Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, kojak_ct napisał:

A ja czekam na 65 cali w dobrej cenie.

No przecież jest za 7500.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, kojak_ct napisał:

Od 5:23. Dziwnym trafem Samsung miejscami nic nie wyświetla i jest najgorzej ocenionym tv. Super tv za 12tys

Bo algorytm wygaszania w tym "pseudoporównaniu" ustawili na "high" (i celowo to kamuflują). Tu masz inny film i na ustawieniach maksymalnych (które autor pokazuje) algorytm zachowuje się identycznie, wycina praktycznie wszystko (w dalszej części filmu autor próbuje to rozwiązać zwiększając podświetlenie, zamiast zmniejszając funkcję local dimmingu):

Przy ustawieniu local dimmingu na minimum nic takiego nie ma miejsca. Owszem, giną najdrobniejsze detale (jak niektóre gwiazdy na niebie - potwierdzają to choćby testy rtings, hdtvpolska czy Vincenta przeprowadzone na "Grawitacji" i "Gwiezdnych Wojnach"), ale dzięki temu telewizor oferuje praktycznie OLEDową czerń.

Z LCDków wciąż najlepszym modelem jest (niestety obecnie chyba już niedostępny jeśli chodzi o egzemplarze nie z ekspozycji) ZD9 od Sony (idealna czerń przy praktycznie zerowej utracie detali), dalej Sony XF90 i Samsung Q9FN (pierwszy nie traci detali ale ma gorszą czerń, drugi gubi niewielkie detale ale czernią dorównuje OLEDom), a później długo długo nic...

20 godzin temu, Miszek napisał:

Dzięki, dam sobie spokój w takim razie. Poczekam, może dostanę spadek i kupię Q9FN

Jeśli Twoim największym zmartwieniem są kąty widzenia (i gdyby nie one, to wystarczyłby Ci XF90), to dopłata 5 tysięcy do Q9FN nie ma sensu (piszę to jako właściciel wspomnianego Samsunga). Nawet jeśli w Samsungu są one nieco lepsze, to jak napisali Ci koledzy wcześniej - zaledwie minimalnie (mi to nie przeszkadza, bo u siebie zarówno z kanapy, jak i fotela stojącego obok nie obserwuję żadnej degradacji).

Ja Samsunga kupiłem również m.in. z uwagi na lepszą powłokę antyodblaskową, większą jasność i płynniejszy system (Android mimo że oferuje więcej możliwości to podobno czasem się wiesza i przycina - wolałem nie sprawdzać na sobie).

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, fuze napisał:

Jeśli Twoim największym zmartwieniem są kąty widzenia (i gdyby nie one, to wystarczyłby Ci XF90), to dopłata 5 tysięcy do Q9FN nie ma sensu (piszę to jako właściciel wspomnianego Samsunga). Nawet jeśli w Samsungu są one nieco lepsze, to jak napisali Ci koledzy wcześniej - zaledwie minimalnie (mi to nie przeszkadza, bo u siebie zarówno z kanapy, jak i fotela stojącego obok nie obserwuję żadnej degradacji).

Potwierdzam. Miałem ostatnio możliwość sprawdzenia tego Samsunga. Kąty są lepsze, ale dosłownie minimalnie. Degradacja czerni następuje przy nieco większym odhyleniu niż w przypadku XF90. Samsung za to szybciej zatraca kolory/jasność - nie ma to tak naprawdę żadnego znaczenia, gdyż i tak takie oglądanie pod kątem matrycy VA jest totalnie bez sensu. 

Mimo wszystko dziwię się strasznie, że w tym roku telewizory Sony mają taki downgrade z kątami. Producent na siłę forsuje OLEDy na których zapewne ma największy zarobek. Cięcia kosztów widać na każdym kroku. Księgowi ostro wzięli się do roboty i szukają oszczędności dosłownie wszędzie. Porównując model XF90 do XE90 w tym nowszym mamy tandetny pilot, dużo gorsze kąty widzenia (widać to zwłaszcza wieczorami przy ciemnym pomieszczeniu), kastrację złącz z tyłu telewizora, niższej jakości wykonanie. Eh, nadal żałuję, że zdecydowałem się na zmianę. Już wolałem  problemy z odwzorowaniem ruchu na jakie cierpiała zeszłoroczna seria. Ale pisałem już o tym kilka stron wcześniej, szkoda nerwów żeby się powtarzać ;) 

 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie kupiłem 55xf9.. i jestem zadowolony. Przesiadłem się z samsunga 5letniego i przepaść jest. Przy podłączeniu do Ps4 pro filmy z Netflixa wyglądają super. Musiałem tylko obejść mój Ampli Marantz-a bo mi nie podawał HDR. Teraz konsole mam do niego po HDMI a dźwięk po optyku. TV kupiłem w promocji 25% w RTV wyszło nas po 5k na głowę. Kiedy kupowałem kosztował 5699zl teraz 5999zl jakaś masakra.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.09.2018 o 18:15, fuze napisał:

Bo algorytm wygaszania w tym "pseudoporównaniu" ustawili na "high" (i celowo to kamuflują). Tu masz inny film i na ustawieniach maksymalnych (które autor pokazuje) algorytm zachowuje się identycznie, wycina praktycznie wszystko (w dalszej części filmu autor próbuje to rozwiązać zwiększając podświetlenie, zamiast zmniejszając funkcję local dimmingu):

 

Jeśli Twoim największym zmartwieniem są kąty widzenia (i gdyby nie one, to wystarczyłby Ci XF90), to dopłata 5 tysięcy do Q9FN nie ma sensu (piszę to jako właściciel wspomnianego Samsunga). Nawet jeśli w Samsungu są one nieco lepsze, to jak napisali Ci koledzy wcześniej - zaledwie minimalnie (mi to nie przeszkadza, bo u siebie zarówno z kanapy, jak i fotela stojącego obok nie obserwuję żadnej degradacji).

Ja Samsunga kupiłem również m.in. z uwagi na lepszą powłokę antyodblaskową, większą jasność i płynniejszy system (Android mimo że oferuje więcej możliwości to podobno czasem się wiesza i przycina - wolałem nie sprawdzać na sobie).

Czyli można spokojnie żyć z takimi wąskimi kątami? Mam obecnie starutkiego Sharpa XL8E z bliżej nieznaną mi matrycą i trudno mi sie odnieść realnie do różnic i czy może to przeszkadzać.  Niestety nie mam możliwości obejrzenia XF900  w sklepie, w Toruniu nie ma go na wystawie ani w Media Markt, Media Expert ani RTVEuro. 

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.09.2018 o 23:56, kojak_ct napisał:

Od 5:23. Dziwnym trafem Samsung miejscami nic nie wyświetla i jest najgorzej ocenionym tv. Super tv za 12tys :)

Ta scena z Harry Pottera nie jest reprezentatywna dla Q9FN, bo generalnie radzi sobie lepiej z ciemnymi scenami (co widać w scenie z gwiazdami z Gravity - choć i tam trochę gwiazd zniknęło), ale kolega fuze kłamie co do ustawień Q9FN. Lokalne wygaszanie na Q9FN podczas tego shootoute'u było ustawione na minimum i  przed shootoutem były próby zmiany wszystkim możliwych ustawień, aby zminimalizować ten efekt na QLEDzie. Zostało to potwierdzone przez osobę z highdefdigest.com, która uczestnicziła w tym shootoucie.

Cytat

I was told the local dimming setting was set to low during the test. The calibrators also said they tried all the local dimming modes and various settings on the Q9 before the event, but apparently the display always exhibited the same problem with that particular scene.

https://www.highdefdigest.com/news/show/value-electronics/2018-tv-shootout/4K/hdr/OLED/Sony/LG/Samsung/is-the-sony-xbr65a9f-oled-really-the-best-tv-of-2018-looking-for-a-king-at-the-2018-value-electronics-tv-shootout/42642#comment-4120305414

  • Plusik 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Miszek napisał:

Czyli można spokojnie żyć z takimi wąskimi kątami? Mam obecnie starutkiego Sharpa XL8E z bliżej nieznaną mi matrycą i trudno mi sie odnieść realnie do różnic i czy może to przeszkadzać.  Niestety nie mam możliwości obejrzenia XF900  w sklepie, w Toruniu nie ma go na wystawie ani w Media Markt, Media Expert ani RTVEuro.

Niestety nie odpowiem Ci na to pytanie.

Po pierwsze nie wiem, jakie warunki masz w salonie (i jak zamierzasz oglądać telewizję, centralnie z kanapy czy np. także z szeroko rozstawionych foteli).

Po drugie, nie wiem jak w kwestii kątów wypada Twój obecny Sharp.

Może pomoże Ci to, że u mnie 65-calowy Q9FN (który jest tylko minimalnie lepszy pod względem kątów od XF90, moim zdaniem na granicy "błędu pomiarowego") stoi centralnie przed kanapą w odległości ok. 3-3.5 metrów i z żadnego miejsca na kanapie o szerokości 2,2m nie obserwuję wspomnianej degradacji. Po bokach stoją jeszcze fotele i tam minimalny spadek kontrastu widzę dopiero na nocnych seansach, przy całkowitym wyłączeniu światła w salonie (w dzień tego nie widać).

Mimo wszystko najlepiej, jakbyś wybrał się do sklepu i sam porównał. To nie musi być koniecznie XF90, weź do "testów" innego LCDka z matrycą VA. Oddal się na te 3m, a potem przesuwaj o kilka kroków w prawo/lewo. Jeśli w dzień będzie ok, to w nocy może być tylko nieznacznie gorzej.

I na koniec... Pewnie, że bym wolał, żeby kąty były lepsze (bo czasem chodząc po salonie trafi się w miejsce, gdzie kolory są przekłamane), ale u mnie była to kwestia wyboru między mniejszymi kątami w LCD, a większymi refleksami w OLEDzie (do tego dochodziły też inne kwestie, ale o tym nie ma sensu teraz wspominać). Słabe kąty przeszkodzą mi może raz na kilka miesięcy (jak zapragnę obejrzeć coś w nocy w większym gronie), na spore odbicia i niską jasność w OLEDzie latem narzekałem w zasadzie codziennie. Jeśli nie OLED, to zawsze możesz wybrać LCDka z matrycą IPS...

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem w domu po 2 dni Sony 55W805C i Samsunga 55H7000. Z tego co pamiętam to kąty widzenia w tych telewizorach nie były cechą dyskwalifikującą. Oba modele powędrowały z powrotem do sklepu ze względu na banding i clouding. Plamy i pasy były nie do zaakceptowania. Czekałem na jakiś tv z wygaszaniem w rozsądnej cenie. 

Chyba spróbuję wziąć XF9005, czas najwyższy na większy, nowy ekran. W razie czego odeślę klamora i przetrzymam marudzenie żony, że znowu bawię się w kuriera  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda czasu na doszukiwania się w tych TV niedoskonałości, żaden z nich nie jest idealny a za kilka lat 2-3 będą jeż przestarzałe technologicznie. Zawsze miałem Sony ale mój ostatni TV to Samsung i po 5 latach powiem tak dobrze jest wrócić do Sony. 

  • Lubię 1
  • Dzięki 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 calowy XF90  jest u mnie już kilka tygodni i nie jest tak źle!

Androida udało mi się okiełznać - znam jego słabe i mocne strony, wiem kiedy przymuli, ogarnąłem również pokomplikowane profile obrazu. I nie jest źle. Jakość obrazu w DolbyVision na Netflix jest zauważalnie lepsza niż HDR np. z aplikacji na PS4 Pro, ale nie jest to game changer. Czekam na Dolby na Xbox One X i wtedy pobawię się szerzej. 

Mam wrażenie jednak, że HDR w KS7000 od Samsunga był... wiarygodniejszy, w grach przynajmniej. No Man Sky wydaje się mocno kontrastowe, mocno nasycone pomimo usunięcia naprawdę wszelkich ulepszaczy oraz jakichkolwiek modyfikatorów kontrastu - drobna zabawa ustawieniami i nie ma problemu, by obraz dopasować pod siebie. Może to po prostu urok tego TV, może moja pamięć, ale mam wrażenie, że KS7000 oferował w grach kolory bardziej naturalne, bardziej stonowane (niektórzy mogliby nazwać je wypranymi). Z drugiej strony taki Assassin's Creed: Origins na XBX wygląda obłędnie w HDR. Co ciekawe - Fallout 4 w pierwszych kilku minutach gry zrobił mi mindfuck i musiałem sprawdzić czy gra aby na pewno nie jest HDR. 

Różnice pomiędzy HDR a SDR są odrobinę mniej widoczne w niektórych przypadkach niż na KS7000, gdzie materiał bez HDR był właśnie tym "game changerem". A Netflix tak jak wcześniej wspomnieliście posiada dość dziwne zastosowanie Dolby w swoich filmach - o ile dokumenty pokroju Chef's Table są perełką, Daredevile, Iron Fisty i inne Marvelowsko-Netfliksowe produkcje są małymi potworkami, gdzie muszę mocno bawić się ustawieniami...

Posiadacie jakieś filmy, które można uznać za wzór jak powinien wyglądać materiał w HDR? 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie widzisz dużej różnicy w SDR vs HDR, oznacza to, że za mocno podkręciłeś sobie jasność w SDR. Naturalne kolory uzyskuje się na podświetleniu o wartości około 5-15. W realnych scenach HDR XF90 jest o około 50% jaśniejszy od KS7000, więc ciężko mi uwierzyć, że na KSie było lepiej. Jeśli chodzi o DV, polecam obejrzeć sobie Blame na Netflixsie.

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteście zadowoleni z 65 cali? Bo korci mnie już przycisk kup teraz :). Zawalili ZF9 więc chyba nic bardziej sensownego nie ma od XF90. Tylko ta liczba stref mnie męczy, że może być za mało. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kojak_ct napisał:

Jesteście zadowoleni z 65 cali? Bo korci mnie już przycisk kup teraz :). Zawalili ZF9 więc chyba nic bardziej sensownego nie ma od XF90. Tylko ta liczba stref mnie męczy, że może być za mało. :)

Ja jestem zadowolony. Skalibrowany 65 cali. myślałem o zd9 ale prócz stref wygaszanie jak dla mnie czyli laika nic więcej nie przemawiało na jego korzyść a prądu wpi... tyle, że hoho. ZF9 pojawił się za późno więc nie był brany pod uwagę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również polecam. Dokupiłem zamiast ps4 - ps4 pro i w sumie tylko na gran turismo sport widać różnice ale to już nie kwestia tv. Większą różnicę widziałem przechodząc z sony full hd na xf9005, niż przy zmianie konsoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak macie przy filmach ustawiony parametr:

Ruch:

Montionflow?

Tryb klisz?

Czystość:

Tworzenie realizmu?

Edytowane przez kret020573

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Motion flow standard, klisza duża, realizm ręczny. 

 

Zastanawia mnie bo mam kalibrację przez ekipę HDTV jednak w recenzji jest napisane, że mastered in 4k powinien is yc wylaczony a ekipa ustawiła na włączony. =P

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2018 o 12:56, Toma-San napisał:

Jeśli nie widzisz dużej różnicy w SDR vs HDR, oznacza to, że za mocno podkręciłeś sobie jasność w SDR.

Ustawione na 6. 

Dnia 30.09.2018 o 12:56, Toma-San napisał:

W realnych scenach HDR XF90 jest o około 50% jaśniejszy od KS7000

HDR to nie tylko jasność, pamiętajmy o tym ;). 

22 godziny temu, kret020573 napisał:

Scumgrief, rozumiem że grasz w trybie gra a Netflixa oglądasz już na innych ustawieniach?

Gry zawsze idą w tym trybie, filmy odpalam przez appkę Netflix w TV, a ustawienia obrazu dopasowuje sobie w zależności od pory dnia i filmu (jasność i local dimming). Chyba, że to Dolby - wtedy niewiele mam do gadania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Scumgrief napisał:

Ustawione na 6. 

Możesz podać resztę ustawień? Jasność jest jak najbardziej ok, może z czymś innym zaszalałeś?

1 godzinę temu, Scumgrief napisał:

HDR to nie tylko jasność, pamiętajmy o tym ;). 

Ależ ja o tym doskonale pamiętam. :D Porównaj sobie parametry każdego TV w TYM teście i w TYM. XF praktycznie zawsze górą...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...