedsprzedaż wyłącznie OLEDa (dzisiaj jeszcze nie wchodziłem). Dzięki! :) 

Edit: Poszperałem na stronie i forum i nie znalazłem wpisów, o których piszecie. Skąd macie te ceny? Link z tego newsa przekierowuje mnie do przedsprzedaży OLEDa AF9 https://hdtvpolska.com/ifa-2018-wideo-pierwsze-spojrzenie-na-flagowy-lcd-tv-sony-zf9/

54 minuty temu, Crnk1987 napisał:

Ciekawe czy to są ceny netto czy brutto

Dzięki za konkretne liczby, moim zdaniem na 100% są to ceny brutto. Inaczej różnica w cenie między LCD a OLEDem (w tej samej wielkości) z serii Master byłaby minimalna (a na zachodzie nie jest). Moja sugestia odnośnie czekania, dotyczyła bardziej czekania na konkrety odnośnie ZF9, a nie na spadek ceny Q9FN (ten nastąpiłby pewnie "przy okazji").

Co zyskasz czekając na ZF9? Dostaniesz więcej informacji, przez co dokonasz bardziej świadomego wyboru. TV kupujesz na lata, wydajesz na niego niemałą kwotę. Załóżmy, że dzisiaj kupisz Q9FN, a za miesiąc pojawią się bardzo pozytywne recenzje TV od Sony. Wtedy będziesz pluł sobie w brodę, że mogłeś poczekać i np. mieć więcej za mniej.

Moje porównanie wygląda tak, że (jeśli chodzi o plusy) Sony:

- ma lepszy system (Android daje większe możliwości, a na nowa seria ma podobno wydajniejsze podzespoły, więc system już nie muli)

- ma lepszy upłynniacz

- system wygaszania nie jest tak agresywny (ale wszystko wskazuje na to, że stref wygaszania jest zdecydowanie mniej)

- nie ma problemów z różnymi kodekami/systemami (DTS, Dolby Vision, DivX, XviD, itp. itd.)

Samsung:

- ma lepszą powłokę antyodblaskową

- prawdopodobnie ma więcej stref wygaszania

- ma connect boxa (dla niektórych może to być zaleta)

- ma wieszak no gap (jw.)

Ja przy wyborze TV będę patrzył głównie na system wygaszania, upłynniacz i powłokę (bo te parametry przekładają się na jakość obrazu). Cała reszta nie ma dla mnie aż takiego znaczenia. System operacyjny za 5 lat i tak prawdopodobnie stanie się przestarzały/zamulony na obu modelach oraz konieczne będzie dokupienie zewnętrznego boxa.  To samo jeśli chodzi o design (connect box, wieszak no gap) - TV oglądam przecież głównie z przodu.

Póki co wygląda to tak, że Sony ma lepszy upłynniacz, Samsung powłokę, a porównanie systemów wygaszania jest niewiadomą - trzeba poczekać na pierwsze testy ZF9 i ja zamierzam tak zrobić. Dodatkowy miesiąc mnie nie zbawi :) Raczej wątpię by doszło do takiej sytuacji, że w testach ZF9 wypadnie blado i to spowoduje podwyżkę cen Q9FN (ten i tak jest już dość drogi i podniesienie jego ceny sprawiłoby, że więcej osób wybrałoby zamiast niego OLEDa).

Edit: Poszperałem na stronie i forum i nie znalazłem wpisów, o których piszecie. Skąd macie te ceny? Link z tego newsa przekierowuje mnie do przedsprzedaży OLEDa AF9 https://hdtvpolska.com/ifa-2018-wideo-pierwsze-spojrzenie-na-flagowy-lcd-tv-sony-zf9/

Edytowane przez fuze
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samsung dostaniesz 5 lat Gwaranci jak coś się stanie to Kaska oddana 

W sony wymienią Ci na używane a jak Ci się nie spodoba to Do Londynu !!!

Nikt o tym nie pisze ale tak jest !

Pmyśl jak jak będzie wyglądała Twoja -Walka z 5 letnią gwarancją w Sony w sądzie Londyńskim-?

 

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero teraz obejrzałem filmik z tego linka:

Moim zdaniem wyświetlany obraz wygląda fatalnie. Matryca błyszczy się jak psu jajca - nawet w ciemnym pomieszczeniu bez okien, na jasnych kolorach bez problemu widać odbicia otoczenia (nie wspominając o czarnych treściach - tam to już w ogóle jest lustro). Do tego dochodzi masakryczny blooming (tak to się chyba nazywa? chodzi mi o te cienie wokół obiektów w np. 0:24 minucie). Jednym słowem dramat... Sony chyba faktycznie zaoszczędziło na niezależnych strefach wygaszania, zamiast tego wydało kasę na marketing, pompowanie nowej serii "Master", bełkot o Netflix'owej kalibracji, itp. itd. A wystarczyło wypuścić dobry jakościowo produkt, który sam by się obronił bez całej tej pseudo studyjnej/profesjonalnej otoczki...

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku w topowych LCD'kach Q9 od Samsunga nie ma konkurencji. Chyba faktycznie trzeba brać póki cena jest atrakcyjna, bo obawiam się że po pierwszych testach ZF9 może się to niestety zmienić :(

@mirek 59: Z tą gwarancją w Samsungu też nie jest tak kolorowo. Wejdź sobie choćby w tego linka:

https://www.wykop.pl/wpis/32494083/ruszylem-[beeep]e-hej-na-tv-mu7002-w-wersji-75-cali-wi/

Koleś ma ewidentne pasy na matrycy, a serwis odpowiada że to norma i każe płacić za ewentualną wizytę technika...

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po 3 latach oddali kaske bez problemu  !

Kupilem Nowy flagowy i do tego 5 lat gwaranci i jeszcze zostało bardzo wiele kaski 

Tak że pisz z rozwaga bo wole jak Samsung  załatwia reklamacje od tego jak Sony to załatwia !

Mialem tak już 2 razy w ciągu 5 lat  z Sony zaprosili by Cię do Londynu albo wstawili stara cześć 

nigdzie nie jest idealnie ale jak wydajesz naście tysięcy to patrz na wszystko !!!

 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując samsung 65 Q9 będzie niebawem w moim salonie :) we Wro gdzie polecacie kupić tv? 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Crnk1987 napisał:

we Wro gdzie polecacie kupić tv?

Ja bym nie kupował u żadnych handlarzy na allegro albo w mniejszych sklepikach, tylko dopłacił nawet te 500 zł i wybrał którąś z większych sieciówek (RTV Euro AGD albo Media Markt), ewentualnie wziął bezpośrednio od Samsunga (sklepsamsung.pl).

Będę musiał ponownie wybrać się do MM i przetestować upłynniacz w Q9. Jeśli wypadnie przyzwoicie, to także zdecyduję się na Samsunga. Dalsze czekanie na ZF9 chyba nie ma sensu :( W Q9 mam więcej stref i lepszą powłokę (=lepszy obraz), a brak DTS'a jakoś przeboleję. Pozostanie tylko ewentualny problem z agresywnym wygaszaniem, ale to i tak lepsze niż widoczne poświaty w ZF9 (zupełnie jak w dużo tańszym XF90).

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fuze napisał:

Matryca błyszczy się jak psu jajca - nawet w ciemnym pomieszczeniu bez okien, na jasnych kolorach bez problemu widać odbicia otoczenia (nie wspominając o czarnych treściach - tam to już w ogóle jest lustro).

a q9n nie ma matrycy lustrzanej ? na zdjęciach z testu wyglada bardzo "błyszcząco" więc za bardzo lepiej nie będzie

  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, klaus71 napisał:

a q9n nie ma matrycy lustrzanej ? na zdjęciach z testu wyglada bardzo "błyszcząco" więc za bardzo lepiej nie będzie

Matryca matrycy nierówna...

Polecam wizytę w dużym sklepie RTV, a nie porównywanie zdjęć z internetowych testów, gdzie świecą w ekran mocnymi lampami (z którymi nawet matowa powłoka nie "wygra").

Ja w MM byłem kilka dni temu, więc mam dość świeże porównanie, a wygląda ono tak, że:

- Każdy OLED robił za lustro, refleksy były widoczne nawet na jasnych kolorach. Na matrycy było widać niemal wszystko - świetlówki, regały, klientów.

- Na Sony XF90 (bo tylko tego rozważałem, obok stał jakiś niższy model z serii 80-85) sytuacja wyglądała lepiej. Na jasnych kolorach refleksów nie było wcale. Na ciemnym/czarnym tle widać było średnie odbicia, ale z uwagi na nieco "satynowaną" powłokę były one rozmazane, więc aż tak bardzo nie irytowały.

- Na Samsungu Q9FN (który wyświetlał animację z dużą ilością czarnego koloru - grających muzyków) refleksów nie było praktycznie wcale. Na ciemnych odcieniach przebijały się tylko silne źródła światła. Nawet moje odbicie było ledwo widoczne.

Nie chciałem kupować Samsunga (brak DTS'u, agresywne wygaszanie gubiące detale, gorszy upłynniacz niż w Sony), mocno liczyłem na ZF9, ale po tym co zobaczyłem na podlinkowanym filmiku mocno się rozczarowałem. Wynika z niego, że w nowym modelu z serii Master stref wygaszania będzie tylko niewiele więcej niż w sporo tańszym XF90, a matryca (w kwestii refleksów) bardziej przypomina tę z OLEDów (bliżej jej do AF8 a nie XF90).

Edit: To nie ja dałem Ci zmieszaną buźkę :( 

Edytowane przez fuze
  • Plusik 2
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2018 o 18:25, alek72 napisał:

Witam.

W Q9FN wszystkie 4 wejścia hdmi można przestawić w tryb UHD. 

W moim egzemplarzu lokalne wygaszanie przestało być  takie agresywne jak na początku. Nie wiem czy to efekt aktualizacji (mam automatyczne) czy się dotarł/wygrzał. 

Jest inny problem: oppo bdp-105d nie przyjmuje sygnału z hdmi arc od Q9FN. Nie wiem czy tego sygnału po prostu nie ma. Czy czy problemem jest generacja urządzeń( arc kontra earc)

 

Witam.

W Q9FN wszystkie 4 wejścia hdmi można przestawić w tryb UHD. 

W moim egzemplarzu lokalne wygaszanie przestało być  takie agresywne jak na początku. Nie wiem czy to efekt aktualizacji (mam automatyczne) czy się dotarł/wygrzał. 

Jest inny problem: oppo bdp-105d nie przyjmuje sygnału z hdmi arc od Q9FN. Nie wiem czy tego sygnału po prostu nie ma. Czy problemem jest generacja urządzeń( arc kontra earc, hdmi 1.4 kontra 2.0)

Ktoś wspominał o fatalnym obrazie nowego Sonego. Nie oceniacie jakości obrazu telewizorów uhd z hdr na podstawie filmików i zdjęć. Który aparat fotograficzny czy kamera jest w stanie zarejestrować spektrum wyświetlane przez wysokiej klasy tv? Nawet jeśli takie są to efekty ich pracy trzeba by wyświetlać na rownie wysokiej klasy wyswietlaczach. Dlatego polecam porównywanie konkretnych urządzeń własnymi oczami na żywo. 

U wszystkich którym zaprezentowalem np filmik Peru 8k hdr z youtube na Q9FN widziałem przysłowiowy opad szczęki. Wysokiej klasy sygnał/plik to podstawa aby zobaczyć co ten tv potrafi. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, alek72 napisał:

Ktoś wspominał o fatalnym obrazie nowego Sonego. Nie oceniacie jakości obrazu telewizorów uhd z hdr na podstawie filmików i zdjęć.

To ja pisałem i nie chodziło tylko o poświaty widoczne wokół jasnych elementów, ale także znaczne refleksy matrycy. Pod względem odbić, ekranowi w nowym ZF9 bliżej do OLEDów niż np. XF90. Ale na ostateczną decyzję faktycznie trzeba poczekać do momentu, aż telewizory będą dostępne w sklepach.

Cieszy mnie, że system wygaszania w Q9FN nie jest już tak agresywny jak zaraz po premierze. Kolejny punkt przemawiający za Samsungiem :) 

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...