Skocz do zawartości
Maciej Koper

Sony A1 (KD-55A1) TEST pierwszego OLED tej marki z 4K i HDR

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

założyłem temat na oficjalnej polskiej stronie sony.

https://community.sony.pl/t5/android-tv/sony-a1-po-aktualizacji-nie-nadaje-sie-do-gier/m-p/2483379#M6857

osoby dotknięte problemem przygaszania matrycy proszę o wpis, wiem że grono użytkowników A1 jest niewielkie i nie każdy gra ale może warto spróbować ?

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mistrzuniu - szczerze? Cała ta sytuacja z aktualizacją to skandal. Totalne zlewanie tematu przez serwis Sony znam też ze swojego przypadku. Obecnie walczę z reklamacją modelu XF9005, który także świeci słabiej w trybie HDR nawet od swojego poprzednika XE9005 i w wielu sytuacjach nadmiernie przyciemnia obraz. Był u mnie serwis Sony. Nieogarniający nic chłopaczek porobił zdjęcia, przyznał rację i sprawę zamknięto. Wymiana maili z serwisem to droga przez mękę. Mam wrażenie jakbym rozmawiał z kimś o inteligencji głowonoga. Ja jedno, oni drugie. Nie odpowiadają na moje zapytania, zamiatają sprawę pod dywan żeby na końcu stwiedzić, że "ekran spełnia wymogi i mieści się w specyfikacji". A co jest najgorsze w tym wszystkim? To, że o sprawach takich jak Twoja z telewizorami OLED jest naprawdę głośno na zagranicznych forach (w Polsce też coraz więcej osób o tym wspomina). a portale takie jak ten czy konkurencyjne mają to totalnie w nosie i nie napiszą choć jednego newsa o sprawie na swojej stronie głównej. My jako zwykli użytkownicy nie mamy takiego przebicia jak duże znane serwisy i najzwyczajniej w świecie jesteśmy zlewani.

Daj znać jak dostaniesz jakąś odpowiedź od pseudo supportu Sony, no i powodzenia mimo wszystko w załatwieniu sprawy.

  • Plusik 3
  • Lubię 2
  • Dzięki 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, blablabla napisał:

a portale takie jak ten

Od dłuższego czasu widzę że Portal idzie mocno w stronę ''wszystko i o niczym''. I ten zalew informacji o grach dla dzieci? -_-

 

 

...szkoda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, blablabla napisał:

A co jest najgorsze w tym wszystkim? To, że o sprawach takich jak Twoja z telewizorami OLED jest naprawdę głośno na zagranicznych forach (w Polsce też coraz więcej osób o tym wspomina). a portale takie jak ten czy konkurencyjne mają to totalnie w nosie i nie napiszą choć jednego newsa o sprawie na swojej stronie głównej. My jako zwykli użytkownicy nie mamy takiego przebicia jak duże znane serwisy i najzwyczajniej w świecie jesteśmy zlewani.

nie gryź ręki, która Cię karmi ?

 

16 godzin temu, blablabla napisał:

Daj znać jak dostaniesz jakąś odpowiedź od pseudo supportu Sony

spoko, w piątek wysłałem kolejną informację że nie zgadzam się z podjętą decyzją - przesłałem film, linki do zagranicznego serwisu itp

do dnia dzisiejszego cisza...

  • Lubię 1
  • Dzięki 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Mistrzuniu napisał:

nie gryź ręki, która Cię karmi ?

 

Trafione w punkt! 

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, otrzymałem wiadomość...

 

Nawiązując do zgłoszenia informuję, iż sprawa zostala skonsultowana ponownie z dzialem technicznym.

Odbiornik mieści się w specyfikacji producenta.

Zmniejszenie jasności jest tutaj normalne, ponieważ podczas odtwarzania PS4 jest dużo nieruchomych obrazów, a ponieważ jest to panel OLED, istnieje ryzyko, że obraz / retencja obrazu może się zdarzyć. W związku z tym panel zmniejsza jasność i jest to normalne.

Dnia 12.07.2018 o 00:11, blablabla napisał:

Daj znać jak dostaniesz jakąś odpowiedź

 

Szkoda że świeżo po zakupie zjawiska ściemniania nie zauważyłem, zapytałem support Sony czy sugeruję wadę wzroku.

pozostaje UOKIK i Inspekcja Handlowa - żądanie wymiany na inny nowy model bądź zwrot gotówki ( naprawa jak widać jest niemożliwa)

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Haha 1
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda więc na to, że nie jest to jakiś błąd w aktualizacji tylko ochrona wyświetlacza z premedytacją i prędzej czy później dostaną ją wszyscy użytkownicy Oledów od Sony....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Damiano85 napisał:

Oledów od Sony....

wyczytałem na forum że nie tylko sony przyciemnia swoje matryce, luźna uwaga.

tak wiele mówi się o żywotności matrycy oled, ile godzin? 100tys? Przyznam się, uwierzyłem w to. Tylko drodzy koledzy i panowie eksperci jak to się ma do sytuacji gdy sam producent świadomie ubija jasność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Mistrzuniu napisał:

wyczytałem na forum że nie tylko sony przyciemnia swoje matryce, luźna uwaga.

tak wiele mówi się o żywotności matrycy oled, ile godzin? 100tys? Przyznam się, uwierzyłem w to. Tylko drodzy koledzy i panowie eksperci jak to się ma do sytuacji gdy sam producent świadomie ubija jasność?

Nie słyszałem by inni producenci stosowali tak agresywne metody przyciemniania obrazu. Lg przyciemniło nieco tryb HDR gra zmieniając mapowanie odcieni. Mamy więc więcej detali kosztem jasności. Osobiście nie jestem z takiej zmiany zadowolony, jest to jednak kwestia gustu. W modela serii 8 jest system tworzący własne metadane i obraz jest jaśniejszy, jednocześnie bogatszy w detale. System przyciemniania działa natomiast selektywnie, zmniejszając jasność pikseli w obrębie statycznego obrazu. W serii 7 nie zauważyłem natomiast jakichkolwiek skoków poziomu jasności w trybie HDR gra nawet w obrębie statycznych elementów. Nie piszę tego by kogoś tu przekonać, że LG jest lepszym wyborem do grania. Po prostu takie są fakty na chwilę obecną.

100 tys godzin żywotności to liczba tak abstrakcyjna, że podniecać mogą się nią tylko miłośnicy cyferek. Osobiście nie sądzą by Oledy miały jakikolwiek problem z żywotnością. Kilka tysięcy godzin użytkowania nie robiło na starszych generacjach nawet najmniejszego wrażenia pod względem parametrów jasności. Co innego podatność na wypalenia. Jest to jednak kwestia indywidualnego sposobu użytkowania.

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie w serii 8 na dynamicznym mapowaniu jasność jest lekko ucinana ale mi to osobiście nie przeszkadza. Dzięki temu mam więcej detali. Aha TV prawie od miesiąca jest włączony dziennie od 8-16h z czego 1-2h to PS4 oraz 1-3h netflix reszta to dekoder. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cóż... jedynie mogę pogratulować trafnego wyboru TV marki LG. Ja wybrałem SONY jak na tym wyszedłem sami widzicie.

  • Plusik 1
  • Lubię 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najnowsze info od supportu Sony.

Szanowny Panie,

dziękuję za ponowny kontakt z firmą Sony.

Nawiązując do zgłoszenia informuję, iż jest to celowe ograniczenie jasności matrycy, które ma na celu zabezpieczenie przed jej wypaleniem/zabezpieczeniem.

W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o informację zwrotną mailem lub kontakt telefoniczny pod podanymi poniżej danymi kontaktowymi:

  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jeszcze celowe maksymalny użycie dzienne na poziomie 4h. Też ochroni ekran. Całe szczęście, że nie gram...

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na LG 65B7 na fifa18 w HDR zauważam przyciemnianie ekranu gdy np boisko i trybuny są w słońcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, maxkorzen napisał:

Na LG 65B7 na fifa18 w HDR zauważam przyciemnianie ekranu gdy np boisko i trybuny są w słońcu.

u mnie jakikolwiek HUD w grze ściemnia mi całą matryce

  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem support czy jest możliwość wyłączenia tego ustrojstwa co ściemnia mi cała matryce. 

a tutaj krótka rzeczowa odpowiedź:

Nawiązując do korespondencji informuję, iż na chwilę obecną nie posiadamy informacji czy proponowane zmiany zostaną wprowadzone.

Zachęcam do odwiedzania strony wsparcia technicznego, dedykowanej Pańskiemu odbiornikowi, jeśli zmiany będą wprowadzane niezwłocznie pojawią się na stronie :

 

Super, moooże do kolejnego lata znowu sobie pogram...

Edytowane przez Mistrzuniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mistrzuniu

Ty wyglądasz na kumatego. Dlaczego po prostu nie przywrócisz sobie poprzedniej wersji oprogramowania? Wiem że to nie jest takie proste, wymaga trochę zachodu i przede wszystkim straszą, że się traci gwarancję jeżeli coś pójdzie nie tak. Ale TV dla Ciebie jest w tej chwili bezużyteczny wg tego co piszesz. Jeżeli procedurę przejdziesz prawidłowo to ryzyko jest ekstremalnie małe że coś się stanie niedobrego z TV. A nawet jeżeli tak się stanie, to udowodnienie Tobie, że sam popsułeś telewizor będzie co najmniej trudne. 

Podejrzewam że mniej energii i nerwów stracisz na cofnięcie oprogramowania niż teraz tracisz na siedzenie tu na forum...

  • Zmieszany 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, efel napisał:

Ty wyglądasz na kumatego

pozory

7 godzin temu, efel napisał:

Ale TV dla Ciebie jest w tej chwili bezużyteczny wg tego co piszesz

to prawda w tej chwili czeka na lepsze czasy,  nie zamierzam tak szybko odpuszczać - póki co nie będę kombinował na własną rękę z systemem. Powiadomiłem zagraniczny serwis o zaistniałej sytuacji czekam na odpowiedź.

7 godzin temu, efel napisał:

udowodnienie Tobie, że sam popsułeś telewizor będzie co najmniej trudne

myślę że to oni szybciej udowodnią mi świadomą ingerencję w system niż ja soniakowi że grać się nie da ( oczywiście dobrze to wiedzą tylko robią ze mnie durnia... OK)

7 godzin temu, efel napisał:

siedzenie tu na forum...

ciśnienie schodzi ( nie ma to jak wylać swoje żale w internet...heh)  i myślę temat przedstawiłem niebłahy

krótko mówiąc,  rozgościłem się :)

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Mistrzuniu napisał:

ciśnienie schodzi ( nie ma to jak wylać swoje żale w internet...heh)  i myślę temat przedstawiłem niebłahy

krótko mówiąc,  rozgościłem się :)

Nie odpuszczaj ;)
Wspominałem już w temacie o LCD Sony - kręć dalej aferę. Na początek Wykop.pl. Może mimo wszystko warto też odezwać się do mistrzów z HDTV Polska w prywatnej wiadomości? News na stronie głównej z dokładnym opisem problemu mógłby naprawdę coś zdziałać. Ciekawe tylko czy mają jaja żeby to zrobić.

Jest jeszcze druga opcja - oszczędź sobie nerwów, sprzedaj Soniaka zanim jeszcze nie weszły nowe modele i kup LG C8 jeśli chcesz pozostać przy OLEDzie. 

  • Plusik 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, blablabla napisał:

sprzedaj Soniaka zanim jeszcze nie weszły nowe modele

u jednego elektronicznego molocha można dostać outletową A1 55" ( stan idealny) za 6960zł czy można taniej? nie trudziłem się.

i tak świetnie dogaduję się z supportem Sony - bezcenne

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Mistrzuniu napisał:

u jednego elektronicznego molocha można dostać outletową A1 55" ( stan idealny) za 6960zł czy można taniej? nie trudziłem się.

i tak świetnie dogaduję się z supportem Sony - bezcenne

Przepraszam, że w tym wątku, ale jak oceniasz ten telewizor poza grami? Wstępnie zamówiłem dzisiaj LG 65B7, ale jak wracając do domu obejrzałem go w Euro RTV AGD to się załamałem. Przepraszam tutaj wszystkich użytkowników LG, bo o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie wykonanie i wygląd LG (szczególnie z tyłu) to nieporozumienie. Wiem, wiem - przecież nie ogląda się TV z tyłu, ale akurat u mnie w sypialni będzie stał na ścianie, na której są drzwi, więc wchodząc do pokoju będę zmuszony patrzeć na ten biały, tandetny plastik.

Z całym szacunkiem, ale LG przy Sony wygląda jak Daewoo Tico przy nowym BMW 7.

Będę wdzięczny za garść opinii. Głównie będę oglądał filmy i tv. Może sporadycznie jakaś gra, ale generalnie nie przewiduję.

P.S. Zaproponowano mi Sony 65" za 10 tys., ale stoi na wystawie i ma nastukane 4450h, więc raczej się nie skuszę. Może ktoś wie coś o promocjach czy zniżkach?

 

Edytowane przez copymax
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, copymax napisał:

Wstępnie zamówiłem dzisiaj LG 65B7, ale jak wracając do domu obejrzałem go w Euro RTV AGD to się załamałem. Przepraszam tutaj wszystkich użytkowników LG, bo o gustach się nie dyskutuje, ale dla mnie wykonanie i wygląd LG (szczególnie z tyłu) to nieporozumienie.

Tak jak napisałeś - o gustach się nie dyskutuje. Dla mnie na przykład design telewizorów LG (w tym serii "B") to praktycznie mistrzostwo świata. U mnie TV wisi w salonie tak, że wchodząc do pomieszczenia widzę go z boku i w takiej "konfiguracji" ciężko mi się do czegokolwiek przyczepić. Plastikowa część jest w zasadzie przyklejona do (również białej) ściany, a nad nią unosi się cieniutka, szklana matryca. Dla mnie bomba. Dodatkowo jak patrzę z przodu, to w zasadzie widzę samą taflę szkła. Żadnych grubych ramek, żadnych zbędnych przycisków czy oznaczeń producenta. Ale co kto lubi... Swoją drogą jeszcze przed zakupem myślałem, że docelowo będę robił zabudowę g-k w taki sposób, by białą część nieznacznie "wpuścić" w ścianę i osiągnąć coś w stylu pseudo "wallpapera", ale teraz kompletnie nie widzę takiej potrzeby.

O jakości A1 się nie wypowiem (sam chętnie bym ją poznał), ale w LG wygląda to przeciętnie. Banding, zafarby, martwe piksele, pofalowana matryca, itp. itd. Ciężko trafić na idealną sztukę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, fuze napisał:

O jakości A1 się nie wypowiem (sam chętnie bym ją poznał), ale w LG wygląda to przeciętnie. Banding, zafarby, martwe piksele, pofalowana matryca, itp. itd. Ciężko trafić na idealną sztukę.

Były o tym wczśniej dyskusje. Wszyscy producenci mają w ofercie matryce od LG Display, więc potencjalne problemy będą podobne. A idealnych telewizorów to nikt jeszcze nie wyprodukował i pewnie długo jeszcze nikt nie wyprodukuje. Najważniejsze jest aby nie było przede wszystkim zafarbów. Banding jest przeważnie tak minimalny, że nie ma o czym mówić bo bardzo rzadko jest to widoczne podczas normalnej zawartości (choć zdarzają się tu czasami wyjątki), martwych pikseli z normalnej odległości ja nie widzę (siedzę w odległości 2.5 m), a pofalowane matryce to też musi być jakaś prawdziwa rzadkość. Możliwe, że w magazynach pozostały już tylko wybrakowane OLEDy 7 serii. Może warto przyjrzeć się już 8 serii.

  • Plusik 1
  • Zmieszany 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Subman napisał:

Wszyscy producenci mają w ofercie matryce od LG Display, więc potencjalne problemy będą podobne.

Źródło dostaw to jedno, a sposób montażu i kontrola jakości to drugie. Z faktu, że wszystkie matryce pochodzą od LG nie można wyciągać wniosku, że jakość OLEDów od różnych producentów jest taka sama. Może i taka jest w rzeczywistości, ale wtedy miałoby to miejsce nie dlatego że wszystkie firmy korzystają z jednego dostawcy, tylko dlatego, że przywiązują podobną wagę do jakości oferowanych produktów. Stąd też chętnie dowiedziałbym się, jak sytuacja wygląda np. w Sony czy Philipsie...

1 godzinę temu, Subman napisał:

Najważniejsze jest aby nie było przede wszystkim zafarbów.

Z tym się zgodzę. Przed zakupem pierwszego OLEDa największy nacisk kładłem na to, by nie miał żadnych martwych pikseli (bo na to głównie patrzyłem przy wcześniejszych zakupach telefonu czy monitora). Teraz wiem, że w codziennym odbiorze dużo bardziej denerwujące są zafarby. Pikseli z większej odległości nie widać, banding występuje w bardzo specyficznych warunkach, a stałe, różnokolorowe plamy irytują non stop, nie tylko na planszach testowych. Nic tak nie denerwuje jak np. różnokolorowa murawa (zielona w jednej części ekranu, żółta w innej) czy śnieg (tu biały, tam niebieski, jeszcze gdzie indziej różowy).

2 godziny temu, Subman napisał:

pofalowane matryce to też musi być jakaś prawdziwa rzadkość

Chcesz mi powiedzieć, że Twoja matryca na całej powierzchni jest idealnie gładka i możesz się w niej przeglądać niemal jak w lustrze? Pytam, bo na mojej w dolnej części widać minimalne pofalowanie - matryca w jednym miejscu jest nieco bardziej wypukła, w innym z kolei wklęsła. Różnice są dosłownie minimalne (możliwe do wyłapania wyłącznie po obserwacji odbijającego się światła), ale na tyle duże, że potrafią nieco denerwować w czarnych scenach oglądanych w słoneczny dzień, gdy na wygaszonym szkle odbija się zniekształcony obraz pokoju (nieco powykrzywiane ściany, obrazy, itp. itd.). Wieczorem (albo na jasnych scenach gdy piksele świecą) pofalowania oczywiście nie widać.

Co do ostatniego zdania i sugestii... Model 65B7v jest do wyrwania za niewiele ponad 8 tysięcy, B8 za prawie 13 - różnica spora i szybko się chyba nie zmniejszy (prędzej B7 znikną z magazynów). Już bardziej zainteresowałbym się chyba Philipsem 873 jako alternatywą dla B7.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...