Skocz do zawartości
Gmeru

Wywiad: Firma Panasonic od strony inżynierów z Japonii i Europy. Model LCD Ultra HD AX900

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka dni temu mieliśmy niebywałą przyjemność spotkać się osobiście z najważniejszymi inżynierami z firmy Panasonic z Japonii oraz Europy. Nasz Portal ze względu na profesjonalną i unikalną specyfikę testów telewizorów w Polsce wydał się najbardziej odpowiedni do zadania wielu interesujących pytań w związku z premierą najwyższego modelu AX900, którego jak już wiecie oceniliśmy bardzo wysoko (test tutaj). Z tego miejsca chciałem podziękować Panasonic Polska za zorganizowanie całego przedsięwzięcia.

10700252_10152512654372017_8809809345485

Na zdjęciu od prawej Gmeru (Piotr Gmerek), Maciej Koper, Toshihiro Takagi (Senior Coordinator), Toshiya Mizuno (Chief Picture Quality Engineer) oraz Gabor Szenger (Technical Product Manager). Na zdjęcie załapał się także Robert Lewandowski ;-)

0.jpg

HDTVPolska: Dlaczego firma zdecydowała się na użycie w swoim flagowym modelu matrycy IPS, zamiast VA? Zasadniczo wszyscy inni producenci do najwyższych serii wybierają matryce VA.

Panasonic: Jest to dla nas wyzwanie, ponieważ jak zapewne wiecie panele IPS mają dobre kąty widzenia, jednak słaby kontrast, w przypadku zaś matryc VA jest odwrotnie. Nam zależało na połączeniu obu tych cech, na co pozwala tylko matryca IPS z bardzo skutecznym systemem wygaszania lokalnego.

HDTVPolska: Jak udało się pozbyć zjawiska cieknięcia podświetlenia, zwanego też srebrzącymi się narożnikami, co jest mocno charakterystyczne dla paneli IPS? Zauważyliśmy że w AX900 takie zjawisko nie występuje.

Panasonic: By zażegnać ten problem w panelu IPS, zastosowaliśmy specjalny polaryzator na elementach podświetlających ekran.

HDTVPolska: Czy są jakieś minusy użycia takiego polaryzatora?

Panasonic: Powiedział bym że wyłącznie koszt.

1.jpg

HDTVPolska: Chcielibyśmy dowiedzieć się dokładniej, jak zbudowane jest podświetlenie - efekt halo jest zauważalnie mniejszy od tego co można zaobserwować w ekranach innych producentów. Strefy są jednak widoczne podczas obserwacji pod kątem i są jakby kwadratowe.

Panasonic: Jest 128 stref podświetlenia, jednak nie możemy powiedzieć zbyt wiele o działaniu, ani o rozmieszczeniu diod… to nasz mały patent.

HDTVPolska: Rozumiemy. Czy w przypadku wyświetlacza 55-calowego będzie ich tyle samo (stref)?

Panasonic: Tak.

HDTVPolska: Tak więc kontrast powinien być porównywalny?

Panasonic: Zgadza się

HDTVPolska: Jeżeli jest tak wiele stref podświetlenia, czemu algorytm nie podwyższa kontrastu na planszy ANSI 3x3?

Panasonic: Zanim opowiem na to pytanie – jestem ciekaw, czy sprawdzaliście już AX900 ?

HDTVPolska: Tak, mieliśmy już taką okazję, na targach IFA, oczywiście ;-). (przyp. Gmeru: wywiad odbył się chwilę przed publikacją testu na naszym portalu)

Panasonic: To co było dostępne na targach IFA, nie było jeszcze finalnym produktem. Wracając do odpowiedzi – lokalne wygaszanie nie będzie działać na małych obszarach wyświetlania, takich jak czarne części "szachownicy" ANSI, ponieważ gdybyśmy tak zaprojektowali algorytm to mielibyśmy naprawdę ogromny efekt halo podczas seansów.

HDTVPolska: Staracie się więc utrzymać równowagę pomiędzy efektem halo a właściwym kontrastem?

Panasonic: Dokładnie.

HDTVPolska: Rozumiemy, że takie lokalne wygaszanie nie może być zbyt efektywne, jednak zazwyczaj ludzie pytają o wartość kontrastu ANSI, tak więc w zaistniałej sytuacji, gdy nie zachodzi poprawa kontrastu na planszy ANSI, ciężko to wytłumaczyć potencjalnym czytelnikom.

Panasonic: Znamy problem, to także nasze zmartwienie. Czasami zmierzona wartość kontrastu będzie inna od tego co rzeczywiście widzimy. Tak więc być może kontrast zmierzony na planszy ANSI nie będzie zadowalający, jednak podczas normalnego oglądania poprawa zdecydowanie będzie zauważalna.

2.jpg

Panasonic LCD AX900 vs Panasonic plazma ZT60

HDTVPolska: Jesteśmy względnie usatysfakcjonowani ostrością w dynamicznych scenach. Sprawdziliśmy, że diody podświetlające matrycę modulowane są z częstotliwością 120Hz, czyli taką samą jak matryca, więc podczas zmniejszania luminancji ekranu eliminuje się smużenie. Rozwiązanie takie jest popularne w monitorach dla graczy. Czy może pan to potwierdzić ?

Panasonic: Tak, wszystko się zgadza.

HDTVPolska: Czyli taki był zamierzony efekt?

Panasonic: Całkowita synchronizacja. Taki mieliśmy cel. Po zrobieniu tego, elementy zostały dodatkowo dostrojone, w zależności od charakterystyki panelu, by uzyskać jeszcze lepszy efekt.

HDTVPolska: Skoro rozmawiamy już o odwzorowaniu ruchu: jesteśmy trochę rozczarowani tym jak telewizor radzi sobie z 24 klatkowym materiałem. Ustawienie minimum funkcji „24p smooth film” nie wnosi w zasadzie nic, a dowolne, wyższe ustawienie powoduje już wyraźny efekt teatru. Dlaczego funkcja nie działa na tyle sprawnie jak w niższych modelach, np. AS640, w którym to ustawienie funkcji na minimum daje subtelne i miłe dla oka upłynnienie ruchu?

Panasonic: Wedle naszej wiedzy, tryb ten powinien zapewniać podobny rezultat jak w modelu AX800 czy też niektórych modelach 3D.

HDTVPolska: Według nas efekt w AX900 nie jest podobny, podczas ustawień minimum nie daje praktycznie nic, zaś przy ustawieniu medium pojawia się ewidentny efekt teatru, nie zapewnia tak optymalnego efektu na ustawieniu minimum jak niższe modele.

Panasonic: Myślimy, że to kwestia egzemplarza z którym mieliście do czynienia. Proszę sprawdźcie gdy otrzymacie już finalny produkt. (przyp. Gmeru: w finalnym produkcie tak jest - zgłosiliśmy to do centrali)

HDTVPolska: W naszym uznaniu, firma podjęła bardzo ryzykowną decyzję, by opracować drogie rozwiązania dla technologii LCD i zaimplementować je w modelu AX900. Czy wierzycie, że finalny produkt ma szanse pokonać wyświetlacze wykonane w technologii OLED? Jeśli tak to pod jakim względem?

Panasonic: Według nas, w chwili obecnej obie technologie mają swoje plusy i minusy. Technologia LCD jest znana już dość długo i dobrze, podczas gdy technologia OLED dopiero się narodziła i będzie się rozwijać. Być może braki zostaną nadrobione w najbliższej przyszłości, jednak pod względem jasności czy koloru są wciąż w tyle.

HDTVPolska: Czy możecie podać jakieś inne wady wyświetlaczy OLED?

Panasonic: Uważa się, że zapewniają dobre odwzorowanie ruchu, jednak czasem obraz bywa mocno rozmyty. Jak zapewne wiecie, problemem wymagającym rozwiązania jest też ich żywotność. Jednak ogólnie technologia zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu – przede wszystkim dobry kontrast i ostrzejszy obraz. W tych właśnie kategoriach góruje obecnie nad LCD. Tak więc nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od oczekiwań użytkownika.

HDTVPolska: Rozumiemy, że na moment obecny stawiacie na LCD, podtrzymując założenie, że technologia OLED nie jest po prostu jeszcze gotowa ?

Panasonic: Rozważamy każdą ścieżkę rozwoju na kolejny rok i możemy powiedzieć że OLED jest jedną z nich. Prowadzimy badania. Na moment obecny, uważamy że technologia nie jest jeszcze „dojrzała”. Panasonic pragnie zapewniać najwyższą jakość obrazu. Tak więc, gdy ta będzie zadowalająca, a produkt opłacalny, również i Panasonic pojawi się na rynku OLED.

9hT1HG.jpg

HDTVPolska: Czy porty HDMI 2.0 w AX900 są gotowe na 600Mhz źródła i, co za tym idzie, możliwe jest np. odtwarzanie 10 bitowego formatu 4K w 60Hz? Wiemy, że póki co nie ma źródeł wykorzystujących to szersze pasmo HDMI, jednak z czasem na pewno zaczną się pojawiać...

Panasonic: Tak, modele AX800, oraz AX900 są gotowe na przyjęcie takiego sygnału.

10.JPG

HDTVPolska: Na konferencji prasowej podczas IFA wspomniano o zaawansowanym procesorze kolorów bazującym na technologii 3D Lookup. Zinterpretowaliśmy tę informację jako możliwość zaprogramowania całej tablicy kolorów, tak jak robi się to w monitorach klasy broadcastowej. W AX900 znaleźliśmy jednak dokładnie takie same możliwości konfiguracji obrazu, jak w innych Panasonicach z certyfikatami ISF. Chcielibyśmy wiedzieć co model AX900 ma wspólnego z zaawansowaną technologią 3D LUT (lookup table).

Panasonic: 3D LUT jest technologią wykorzystywaną przez naszych inżynierów zajmujących się obrazem. Dla naszych topowych modeli (nie tylko AX900, ale i AX800) jest ona starannie optymalizowana w fabryce. To pozwala uzyskać precyzyjną reprodukcje ciemnych odcieni barw po klasycznej kalibracji przeprowadzonej później w domu. Nie ma jednak możliwości ingerować następnie w samego 3D LUT'a. Jest on zamknięty dla użytkowników, nawet profesjonalnych. Możemy jednak rozważyć umożliwienie ingerencji w tablicę koloru, jeśli uważasz, że może to być przydatne.

(przyp. Gmeru: krótkie wyjaśnienie potencjalnych korzyści w związku z poprzednim pytaniem)

HDTVPolska: Przy próbie kalibracji omawianego wyświetlacza trzeba było dodać bardzo duży odstęp czasowy pomiędzy pomiarami – około 7 sekund, ze względu na wysokie fluktuacje jasności. Jest to sytuacja niespotykana w innych telewizorach, czy mogą się Panowie do tego jakoś odnieść ?

Panasonic: Proszę sprawdzić w finalnym produkcie, wydaje się być to jakąś usterką lokalnego wygaszania w modelu który był dostępny na targach. (przyp. Gmeru: tak jest w finalnym produkcie - zgłosiliśmy do centrali - jest to tylko i wyłączenie problemem dłuższej czasu kalibracji)

HDTVPolska: Panasonic jest obecnie jedyną firmą, która cały czas umieszcza złącze Dispaly Port w swoich TV. Czy takie trend zostanie utrzymany? Czy zobaczymy złącze w kolejnych modelach?

Panasonic: W przyszłości zamierzamy, przestawić się na HDMI 2.0, więc jeśli zależy komuś na złączu Display Port, powinien się pośpieszyć.

HDTVPolska: Aplikacja TV Remote 2 na urządzenia mobilne jest naprawdę świetna. Pokazuje wiele elementów, których nie znajdziemy u innych producentów, jak np. parametry sygnału wejściowego. Pozwala też konfigurować krzywe gamma, przestrzeń barw i zapisywać te dane na smartfona.

Panasonic: Dziękuję. Cieszymy się, że są ludzie, którzy ją wykorzystują tak jak Wy!

HDTVPolska: Aplikacja pokazuje liczbę klatek na sekundę. Czy potrafi rozróżnić jaki typ materiału dostarczamy?

Panasonic: Nie uzyskamy tego w aplikacji. Potrafi pokazać tylko ilość wyświetlanych klatek.

HDTVPolska: Słyszeliśmy że zastosowane LEDy nie są RGB. Jednak, nasze pomiary dały wynik najbardziej zbliżony do technologii RGB.

Panasonic: Telewizor posiada podświetlenie oparte na błękitnych diodach (standardowe rozwiązanie w telewizorach LCD) jednak owe diody posiadają na sobie specjalnie zmodyfikowane filtry, by dać taki efekt jak RGB LED, a przy tym nie mieć wad tych drugich, takich jak np. wyraźna zmiana odcienia obrazu po czasie.

32.jpg

HDTVPolska: Co jeśli chodzi o kodowanie HEVC? Czy AX900 je obsługuje?

Panasonic: Tak, model AX900 zapewnia obsługę kodowania HEVC. Jednak nie dla formatu MKV na chwilę obecną.

HDTVPolska: Pytanie na koniec – czy jako fani jakości obrazu, żałują panowie że firma zakończyła produkcję telewizorów plazmowych?

Panasonic: Zdecydowanie tak.

HDTVPolska: Bardzo dziękujemy za możliwość przeprowadzenia wywiadu

Panasonic: Dziękujemy i życzymy jak najwięcej profesjonalnych testów naszych produktów

Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwne, że panowie żałują zakończenie produkcji plazm bo przecież nie zdążyli naprawić dużego problemu bandingu i małego przenikania linii (choc ich koledzy z Korei - LG - w modelu za 2 tys pln pięknie to rozwiązali).

O "50 Hz bug" nie wspominając (egoiści nie myśleli wcale o rynku europejskim) - szkoda, że ich o to nie spytaliście, wszak w niektórych lcd nadal "to" mają.

PS. Fotka trochę jak z wręczania orderów ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie dowiemy się nigdy jaki kontrast realnie- ansi na szachownicy ma ten flagowiec , przez ten rzekomo algorytm.Znowu takie jakby oszustwo aby polepszyć nieudolną technologię :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie dowiemy się nigdy jaki kontrast realnie- ansi na szachownicy ma ten flagowiec , przez ten rzekomo algorytm.Znowu takie jakby oszustwo aby polepszyć nieudolną technologię :)

Przecież masz planszę ANSI w naszym teście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego do jasnej ciasnej nie dali hardwerowej kalibracji pod jakieś kolorymetr .Ludziska w domach wiercili by sobie po x godzin na wszystkie możliwe sposoby.

Panasonic powinien sprzedawać kolorymetr+soft ze swoim logiem ,zarobili 5% więcej -bład oj błąd !!

A i tak wiadomo ,że obraz z tych lcd jest na tę chwilę lekko sztuczny (ax800 bawiłem się 4h) i za cholere nic nie pomoże :-)

Ok 90% urządzeń w kinach to są zabawki o proporcjach 2K takie jak DPK2 -15C itp (tylko film taki waży z 1.5TB lub lepiej)- cały czas piszę; dajcie dobry sygnał FHD to Kowalskiemu wystarczy - 4K kiedy to będzie ?Jak wejdzie nowy model ax810 i ax910 ... a może i dalej .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panasonic powinien sprzedawać kolorymetr+soft ze swoim logiem ,zarobili 5% więcej -bład oj błąd !!

Ale i kosztowałby z 5% więcej, a kosztuje już dosyć dużo..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zaprzestaniu produkcji i rozwijania technologii plazmowej firma Panasonic znalazła się w martwym punkcie.

Postrzegani jako lider segmentu związanego z najlepszą jakością obrazu muszą brnąć w złą i umierającą technologię LCD, a OLEDa jeszcze nie mają.

Próbują trochę na siłę zrobić z LCDka plazmę, co zostało podkreślone w teście AX900.

Nie przeczę, że to bardzo dobry telewizor ale Panowie z Panasonica ... nie tędy droga. Dzisiaj LG pokazuje trendy, a nie Wy. Koniec świata :).

Szkoda.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postrzegani jako lider segmentu związanego z najlepszą jakością obrazu muszą brnąć w złą i umierającą technologię LCD, a OLEDa jeszcze nie mają.

Postrzegani jako lider segmentu związanego z najlepszą jakością obrazu muszą brnąć w złą i umierającą technologię LCD, a OLEDa jeszcze nie mają.

Będe złośliwy - od lat czytam o updaku pc, jako sprzętu służącemu stricte graniau* (konsole rulez...), od lat czytam jakie to LCD nie są złe, a jak CRT dawały świetny obraz...a mimo wszystko sprzedaż rośnie, ludzie kupują i są zadowoleni. Zrozumcie, nie każdy jest geekiem, który wpatruje się w pixel z odlegości centymetra...większość ludzi mająca średniej lub wyższej klasy lcd ogląda na nich z przyjennością i problemów nie ma...ot, dla mnie takim przykładem jest AS640 ze względu na swoje walory (czerń, kontrast, brak dse wraz z brakiem bandingu, a przede wszystkim cloudingu, który wkurzałbym nie na maxa), a do tego nie ma problemów takich, jakie znane są w plazmach, cena niższa, waga również...i dłuższe działanie. Sporo osób ma telewizory nawet z niższych segmentów cenowych, do 1500 w rozmiarach i po 42 cale, też są zadowoleni bo zwyczajnie nie dostrzegają różnicy - percepcja. To tak, jakbyś chciał wmówić każdemu zmotoryzowanemu, że do miasta potrzebujesz silnika V8-V12, a reszta to szajs, którego nie powinno się produkować ;) Pal licho, że z mocy nie skorzystasz, spalanie będzie kosmiczne...a jechać będziesz i tak 50km/h...

*a dla mnie to jest maszyna lepsza od konsol, bardziej multimedialna i mniej mnie ograniczająca niż konsole (jedynym sprzętem, który imho zasługuje na miano kosnoli to obecnie PS2...ze względu na rozmiary i możliwości, jakie to dawało: dysk i iso, lan i ciągnięcie iso z pc, gdy nie chce się męczyć lasera, sporo możliwości emulacji na pc)...

Oled? Owszem, jak ceny spadną, do poziomu obecnych LCD...czyli poczekamy sobie jeszcze dłuuuuugo...a LCD będą nadal robione, sprzedawane.

Edytowane przez firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spadek cen nie poczekamy dlugo bo LG mając teraz monopol i wolne boisko bedzie chcialo szybko upowszechnic technologię i zejsc z nią pod strzechy. To jest wszystko kwestią ilości sztuk czyli skali.

Napisalem w innym poscie,dla mas jest LCD z fatalną technologią. Ja na tym portalu patrzę na bezwzględną jakość obrazu, a tutaj po śmierci plazmy nic lepszego niż OLED nie widzę. Ma być tylko 4K, prosty a nie krzywy i z wszystkimi portami na pokładzie. Coś jak Panasonic AX900, na dziś jest to TV kompletnie wyposażomy ale ... w fatalnej technologii.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz planszę ANSI w naszym teście :)

Miałem na myśli to że jak odpowiada Panasonic-lokalne wygaszanie nie będzie działać na małych obszarach wyświetlania, takich jak czarne części "szachownicy" ANSI, ponieważ gdybyśmy tak zaprojektowali algorytm to mielibyśmy naprawdę ogromny efekt halo podczas seansów.......Czasami zmierzona wartość kontrastu będzie inna od tego co rzeczywiście widzimy. Tak więc być może kontrast zmierzony na planszy ANSI nie będzie zadowalający, jednak podczas normalnego oglądania poprawa zdecydowanie będzie zauważalna.... Nigdy nie będzie wiadomo ile ten kontrast wynosi jeśli na szachownicy spada skutecznośc tego algorytmu.Bo chyba innego sposobu raczej nie ma aby zmierzyć właściwie ten najważniejszy przecież aspekt obrazu. Na scenach mieszanych w elementy jasno ciemne będzie bardzo dobrze a na czymś w rodzaju właśnie szachownicy będzie spadał kontrast, ale podobno oko ludzkie na takim obrazie można oszukać i nie dojrzy różnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie z Panasonic zaprezentowali od strony technicznej świetny telewizor,

i przyznam bez bicia ,że mam na niego chrapkę.

Pozdrawiam

Edytowane przez fitarkus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) muszą brnąć w złą i umierającą technologię LCD, a OLEDa jeszcze nie mają (...)

Nie musza brnąć tylko chcą brnąć (inna sprawa, że nie mają alternatywy). Zrezygnowali z PDP bo to im od kilku sezonów niszczyło wynik finansowy - nie byli w stanie zaproponować konkurencyjnego cenowo/jakościowo produktu względem lcd i co za tym idzie spadała im sprzedaż, a jak spada sprzedaż to rosną koszty jednostkowe wytworzenia a to prowadzi nam do braku rentowności produkcji. Proste ,logiczne,prawda ?

PDP - źródło chwały i dumy Panasonica zostało więc zakończone by mógł żyć ... Panasonic ! (na pierwszy rzut oka to czyste kuriozum ale to niestety tak działa).

LCD obecnie jest dojną krową, dodatkowo technologicznie bardzo rozwiniętą (o czym nie raz już pisał Maciej i potem brać "specuff" od plazm próbowała udowadniać, że plecie bo to oni lepiej wiedzą co jest lepsze itp itd).

A co do OLED'ow to ta technologia wiąże się wciąż ze zbyt dużymi kosztami + nie jest do końca opanowana technologicznie/użytkowo stąd jak widać tylko LG obecnie rozwija ten "format".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) AS640 ze względu na swoje walory (czerń, kontrast, brak dse wraz z brakiem bandingu, a przede wszystkim cloudingu (..)

Panasonic AS640 to dość sympatyczny tv o dobrej czerni to fakt. Ale także on jak i praktycznie każdy jeden telewizor lcd niestety posiada mniejszy lub większy clouding i dse , czasem jest to mniej dostrzegalne ze względu na obecnie stosowane dynamiczne podświetlenie matryc.

PS.Myślę , że kolega Maciej może nam potwierdzić lub zaprzeczyć bo chyba nikt inny nie "przerobił" tyle różnych tv.

Edytowane przez Xisiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wywiad pokazuje, ze inzynierowie sa, niestety, zakladnikami ksiegowych i PR'owcow - takie czasy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wywiad pokazuje, ze inzynierowie sa, niestety, zakladnikami ksiegowych i PR'owcow - takie czasy...

+1000

wszedzie to mówię.

Sprzet AV produkuja dzis ksiegowi.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+1000

wszedzie to mówię.

Sprzet AV produkuja dzis ksiegowi.

Pozdro

Dla mnie to stwierdzenie to mocne uproszczenie, by nie powiedzieć, że to bzdura. Największy wpływ na produkcję i sprzedaż ma cena. Cena jest elementem, który w głównej mierze brany jest pod uwagę przy zakupach. W monecie, gdy na "super pro uber" telewizorach firma nie zarabiała, a większość klientów zadowala się tańszymi lub droższymi LED'ami, to klienci zdecydowali o opłacalności produkcji, a nie księgowi. Rynek poddany został weryfikacji, a klienci zweryfikowali potrzebę produkcji m. in. plazm. Zauważ, że tutaj nie szło o cięcie samych kosztów, a o sprzedaż. Nie sprzedawały się, a więc znaczy to tylko tyle, że większość ludzi wolała kupić taniej, a do szczęścia nie był im potrzebny "pro obraz" (zresztą, plazmy panasa miały przecież 50Hz bug, a inni pisali jeszcze o bandingu, czego ponoć plazmy LG nie miały), za to ewentualnie cena do wielkości grała najważniejszą rolę. Zresztą, większość i tak nie jest w stanie zobaczyć defektów obrazu...Można nagiąć, ale najwięcej sprzedaje się prawdopodobnie odbiorników do 1000 dolarów, a nie powyżej...stąd przy tej cenie w przeliczeniu na nasze złotówki, kwota około 3000 jest kwotą graniczną, a nawet jeśłi ktoś chce wydać znacznie powyżej, w okolicy np. 5000 to szuka w tym momencie odbiorników rzędu 60> cali i więcej...czyli ponownie, nie plazm...

Edytowane przez firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Polacy chcą najtaniej bo dostawcy RTV i dystrybucja RTV ich do tego przyzwyczaili.

Producenci chcą sprzedawać ilości, ilości i ilości. Bez końca. Cena leci do dołu, marże są głodowe i nikt nie zarabia. Ale są ilości !!!

Tylko PO CO ???

Przez taką politykę w zeszłym roku padł MIX Electronics, w tym roku Avans, a Neonet jest na krawędzi.

Ściągajmy te ceny dalej w dół :angry: .

To jak ma być tanio to księgowi ściągają koszt produkcji do dołu jak się da. Komponenty gorszej jakości, mniej funkcji, więcej marketingu. Zawodność. O teoriach spiskowych czasu zycia juz nie wspominam.

Tanich telewizorów LCD nie da się oglądać bo ich obraz to syf! Ktoś się nie zgodzi ???

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no cały naród się nie zgodzi - bo 95% kupuje właśnie tanie lcd.

a teraz jak już są kanały prawie hd to i na przeciętnym lcd nie wyglądają źle.

no i te tanie lcd np .samsung 6400 dają całkiem całkiem sensowny obraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Polacy chcą najtaniej bo dostawcy RTV i dystrybucja RTV ich do tego przyzwyczaili.

Bzdury. Na potwierdzenie tej tezy niech będą losy plazm Panasonica. Uważasz, że padły bo na polskim rynku nie udało się ich sprzedać? Get real. Elektronika produkowana jest masowo, w milionach sztuk i sztuczne zawyżanie cen szkodzi, a nie odwrotnie. Dam Ci dobry przykład - szukałem niedawno normalnej anteny dvbt, typowej "yagi", kierunkowej. Najtańsze anteny w marketach elektronicznych kosztowały między 90-100 zł. Ta sama antena na giełdzie i w sklepach stricte rtv, a nie marketach elektronicznych, kosztowała 45...a na portalach aukcyjnych te same kosztują 30. Uważasz, że różnią się czymś? Bzdura. Kawałek aluminum...bez wzmacniacza i symertyzatora...Najzabawniejsze jest to, że ten kawałek szmelcu odbiera sygnał z kilku muxów w odległości jakoś 100km do nadajnika - zamontowany jedynie wzmacniacz LNA 169 albo 177.

Zrozum, niektóre rzeczy mają śmieszne ceny tylko ze względu na ich pozycjonowanie w segmencie danych produktów, a nie przez walory...

Producenci chcą sprzedawać ilości, ilości i ilości. Bez końca. Cena leci do dołu, marże są głodowe i nikt nie zarabia. Ale są ilości !!!

I robią to bez problemów bo sprzedaż LCD jakoś nie spada,,,mimo tego dramatycznie słabego obrazu...prawda? Jakoś po dzisiejszym seansie na AS640 nie mam na co narzekać...(zwłaszcza, że uwielbiam F1).

Tylko PO CO ???

Przez taką politykę w zeszłym roku padł MIX Electronics, w tym roku Avans, a Neonet jest na krawędzi.

Ściągajmy te ceny dalej w dół :angry: .

Majaczysz, tylko tyle powiem. Bzdury nie poparte żadnymi faktami. Nie znałeś polityki firmy, nie znałeś ich planów inwestycyjnych, nie znałeś ich budżetu finansowego, poziomu sprzedaży, marż, wydatkow związanych z działalnością gospodarczą (zus, gratyfikacje, rachunki itd.), ale wysuwasz jakże autorytarne stwierdzenia. BAJKI.

To jak ma być tanio to księgowi ściągają koszt produkcji do dołu jak się da. Komponenty gorszej jakości, mniej funkcji, więcej marketingu. Zawodność. O teoriach spiskowych czasu zycia juz nie wspominam.

Tanich telewizorów LCD nie da się oglądać bo ich obraz to syf! Ktoś się nie zgodzi ???

Pozdro

Uśmiecham się ponownie, wszak przed chwilą skończyłem oglądać kilka filmów i transmisji kwalifikacji F1 na AS640 i jestem bardzo zadowolony...a to nie ma ceny Mercedesa...Komponenty gorszej jakości? Masz na to jakiekolwiek potwierdzenie, pomijając pewną firmę? Stosuje się dziś m.in. kondensatory SSC, cewki zalewane, mosfety o dużej wytrzymałości prądowej i temperaturowej, aby nie dochodziło do przebicia złącz...ale TY wiesz swoje.

Zresztą, do jasnej anielki, gdyby było tak, jak piszesz to masowo bankrutowałyby nie sieci z elektroniką, a producenci sprzętu. Przecież serwis jest działem firmy, który przynosi, z racji biznesowej, jedynie straty, to część firmy, która nie przynosi dochodów, a jedynie same straty i tylko straty, a więc ich powiększanie nikomu nie jest potrzebnę mimo obiegowej opinii, że jak się zepsuje to będziesz musiał kupić nowy - wpierw przed 2 lata firma będzie to musiała non stop naprawiać... Żadnemu producentowi nie jest po myśli, gdy sprzęt psuje się w okresie m.in. gwarancji bo to trzeba naprawić. Odsetek uszkodzonych sprzętów przy produkcji globalnej, jak mówią amerykanie, at best, to poziom do 8%...a i tutaj mocno zawyżam [przypomina mi to "jazdę" po Seagate za awaryjność dysków, gdy awaryjność globalna to wielkość chyba 2% - na marginesie dodam, Seagate u mnie to jedyne dyski, które mimo badblocków i badsectorów potrafią pracować nadal, inne już gryzą ziemię bo same z siebie po prostu sobie padły (jeden z moich F1 padł miesiąc po gwarancji)]. Zdajesz sobie sprawę, że gdyby "czas życia" oraz "zawodność" była taka, o jakiej klepiesz to koszty związane z serwisem, w całej rozciągłości (logistyka, transport, serwis, cześci) pochłaniałyby takie środki, że firmy nie byłoby stać już na nic i po chwili padłaby?

Edytowane przez firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zresztą, do jasnej anielki, gdyby było tak, jak piszesz to masowo bankrutowałyby nie sieci z elektroniką, a producenci sprzętu. Przecież serwis jest działem firmy, który przynosi, z racji biznesowej, jedynie straty, to część firmy, która nie przynosi dochodów, a jedynie same straty i tylko straty, [..]

Odniose sie do dwoch spraw tu poruszonych.

Bankructwo producentow - gdzie sa dzisiaj dzialy produkujace TV takich firmy jak Blaupunkt, Loewe, Philips.....

.... w chinskich rekach, zostaly tylko nazwy. Nie potrafili zyskownie robic TV i padli.

Co do jakosci - uplynie troche czasu zanim sie przekonamy co dzisiejsze wyroby sa warte. Stary Unimor Siesta bezawaryjnie gral 14 lat, JVC p80 (HD Ready) gra od lat siedmiu. Czy moj obecny Sony tyle wytrzyma?

Serwis - straty przy naprawach gwarancyjnych (a warunki gwarancji ustala sam producent - latwo odrzucac 90% roszczen), po gwarancji zysk istnieje i to spory.

Edytowane przez Zolty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bankructwo producentow - gdzie sa dzisiaj dzialy produkujace TV takich firmy jak Blaupunkt, Loewe, Philips.....

Pozwól, że i ja odniosę sie do tego. Dziś o klienta trzeba powalczyć, a nie rzucić ochłap i mysleć, że od razu zostanie to kupione. Dam przykład - Anroid, Samsung i Google oraz Nokia i smartfony...Samsung miał okazję kupić Androida, ale w niego nie wierzył. Wykupiło go Google, które androdem zdobyło chyba ponad 80% światowego rynku, a Nokia przespała erę smartfonów...i na zdrowie im to nie wyszło. Koreańscy producenci telewizorów mieli nie tylko czym powalczyć, ale mieli pomysł na sprzedaż, stąd telewizory LG i Samsunga można kupić praktycznie wszędzie, a telewizory Panasonica, dla kontrastu, jak model AS640, trzeba szukać...a nie przyjść do sklepu i od razu kupić. Wiem ile mi to zajęło...

.... w chinskich rekach, zostaly tylko nazwy. Nie potrafili zyskownie robic TV i padli.

Dlatego trzeba mieć pomysł na produkcję, pomysł na sprzedaż i plan walki o klienta. Ceną, możliwościami, gadżetami...popatrz na Samsunga i ich Smart, albo Philipsa z Ambilightem lub Androidem...dla kontrastu Sony, który ma słabego smarta, bądź w ogóle, ceny telewizorów często śmieszą, gdy patrzy się na konkurentów (matryce 100Hz, upłynniacze, 3D, świetny smart, żyroskopowe piloty)...

Co do jakosci - uplynie troche czasu zanim sie przekonamy co dzisiejsze wyroby sa warte. Stary Unimor Siesta bezawaryjnie gral 14 lat, JVC p80 (HD Ready) gra od lat siedmiu. Czy moj obecny Sony tyle wytrzyma?

Owszem, tylko pamiętaj, że wcześniej też produkowało się seryjnie, a nie każdy stary Unimor, JVC, czy inny sprzęt, był w stanie tyle pracować. Odsetek sprzętu, zgodnie ze statystyką, będzie padać wcześniej.

Serwis - straty przy naprawach gwarancyjnych (a warunki gwarancji ustala sam producent - latwo odrzucac 90% roszczen), po gwarancji zysk istnieje i to spory.

Wiesz o tym, że gdyby "prasa" podłapała to, że serwis producenta yzx odmawia hurtem to firma miałaby poważne kłopoty?*** U nas? Nie. U nas nie dba się o klienta, ale już na zachodzie jest to bardzo ważny element. Mówisz o zysku - dziwnym trafem centra serwisowe, z racji strat, przenosiło się z Holandii, Angli...do Polski, Czech ;)

***przypomnij sobie akcję z dyskami serii 11 Seagate. Prasa na całym świecie o tym pisała ;)

Edytowane przez firekage

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo racji w tym co piszesz. Prawde znaja tylko producenci - w duzej mierze walczy sie cena, a konkurencyjnosc wzrasta po dodaniu niewiele znaczacych gadzetow. Jak myslisz - przecietny klient wybralby TV z pelnym podswietleniem czy taki z krawedziowym ale napchany SMARTami itp?

Dlaczego w starym JVC (gruba ramka) nie mialem problem z rownomiernoscia podswietlenia, swiecacymi rogami, cloudingiem? Albo inaczej - dlaczego teraz tyle TV ma z tym problem? Rozumiem, klienci chcieli cienkie ramki, ekologia (i cena) chciala LED. Tylko do jasnej ch...ry, przez tyle lat od wprowadzenia mozna bylo to dopracowac. Wierze, ze rozwiazanie istnieje - pewnie kosztuje 20 USD od sztuki TV, wiec nikt go nie wprowadza. Teoretycznie kontrola jakosci moglaby odrzucac problematyczne TV juz w fabryce - ale po co ? Klienci kupia, 80% nie zauwazy, z pozostalych 20% tylko czesc zdecyduje sie na walke z serwisem i wychodzi taniej niz zwiekszac QC.

Co do przenoszenia centrow serwisowych - rozumiem ze produkcja TV tez nie przynosi zyskow, skoro produkcje przenosi sie do Meksyku i Polski (LG?) ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten tv jest mega fajny tylko niech coś z tym lagiem zrobią . Ja na niego kasę odkładałem od zapowiedzi wszystko miałem poukładane czytam test lag 84 myślałem że mnie szlag trafi

Edytowane przez Immortallord

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...