Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Kamil_91 napisał:

Może ktoś potwierdzić czy już działa HDR na YT ? bo ja na razie nie mam możliwości sprawdzenia.

Nie działa, i działać nie będzie prawdopodobnie aż do momenty wprowadzenia Androida 8.0 Tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czekam na dostawę przedmiotowego tv w 55 calach i mam dwa pytanka:

1. czy wejście do menu serwisowego celem sprawdzenia ilości przepracowanych godzin następuje za pomocą kombinacji jak we wcześniejszych tv od Sony i jak to jest z możliwością uszkodzenia tv poprzez samo wejście w to menu (mieszać w żadnych ustawieniach wewnętrznych nie zamierzam, więc w zasadzie chodzi o samo wejście i wyjście z menu)? 

2. jaki Polecacie uchwyt do montażu na ścianie? Ma ktoś dedykowany przez Sony, jeśli tak, czy faktycznie dostęp do złącz jest utrudniony? Może jakaś alternatywa? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nic nie zmienisz w menu serwisowym, wszystko powinno być w porządku. Co do uchwytu, to sprawdzi się każdy, który będzie tobie odpowiadał. :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na nieco szerszy opis i porównanie modeli XE9005 i XF9005 w wersji 55 cali. Mam te dwa telewizory w domu i cóż... jeden i drugi ma swoje wady i zalety, ale mimo wszystko bardziej jestem chyba zadowolony z modelu z ubiegłego roku czyli z serii XE. Wspominałem już o tym na konkurencyjnym forum, ale już po chwili przekonałem się, że nikogo tak naprawdę to nie interesuje i najważniejszą kwestią tam poruszaną są sprawy jak np. kalibracja przez e-mail lub polecanie przez głównego dowodzącego produktów, które akurat przetestował lub ma na stanie. Ale do rzeczy:

NA PLUS MODELU XF90:

- model XF ma lepszą fabryczną kalibrację (nie trzeba wiele zmieniać) i kolory "out of the box" są bardzo dobre. Brakuje im jednak lekkiego "kopa" i warto rozważyć włączenie funkcji "Live Color" (Żywy kolor) na wartość minimalną i zmniejszenie nieco natężenia kolorów
- XF ma dużo lepsze odwzorowanie ruchu, rwanie obrazu jest mniej widoczne, łatwiej dostosować motionflow. Telewizor lepiej sprawdza się też w przypadku oglądania transmisji sportowych. Mundial z telewizji naziemnej z TVP HD wygląda już naprawdę przyzwoicie i problemy jak np. znikająca piłka w ruchu praktycznie nie istnieją
- XF ma nieco mniejszy input lag w trybie 4K, lecz nieco większy w 1080p
- na XF da się pograć na konsoli z upłynniaczem, lag wynosi wtedy ok. 80ms co jest wartością wysoką, ale jeszcze do zaakceptowania przy wolniejszych tytułach (lag w XE sięga 110ms)
- obsługa Dolby Vision
- nieco większy peak brightness (teoretycznie), ale szczerze mówiąc to nie zauważam jakoś tego

NA MINUS MODELU XF90:

- model XE ma lepsze kąty widzenia - niewiele, dosłownie o kilka stopni ale jednak
- XE lepiej kontroluje blooming, a algorytmy wygaszania działają nawet w menu głównym
- model XE jest jaśniejszy! Chodzi mi tutaj o podświetlenie. Jest to rzecz, która zdziwiła mnie najbardziej i jestem przez to najbardziej wkurzony na nową serię telewizorów Sony. XE zaświeci jaśniej o około 10-20% przy takich samych, maksymalnych ustawieniach z włączoną funkcją xtended dynamic range na "wysoki". Przydaje się to często w trybie HDR (głównie w ciemnych scenach). Mam wrażenie jakby model XF nieco ciemniej wyświetlał całe otoczenie żeby zebrać siły i bardziej spektakularnie wyświetlić pojedyncze jasne punkty na ekranie
- pozostając jeszcze przy jasności i wygaszaniu to XE ogólnie lepiej sobie daje radę przy ustawieniu jasności na maksymalną wartość. Blooming jest mniej widoczny, mamy też lepiej kontrolowaną czerń
- XE ma minimalnie wyższy kontrast
- XE wydobywa z siebie minimalnie lepszy dźwięk, mam też wrażenie, że po podpięciu do niego zewnętrznych głośników gra odrobinę lepiej
- w modelu XE odrobinę szybciej działa menu (tv łapie mniejsze ściny). W przypadku modelu XF komfortową płynność działania menu uzyskamy dopiero, gdy w opcjach wyłączymy bluetooth i sterowanie głosowe pilotem. Nie wiem co ma piernik do wiatraka, ale po tej zmianie menu ustawień obrazu otwiera się natychmiastowo zamiast w 10 sekund.
- ogólna jakość wykonania telewizora jest lepsza w modelu XE. Model XF ma z tyłu gorszej jakości plastik, który od czasu do czasu potrafi sam z siebie zatrzeszczeć zwłaszcza w momentach, gdy telewizor pracuje z wysoką jasnością
- XF ma gorszej jakości pilot

Kwestią dyskusyjną są jeszcze nóżki (podstawa) oraz zewnętrzny zasilacz w modelu XE. Jak dla mnie rozwiązanie zeszłoroczne jest lepsze zarówno w pierwszym i drugim wypadku. Podstawa XE jest ładniejsza, a odpinany zasilacz da się w łatwości wymienić jeśli miałaby nastąpić jakaś awaria.

Wracając jeszcze do kwestii z HDRem. Reklamuję już tę kwestię drugi raz w serwisie Sony. Pierwsza reklamacja przebiegła całkowicie olewająco w stosunku do mojej osoby. Przyjechał serwisant, zrobił zdjęcia, stwierdził że faktycznie "coś ciemno" i że pewnie naprawią to w nadchodzącej aktualizacji. Pojawiła się aktualizacja do Dolby Vision i problem nie zniknął. Telewizor świeci ewidentnie słabiej od zeszłorocznej serii. Nie jest to jakaś znacząca różnica, ale jednak. Co ciekawe - wiele serwisów takich jak Rtings czy HDTV Polska zgodnie twierdzą, że telewizor ma dużo wyższą jasność od modelu XE. Bzdura. 

Z telewizorami Sony z wyższych serii jest obecnie afera z modelami OLED w których to po nowej aktualizacji zbyt agresywnie działa ABL i powoduje to znaczny spadek jasności (podświetlenia). W modelach LCD aż tak źle ta kwestia nie wygląda, ale mimo wszystko widoczny jest "downgrade".

Sprawa jest o tyle zastanawiająca, że model XF jest w stanie faktycznie zaświecić dużo jaśniej w trybie HDR. Jak? Jest tylko jedno możliwe rozwiązanie, którego znalezienie zajęło mi sporo czasu. Będąc w trybie HDR należy ustawić tryb Własny, włączyć oczywiście funkcję Xtended Dynamic Range na wartość maksymalną i najważniejsze - WŁĄCZYĆ tryb Live Color (Żywy kolor) na maks. Wtedy od razu telewizor dostaje kopa i podświetlenie zwiększa się dość znacznie. Niestety, korzystanie z tej funkcji w trybie maksymalnym powoduje dużo przekłamań w kolorach, a takżę utratę wielu detali w bielach (kolory są przesterowane, zanikają szczegóły).

Wszystko to, wraz z dokumentacją zdjęciową zgłosiłem kilka dni temu ponownie do serwisu Sony. Dziś otrzymałem odpowiedź, że kwestia została przekazana do serwisu celem analizy. Spodziewam się odpowiedzi, że "produkt jest zgodny ze specyfikacją", ale może miło się zaskoczę ;)

Tak czy inaczej chciałbym znów wspomnieć o tym, że serwisy takie jak HDTV Polska powinny bardziej nagłaśniać takie sytuacje i informować o tym w newsach na stronie głównej. My, jako zwykli użytkownicy mamy za małą siłę przebicia i w samotności zdziałać możemy naprawdę niewiele. 

I jeszcze kilka materiałów video i zdjęć z modelu XF9005 w wersji 55 cali:

1. Blooming w demie Dolby Vision OLED (film jest nieco prześwietlony, ale w rzeczywistości wygląda to niewiele lepiej) - LINK DO FILMU

2. Mała galeria z bad pixelem na matrycy, porównaniem wygaszania modelu XE i XF w głównym menu oraz galerią z bloomingiem z dema - LINK DO GALERII

Jeśli będzie zainteresowanie, postaram się wrzucić jeszcze kilka zdjęć odnośnie kwestii jasności w trybie HDR.

  • Plusik 5
  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda mam ten telewizor od 2 dni, XE miałem 2 tygodnie i wymieniłem właśnie na tego, ale zauważyłem już że faktycznie nie wszystko poszło na plus. Co mnie najbardziej zdziwiło to kąty widzenia, faktycznie jest gorzej i jest to zauważalne. Wcześniej na XE z fotela postawionego pod niewielkim kątem do TV praktycznie nie zauważyłem degradacji kolorów, na XF jest ona znaczna. Menu rzeczywiście działa wolniej, a blooming jest bardziej zauważalny.

Ciekawi mnie ile z tych wad uda im się wyeliminować w aktualizacjach. Albo ile będą chcieli wyeliminować.

Aha, jeszcze jak napomknąłeś o tych wszystkich "recenzjach" no to po ostatnich poszukiwaniach TV przyznam, że są one bezużyteczne i najlepiej byłoby to wszystko wrzucić do kosza, a opierać się jedynie na wrażeniach z użytkowania i opiniach zwykłych użytkowników. No bo jeśli XE dostaje na RTINGS ocenę 8/10 w kwestii sportu, to ja nie mam więcej pytań...

Edytowane przez Mateusz Zaręba
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Mateusz Zaręba napisał:

Aha, jeszcze jak napomknąłeś o tych wszystkich "recenzjach" no to po ostatnich poszukiwaniach TV przyznam, że są one bezużyteczne i najlepiej byłoby to wszystko wrzucić do kosza, a opierać się jedynie na wrażeniach z użytkowania i opiniach zwykłych użytkowników. No bo jeśli XE dostaje na RTINGS ocenę 8/10 w kwestii sportu, to ja nie mam więcej pytań...

Racja. Przed zakupem wiedziałem, że do recenzji trzeba podchodzić z dystansem. Ale żeby aż tak? Tego się nie spodziewałem. Po prostu testy zarówno na polskich jak i zagranicznych portalach są mega nierzetelne. A najgrosze jest to, że ludzie boją się napisać prawdy i powielają te głupoty w komentarzach i na forach. Przecież nie będzie taki jeden z drugim pisał źle o sprzęcie na który wydał kilka ładnych tysięcy. 
Jeśli chodzi o recenzje to widzę trzy możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Albo są one po prostu sponsorowane i producent w jakiś sposób "smaruje" $$$ dla testerów, albo wynika to po prostu z niskiego poziomu wiedzy testujących. I trzecia możliwość - recenzje często bazują głównie na planszach testowych, mierzy się jasność ekranu ciągle na tych samych samplach, odwzorowanie ruchu na latającym ufo itp. Producenci głupi nie są i dostosowują swój sprzęt tak, aby jak najlepiej wypadał w tych oklepanych testach, które swoją drogą nijak mają się do codziennego oglądania i korzystania z telewizorów.

Przed chwilą, Mateusz Zaręba napisał:

Ciekawi mnie ile z tych wad uda im się wyeliminować w aktualizacjach. Albo ile będą chcieli wyeliminować.

Zobaczymy. Na pewno będą mieli to wszystko w nosie jeśli nie będzie się tego nagłaśniać.

  • Plusik 2
  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć koledzy "soniacze" - nie wiem czy w tym przypadku jest się czym chwalić ? spokojnie, piszę to jako użytkownik...

Z racji że sam od niedawna mam spory problem ze swoim klockiem jak i z supportem - ( ja piszę o jasność oni o kolorach) wpadłem się przywitać, jako osamotniony w boju.

5 godzin temu, blablabla napisał:

przekonałem się, że nikogo tak naprawdę to nie interesuje

przetestować - pochwalić - sprzedać. Pojawia się aktualizacja która amputuje HDR ? nieważne...

5 godzin temu, blablabla napisał:

Z telewizorami Sony z wyższych serii jest obecnie afera z modelami OLED w których to po nowej aktualizacji zbyt agresywnie działa ABL

i jako użytkownik A1 krótko - NIE GRAM

1 godzinę temu, Mateusz Zaręba napisał:

No bo jeśli XE dostaje na RTINGS ocenę 8/10 w kwestii sportu, to ja nie mam więcej pytań...

 

tak jak A1 do grania...

5 godzin temu, blablabla napisał:

serwisy takie jak HDTV Polska powinny bardziej nagłaśniać takie sytuacje i informować o tym w newsach na stronie głównej

zgadzam się, często tutaj zaglądam Ba wybrałem nawet TV - a wystarczyła wzmianka w uwagach...

rodzi się pytanie ile jest potrzebnych zasobów ludzkich by trzymać rękę na pulsie? 

Statystyki forum z 12.07.2018 - Użytkowników 163197 Spore grono testerów
 
 
  • Plusik 3
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, blablabla napisał:

NA MINUS MODELU XF90:

- XE lepiej kontroluje blooming, a algorytmy wygaszania działają nawet w menu głównym
- model XE jest jaśniejszy! Chodzi mi tutaj o podświetlenie. Jest to rzecz, która zdziwiła mnie najbardziej i jestem przez to najbardziej wkurzony na nową serię telewizorów Sony. XE zaświeci jaśniej o około 10-20% przy takich samych, maksymalnych ustawieniach z włączoną funkcją xtended dynamic range na "wysoki". Przydaje się to często w trybie HDR (głównie w ciemnych scenach). Mam wrażenie jakby model XF nieco ciemniej wyświetlał całe otoczenie żeby zebrać siły i bardziej spektakularnie wyświetlić pojedyncze jasne punkty na ekranie
- pozostając jeszcze przy jasności i wygaszaniu to XE ogólnie lepiej sobie daje radę przy ustawieniu jasności na maksymalną wartość. Blooming jest mniej widoczny, mamy też lepiej kontrolowaną czerń

W kwietniu Vincent bardzo dokładnie porównał 3 modele Sony - XF90, XE93 i XE90 w porównawczym teście. Wnioski były takie (i widać to też dokładnie na filmie), że XE90 jest ciemniejszy i ma większy blooming (na większym obszarze) choć jest nieco ciemniejszy niż na XF90. Więc może to jest kwestia ustawień albo jakiegoś gorszego egzemplarza XF90.

https://www.youtube.com/watch?v=t0GzpKxakZM

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Subman napisał:

W kwietniu Vincent bardzo dokładnie porównał 3 modele Sony - XF90, XE93 i XE90 w porównawczym teście. Wnioski były takie (i widać to też dokładnie na filmie), że XE90 jest ciemniejszy i ma większy blooming (na większym obszarze) choć jest nieco ciemniejszy niż na XF90. Więc może to jest kwestia ustawień albo jakiegoś gorszego egzemplarza XF90.

Mhm. Znam ten filmik na pamięć od momentu premiery. Miałem wtedy też te telewizory obok siebie w domu. Vincent pomierzył sobie jasność na planszy testowej z białym prostokącikiem i wyszło mu, że XF jest jaśniejszy od XE. No po prostu rewelacja. Nijak się to ma do prawdziwej jasności w realnych scenach w HDR. W tym filmie pominiętych jest tyle naprawdę ważnych aspektów, że szkoda mi nawet tego komentować. Nie oznacza to jednak, że facet sie nie zna na tym co robi. Ogólnie to jego filmy są ok, ale może gdyby były dłuższe, gdyby zwracał uwagę na wiele, wiele innych rzeczy niż te o których mówi i gdyby miał jaja powiedzieć co mu się w testowanych telewizorach nie podoba...

/edit
Co do bloomingu jeszcze - na filmie wg mnie widać, że największy blooming ma właśnie model XF.

Edytowane przez blablabla
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, blablabla napisał:

 Vincent pomierzył sobie jasność na planszy testowej z białym prostokącikiem i wyszło mu, że XF jest jaśniejszy od XE. No po prostu rewelacja. Nijak się to ma do prawdziwej jasności w realnych scenach w HDR.

Ależ Vincent porównał również jasność w realnych scenach w dwóch filmach HDR zmasterowanych do 1000 i 4000cd/m2. W filmie zmasterowanym do 1000cd/m2 widać wyraźnie, że XF90 jest jaśniejszy niż XE90. rtings też zmierzył jasność w rzeczywistej scenie XF90 i tak samo jasność jest wyższa niż na XE90. To samo w testach Macieja (na 5 scen XF90 był w 4 jaśniejszy niż XE90 i tylko w jednej ciemnej scenie był ciemniejszy). 

XxEqBex.jpg

26 minut temu, blablabla napisał:

Co do bloomingu jeszcze - na filmie wg mnie widać, że największy blooming ma właśnie model XF.

W rzeczywistych scenach wygrywa XF. Na poruszającym się prostokącie gorzej wygląda blooming na XF, ale jest to spowodowane wyższą jasnością XF (mówi o tym Vincent).

wKzpaxe

qloOGWc

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Subman napisał:

W rzeczywistych scenach wygrywa XF. Na poruszającym się prostokącie gorzej wygląda blooming na XF, ale jest to spowodowane wyższą jasnością XF (mówi o tym Vincent).

 

Na prostokącie nie ma co nawet porównywać. XF zdecydowanie dostaje po tyłku. W realnych scenach jest różnie, ale faktycznie według filmiku Vincenta gorzej wypada XE, aczkolwiek też nie zawsze:

0ThtJu4.jpg

OnJlZsy.jpg

Mało tego, gdyby ustawić model XF pod tak lekkim kątem pod jakim stoi XE to przegrałby podejrzewam w każdej scenie. Na ten ekran trzeba patrzeć przy ciemnych scenach dosłownie na wprost - inaczej będzie porażka.

Porównania jasności nie mają według mnie całkowicie żadnego sensu na tym filmie. Wszystko zależy od trybu w którym wyświetlane są materiały, a także z ustawień (ekspozycji) kamery. Mi chodzi o jasność w HDR. Tryb Standardowy i True Cinema wygląda okropnie w serii XF w treściach HDR i nie jest akceptowalny nawet w całkowicie ciemnym pomieszczeniu (jasność jest zbyt mała):

Przykład z PS4 Pro i gry Shadow of The Colossus (w trybie Gra jasnośc jest nieco lepsza, ale i tak zbyt mała): 

HSD4C9x.jpg

oRpGoYh.jpg

Przyzwoitą jasność można uzyskać dopiero używając trybu Własny z włączoną funkcją Live Color na wartość maksymalną o czym wspominałem wcześniej. To jednak nie jest żadne rozwiązanie.

 

 

Edytowane przez blablabla
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, blablabla napisał:

1. Blooming w demie Dolby Vision OLED (film jest nieco prześwietlony, ale w rzeczywistości wygląda to niewiele lepiej) - LINK DO FILMU

U mnie blooming wprawdzie również występuje ( i fakt, brak wygaszania w menu ciut denerwuje ), ale na zdecydowanie niższym poziomie niż u Ciebie:

https://drive.google.com/open?id=1xpQqg071u3yvB2K21fpOD4wpbkrwz0Q8

Może faktycznie Trafiłeś gorszy egzemplarz, względnie Masz coś nie tak z ustawieniami...

Edytowane przez floyd1981
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, floyd1981 napisał:

U mnie blooming wprawdzie również występuje ( i fakt, brak wygaszania w menu ciut denerwuje ), ale na zdecydowanie niższym poziomie niż u Ciebie:

https://drive.google.com/open?id=1xpQqg071u3yvB2K21fpOD4wpbkrwz0Q8

Może faktycznie Masz coś nie tak z matrycą, względnie z ustawieniami...

Wielkie dzięki za ten filmik. Faktycznie, wszystko wygląda na nim o wiele lepiej niż u mnie. Zapewne jest to spowodowane też innym focusowaniem kamery, ale u mnie nawet jakbym się bardzo postarał to nie będę w stanie uzyskać takiego efektu. Czy miałbyś coś przeciwko temu jeśli dołączyłbym ten materiał do maila, którego planuję jeszcze wysłać do supportu Sony w związku z moją reklamacją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, blablabla napisał:

Czy miałbyś coś przeciwko temu jeśli dołączyłbym ten materiał do maila, którego planuję jeszcze wysłać do supportu Sony w związku z moją reklamacją?

Nie ma sprawy, Możesz śmiało załączyć :-)  

  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przed chwilą, Mateusz Zaręba napisał:

Jeszcze jedno sobie przypomniałem - rogi ekranu. Też macie takie przyciemnione? Na XE bylo z tym dużo lepiej w moim przypadku. 

Tak. Zaciemnienie jest znaczne. Najgorzej sprawa wygląda w grach. Wiele gier właśnie domyślnie stosuje delikatny filtr ekranu z zaciemnieniem w rogach rzędu 10-15%. Mając model XF9005 sprawa pogłębia się i to bardzo i nie wygląda to za ciekawie. To chyba jednak częściowo celowy zabieg Sony. W innych modelach (w tym w OLEDach) jest identycznie. Nie wiem czemu ma to służyć.

Modele z 2017 roku nie cierpiały na tego typu przypadłość.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, blablabla napisał:

Tak. Zaciemnienie jest znaczne. Najgorzej sprawa wygląda w grach. Wiele gier właśnie domyślnie stosuje delikatny filtr ekranu z zaciemnieniem w rogach rzędu 10-15%. Mając model XF9005 sprawa pogłębia się i to bardzo i nie wygląda to za ciekawie. To chyba jednak częściowo celowy zabieg Sony. W innych modelach (w tym w OLEDach) jest identycznie. Nie wiem czemu ma to służyć.

Modele z 2017 roku nie cierpiały na tego typu przypadłość.

Ok. Zastanawiałem się właśnie czy takie zaciemnienie ma każdy egzemplarz, bo na razie każdy jaki widziałem posiadał to. Jeśli to jest celowe to ładny sabotaż że strony Sony. 

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, blablabla napisał:

Tak. Zaciemnienie jest znaczne. Najgorzej sprawa wygląda w grach. Wiele gier właśnie domyślnie stosuje delikatny filtr ekranu z zaciemnieniem w rogach rzędu 10-15%. Mając model XF9005 sprawa pogłębia się i to bardzo i nie wygląda to za ciekawie. To chyba jednak częściowo celowy zabieg Sony. W innych modelach (w tym w OLEDach) jest identycznie. Nie wiem czemu ma to służyć.

Modele z 2017 roku nie cierpiały na tego typu przypadłość.

Jak dla mnie to efekt winiety, o której Pisał Maciej w teście i która jest widoczna na białej planszy testowej. W rogach to nawet kilkadziesiąt procent więc defekt mocno rzuca się w oczy. Jeśli dobrze pamiętam, w oledach Sony też występowała, choć chyba mniejsza. 

Edytowane przez floyd1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, floyd1981 napisał:

Jak dla mnie to efekt winiety, o której Pisał Maciej w teście i która jest widoczna na białej planszy testowej. W rogach to nawet kilkadziesiąt procent więc defekt mocno rzuca się w oczy. Jeśli dobrze pamiętam, w oledach Sony też występowała, choć chyba mniejsza. 

Maciej mierzył jasność i faktycznie OLEDy Sony są ciemniejsze w rogach o nawet 30%. Tej ułomności nie mają OLEDy LG czy też Panasonic. Może faktycznie Sony robi to celowo ? Pytanie tylko po co to robią...

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, blablabla napisał:

 

 

@blablabla - przede wszystkim dzięki, że chciało ci się poświęcić czas i napisać spory tekst dotyczący TV.

 

Najpierw spójrz sobie TUTAJ, to porównanie na jednym z najlepszych portali dotyczących technologii

 

Do tekstu wkradło się jednak trochę nieścisłości, które warto wskazać:

- w XE nie działają algorytmy wygaszania podczas pracy w menu

-  XF JEST JAŚNIEJSZY, potwierdzają to wszystkie testy, może miałeś pecha ze swoim egzemplarzem? Wiesz, jeśli mam wybrać pomiędzy opiniami szanowanych osób /serwisów, a twoją, to jednak wybiorę to pierwsze (i oczywiście nie chciałem cię obrazić, stwierdzam fakt)

- ABL w ledach nie isnieje, o jakim downgradzie w takim razie piszesz? Po ostatniej aktualizacji ledy świecą tak samo intensywnie, jak przed

- jeśli do oglądania dowolnych treści używasz trybu "Żywe kolory", to nie oczekujesz od TV chociażby namiastki rzeczywistego wyglądu świata i wcale nie jest tak, że telewizor w tym trybie w HDR świeci jaśniej, tylko algorytmy przetwarzania obrazu generują nomen omen żywsze barwy. Oczywiście nie dziwię się, że jednocześnie gubi się przy tym detale

 

Wzorcowym porównaniem tych TV jest wspomniany przez @Submana test Vincenta. Akurat zarzucanie tej osobie stronniczości, przemilczania faktów itd. jest absolutnie nieprawdziwe. Jest to człowiek, który już wiele razy udowodnił, iż potrafi iść pod prąd i właśnie dlatego darzy się go w świecie profesjonalnej kalibracji zasłużoną estymą.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Subman napisał:

Maciej mierzył jasność i faktycznie OLEDy Sony są ciemniejsze w rogach o nawet 30%. Tej ułomności nie mają OLEDy LG czy też Panasonic. Może faktycznie Sony robi to celowo ? Pytanie tylko po co to robią...

W oledach taka nierównomierność podświetlenia faktycznie występuje w zasadzie tylko w Sony. W lcd to niestety norma, większa albo mniejsza jeśli chodzi o skalę, w xf9005 nie jest jeszcze tak tragicznie, czego przykładem jest test lg sk9500. Przy tv w cenie za prawie 9 tysi to dopiero musi uwierać. Oczywiście wszystko zależy jeszcze od konkretnego egzemplarza. 

Edytowane przez floyd1981

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Subman napisał:

Maciej mierzył jasność i faktycznie OLEDy Sony są ciemniejsze w rogach o nawet 30%. Tej ułomności nie mają OLEDy LG czy też Panasonic. Może faktycznie Sony robi to celowo ? Pytanie tylko po co to robią...

No właśnie nie mam pojęcia. Ciężko to naprawdę wytłumaczyć. Takie zaciemnienie w telewizorach z podświetleniem krawędziowym jeszcze można jakoś wytłumaczyć, ale w direct LED czy OLED jest to kompletnie niezrozumiałe i co najmniej dziwne.

2 godziny temu, Toma-San napisał:

Najpierw spójrz sobie TUTAJ, to porównanie na jednym z najlepszych portali dotyczących technologii

 

Znam te testy na pamięć. Sposób testowania przez takie portale jak Rtings jest ok, ale jak dla mnie nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistym użytkowaniu telewizora. Niestety, ale same wykresiki i pomiary nie zastąpią tego w jaki sposób faktycznie wygląda obraz jaki prezentuje telewizor. Typowo syntetyczne testy poparte długą i rozbudowaną analizą i opisem obrazu z uwzględnieniem wielu aspektów / parametrów przy zwyczajnym korzystaniu z TV byłoby tym czego oczekuję od kompletnej recenzji.

2 godziny temu, Toma-San napisał:

- w XE nie działają algorytmy wygaszania podczas pracy w menu

Ależ działają. To XF ma z tym problem. XE po lewej, XF po prawej.

hJDBB4j.jpg

2 godziny temu, Toma-San napisał:

XF JEST JAŚNIEJSZY, potwierdzają to wszystkie testy

Testy faktycznie to potwierdzają, ale w rzeczywistości i przy bezpośrednim porównaniu dwóch telewizorów jest inaczej. Zresztą zobacz na zrzut poniżej z testu Rtings do którego sam zalinowałeś. Różnica w jasności w moim egzemplarzu jest dokładnie taka jak na tym porównaniu. Nie wiem, być może ma na to wpływ też słabszy kontrast. Po lewej XE, po prawej XF:

7rKbVvT.png

2 godziny temu, Toma-San napisał:

o jakim downgradzie w takim razie piszesz?

Piszę o downgradzie w wielu aspektach w stosunku do zeszłorocznego modelu. M.in. w jasności, kątach widzenia, bloomingu, itd.

2 godziny temu, Toma-San napisał:

wcale nie jest tak, że telewizor w tym trybie w HDR świeci jaśniej, tylko algorytmy przetwarzania obrazu generują nomen omen żywsze barwy.

Odnoszę wrażenie, że nie masz tego telewizora. Nikt w żadnym teście też o tym nie wspomniał. Tryb żywy kolor w tym telewizorze działa inaczej niż w innych TV Sony z którymi do tej pory miałem styczność (chodzi mi o treści HDR). Nasycenie kolorów w trybie Żywy kolor zmienia się nieznacznie, praktycznie w ogóle. Po włączeniu tego trybu na wartość maksymalną (w połączeniu z trybem obrazu Własny) podświetlenie telewizora dostaje kopa i działa tak jak powinno. Niestety kosztem odwzorowania detali, itp.

Dodam jeszcze, że wszystkie telewizory, które widziałem w testach różniły się nieco wyglądem (tyłem obudowy) od egzemplarzy, który jest sprzedawany w Polsce. W zagranicznych recenzjach nieco inaczej wygląda oznaczenie złącz HDMI / USB. Telewizory te posiadały także dodatkowe złącze IR. Być może różnic jest więcej, nie tylko w samych gniazdach?

Tak czy inaczej jestem w trakcie korespondencji z serwisem. Zobaczymy co wymyślą. Albo mój egzemplarz jest uwalony, albo ten telewizor ma zabugowany soft i działa dziwnie (inaczej) w różnych trybach, albo jest po prostu sporo gorszy od zeszłorocznego modelu ;)

Edytowane przez blablabla
  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@blablabla - testy nie są wykonywane tylko na syntetycznych planszach. Mam nadzieję, że nie chcesz mi wmówić, że masz w oczach przyrządy pomiarowe czulsze i dokładniejsze, niż profesjonalni testerzy? :P Plansza do pomiaru kontrastu służy do... pomiaru kontrastu i niczego więcej. Nie twierdzę, że XF jest ósmym cudem świata - jest krokiem wstecz w stosunku do poprzednio-rocznego najwyższego modelu, czyli XE93/94. Może rzeczywiście masz jakiś felerny model? Ogólnie i jeden i drugi model (XF90 i XE90) są bardzo podobne parametrycznie. Życzę powodzenia z wymiana TV na lepiej świecący, jeśli masz możliwość i gdzieś jeszcze znajdziesz, zastanów się właśnie nad XE93 (ten świeci w imponujący sposób - wiem z autopsji).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...