Skocz do zawartości
Gmeru

TEST - ZAPOWIEDŹ: Panasonic DX900 (następca AX900) już go mieliśmy!

Rekomendowane odpowiedzi

Finalny test dostępny pod adresem: http://hdtvpolska.com/topic/37323-panasonic-tx-65dx900-dx900-test-ultra-hd-premium-lcd-led/#entry382635

Słowem wstępu

Najnowszy flagowiec, zapowiedziany właśnie na targach CES w Las Vegas, miał już okazję gościć w naszej redakcji! Do tej pory nie mogliśmy się pochwalić tym faktem. Obowiązywało nas embargo do CES. Dziś oficjalnie ogłaszamy: podczas listopadowej wizyty inżynierów z firmy Panasonic w HDTVPolska, przywieźli oni do nas prototyp tego telewizora i pytali o opinie :) Nie wiemy jak dużo się zmieniło w egzemplarzu finalnym, jednak prototyp był już tak dobry, że śmiało można napisać wiele informacji jeszcze przed oficjalnym testem. Ciekawi? To zapraszam do tekstu!

[td]
3.jpg
[/td][td]
4.jpg
[/td]

Jako jedna z zaledwie kilku redakcji w Europie (w części centralno-wschodniej tylko my), zostaliśmy wytypowani do współpracy z szefami i inżynierami projektu OLED i LCD. I wiecie co? Nasze uwagi zostały zaimplementowane do najnowszych telewizorów!

Budowa, matryca, testy syntetyczne

65 calowy prototyp nie posiadał jeszcze finalnego wyglądu. Jednak od dzisiaj na stronie internetowej firmy Panasonic możemy zobaczyć jak telewizor prezentuje się w skończonej formie. Na żywo go nie widzieliśmy więc sami musicie ocenić jak wygląda. My, zobaczymy go dzisiaj na hali targowej na CES i dopiszemy swoje wrażenia.

1.JPG

Teraz, skupmy się jednak na tym co najważniejsze czyli jego wnętrzu. Ekran zbudowany został w oparciu o matrycę VA, w przeciwieństwie do swojego poprzednika (AX900), który posiadał matrycę IPS. Jak wiecie z artykułu o matrycach, oznacza to gorsze kąty widzenia, ale znacznie lepszy kontrast obrazu. Dostawcą panelu jest najprawdopodobniej AUO. Pod mikroskopem panel wygląda podobnie do tego, zastosowanego w CX800. Również charakterystyka diod wskazuje na to, że w DX900 użyto tej samej technologii (specjalny luminofor oznaczany jako wide gamut phosphor) dla poszerzenia palety barw:

[slider=800,483]http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/CX800/lupka.jpg,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/CX800/lupka.jpg;http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/CX800/spd.png,http://hdtvpolska.com/zdjeciamaciek/CX800/spd.png[/slider]

Inżynierowie zapytani czemu po prostu nie użyli kwantowych kropek odpowiedzieli: "Technologia QD ma mocno ograniczoną żywotność, szczególnie przy wysokich poziomach jasności. Nie da się zatem stworzyć jasnej matrycy (potrzebnej by dobrze oddać efekt HDR) na kwantowych kropkach." Osobiście dziwi mnie ta informacja, bowiem inne firmy stosują takie rozwiązania i nie ostrzegają użytkowników o ograniczonej żywotności paneli. Tak czy inaczej, Panasonic stosuje WGC-Phosphor. Z poprzednich testów wiemy już, że technologia ta zapewnia podobnie dobre pokrycie poszerzonej palety kolorów. Przejdźmy zatem dalej do samego DX900.

Podobieństwa tego ekranu, z pokrewnym CX800, czy CX700, kończą się na typie źródła światła użytego do podświetlenia matrycy. Konstrukcja podświetlenia jest już całkowicie odmienna. DX900 jest telewizorem direct LED. W którym rozmieszczono za matrycą i podzielono na niezależnie regulowane strefy. Daje to ogromny potencjał do uzyskania wysokiej jasności i głębokiej czerni. Niezależnie wygaszających się stref jest BARDZO dużo. Około 500 (dokładniej zliczymy podczas testu finalnego produktu). Co jednak najlepsze i najciekawsze ich separacja jest bardzo wyraźna. Oznacza to, że światło z jednej strefy nie przenika do sąsiedniej, więc telewizor jest praktycznie pozbawiony efektu halo, który zawsze irytuje w najlepszych telewizorach LCD. Do tej pory (tak naprawdę tylko Philips walczy z tą przypadłością - skutecznie), mieliśmy wybór - albo dobra czerń, która wiązała się z aureolami wokół obiektów na czarnym tle, albo znacznie gorsza czerń, charakterystyczna dla telewizorów LCD. DX900 jest w stanie dostarczyć niemalże OLEDową czerń z bardzo małą dozą efektu halo. Dodatkowo - co nie powinno dziwić - telewizor posiada certyfikat THX dzięki czemu posiada on dedykowane tryby fabryczne obrazu. Z szybkiej analizy wynikło, że były to najlepsze ustawienia dostępne w tym TV.

Należy także wspomnieć o równomierności, która w AX900 była różna (opinie użytkowników na forum oraz zdjęcia). Tym razem dopracowano ten element i nie widać żadnych granic między strefami wygaszania. To także bardzo dobra wiadomość!

Podczas wizyty mieliśmy okazję porównać sprawność nowego flagowca, do Samsunga JS9500, czyli najlepszego telewizora LCD ubiegłego roku. Śmiało mogę powiedzieć, że nowy Panasonic zmiażdżył Samsunga pod względem czerni, generując jednocześnie znacznie mniejszą ilość niekorzystnego efektu halo! Teraz czekamy na odpowiedź Samsunga z modelem KS9500 na 2016 rok!

Odwzorowanie ruchu

W tej sprawie wierciliśmy dziurę w brzuchu inżynierom już podczas pierwszego naszego spotkania. Myślę, że nie my jedyni, aczkolwiek Panowie przyznali, że mieliśmy na nich duży wpływ (ciekawe ;) ). W 2016 roku wsparcie dla płynności ruchu zostało wreszcie zrobione tak jak należy! W menu DX900, zamiast funkcji Intelligent Frame Creation działającej na zasadzie włącz/wyłącz, znalazły się dwa suwaki regulujące (w 10 stopniach) siłę ingerencji w materiał filmowy (czyli upłynnianie od 0 jak w kinie, aż do 10 czyli idealnej płynności zwanej efektem opery mydlanej), oraz siłę ingerencji w materiały wideo (czyli redukcja rozmycia np. przy sporcie).

Rozwiązanie takie było forsowane od dłuższego czasu przez koreańskich producentów wyświetlaczy i dawało znaczną przewagę nad japońskimi telewizorami, szczególnie Panasonic'a, bo Sony ze swoim systemem Motionflow było o niebo lepsze. Teraz Panasonic zrobił to jak trzeba i możemy spodziewać się nie tylko bardzo wyraźnego obrazu w ruchu, ale także pożądanej płynności, który ustawi dla siebie każdy widz indywidualnie :)

Ultra HD Premium

4.JPG

Najnowszy Panasonic uzyskał certyfikację UHD Premium od konsorcjum UHD Alliance. Oznacza to, że zapewnia efekt HDR na bardzo wysokim poziomie (jest zdolny uzyskać jasność przynajmniej 1000cd/m2). Posiada 10 bitowy panel, zgodność ze wszystkimi standardami użytymi na płytach Ultra HD Blu-Ray, oraz dobre pokrycie szerokiej palety barw (przynajmniej 90% DCI). Jeśli chodzi o to ostatnie kryterium, to DX900 może pochwalić się znacznie lepszym wynikiem dzięki diodom WGC-Phosphor LED:

dci.jpg

Na miejscu, udało nam się przetestować pliki z działającym HDR i rzeczywiście wszystko działało jak trzeba. Nie możemy się już doczekać podłączenia do tego telewizora odtwarzacza Ultra HD Blu-ray ze wszystkimi benefitami najnowszego standardu!

Granie na konsoli i PC

Telewizor bardzo dobrze nadaje się także do grania. Jego Input Lag wynosił poniżej 35msec. Nikt zatem nie powinien mieć kłopotów z komfortowym graniem nawet w zaawansowane gry sieciowe, które wymagają szybkiej reakcji między padem a ekranem.

Firefox OS

Telewizor został wyposażony w system Firefox OS co cieszy gdyż jest szybki, prosty i posiada kilka naprawdę ciekawych i pomocnych rozwiązań dla użytkownika DX900. Tak jak w modelach z 2015 roku można np. na głównej stronie przypinać dowolne aplikacje lub odsyłacze do treści np. złącz HDMI czy adresu strony internetowej.

Producent podaje także, że:

Nowa funkcja Web Apps Discovery, którą Mozilla zamierza wkrótce wprowadzić, ma być obsługiwana przez DX900. Jest ona zbudowana na ekosystemie otwartej sieci, który prowadzić będzie do o wiele lepiej zoptymalizowanej treści dla telewizorów niż w przypadku telewizorów wykorzystujących własnościowy ekosystem aplikacji. Pozwoli również na szybszy i bezpośredni dostęp do treści bez konieczności instalacji aplikacji. Wielu usługodawców wspiera tę koncepcję i współpracuje z Mozillą, aby zapewnić treści internetowe zoptymalizowane pod kątem telewizorów.

Dodatkowo DX900 ulepszy funkcję „z urządzenia mobilnego na telewizor” dzięki wprowadzanej nowej funkcji Firefox OS i przeglądarce Firefox. Umożliwi ona łatwe dzielenie się treściami internetowymi z poziomu przeglądarki Firefox dla systemu Android z telewizorem z systemem Firefox OS oraz synchronizację zakładek
w przeglądarkach Firefox. Te nowe funkcje będą dostępne jeszcze w tym roku.

Jeżeli ktoś jeszcze nie widział jak działa system Firefox polecam nasz film:

Podsumowanie

Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni z tego co zobaczyliśmy w naszej redakcji. Wygląda na to, że model jest dużym krokiem naprzód względem serii AX900. Pójście w stronę matrycy VA było dobrym posunięciem. Dzięki temu widzimy, że z technologii LCD da się jeszcze sporo wycisnąć. Dodatkowo bardzo się cieszymy, że popracowano nad płynnością obrazu - tak naprawdę, głównie w tym aspekcie mieliśmy zawsze jakieś "ale". Firma jak widać, rozwija swoje produkty dwutorowo nie odpuszczając rozwoju LCD względem technologii OLED.

DX900 będzie dostępny od wiosny 2016 r. w dwóch wersjach: 65 - i 58-calowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie się zapowiada, oficjalna informacje o tv, przeczytałem jak tylko Panas wypuścił info, które oczywiście jest i u Was w polskiej wersji językowej.

Poprawki hardware i software wyglądają ciekawie.

Biorąc pod uwagę wieloletnie doświadczenie co do odwzorowania czerni, może być niezły hit,

[W okresie przejściowym, kiedy to technologia OLED dopiero nabiera rozpędu, i pewnie za kilka lat całkowicie zmasakruje LCD.]

jeżeli cena będzie rozsądna.

Tu wypada złożyć wielki szacun LG, za jej błyskawiczny rozwój i ogromne inwestycje

Widać to już po różnicy odwzorowania OLED. W LG są 'plamy czerni' i brak szczegółów poniżej określonej wartości jasności w modelu 2015

Dodać do tego, jasność nieosiągalną dla technologi OLED, na tym etapie rozwoju plus odwzorowanie czerni,i szersze pokrycie barw i będzie bomba.

Myśle, że minimalna jasność przyjęta właśnie w standardzie HDR, jest kompromisem ścisłe biznesowym miedzy LCD/OLED, wiec staractechnologia, przynajmniej w zakresie jasności, choć pewnie na krótko, może pokazać pazur...

ps

Ogromne Graty..., za Test-Zapowiedź

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ze struktury budowy wygląda mi to na panel VA od Innolux,tak jak w CX800, czy CX700.Panasonic stosuje WGC-Phosphor,za technologię QD pewnie trzeba zapłacić i stąd mniej już dziwi ta informacja-być może wiarygodna to się okaże w przyszłości.Co nie zmienia faktu,że Panasonicowi udało się wycisnąć z LCD-LED prawdopodobnie ostatnie soki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noooo ... to jest najważniejszy aspekt ... stać cię na ten telewizor to stać cię i na prąd.

;)

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inżynierowie zapytani czemu po prostu nie użyli kwantowych kropek odpowiedzieli: "Technologia QD ma mocno ograniczoną żywotność, szczególnie przy wysokich poziomach jasności. Nie da się zatem stworzyć jasnej matrycy (potrzebnej by dobrze oddać efekt HDR) na kwantowych kropkach."

W 2015 technologia QD albo była trwała i nieprzyjazna dla środowiska, albo przyjazna dla środowiska i nietrwała.

Dlatego teraz tak chwali się samsung nowym LCD: "bezkadmowy, 10-bitowy wyświetlacz Quantum Dot"

Panasonic jako firma ECO nie mogła użyć trwałych kadmowych QD.

Edytowane przez slimak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam z niecierpliwością na test tego tv, a potem jeszcze topowego samsunga. Aż się nie chce wierzyć, że aż 500 stref podświetlenia tam wpakowali, normalnie się przypominają czasy Toshiby, która miała ich 512. Ciekawe jak to wyjdzie w praktyce i czy nie będzie tego problemu z widocznymi pasami jak w modelu poprzednim.

Mega plus, że wybrali VA, a nie dziadostwo IPS bez czerni. I, że nie jest zakrzywiony!

Czyżby jakość w LCD powracała po latach degradacji? Oby!

Chcę kupić 65 cali, max do wiosny, Oled jak narazie zbyt drogi (od panasa), zbyt niedopracowany, poza tym się wypala, a ja dużo gram, więc w grę tylko LCD wchodzi.

Czekam!

Na avforums pisali, że 3500 funtów będzie stał. Poprzednik tego panasa o ile dobrze pamiętam chyba od 20k zaczynał w PL. Zobaczymy jakie teraz ceny zapodają.

Coś mi się zdaje, że DX900 powalczy o miano najlepszego LCD 2016 razem z KS9500 od Szajsunga. Chociaż nie ukrywam, że wolałbym Panasonica, bo do Samsunga mam uraz po tym co się naczytałem na jego temat. Ogólnie firmy, nie modelu tv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martwi tylko wysoki imput lag (68ms) miał to być TV do gier i do filmów, bo samsung odpada w związku z traktowanie klienta jak idioty...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze ten lag... kurczę a pamiętam, że mierzyliśmy testowy model w 2015 roku i był ok. Dobrze, że 68 a nie 98... to jeszcze ujdzie w tłoku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od biedy może być, ale w taki CoD to raczej cięgi gotowe :-D Czekam na waszą recenzję! Gmeru jakieś przecieki co do ceny?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie, ale jadę w poniedziałek na konwencję Panasonica więc przywiozę tonę info, zdjęć i filmów z nowości 2016 :) A recka mam nadzieję w połowie marca jakoś. Oby bo podobno poprawiono go jeszcze względem tego co mieliśmy... i jestem w to skłonny uwierzyć patrząc na powyższą recenzję mimo, że oni potrafią czasem kwasa wrzucić. Ale nie sądzę by tutaj akurat była jakaś nieścisłość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem prawie przekonany po tej recenzji do zakupu, ale za LCD więcej niż 18k nie dam ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiam 15-20K. W dobie oleda nie widzę wyższej ceny... chociaż tutaj może być bardzo ciekawie biorąc naprawdę wszystkie plusy i minusy LCD i OLED. Liczę, że w końcu leci czas, rok za rokiem i chyba zastosowanie tylu stref w LCD nie kosztuje ciągle tyle samo?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia wiem, że koszt produkcji ma się nijak do ceny rynkowej i jest tylko i wyłącznie wynikiem badania elastyczności popytu i podaży :-(

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A tutaj dość fajne porównanie tego modelu tylko w 65 calach do Samsunga SUHD JS9500 i SUHD 9000. Z filmu niestety wynika że problem z efektem Halo jak był tak jest . 512 stref podświetlenia jak było za mało tak jest za mało . Widać że lepiej to wypada od Samsunga 9500 ale niestety do dawnych topowych Philipsów jeszcze duuuuużo brakuje .Na razie jest to mój faworyt do kupienia niby ale po tym filmie to już sam nie wiem czy jednak lepiej nie dołożyć ze 2000 zł , a może nawet i mniej do modelu LG OLED 65 EF950V . No ale czas pokaże jak chłopaki go wezmą na warsztat i uczciwie opiszą wady i zalety . Bo ile to już razy tak jak plazma miała nie mieć powidoków , tak kolejny LCD miał być pogromcą ,a skończył jak każdy niedorobiony LCD . 13 minuta 40 sekunda filmu , obnaża jego słabość :) . Jak widać na załączonym filmie , ten telewizor może i jest nie najgorszy ale jak go wycenią na starcie na 22000 zł ( ponoć cena ma być 4999 Euro ) to kpina cenowa będzie . W porównaniu do Oleda to max 12000 zł . Edytowane przez peterka1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizyta dzisiaj w saturn DE:

1a.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, jeśli OLED 950 kosztuje 4500 EUR i ma 7" więcej to raczej temu Panasowi nie wróżę sukcesu.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogo ale.... jakość powala... dzisiaj oglądałem na nim pewien materiał zrobiony przez Vanja Černjul (Marcopolo) i zbierałem szczękę z ziemi patrząc na to co leci. Normalny film, 24p z HDR redem nagrany. MASAKRA. Takiego LCD to ja jeszcze nie widziałem... oj jeszcze jest potencjał w tej technologii. Po tym pokazie z miejsca bym dał 20K za 65". Od razu żeby był Ultra HD Blu-ray w zestawie. I poważnie się będę zastanawiał. 502 strefy.... HDR zmienia wszystko. To nowa jakość jak jest dobrze zrobiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru mimo tego obawiam się że ludzie w panasonic stracili kontakt z rzeczywistością...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 cali za 15 tys ktoś tu na głowę upadł

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JS9500 też był bardzo drogi a wiemy, że Panasonic w najwyższych modelach (tych naj naj) zawsze się cenił. Ale wiemy też jak spadała cena AX900;). Niestety ale tego typu ekrany zawsze będę na start mega drogie. Dlatego mamy 10 niższych modeli ; )

Oczywiście nie bronię ceny bo dla mnie też jest bardzo duża. Znam jedna życie: i tak są ludzie, którzy kupią taki sprzęt. Dla reszty jest DX800, DX780 itd...

Mnie jednak boli jedno: brak naprawdę dużych calarzy. 75"....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic widzę jak zwykle strzela sobie w kolano z input lagiem w swoich wysokich modelach. Pisaliście jak byli u Was goście z Panasa, że ma 35-38ms, a się okazuje, że jednak 68ms? Czy tam w Panasonicu nadal nie rozumieją, że na świecie są miliony graczy, którzy aspektem laga bardzo sugerują się przy kupnie nowego tv?

Sprawdźcie dobrze w teście ile ten input lag wynosi, bo może na tamtej zagranicznej stronie jakąś pomyłkę zrobili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...