Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony XF90 - TEST następcy XE93/XE90 na 2018 rok (KD-55XF9005) z Dolby Vision

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, PrzemekKRK napisał:

Ja tam jestem zadowolony i nie narzekam na zbyt ciemny obraz w DV (ale HDR oglądam tylko w pełnym zaciemnieniu tak jak powinno się go oglądać). Wg. mnie jest bardzo dobrze i jedyne co bym zmienił to ilość stref podświetlenia. Jest ich zdecydowanie zbyt mało.

Wg. mnie porównywanie HDR z Netflix, a już na pewno z płyt do tego w Youtube nie ma sensu. Youtube ma słabą jakość materiału i jakość HDR też jest pewnie daleka od ideału. Zdecydowanie bardziej reprezentatywne byłoby porównanie filmu z DV z Netflix z filmem DV czy nawet HDR10 z Bluray 4K - to miałoby już konkretne porównanie

Mam tak samo dolby vision w 4 k na netflixie mnie zadowala , światła samochodów gdy ogląda się w ciemności to sama przyjemność . Teraz lecę z Narcos i sceny np przy ognisku w nocy to jest uczta dla oczu na tym tv . I tak powinien mieć więcej stref ale gdzieś koszty trzeba uciąć i zrobiono to na strefach podświetlania nie wiem czy w nowszych tv jak Seria xg coś poszlod do przodu w tym temacie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, PrzemekKRK napisał:

(ale HDR oglądam tylko w pełnym zaciemnieniu tak jak powinno się go oglądać).

Nie wiem na jakiej podstawie sobie to wymyśliłeś. Nawet najlepsi kalibratorzy kalibrują telewizory tak aby użytkownik miał możliwość wyboru ustawień do jasnych i ciemnych pomieszczeń ponieważ telewizora NIE używa się tylko w całkowitych ciemnościach a HDR nie jest formatem przeznaczonym tylko do filmów.  Nie mówiąc już o tym że choćby Sony X95G ma dwa dedykowane tryby do Netflix'a Dolby Vision Bright,' and 'Dolby Vision Dark' ponieważ w idealnej sytuacji to użytkownik powinien mieć możliwość dostosowania ustawień do swoich potrzeb, a te potrzeby są różne. Kto zabroni użytkownikom oglądania serialu na TV w kuchni w trakcie przygotowywania śniadania....?

Jeżeli chodzi o HDR/DV to mam możliwość porównania obrazu z Youtuba, Netflixa oraz odtwarzacza 4K Dolby Vision. Mam w domy płytki nagrane w 4K DV i mogę ci powiedzieć z dużym przekonaniem że jakość materiałów 4K HDR na Youtube jest bardzo wysoka a efekt HDR bardzo ładnie widoczny. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Tomek398 napisał:

Nie wiem na jakiej podstawie sobie to wymyśliłeś. Nawet najlepsi kalibratorzy kalibrują telewizory tak aby użytkownik miał możliwość wyboru ustawień do jasnych i ciemnych pomieszczeń ponieważ telewizora NIE używa się tylko w całkowitych ciemnościach a HDR nie jest formatem przeznaczonym tylko do filmów.  Nie mówiąc już o tym że choćby Sony X95G ma dwa dedykowane tryby do Netflix'a Dolby Vision Bright,' and 'Dolby Vision Dark' ponieważ w idealnej sytuacji to użytkownik powinien mieć możliwość dostosowania ustawień do swoich potrzeb, a te potrzeby są różne. Kto zabroni użytkownikom oglądania serialu na TV w kuchni w trakcie przygotowywania śniadania....?

Jeżeli chodzi o HDR/DV to mam możliwość porównania obrazu z Youtuba, Netflixa oraz odtwarzacza 4K Dolby Vision. Mam w domy płytki nagrane w 4K DV i mogę ci powiedzieć z dużym przekonaniem że jakość materiałów 4K HDR na Youtube jest bardzo wysoka a efekt HDR bardzo ładnie widoczny. 

 

 

Różnica między płytkami 4k HDR a netflixem czy youtubem zawsze będzie bo ma taki materiał ma wpływ przepustowość łącza  i z np 20 m/s nagle robi się 10 mb/s co w przypadku płyt nie ma znaczenia także tutaj się mylisz . Tak samo jest różnica między dynamicznym 4 k a pełnym 4k ;)

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz sprecyzować w czym się mylę? I nie cytuj całych postów tylko część do której się odnosisz ponieważ teraz nie wiem o co ci chodzi? 

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się w tym , że między płytą a netflixem a youtubem nie ma różnicy . Jest różnica kolego 

Bo internet ma różną przepustowość ja oglądam netflixa 4k HDR przy 10 mb ktoś może oglądać przy 30 mb/s. Płyta jest nagrana i nie ma tych problemów , zresztą taka płyta waży 40-60 GB to też o czymś świadczy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O matko!!! A gdzie to wyczytałeś? Chyba czas na poranną kawę 😉

Przeczytaj jeszcze raz i zobaczysz że NIE napisałem tego co sugerujesz, tylko to że jakość na Youtube jest  bardzo wysoka a efekt HDR bardzo ładnie widoczny. 

Nigdzie nie napisałem że jest taka sama!!! Poza tym to jest dużo bardziej rozległy temat niż może się wydawać. To że coś jest zakodowane z wysokim bitrate w  4K HDR nie oznacza od razu wysokiej jakość.  Zerknij na kanał https://www.youtube.com/channel/UCwWc8q6ZnIKxMOhcUTFxrVQ

Edytowane przez Tomek398
  • Plusik 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na yt tego HDR szczerze mówiąc nie widzę kompletnie.  Ale okej jesli tak mówisz to może tak być . I nie ukrywam w dzień oglądając netflixa z HDR też go nie widzę dopiero wieczorem jest zauważalny dla mnie.

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok wroce na chatę i to obejrzę z chęcią 😅 tak tak może oglądałem bez HDR chociaż nie wiem czy yt automatycznie nie włącza HDR gdy jest dostępny w materiale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Tomek398 napisał:

 W najnowszej wersji systemu i aplikacji przełącza się w HDR automatycznie. 

Faktycznie hdr daje radę , zwracam honor ;’

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Tomek398 napisał:

Nie wiem na jakiej podstawie sobie to wymyśliłeś. Nawet najlepsi kalibratorzy kalibrują telewizory tak aby użytkownik miał możliwość wyboru ustawień do jasnych i ciemnych pomieszczeń ponieważ telewizora NIE używa się tylko w całkowitych ciemnościach a HDR nie jest formatem przeznaczonym tylko do filmów.  Nie mówiąc już o tym że choćby Sony X95G ma dwa dedykowane tryby do Netflix'a Dolby Vision Bright,' and 'Dolby Vision Dark' ponieważ w idealnej sytuacji to użytkownik powinien mieć możliwość dostosowania ustawień do swoich potrzeb, a te potrzeby są różne. Kto zabroni użytkownikom oglądania serialu na TV w kuchni w trakcie przygotowywania śniadania....?

Nikt nie zabroni i nie zabrania. Chodzi mi o to, że pełne efekty HDR uzyskasz tylko w zaciemnieniu. Bez zaciemnienia efekt WOW przy punktowym podświetleniu jasnych elementów już nie jest tak mocny. Do tego dochodzi fakt wspomnianych już ciemnych scen. W ciemnym pomieszczeniu detale w czerniach są po prostu lepiej widoczne. HDR nie jest przeznaczony tylko do filmów, ale to filmy i gry są podstawowym jego wykorzystaniem. Gdyby było inaczej HDR trafiłby do zwykłej telewizji znacznie szybciej, a na razie jakoś nikt się nie spieszy. Zresztą na co mi HDR przy oglądaniu telewizji śniadaniowej czy programów informacyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda że całkowite zaciemnienie sprzyja temu jak postrzegamy efekty HDR. Wynika to ze zmian  czułości ludzkiego oka związanej z wielkością źrenicy. W ciemnościach oko staje się czulsze na światło dlatego reaguje znaczniej mocniej gdy większość ilość tegoż światła pojawia się na ekranie w trybie HDR. Jednak, co bardzo istotne i mało odkrywcze, telewizory nie są używane tylko w nocy, w całkowitym zaciemnieniu. To po prostu fakt i nie sposób się z nim kłócić. A jeżeli ktoś nawet chce się na ten temat sprzeczać to nie ze mną... bo nie mam na to czasu 😉

A skoro już tak jest że telewizory NIE są używane wyłącznie w całkowitych ciemnościach to technologia powinna to uwzględniać i tak jak pisałem wcześniej zdaje się to robić, wprowadzając np. dwa tryby: Dark and Bright czy też Dolby Vison IQ. Szkoda jednak że wcześniej o tym nie pomyślano. Nie wiem, być może takie rozwiązanie uda się wprowadzić w przyszłości do X900F w formie upgrade softwaru. Przecież czujnik oświetlenia już jest w tym TV. Oczywiście wypadałoby również zwiększyć cały zakres jasności, ale to jest oczywiście niemożliwe ze względu na ograniczoną jasność diod zamontowanych w tym TV. Rynek idzie w stronę coraz jaśniejszych paneli więc wkrótce problem z jasnością w  DV powinien być rozwiązany.

Na koniec chciałem dodać że nie zgadzam się z twierdzeniem że HDR nie jest potrzebny przy oglądaniu telewizji śniadaniowej czy programach informacyjnych. Jest jak najbardziej potrzebny ponieważ HDR to nie żaden upiększacz, tylko system który zbliża nas do obrazu naturalnego, a ja właśnie taki chcę oglądać w każdych okolicznościach.  Z tego względu HDR powinien byś stosowany wszędzie gdzie się da. Jeżeli nie jest stosowany to tylko w powodów techniczno-finansowych, takich samych ja te, dzięki którym ciężko nazwać jakość materiałów video na platformach satelitarnych pełnym Full HD. Ten kto oglądał materiały z płyt blu-ray wie o czym mówię.  

Gdyby iść twoim tokiem rozumowania można by powiedzieć że do programów informacyjnych wystarczy nam czarno-biały oraz w SD. Kolor nie jest mi przecież potrzeby do tego aby usłyszeć że prąd ma zdrożeć w grudniu, a bezrobocie spada... 😉

 

Edytowane przez Tomek398
  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mierzyliście może ile wasz FX wyciąga na LANie (po kablu nie wifi). Chodzi mi o prędkość transferu. Mojego max to 93-94 Mbps mierzone analiti. Niby nie jest źle, ale nie jest to deklarowane 100 Mbps. Mam film, który właśnie ma bit rate 100 Mbps i już na początku odtwarzania (1-2 minuty) kodi musi buforować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

93-94 Mbps to bardzo dobrze. 

Co to za film który potrzebuje aż 100Mbps?  Dość dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tomek398 napisał:

Co to za film który potrzebuje aż 100Mbps?  Dość dużo. 

Taxi Driver w 4K. Sam się zdziwiłem, bo myślałem że do 100Mbps w 4K żaden film mi nie dobije.
Czy ten TV może połączyć się z wifi, będąc już jednocześnie podpiętym kablem ethernetowym z routerem? Pytam, bo właśnie coś mi się nie chce połączyć z żadna siecią wifi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem. Nigdy nie podłaczałem przez LAN. 

 

A nie wygodniej podpiać dysk z tym filmem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Tomek398 napisał:

A nie wygodniej podpiać dysk z tym filmem?

W ostateczności pewnie tak zrobię ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, magusone napisał:

W ostateczności pewnie tak zrobię ;)

 

Ja kupiłem przenosny dysk USB 3.0 2TB oraz przedłużkę 3.0 do USB tak aby za każdym razem nie gmerać z tyłu telewizora i muszę powiedzieć że to bardzo wygodne rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez WiFi 5GHz wyciąga do 200Mbit i dlatego zrezygnowałem z kabla. Swoją drogą to mogli włożyć szybszą sieciówkę do tego TV.

Wysłane z mojego F5121 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką przedłużkę i czasem z niej korzystam (przy instalacji apki, albo updacie systemu), ale mam też 8TB dysk sieciowy na którym mam wszystkie multimedia i właśnie z nim łączę się po LANie. Może jeszcze potestuję jak będzie po wifi, bo powinno być zdecydowanie więcej niż te śmieszne 100 Mbps.

Tak, nie da się połączyć z wifi, mając już połączenie z routerem przez port LAN. Po wifi mam 130-140Mbps więc już nie ma problemu z tym filmem.
Specjalnie ciągnąłem kabel w wylewce pod ten TV, a tu taki klops... No nic zobaczymy, może rzeczywiści zostanę w takim razie na tym wifi. Potestuję parę dni i się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zdecydowali się na 100Mbit LAN ponieważ zakładali że 90% użytkowników będzie łączyć się poprzez Wi-Fi. Nie zdziwię się jeżeli tak właśnie jest tzn. zdecydowana większość korzysta z WiFi

U mnie problem z WiFi polega na tym że TV osiąga dużo mniejsze prędkości na WiFi niż telefon mimo że są fizycznie w tym samym pomieszczeniu podłączone do tej samej sieci (5GHz) Chciałem nawet dokupić zewnętrzny moduł WiFi USB , taki z antenką żeby przyśpieszyć WiFi ale z tego co wiem to coś takiego nie istnieje do Android TV... Nie wiem.

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tomek398 napisał:

U mnie problem z WiFi polega na tym że TV osiąga dużo mniejsze prędkości na WiFi niż telefon mimo że są fizycznie w tym samym pomieszczeniu.

Samo pomieszczenie to nie wszystko. Żeby w miarę dokładnie porównać TV i telefon, oba urządzenia muszą znajdować się w tym samym miejscu w tym pokoju. Chodzi o to, że TV może wisi np. na ścianie i musi pokonać na swojej drodze do routera znacznie więcej przeszkód niż telefon który leży np. na kanapie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że lokalizacja i przeszkody mają znaczenie. W moim przypadku nawet jeżeli przyłożę telefon do ekranu telewizora to telefon wyciąga 4 razy większe prędkości. 

 

Mój TV stoi sobie na stoliku. 

Edytowane przez Tomek398

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...