Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za rady, już zamówiony. Nie byłem pewny, czy nie dopłacić do XG9505, ale na pclab.pl dostałem taką wiadomość na pm:

"(...)-XF ma lepsze możliwości ustawienie upłynniacza, oraz większa rozdzielczość ruchu, gdy jest włączony w stosunku do XG
-XF ma o drobinę lepszy kontrast

-XG ma 4 HDMI o pełnej przepustowości, XF 2 z 4
-XG jest 200 nitów jaśniejszy w HDR, co nie musi być mocno odczuwalne przy 900 vs 1100
-XG ma ponoć ciut lepszą jakość wykonania, oraz lepszą kalibrację, która może być losowa
Input lag różni się tylko podczas gry w 1080p, 40ms vs ~20ms dla XG. Wystarczy że konsola lub komputer zajmie się skalowaniem do 4k i wszędzie masz ~20ms.

Reszta różnic jest dość pomijalna, chyba że chcesz pilota "premium" oraz lepsze podzespoły wbudowanego androida."

Te różnice na pewno nie są warte różnicy w wysokości 1000zł. Jeśli ktoś korzysta ze smarta, to jeszcze zrozumiem, ale pod konsolę i TV bez sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym wpisem, może poza jednym. XF nie ma lepszej rozdzielczości ruchu. Ja nie spotkałem się z żadnym testem który potwierdziłby to. Nawet gdyby tak było to różnice byłyby niezauważalne. 

Jako monitor x900F spisze się bardzo dobrze. 

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to tylko chwilowa poprawa, ale zaczął mi działać Youtube w 4K/60fps. Prędkość połączenia jest większa i wszystko się ładnie buforuje. Jak jest u was? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Tomek398 napisał:

No i jak? Działa wam yt 4k 60 fps po updatcie aplikacji?

Mi zawsze działało:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to jesteś z mniejszości, przynajmniej na tym forum. Bardzo dużo użytkowników tego TV narzekało na brak płynności na YT w 4K 60fps. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bawią się menu wtedy to tak - przycina. Skoro u mnie na słabszym procku w XD80 działa to dobrze od dawna (4K z HDR już w Android 7.0 było) to jak ma źle działać na lepszym XF90. 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co ci napisać. Ten wątek jest pełen wpisów użytkowników którzy zwracają uwagę na problemy na 4K/60fps. Wystarczy się cofnąć i poczytać. Jesteście pewni że piszecie o 4K/60fps a nie np. o 4k/30fps?  Jesteście też pewni że macie rzeczywiście ustawioną rozdzielczość 4K? Youtube dynamicznie obniża rozdzielczość jeżeli jest problem z płynnością. 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przycina ale to wina chyba niezbyt stabilnego łącza bo 2K normalnie śmiga 

Co ciekawe netflix czy amazon prime mi w 4k chodzi bez problemu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Netflix i Amazon z tego co wiem nie mają w swojej ofercie materiałów w 60fps.  Przynajmniej ja takich nie spotkałem. Materiały w 30fps czy tym bardziej 24fps działają prawidłowo w każdej aplikacji. P

Edytowane przez Tomek398
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaa okej to już znam przyczynę , przy okazji da się zmniejszyć ilość fps z 60 na mniejszą ilość na yt w materiale 4k żeby mi nie przycinało? ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Damianos19932 napisał:

da się zmniejszyć ilość fps z 60 na mniejszą ilość na yt w materiale 4k żeby mi nie przycinało? ?

Nie można zmieniać fps na Youtube miedzy 4K, 1440 i Full HD. Możesz zmienić rozdzielczość na mniejszą lub poczekać aż Youtube zrobi to automatycznie za ciebie. 

 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już gdzieś pisałem mi materiał w 4 K i 60 FPS odtwarza płynnie, a małe przycięcie zdarza się jedynie gdy w materiale pojawia się bardzo dużo drobnych szczegółów (np. ściana z mozaiki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po przeglądnięciu forum i przeczytaniu wielu różnych recenzji planuję zakup telewizora 65XF9005 . Nie spieszy mi się jednak aż tak bardzo ponieważ dopiero kończę remont i telewizor mógłbym kupić końcem marca/początkiem kwietnia. I tutaj pojawia się dylemat czy brać już go teraz w promocji za 4999 zł czy za 2 miesiące jego cena może być znacząco niższa. Ewentualnie, czy za ten czas cena 65XG9505 może oscylować w granicach 5k? W tej chwili nowszy model kosztuje ponad 6k i nie za bardzo uśmiecha mi się dopłacać 1k za to co oferuje. Do tej pory nie interesowałem się rynkiem TV i nie wiem jak w ubiegłych latach kształtowały się ceny na przestrzeni miesięcy. Ewentualnie, może teraz są przesłanki, że ceny tych TV spadną lub może wręcz przeciwnie? Możecie coś doradzić w tej materii kiedy najlepiej dokonać zakupu? 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, loyit napisał:

Po przeglądnięciu forum i przeczytaniu wielu różnych recenzji planuję zakup telewizora 65XF9005 . Nie spieszy mi się jednak aż tak bardzo ponieważ dopiero kończę remont i telewizor mógłbym kupić końcem marca/początkiem kwietnia. I tutaj pojawia się dylemat czy brać już go teraz w promocji za 4999 zł czy za 2 miesiące jego cena może być znacząco niższa. Ewentualnie, czy za ten czas cena 65XG9505 może oscylować w granicach 5k? W tej chwili nowszy model kosztuje ponad 6k i nie za bardzo uśmiecha mi się dopłacać 1k za to co oferuje. Do tej pory nie interesowałem się rynkiem TV i nie wiem jak w ubiegłych latach kształtowały się ceny na przestrzeni miesięcy. Ewentualnie, może teraz są przesłanki, że ceny tych TV spadną lub może wręcz przeciwnie? Możecie coś doradzić w tej materii kiedy najlepiej dokonać zakupu? 🙂

Ze względu na korona wirusa , ceny mogą poszybować w górę jeśli masz zamiar kupować polecałbym się decydować . Mam XF spoko tv HDR daje rade 4k śmiga android muli ale ma plusy . Jeśli używasz sprzętu Appla to faktycznie xg będzie ciekawszym wyborem ze względu na airplay . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są zapasy magazynowe, ale ja na twoim miejscu kontrolowałbym dostępność. On chyba nie jest już produkowany. To model z 2018 roku. W ten cenie nie kupisz dzisiaj lepszego obrazu w LCD. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Tomek398 napisał:

 To model z 2018 roku.

Oraz na 2019. Tv bardzo fajny, ale jednak ma slabe bebechy smart (proc,ram) wiec bardzo ostroznie trzeba myslec o jego zakupie dzis na w sumie 3 lata od wejscia na rynek.

  • Haha 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Xisiek napisał:

Oraz na 2019. Tv bardzo fajny, ale jednak ma slabe bebechy smart (proc,ram) wiec bardzo ostroznie trzeba myslec o jego zakupie dzis na w sumie 3 lata od wejscia na rynek.

Tv ma bardzo dobry obraz ( a chyba to jest najważniejsze w TV)  , android fakt  na tym tv potrafi zamulac ale nie ma tragedii, co to znaczy bebechy Smart i jakie znaczenie ma ram w Tv  ? Jeśli ktoś chce dopłacić może sobie wziąć XG90 który nie różni się diametralnie , co stawia XF jako korzystniejszą opcję .

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Damianos19932 napisał:

Tv ma bardzo dobry obraz ( a chyba to jest najważniejsze w TV)  , android fakt  na tym tv potrafi zamulac ale nie ma tragedii, co to znaczy bebechy Smart i jakie znaczenie ma ram w Tv  ? Jeśli ktoś chce dopłacić może sobie wziąć XG90 który nie różni się diametralnie , co stawia XF jako korzystniejszą opcję .

Podzielam. Też stałem przed takim dylematem 3 miesiące temu i zdecydowałem się na 65XF. Jest tak jak miało być. System działa jak działa, ale działa ;) a cała reszta jest na super poziomie. Filmy nawet z bardzo wysokim bitratem uhd hdr bez problemu się odpalają po sieci lokalnej, a na tym mi najbardziej zależało. Obraz świetny, szczególnie jak odpalimy jakiś przyrodniczy film w 4k. Także ja ze swojej strony polecam XF.

  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obrazu to mam jedynie zastrzeżenia do Dolby Vision/HDR na Netflix'ie. Jest on dla mnie za ciemny, 'spłaszczony' W porównaniu do standardowego SDR wygląda jakby brakowało mu dynamiki co jest zaprzeczeniem idei HDR :-) 

Nie jest to tylko mój wymysł. W internecie jest mnóstwo komentarzy na ten temat i producenci telewizorów zdają się dostrzegać problem, jak np. Panasonic. Mówi o tym Vincent w video które ukazało się dzisiaj:  https://www.youtube.com/watch?v=At0lticWB2o

Nie jest to do końca 'wina' telewizora, ale TV mógłby pomóc złagodzić ten problem. I niby tak jest bo można zmienić ustawienia gammy co pomaga, ale nie całkowicie rozwiązuje problem. 

Doszło do tego że niektóre materiały z Netflixa które są dostępne w HDR/DV oglądam z wyłączonym HDR i obraz jest dużo przyjemniejszy dla oka i często wygląda jakby miał lepszą dynamikę niż z włączonym HDR co jest dziwaczne. Niestety (z tego co wiem) nie da się wyłączyć HDR w tym telewizorze. Ja to robię nie na TV tylko w odtwarzaczu Bluray który ma taką opcję. Mogę włączyć/wyłączyć HDR lub też Dolby Vision. Niestety wyłączając tryb HDR tracę szerszą paletę kolorów i ja to widzę. 

P.S. Nie kupuję tłumaczenia że film jest ciemny bo taka była wizja reżysera. Te same sceny z filmów dostępne na Youtube w HDR wyglądają pięknie i bardzo jasno. Na Netflix już nie zawsze. 

https://www.msn.com/en-us/news/technology/dolby-vision-iq-cures-hdr-that-looks-too-dark/ar-BBYO27s

Edytowane przez Tomek398
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem zadowolony i nie narzekam na zbyt ciemny obraz w DV (ale HDR oglądam tylko w pełnym zaciemnieniu tak jak powinno się go oglądać). Wg. mnie jest bardzo dobrze i jedyne co bym zmienił to ilość stref podświetlenia. Jest ich zdecydowanie zbyt mało.

Wg. mnie porównywanie HDR z Netflix, a już na pewno z płyt do tego w Youtube nie ma sensu. Youtube ma słabą jakość materiału i jakość HDR też jest pewnie daleka od ideału. Zdecydowanie bardziej reprezentatywne byłoby porównanie filmu z DV z Netflix z filmem DV czy nawet HDR10 z Bluray 4K - to miałoby już konkretne porównanie

Edytowane przez PrzemekKRK
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...