Skocz do zawartości
HDTK

1080p vs 4K

Rekomendowane odpowiedzi

Całe szczęście, że producenci nie myślą tak jak ty by inaczej siedziałbym ciągle przed monitorem/TV Full HD.

Spoko mistrzu. Jak masz podłączony komputer i gry 3840x2160, fotki, video nagrywane np. kamerkami 4k - jest super.

Reszta sd/hd/fullhd - lipa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie lipa. To należy podkreślić. Bo przedstawiasz to tak jakby był to jakiś problem a w rzeczywistości w ślepym teście wątpię w jednostronne wyniki :) Zależy od tego tysiąc różnych spraw. Więc serio: nie rób z tego problemu i nie mów, że nie warto kupować 4K bo to bzdura.

ps. Oglądasz jeszcze SD? To współczuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam "Rozmyty drugi plan na upskalowanym blurayu", to juz wiem ze ktos kogos skrzywdzil. Szkoda nafty, zeby sie sprzeczac.

U mnie tez obraz byl szitowy z badziewnych sygnalow telewizyjnych i z Horizona UPC, ale bluray upskalowany wyglada gorzej tylko przy rozszalalym ziarnie, albo totalnym mydle i IMHO nie ma co generalizowac. Jak ktos widzi mgielki, czy rozmycia na ostrych jak zyleta, cyfrowych produkcjach, to nic tylko wspoluczuc tak sokolego wzroku.

Edytowane przez binary
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mialem projektor JVC X3 1080p uwazany za bardzo dobry projektor, mam Sony vpl-vw5000es 4k i .... obraz z sony jest duuuuuzo lepszy. Porownujac do JVC zniknela ziarnistosc, obraz jest duzo bardziej szczegolowy. Obraz to filmy z BR. Wiem ze obraz nie jest 4k ale uwazam ze nowsze, dobrej klasy wyswietlacze 4k sa lepsze niz 1080p. Mam tez samsunga 4k 78" i mam tez kuro 60" i Panasonia plazme ostatni model 65" i ten sam film z BR najfajniej wyglada na samsungu. Nie tylko sama rozdzielczosc robi obraz. Jak mamy najnowszy wyswietlacz to w wiekszosci przypadkow posiada on duzo lepsza elektronike niz model ktory ma pol roku czy rok. Ja bardzo zdziwilem sie jak samung 78" 4k calkiem dobrze "zrobil" obraz z normalnej TV a po odpaleniu gry w rozdzielczosci 4k to ... ale najfajniejsze jest to ze mozna pracowac na laptopie a obraz miec na ekranie 78" w 4k.

pozdr. dawmac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i co twierdzisz że plazma 65vt60 ma gorszy obraz od tandetnego kontrastu leda 78 cali ? no bez jaj. a ten model co masz to chyba VW 500 .

Edytowane przez ROMAN38

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie lipa. To należy podkreślić. Bo przedstawiasz to tak jakby był to jakiś problem a w rzeczywistości w ślepym teście wątpię w jednostronne wyniki :) Zależy od tego tysiąc różnych spraw. Więc serio: nie rób z tego problemu i nie mów, że nie warto kupować 4K bo to bzdura.

ps. Oglądasz jeszcze SD? To współczuję...

Może dla Ciebie to nie jest problem ale jak wydaje kase 10.000zł. (rok temu kosztował 17tyś.) na Tv z rozmytym obrazem (fullhd) to już jest problem i to duży.

W testach wychodzi, że obraz skalowany 1080p do 4k ulega pogorszeniu. Tylko zależy w jakich testach tych sponsorowanych czy nie.

Sony Hx850 czy Philips Pdl8908s przeskaluje mi SD i słabej jakości filmy np. z Youtube, że wyglądają bardzo ładnie jak w HD. To dlaczego mam nie oglądać???

Ale jak X9005a skaluje mi fullhd i obraz traci na jakości to już jest wkurzające.

Ale według Ciebie (też należy podkreślić) to nie jest problem i warto kupować Tv 4k to prosze bardzo. Ale moim zdaniem to jest dopiero bzdura ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam "Rozmyty drugi plan na upskalowanym blurayu", to juz wiem ze ktos kogos skrzywdzil. Szkoda nafty, zeby sie sprzeczac.

U mnie tez obraz byl szitowy z badziewnych sygnalow telewizyjnych i z Horizona UPC, ale bluray upskalowany wyglada gorzej tylko przy rozszalalym ziarnie, albo totalnym mydle i IMHO nie ma co generalizowac. Jak ktos widzi mgielki, czy rozmycia na ostrych jak zyleta, cyfrowych produkcjach, to nic tylko wspoluczuc tak sokolego wzroku.

Oczywiście, że upskalowany bluray na telewizorach 4k jest delikatnie rozmyty - szczególnie drugi plan.

Miałem okazję porównywać obok siebie dwa tv Sony - HX850 i X9005a .

Na Tv 4k obaz 3840x2140 dopiero wygląda jak żyleta ... duuuużo lepiej niż fullhd. Z tym się zgadzam.

Byłem ostatnio u okulisty (przymusowe badania) i powiedziała mi, że mam sokoli wzrok :) Z tym też sie zgadzam ;):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że upskalowany bluray na telewizorach 4k jest delikatnie rozmyty - szczególnie drugi plan.

Miałem okazję porównywać obok siebie dwa tv Sony - HX850 i X9005a .

Na Tv 4k obaz 3840x2140 dopiero wygląda jak żyleta ... duuuużo lepiej niż fullhd. Z tym się zgadzam.

Byłem ostatnio u okulisty (przymusowe badania) i powiedziała mi, że mam sokoli wzrok :) Z tym też sie zgadzam ;):)

Niema czegoś takiego w telewizorze ja drugi plan, elektronika obrabia sygnał jako jedną płaską całość.

Rozmywa ci się po prostu ruchomy obraz i tyle, np. jedzie auto a obiektyw kamery podażą za autem

to wiadomo ze auto nie będzie rozmyte tylko pobocze bo w takim przypadku pobocze

jest w dużo większym ruchu jak auto.

Edytowane przez Slawko1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu...

Co zmiana rozdzielczości to zawsze grupa zadowolonych i nie zadowolonych mnie to bardziej denerwuje, że producenci wypuszczają buble, zamiast poprawiać.

Ta zmiana jest za szybka powinni poprawić Full HD i matryce itd.

10tyś się wydaje i albo obraz rozzmyty, albo chmury albo kurcze brak czarnego albo cos krzywo podświetla, jednego nie naprawili a leca w 4K i tylko statyczne obrazy puszczają, fajnie, że jest 4K ale ja tam Full HD nie wymieniam, dokupię jak kamery i aparaty bedą miały dobre 4K a nie jakaś lipę jak teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niema czegoś takiego w telewizorze ja drugi plan, elektronika obrabia sygnał jako jedną płaską całość.

Rozmywa ci się po prostu ruchomy obraz i tyle, np. jedzie auto a obiektyw kamery podażą za autem

to wiadomo ze auto nie będzie rozmyte tylko pobocze bo w takim przypadku pobocze

jest w dużo większym ruchu jak auto.

Masz rację kolego. W zasadzie to cały obraz jest delikatnie rozmyty.

Ale fotki wyglądają przecudnie na 4k. , Tzn. wyglądały bo Tv oddałem do sklepu...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu...

Co zmiana rozdzielczości to zawsze grupa zadowolonych i nie zadowolonych mnie to bardziej denerwuje, że producenci wypuszczają buble, zamiast poprawiać.

Ta zmiana jest za szybka powinni poprawić Full HD i matryce itd.

10tyś się wydaje i albo obraz rozzmyty, albo chmury albo kurcze brak czarnego albo cos krzywo podświetla, jednego nie naprawili a leca w 4K i tylko statyczne obrazy puszczają, fajnie, że jest 4K ale ja tam Full HD nie wymieniam, dokupię jak kamery i aparaty bedą miały dobre 4K a nie jakaś lipę jak teraz.

Zgadzam sie w 100%!!!

Jeszcze w Tv fullhd mają sporo do poprawienia a biorą się za 4k.

A jeszcze w dodatku w 4k nic nie ma. To jest chore........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie zastanawiam jak mozna pisac o roznicach miedzy FullHD a 4K na 14,5calowym ekranie z 1,5m :P i jakim trzeba byc [beeep] ,zeby nie docieralo do pustego lba, ze jest to taka sama sytuacja jakby sie ogladalo 55-60calowy ekran z 7-8m :P

oglada tu ktos 55 cali z 8m?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw powinni dopracować tą technologie która jest a później wprowadzać nową mają już standaryzację, przecież nawet nie ma BD 4K ani złączy ani kabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że upskalowany bluray na telewizorach 4k jest delikatnie rozmyty - szczególnie drugi plan.

Miałem okazję porównywać obok siebie dwa tv Sony - HX850 i X9005a .

Na Tv 4k obaz 3840x2140 dopiero wygląda jak żyleta ... duuuużo lepiej niż fullhd. Z tym się zgadzam.

Byłem ostatnio u okulisty (przymusowe badania) i powiedziała mi, że mam sokoli wzrok :) Z tym też sie zgadzam ;):)

Moim zdaniem musisz ponowić swoje testy, tym razem uważniej. Twoją obecną opinię psuje kompletnie jedno słowo, mianowicie: "drugi plan". Jak jeden z poprzedników już napisał dla telewizora nie istnieje coś takiego jak drugi plan. Takie coś interesuje kamerzystę, który celowo rozmywa tło za postacią podczas kadrowania i w wielu przypadkach drugi plan nie jest, nie będzie i ma nie być ostry bez względu na to jakiego wyświetlacza użyjemy.

Co do skalowania to, jak zaznaczamy w każdym teście modelu 4K, ten proces wpływa dodatnio na jakość jedynie jeśli siedzimy odpowiednio blisko ekranu. W momencie gdy przekraczamy odległość optymalną dla Full HD, którą możemy wyliczyć sobie tutaj: http://hdtvpolska.com/page/kalkulator_odleglosci_od_tv.html lepiej zaczyna wyglądać obraz nieprzeskalowany. Jest to jednak różnica subtelna i niekrzykliwa. To co napisałeś (np. że na ekranie 8K full hd będzie wyglądać jak SD) za bardzo nie trzyma się kupy. Jeśli takie miałeś spostrzeżenia podczas testu porównawczego to podejrzewam, że miałeś włączoną redukcję szumów/usterek mpeg na jednym z TV lub miałeś podbitą ostrość/funkcje uwydatniana detali i krawędzi na drugim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od wielkości ekranu i odległości od niego.

Dla mnie optimum dla FHD to 50-65 cali z odległości 2-3 M

Dla UHD to 85-95 cali przy zachowaniu tych samych odległości.

Problem polega na tym ze przy ekranach powyżej 65" odległość 2,5 M jest zbyt mala aby można było objąć ekran wzrokiem wiec zaczynamy kręcić głową co jest bardzo nie wskazane i meczące.

Rozdzielczości takie jak 4K czy 8K optymalnie będę wyglądać dopiero na bardzo dużych ekranach (85 cali i więcej), na które ciężko w typowym domu znaleźć miejsce lub przekonać innych domowników ze duży TV to dziś nic nadzwyczajnego. Jak dodamy do tego rodzaj sygnału jaki będzie oglądany, gdzie w typowym domu ogląda się "klan" czy inna "mode na sukces" to jest to dylemat.

Edytowane przez kKadajo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem musisz ponowić swoje testy, tym razem uważniej. Twoją obecną opinię psuje kompletnie jedno słowo, mianowicie: "drugi plan". Jak jeden z poprzedników już napisał dla telewizora nie istnieje coś takiego jak drugi plan. Takie coś interesuje kamerzystę, który celowo rozmywa tło za postacią podczas kadrowania i w wielu przypadkach drugi plan nie jest, nie będzie i ma nie być ostry bez względu na to jakiego wyświetlacza użyjemy.

Co do skalowania to, jak zaznaczamy w każdym teście modelu 4K, ten proces wpływa dodatnio na jakość jedynie jeśli siedzimy odpowiednio blisko ekranu. W momencie gdy przekraczamy odległość optymalną dla Full HD, którą możemy wyliczyć sobie tutaj: http://hdtvpolska.com/page/kalkulator_odleglosci_od_tv.html lepiej zaczyna wyglądać obraz nieprzeskalowany. Jest to jednak różnica subtelna i niekrzykliwa. To co napisałeś (np. że na ekranie 8K full hd będzie wyglądać jak SD) za bardzo nie trzyma się kupy. Jeśli takie miałeś spostrzeżenia podczas testu porównawczego to podejrzewam, że miałeś włączoną redukcję szumów/usterek mpeg na jednym z TV lub miałeś podbitą ostrość/funkcje uwydatniana detali i krawędzi na drugim.

Testowałem sporo czasu i bardzo szczegółowo.

W takim razie wycofajmy słowo ''drugi plan''. Po prostu najlepiej było mi porównywać oba telewizory - szczegóły na dalszym planie np. napisy , tablice rejestracyjne itd.

Skalowanie 1080p do 4k nie poprawia jakości obrazu ale pogarsza. Algorytm nie może wiedzieć, co znajduje się pomiędzy pikselami. Może się tylko domyślać. To sprawia, że obraz jest rozmyty!!!!!!!

W sumie upskalowany cały obraz fullhd jest delikatnie zamazany i traci szczegóły na panelu 4k............

1. Mecze piłki nożnej - sygnał HD - po pierwszym włączeniu Tv X9005a 4k obraz od razu wydał mi się delikatnie rozmyty (odległość 3-4m). Z bliższej odległości 1-2m było jeszcze gorzej. Ludzie na trybunach wyglądali jak ziarna piachu. Włączając/wyłączając funkcje redukcję szumów/usterek, ostrość/uwydatnianie krawędzi mało co pomagało. Porównując do Hx850 fullhd obraz jest dużo ostrzejszy przy standardowych ustawieniach (ostrość na połowie/bez uwydatniania krawędzi) i np. ludzie na trybunach wyglądają wyraźnie. Nawet na upartego można było rozpoznać znajomych :)

2. Bluray - również obraz delikatnie rozmyty. Np. tablice na samochodach nieczytelne. Na Tv fullhd można rozczytać bez problemu.

3. Filmy (teledyski) z Youtube 1080p - np. koncert. Twarze ludzi (publiczność) również rozmyte. Ten sam teledysk na Tv fullhd wszystko wyraźnie.

4. Mało tego. Fimy Mastered in 4k też wyglądają lepiej na zwykłym fullhd!!!!!! Na wyświetlaczu 4k była poprawa ale na fullhd również!

Nie mam możliwości powtórzenia testu bo Tv oddałem do sklepu. Ale naprawdę testowałem sporo i bawiłem się różnymi ustawieniami i zawsze obraz był wyraźniejszy na wyświetlaczu fullhd. Dopiero prawdziwe 3840x2160 prezentowane w sklepie (mecz) wygląda super, duuuużo lepiej niż fullhd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upsacaling do wyższej rozdzielczości zawsze l lekko rozmowa detale, ale można to skompensowac prawidłowo ustawiajac ostrość obrazu.

Sent from my GT-I9300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upsacaling do wyższej rozdzielczości zawsze l lekko rozmowa detale, ale można to skompensowac prawidłowo ustawiajac ostrość obrazu.

Sent from my GT-I9300

Zwiększenie ostrości obrazu w ustawieniach ( na maxa ) prawie nic nie pomaga... :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a z drugiej strony to juz teraz trudno kupic TV 65" nie 4K a wieksze przekatne jeszcze trudniej kupic nie 4K, mysle ze za pol roku lub troszke dluzej to wogole nie bedzie to mozliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyższe modele bedą tylko 4K taka polityka firm.

Ja bym chciał jakiś wypasiony model w Full HD żeby zrobili, na 4K jest po prostu za wcześnie o parę lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy odleglosci 2.5m od telewizora 75" w FHD bedzie pikseloza?
Czy w takim wypadku już lepiej 4K 65"

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przy odleglosci 2.5m od telewizora 75" w FHD bedzie pikseloza?

Czy w takim wypadku już lepiej 4K 65"

Pozdrawiam

Lepiej fullhd.

Tv 4k odradzam.

2,5m materiał 1080p będzie ok. ale sd będzie za duży tv.

Zależy jak skaluje dany model tv. Np. Philips DesignLine skaluje tak rewelacyjnie sygnał sd, że praktycznie jest trudno odróżnić sygnał sd od hd.

Każdy kto przychodzi do mnie zobaczyć ten model jest w szoku, że sygnał sd może być taki super.

Ale jak nie będziesz dużo oglądał tv naziemnej to bierz fullhd!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumujac, telewizory dobrze skaluja z SD do HD a zle z HD do UHD.Strach wlaczyc tv 8k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie HD do 4K jest dużo prostsze niż SD do HD. W przypadku HD 1 piksel zastępowany jest przez 4 piksele i to całe skalowanie.

Stąd wrażenie "szorstkości" obrazu, ale tutaj na przeciw mogą wyjść układy wygładzania krawędzi, a to już wyższa szkoła jazdy i wiele może

zależeć od algorytmu jak i mocnego sprzętu, a to oznacza większe koszty, więc nie oszukujmy się, spotkamy to tylko w drogich modelach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze. To teraz na powaznie. Czy nie jest przypadkiem tak, ze w kolejnych generacjach tv "moc obliczeniowa" przyrasta (na chwile obecna wykladniczo) bez zwiekszenia kosztow ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...