Skocz do zawartości
Gmeru

IFA 2017 pod znakiem OLED i QLED TV oraz HDR i monitorów UHD dla graczy!

Rekomendowane odpowiedzi

IFA 2017 pod znakiem OLED i QLED TV oraz HDR i monitorów UHD dla graczy!

Po 6 dniach wróciłem z IFA. Tyle dni pracy dało się mocno we znaki pod względem kondycji jednak umożliwiło dużo szersze spojrzenie na całość tych jakże ważnych targów dla całej branży elektroniki użytkowej.

 

Przeczytaj całość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDR+ to będzie jak przysłowiowy wrzód na d...e fragmentujący rynek HDR

dzieki niemu już teraz posiadacze Samsung'a i Panasonic'a zostali wydymani na Dolby Vision - wszystko by producent mógł zarobić dodatkowego dolara więcej na tv kosztującym najczęściej ponad 1000 - ja rozumiem że w tv do 500euro można zrobić przyoszczędkę ale na droższych to olewanie klienta

zwłaszcza że ten HDR+ to taka bieda wersja w stosunku do Dolby Vision a wymagania większe (hdmi 2.0? 2.1? po co)

http://www.avsforum.com/forum/25-hdtv-technical/2868985-hdr10-dolby-vision.html

jeśli tu opisali jego ograniczenia to tylko współczuć posiadaczom Samsungów i Panasoniców

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Jeśli tu opisali jego ograniczenia to tylko współczuć posiadaczom Samsungów i Panasoniców

Dlaczego wspolczuc? Jakos sobie nie wspolczuje, dzieki temu, ze bede mogl ogladac materialy (ze stremingu) z dynamicznym HDR. Zreszta, ty, jako posiadacz LG, tez powinienes sie z tego cieszyc, bo bezposrednio przeklada sie to na wieksza ilosc materialow z dynamicznym HDR, ktore powinny byc rowniez osiagalne dla Ciebie. Poza tym, to nie defragmentacja, tylko konkurencja. Ta zas zwyczajowo sluzy, a nie przeszkadza rozwojowi rynku i interesom konsumenta. Oczywiscie DV jest wzorcem, ale niestety prawie nieosiagalnym, bo jeszcze dobrze sie nie zaczal, a juz znika (ze streamingu).

Cytat

....pierwszy na świecie telewizor 8K, który wchodzi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku.


Podobno ma byc on dostepny w EU wiosna 2018, ale w China wchodzi do sprzedazy lada moment,a nastepnie w Japonii.

Powinnismy cos  o nim uslyszec jeszcze w tym roku.

 

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

współczuć dlatego ze  Samsung z Panasem zarobili w 2016 i 2017 po 1$ od tv więcej i zostawili klienta bez obsługi "dynamicznego HDRa" z nośników przez hdmi

na dodatek wg specyfikacji wymyślili (w zasadzie skopiowali) coś gorszego co na dodatek chyba nie jest i nie będzie standardem dla płyt UHD

 

a więcej materiałów w DV nie wiem z jakiego powodu miałoby się pojawić - jak zrobią mastering w HDR+ to zaraz się okaże że w DV to nie będzie dostępne i ja zostaję też wydymany przez klikę Samsung/Panasonic, bo LG jak wprowadzi wsparcie HDR+ to pewnie w nowych modelach

i kręcenie lodów kosztem klienta się nakręca - ciekawe czy powstaną przystawki typu konwerer DV na HDR+ i odwrotnie

co do współczucia - to pewnie wszystkim się przyda - bo tylo klient na tym straci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda. Walka o wpływy z tytułu standardów warta jest krwi i czarnego PR.

Wchodzi HDMI 2.1  Wtedy dopiero zacznie się szał na "HDR jedynie prawdziwy". 

Powtórzę z uporem: jasność panelu 350 - 400 NIT jest dla efektu HDR całkowicie wystarczająca w warunkach domowych. NETFLIX z ich HDR to lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, 2015 napisał:

Powtórzę z uporem: jasność panelu 350 - 400 NIT jest dla efektu HDR całkowicie wystarczająca w warunkach domowych.

Nie wiesz co piszesz. Mam zupełnie odwrotne spostrzeżenia od Ciebie. Te 400 nitów to jest pryszcz, coś tam niby już widać, zaczyna robić się fajnie, ale z całą pewnością nie robi to takiego wrażenia jak powinno. Na razie HDR w wydaniu DX900 mi wystarcza, ale widziałem już takie sceny, gdzie człowiek chciałby jeszcze jaśniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym artykule piszecie tak

"OLED TV można było spotkać na wielu innych stoiskach. (..) Jedyne co może martwić to nadal brak niższych cen."

w drugim (o Toshibie) piszecie tak

"Na uwagę także zasługują przystępne cenowo modele telewizorów OLED (w wersjach 55- i 65-calowych), które zadebiutują w czwartym kwartale tego roku, za 1560 USD."

Przeliczę to za was 1560$=5600zł, a to jest okazja.

Edytowane przez Andy94

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klaus71 napisał:

współczuć dlatego ze  Samsung z Panasem zarobili w 2016 i 2017 po 1$ od tv więcej i zostawili klienta bez obsługi "dynamicznego HDRa" z nośników przez hdmi

na dodatek wg specyfikacji wymyślili (w zasadzie skopiowali) coś gorszego co na dodatek chyba nie jest i nie będzie standardem dla płyt UHD

 

a więcej materiałów w DV nie wiem z jakiego powodu miałoby się pojawić - jak zrobią mastering w HDR+ to zaraz się okaże że w DV to nie będzie dostępne i ja zostaję też wydymany przez klikę Samsung/Panasonic, bo LG jak wprowadzi wsparcie HDR+ to pewnie w nowych modelach

i kręcenie lodów kosztem klienta się nakręca - ciekawe czy powstaną przystawki typu konwerer DV na HDR+ i odwrotnie

co do współczucia - to pewnie wszystkim się przyda - bo tylo klient na tym straci

Widze, ze nie zrozumiales tego co napisalem.

Nigdzie nie napisalem o  wiekszej ilosci  materialow w DV, ktorego pomimo rozkrecajacego sie HDR w streamingu i obecnosci na plytach UHD BD, statystycznie dostepnych  jest coraz mniej,  tylko wiecej materialow z dynamicznym HDR ( dzieki  HDR10+, ktore jako royality free, powinno byc udostepnione rowniez przez LG).

To, ze DV jest pierwowzorem i ze jest w doskonalym swiecie ( tj takim, ktory umozliwia uzyskanie parametrow , ktore zapewnia specyfikacja DV, w pelnym zakresie) lepsze, nie podlega dyskusji. Produkt i rynek trzeba niestety rozwijac w oparciu na tym, co jest obecnie technologicznie dostepne.

Panasonic, Samsung i  Sony ( poczatkowo), nie weszly w DV, nie z powodu 1$, ale dlatego, ze klucilo sie to z ich strategia ale  i tak mialy/maja telewizory dajace najlepsze efekty HDR,  bez wprowadzenia dynamicznego HDR, nie do doscigniecia.  Nie musi Ci byc ich klientow zal, poniewaz produkuja lepsze telewizory od LG, ktorego jedynym atutem jest technologia matrycy wrgb oled, czy raczej jej mozliwosci, ale poniewaz  sprzedaja te matryce innym, nie maja  i raczej nie beda miec  najlepszych telewizorow. Natomiast wprowadzenie dynamicznego HDR ( bez wzgledu na proweniencje)  sluzy wszystkim, a najbardziej tv nie mogacym poszczycic sie wysoka jasnoscia.  Nie musi Ci byc zal nikogo. naprawde, bo  wszyscy zaskuja, zarowno teraz, tj w najblizszym czasie, jak i w daszej perspektywie.

Co do dobrego HDR ( czyt statycznego HDR10) z 350-400 nitow,  to mrzonka. Zeby efekt HDR mial sens, poza optymalnym color mappingiem, niezbedne sa jeszcze optymalne warunki srodowiska, tj kontrolowane oswietlenie w pokoju i regulacja efektu HDR w telewizorze . Dynamiczne HDR moze byc tylko dodatkowym elementem optymalizujacym, tj zmniejszajacym  roznice pomiedzy topowymi telewizorami, a niska polka ktora moza sie poszczycic najwyzej  350 Nitami.   

 

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, binary napisał:

To, ze DV jest pierwowzorem i ze jest w doskonalym swiecie lepsze, nie podlega dyskusji. Produkt i rynek trzeba niestety rozwijac w oparciu na tym, co jest obecnie technologicznie dostepne.

czyli dla Samsunga i Panasonica DV jest technologicznie niedostępne ? może powinni zatrudnić jednego programistę więcej i by im ogarnął DV

wg mnie lepiej było im wydać tv z 2016/2017 wykastrowane z ważnej funkcji bo "klucilo sie to z ich strategia" dymania klientów co roku i wydawania non stop tv bez jakiejś ważnej funkcji by za rok można było ją dodać

mam nadzieję że LG doda HDR+ w swoich obecnie produkowanych modelach by nie okazać się takim samym krętaczem jak Samsung i Panasonic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, klaus71 napisał:

czyli dla Samsunga i Panasonica DV jest technologicznie niedostępne ? może powinni zatrudnić jednego programistę więcej i by im ogarnął DV

wg mnie lepiej było im wydać tv z 2016/2017 wykastrowane z ważnej funkcji bo "klucilo sie to z ich strategia" dymania klientów co roku i wydawania non stop tv bez jakiejś ważnej funkcji by za rok można było ją dodać

mam nadzieję że LG doda HDR+ w swoich obecnie produkowanych modelach by nie okazać się takim samym krętaczem jak Samsung i Panasonic

Moze zwolnij troche.

Oznacza to, ze 10000 nit, czy  inne parametry obrazu UHD, zapewnione dzieki Dolby Enhanced Layer, sa nieosiagalne dla dzisiejszych telewizorow.

Dodatkowy programista nie jest do niczego potrzebny, bo dekodowanie zapewnia gotowy, "hermetyczny" dekoder Dolby.

Nie wiem na czym polega Twoj problem i czemu narzekasz? Rozumiem, ze OLED LG nie jest telewizorem idealnym, ale nie masz sie czym martwic. UHD na chwile obecna jest w czarnej [beeep].., potrzebuje min 2-3 lat zeby sie rozkrecic, czy dobic do zalozen fazy 2 UHD. Rownie dobrze moze to potrwac  5-6 lat, albo i dluzej, jesli trafi nam sie swiatowy kryzys, czy wojna. Poki co  trzeba brac co jest dostepne, takim jakie jest i sie z tego cieszyc.

Nielogicznym byloby nie dodac tego standardu, skoro wiaze sie to jedynie z oplata poczatkowa, zas elementem strategii LG jest udostepnianie kazdej mozliwej rzeczy, chocby sprowadzala sie jedynie do niuansu, czy "plakietki", za ktora aktualnie nie stoi zadna praktyczna funkcjonalnosc.

 

Edytowane przez binary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, binary napisał:

Moze zwolnij troche.

Oznacza to, ze 10000 nit, czy  inne parametry obrazu UHD, zapewnione dzieki Dolby Enhanced Layer, sa nieosiagalne dla dzisiejszych telewizorow.

Dodatkowy programista nie jest do niczego potrzebny, bo dekodowanie zapewnia gotowy, "hermetyczny" dekoder Dolby.

Nie wiem na czym polega Twoj problem i czemu narzekasz? Rozumiem, ze OLED LG nie jest telewizorem idealnym, ale nie masz sie czym martwic. UHD na chwile obecna jest w czarnej [beeep].., potrzebuje min 2-3 lat zeby sie rozkrecic, czy dobic do zalozen fazy 2 UHD. Rownie dobrze moze to potrwac  5-6 lat, albo i dluzej, jesli trafi nam sie swiatowy kryzys, czy wojna. Poki co  trzeba brac co jest dostepne, takim jakie jest i sie z tego cieszyc.

Nielogicznym byloby nie dodac tego standardu, skoro wiaze sie to jedynie z oplata poczatkowa, zas elementem strategii LG jest udostepnianie kazdej mozliwej rzeczy, chocby sprowadzala sie jedynie do niuansu, czy "plakietki", za ktora aktualnie nie stoi zadna praktyczna funkcjonalnosc.

 

Za 2-3 Lata to wchodzi 8K

70" telewizor 8K (za 8000 euro) Sharpa w tym roku będzie miał premierę w azji, a na początku przyszłego roku zawita do europy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

41 minut temu, binary napisał:

 

Oznacza to, ze 10000 nit, czy  inne parametry obrazu UHD, zapewnione dzieki Dolby Enhanced Layer, sa nieosiagalne dla dzisiejszych telewizorow.

Dodatkowy programista nie jest do niczego potrzebny, bo dekodowanie zapewnia gotowy, "hermetyczny" dekoder Dolby.

Nie wiem na czym polega Twoj problem i czemu narzekasz? 

 

chodzi o hipokryzję Samsunga i Panasonica - tworzą niby nowy otwarty standard - ale to w zasadzie nie jest standard bo nie ma go w specyfikacji UHD dla nośników

gdzie byli jak Dolby Vision był certyfikowany z UHD?  brak kompetencji spowodował że musieli poczekać by "sklonować" cudze rozwiązanie?

skoro już to zrobili to mogli je zrobić chociaż lepsze od tego co podrabiali (a tak wyszło jak w reklamie Żywca "prawie to samo") - ale tak jest wygodnie - za 3 lata rozbudują otwarty standard HDR+ do HDR++ (który będzie tym czym Dolby Vision teraz) i będzie znowu wciskanie kitu o przełomowej jakości obrazu jaki to wprowadza (tu piję do śmiesznej reklamy HDR+, kilka lat po Dolby Vision oni wprowadzają coś co jest przełomem - dla ich tv być może to jest a w zasadzie będzie rzeczywiście przełom, sprzedali wykastrowany TV ze standardu DV i łaskawie dołożą coś w zastępstwie)

 

 

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Za 2-3 Lata to wchodzi 8K


Gdzie wchodzi?
Do filmu? Do telewizji? Beda sztucznie upscslowac do 8k zeby skopresowqc to do IP-streaming?A moze jakies nowe dyski z animacjami w 8k?
Pytania retoryczne.
Jakbys sledzil newsy przez lata, tobys kilka telewizorow 8k zdazyl naliczyc. Tymczasem jest to problem typu co bylo pierwsze, jajko czy kura. Zeby miec tresci 8k, musisz miec sprzet 8k. Jednak posiadanie sprzetu 8k, nie gwarantuje tresci 8k. Oczywiscie chetnie przyjme zaklad. :)
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przyczynę wydania HDR10+ to wydaje mi się prosta - tu chodzi przede wszystkim o wysoką opłatę licencyjną za DV - obecnie wynosi 3$ za każdy sprzedany telewizor. W stosunku do opłat za MPEG-4 (10 centów za każdy telewizor) to jest ona zdecydowanie wyższa i stąd pewnie Samsungowi i Panasonicowi się to nie spodobało. Podobną sytuację mamy teraz też przecież z HEVC - również wysokie opłaty i niejasna kwestia licencyjna. I tu też mamy próbę opracowania własnych, otwartych standardów kodowania - vide VP 9.2 który obecnie już mamy na youtube oraz AV1 którego sepcyfikacja zostanie zakończona z końcem tego roku, a na początku przyszłego Netflix i youtube ostro wystartują z enkodowaniem filmów w nowym formacie.

O ile jednak rozumiem powstanie formatu AV1, który docelowo ma być nawet o 50% efektywniejszy od HEVC, przy tej samej jakości obrazu, to faktycznie nie za bardzo rozumiem czemu Samsung obmyślił standard, który na starcie jest po prostu gorszy od DV. Umożliwienie opisania kolorów na 12-bitach oraz dodanie maksymalnej jasności 10 000 nitów, to dobry, przyszłościowy krok, gdyż unikamy w przyszłości kolejnej potencjalnej zmiany z HDR10+ na np. HDR10++ (który by obsługiwać w końcu 12 bitów).

Tak czy inaczej konkurencja tak jak wskazał binary jest wskazana, tylko że według mnie HDR10+ jest tu skazany na porażkę w wojnie z DV. Inaczej ma się sprawa z AV1 - raczej skazany jest na sukces ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, binary napisał:


 

 


Gdzie wchodzi?
Do filmu? Do telewizji? Beda sztucznie upscslowac do 8k zeby skopresowqc to do IP-streaming?A moze jakies nowe dyski z animacjami w 8k?
Pytania retoryczne.
Jakbys sledzil newsy przez lata, tobys kilka telewizorow 8k zdazyl naliczyc. Tymczasem jest to problem typu co bylo pierwsze, jajko czy kura. Zeby miec tresci 8k, musisz miec sprzet 8k. Jednak posiadanie sprzetu 8k, nie gwarantuje tresci 8k. Oczywiscie chetnie przyjme zaklad. :)

Dopiero jak wejdą telewizory 8K to będzie sens rozpoczęcia produkcji filmów i innych materiałów na nie. Nikt nie będzie produkował filmów na sprzęt który nie istnieje.

Nie śledzę od dawna rynku ale wydaję mi się, że zawsze tak było. (najpierw hardware, później software)

Czy warto kupować telewizor 8K gdy nie będzie co na nim oglądać? Nie wiem. Ale technika musi iść do przodu i ktoś musi zrobić pierwszy ruch na rynku (wydać telewizor 8K).

Według mnie telewizory 8K pojawią się (nie licząc tego sharpa) masowo w 2019.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

One tak wejdą jak cztery lata temu weszły pierwsze TV 4K. Dzisiaj nadają się na śmietnik.

Sharp nie ma wyjścia i próbuje zrobić ucieczke do przodu. Mamienie 8K nic go nie kosztuje. Jak tego kroku nie zrobi to zaraz padnie. Widzilem na IFA reszte ich oferty ... po prostu żenada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Subman napisał:

e oraz AV1 którego sepcyfikacja zostanie zakończona z końcem tego roku, a na początku przyszłego Netflix i youtube ostro wystartują z enkodowaniem filmów w nowym formacie.

czyli Netflix wywali HEVC na śmieci i będzie trzeba kupić nowy tv by ich oglądać? coś mi się wierzyć nie chce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dopiero jak wejdą telewizory 8K to będzie sens rozpoczęcia produkcji filmów i innych materiałów na nie. Nikt nie będzie produkował filmów na sprzęt który nie istnieje. Nie śledzę od dawna rynku ale wydaję mi się, że zawsze tak było. (najpierw hardware, później software)

Czy warto kupować telewizor 8K gdy nie będzie co na nim oglądać? Nie wiem. Ale technika musi iść do przodu i ktoś musi zrobić pierwszy ruch na rynku (wydać telewizor 8K).

Według mnie telewizory 8K pojawią się (nie licząc tego sharpa) masowo w 2019.

 

 

Zwroc uwage, ze konfrontuje jedynie wyrazona przez Ciebie opinie odnosnie tego, ze swiat przechodzi z 4k na 8k w najblizszej przyszlosci. Wg mnir nie ma najmniejszych oznak aby moglo stac sie to faktem w ciagu 3 lat. I tylko to, przeciezz nie fakty wystepowania na rynku wyswietlaczy, czy urzadzen do przechwytywania obrazu w 8k.Bylbym ostrozny w porownywaniu sytuacji jaka mielismy kiedy 4k wchodzilo pod strzechy, z inauguracja 8k. .O ile faktycznie telewizory z tamtego okresu sa juz raczej zlomami, jednak kiedy zaczely wchodzic masowo na rynek, 4 lata temu, mialy juz co wyswietlac, poniewaz istnialy juz, ograniczone wprawdzie terytorialnie, zrodla video 4k w postaci uslug video (na zachodzie Sony oraz lokalnych w Azji) streamingu i kanalow nadajacych okresowo audycje w 4k. Wyswietlacze 4k mialy tez oczywiscie zastosowanie posrod wymagajacych " komputerowcow".

W przypadku 8k , jakkolwiek oblednie by ono nie wygladalo, mysle, ze nie bedzie juz tak latwo aby przekonac dostawcow video oraz konsumentow o koniecznosci, czy benefitach upgrade'u.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, klaus71 napisał:

czyli Netflix wywali HEVC na śmieci i będzie trzeba kupić nowy tv by ich oglądać? coś mi się wierzyć nie chce

Nikt nie mówi o tym, że Netflix wycofa się z HEVC. Już obecnie Netflix koduje swoje filmy w różnych formatach - między innymi w VC1, MPEG4, HEVC i to w różnych rozdzielczościach, z różnym bitratem i w różnych trybach (HDR,DV). Netflix na swoim blogu podał niedawno informację, że przechowują około 1200 plików dla jedynie jednego sezonu serialu "The Crown" Do tej listy dodadzą po prostu jeszcze AV1 i te urządzenia (na początku będą to pewnie jedynie przeglądarki Chrome i Firefox) które będą potrafiły go obsłużyć będą mogły od razu z tego formatu skorzystać :) 

https://medium.com/netflix-techblog/content-popularity-for-open-connect-b86d56f613b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alien: Covenant
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Atomic Blonde
Digital Intermediate (2K) (master format)

Baby Driver
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Beauty and the Beast (2017)
Digital Intermediate (2K) (master format) 

The Fate of the Furious
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Ghost in the Shell (2017)
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Guardians of the Galaxy Vol. 2
Digital Intermediate (2K) (master format) 

John Wick: Chapter 2
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Kong: Skull Island
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Spider-Man: Homecoming
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Transformers: The Last Knight
Digital Intermediate (2K) (master format) 

War for the Planet of the Apes
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Wonder Woman
Digital Intermediate (2K) (master format) 

Hollywood dosłownie nie może się już doczekać tych telewizorów 8K ;)
Są wyjątki z DI 4K, ale to wciąż kropla w morzu...

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...