Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Bottom Line
Rok 2014 to całkowicie nowy etap dla firmy Panasonic. Po zakończeniu produkcji plazm firma w 100% skupiła się na telewizorach LCD. Wszystko wskazuje na to, że obrany kierunek okazał się słuszny. Potwierdza to na pewno doskonały model AX800 z rozdzielczością 4K, który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, wykonania oraz ogromnymi możliwościami Smart TV.

Słowem wstępu


Rok 2014 to całkowicie nowy etap dla firmy Panasonic. Po zakończeniu produkcji plazm firma w 100% skupiła się na telewizorach LCD. Wierni fani plazmy oraz jakości filmowej kręcą głowami ale mimo wszystko są bardzo ciekawi jak wypadną najnowsze telewizory Panasonica. Cała reszta użytkowników czeka na pewno na doskonały telewizor LCD z najwyższą w tej chwili możliwą rozdzielczością czyli 4K oraz wyposażeniem na miarę telewizora z najwyższej półki.

W poniższym teście przyjrzymy się obecnie najlepszemu ekranowi ze stajni firmy z Japonii czyli modelowi AX800 w największej wersji czyli aż 65 calowej (TX-65AX800E). Pamiętać jednak należy, że czeka nas w tym roku jeszcze jeden model o oznaczeniu 900, który ma bezpośrednio stanąć w szranki z plazmami, które nie tak dawno gościły jeszcze na rynku. Zatem AX800 nie jest ostatnim słowem Panasonica na ten rok a raczej zapowiedzią tego co będzie się działo w najbardziej gorącym 4 kwartale tego roku. No to zaczynamy!

Wygląd


Pudło 65 calowej wersji AX800 jest naprawdę spore i ciężkie. W końcu to nie byle jaki rozmiar. Dodatkowo w środku znajduje się m.in podstawa, która jest chyba najcięższą stopą jakąkolwiek w życiu widziałem. Radzę uważać na kręgosłup przy wyjmowaniu i na pewno nie zabierać się do takiego kolosa w pojedynkę!

Telewizor prezentuje się naprawdę dobrze. Od razu widać, że mamy do czynienia z najwyższą klasą premium. Materiały użyte oraz ich spasowanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Sam ekran jest także dość smukły jak na 65 cali. Bardzo ładnie prezentuje się na ścianie. Matrycę otacza elegancka wąska ramka - symbol telewizorów najnowszej generacji.

Ciekawa sprawa zaczyna się w momencie gdy chcemy postawić ekran na podstawie. Do samego ekranu dokręcamy ładną chromowaną listwę, która ciągnie się na całą długość dolnej krawędzi tv. Następnie stawiamy wspomnianą ultra masywną stopę a telewizor nakładamy na nią od przodu. Jest to dość nietypowe rozwiązanie ale siedząc na przeciw tv mamy wrażenie, że ekran nie posiada podstawy. Jak widać nadal da się wymyślić w tym temacie coś ciekawego, fajnego i oryginalnego. Podsumowując wykonanie: jest na poziomie pierwsza klasa!



1.jpg

6.JPG

[td]
2.png
[/td][td]
3.png
[/td][td]
4.png
[/td][td]
5.png
[/td]

Wyposażenie


AX800 jest bardzo bogato wyposażony. Nie powinno to dziwić w przypadku tak wysokiego modelu. Na pokładzie między innymi cztery złącza HDMI w tym jedno w wersji 2.0 (4K) oraz trzy 1.4. Do tego trzy złącza USB (jedno 3.0) oraz takie standardowe sprawy jak złącza antenowe, ethernet czy component.

Natomiast standardem na pewno nie jest to, że ekran posiada aż dwa miejsca na moduły dostępu dla telewizji satelitarnej czy złącze komputerowe DisplayPort w najnowszej wersji 1.2. To ostatnie przyda się dla fanów podłączenia PC i uzyskania bez żadnych problemów rozdzielczości 4K w 60Hz. DisplayPort jest ciągle wspierany przez Panasonica i chwała za to firmie. Co prawda Nvidia wypuściła właśnie sterowniki, które w końcu uruchomiły 60Hz 4K na obecnych kartach graficznych ale już w przypadku ATI nie jest to jeszcze ustandaryzowane zatem brawo za decyzję z DisplayPort.

10.jpg

W zestawie znajdziemy także dwie pary aktywnych okularów 3D oraz dwa piloty. Okulary są dobrze wykonane: lekkie i komfortowe.

W końcu w tej klasie otrzymaliśmy pilota wykonanego na poziomie ekranu premium. Główny pilot jest ciężki i sprawiający wrażenie pokrycia szczotkowanym aluminium (na pewno nie jest to plastik) albo czegoś co mocno go przypomina. Kawał porządnego pilota jak za dawnych czasów. Podobnie pilot multimedialny. Oprócz wysokiej jakości wykonania posiada on dotykowy panel oraz mikrofon dzięki któremu możemy wydawać komendy głosowe.

7.JPG

[td]
8.JPG
[/td][td]
9.JPG
[/td]

Obraz 2D

Japoński producent ma tendencję do zaskakiwania nas co roku swoim topowym wyświetlaczem. Rok temu, na przykład, flagowy WT600 wyróżniał się pod względem kontrastu i odwzorowania barw na tle konkurencji 4K. Doskonałe wyniki uzyskiwał przede wszystkim dzięki rzadkiej matrycy, wyprodukowanej przez koncern Chi-Mei/Innolux. Test obrazu rozpocząłem więc sprawdzeniem co siedzi w tegorocznej, 65-calowej, bestii. Struktura matrycy (poniżej) wskazuje na podobną konstrukcję do tej ubiegłorocznej!

11.jpg

Na początek przyjrzyjmy się menu obrazu, które przeszło w tym roku pewną ewolucję. Producent zastosował całkowicie nową szatę graficzną, co było moim zdaniem świetnym pomysłem. Klasyczne menu "Viera" nie ewoluowało od kilku lat i prezentowało się już trochę niemodnie. Poza tuningiem graficznym nie zmieniło się jednak rozmieszczenie elementów. Tych jest równa ilość co w ubiegłorocznych modelach i są pochowane w takich samych zakładkach. Panasonic AX800 posiada zarówno certyfikat THX jak i ISF przypomnijmy co oznaczają te dwie rzeczy:

  • Certyfikat THX oznacza obecność dwóch trybów ustawień - dziennych, oraz nocnych. Tryby te powinny zapewniać reprodukcję obrazu zbliżoną do studyjnej. Są zatem pewnym przybliżeniem tego co można uzyskać po kalibracji.
  • Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci, na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza, a następnie zablokować ją przed przypadkowymi zmianami. W telewizorach Panasonic tryby te można aktywować włączając w ustawieniach opcji tryb profesjonalny (isfccc). Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, ekspert może zablokować te tryby nadając im jednocześnie nowe nazwy - isf dzień i isf noc.

12.jpg

Po krótkim przyjrzeniu się wszystkim trybom obrazu, a przypomnę, że w AX800 jest ich aż 10 (Dynamiczny, Normalny, Kino, Ustawienia Własne, THX Cinema, THX Bright Room, Monitor, Ustawienia Własne, Profesjonalnyl-1 (ISF Dzień), oraz Profesjonalnyl-2 (ISF-Noc)). Jasnym stało się to, że THX-Cinema zapewnia najwierniejszą reprodukcję obrazu. Opis obrazu w dalszej części tekstu będzie dotyczył więc ustawienia THX.

W ustawieniu THX obraz jest stonowany, nieprzejaskrawiony i w ogólnym tego słowa pojęciu naturalny - zgodny z intencją reżysera. Jak w każdym telewizorze ustawienia nie są jednak w 100% dopracowane. Tradycyjnym tego przykładem był znany chyba każdemu Panasonic VT30, którego tryb THX był charakterystycznie zazieleniony. Przykład ten przyszedł mi na myśl z tego powodu, że AX800 jest trochę do niego podobny. Reprodukcja barw jest w znacznej mierze zgodna z intencją, jednak da się wyczuć tą pewną nierównowagę tonalną. Obraz jest zdominowany przez zielony, lub zielono żółty odcień. To jedno z dwóch uchybień jakie można zaobserwować jeszcze bez przeprowadzania jakichkolwiek pomiarów. Drugie to zbyt niska gamma, która zmniejsza kontrastowość. Detale zbyt szybko wychodzą z czerni co zmniejsza głębię i plastyczność obrazu. Innych problemów nie zaobserwowałem, ani nie zmierzyłem, co sumarycznie daje dobry wynik.

Przekłamania reprodukcji barw wyglądały jednak na tradycyjne mankamenty, które da się rozwiązać dobierając odpowiednie parametry obrazu. Kalibracja AX800, podobnie z resztą jak tańszych modeli Panasonic'a jest bardzo rozległa. Odcień bieli można regulować w 10 punktach i na każdym z nich ustalać jasność obrazu (gammę). Można też regulować paletę barw za pomocą suwaków jasności, odcienia i nasycenia odrębnie dla barw podstawowych (RGB) i dopełniających (CMY). To daje łącznie ponad 70 suwaków regulacji obrazu. Dla ułatwienia w sterowaniu, producent oferuje aplikację na telefon (Android lub iOS) pozwalającą na sterowanie tymi parametrami.

[td]13.jpg[/td][td]

14.jpg[/td]

[td]

15.png

[/td][td]

16.png

[/td]

[td]

17.png

[/td][td]

18.png

[/td]

Miłośnicy własnoręcznej konfiguracji telewizora dostają więc narzędzie do "zabawy", które rozumie nawet laik. Czerwienie są zbyt mocne? Wystarczy palcem przesunąć punkt czerwieni do środka. Brudna biel? To można kombinować ze składowymi. W prawdzie nie da się w ten sposób zgrać parametrów poprawnie bez urządzenia pomiarowego i odpowiedniej wiedzy, ale można w wygodny i prosty (graficzny) sposób ustawić obraz pod własny gust. Ja do kalibracji użyłem standardowo oprogramowania Spectracal Calman, które wspiera interfejs kalibracyjny Panasonic. Za jego pomocą możliwa jest konfiguracja parametrów pracy telewizora, z poziomu laptopa.

[td]

19.jpg

[/td][td]20.jpg[/td]

Po tego typu profesjonalnej kalibracji ustawienia zostały trwale zapisane i zablokowane. Skalibrowany tryb ISF-Noc różni się w zauważalnym stopniu od tego co dano fabrycznie w postaci trybu "THX-Cinema". Udało się uzyskać zarówno idealne zbilansowanie kolorów jak i lepsza kontrastowość obrazu dzięki prawidłowo ustawionej gammie.

Podsumowując: odwzorowanie barw jest już ponadprzeciętnie dobre od razu po wyjęciu z kartonu i ustawieniu trybu THX. Kalibracja przynosi dalsze zmiany i pozwala uzyskać odwzorowanie barw praktycznie bez uchybień. AX800 osiąga bardzo niskie błędy odwzorowania próbek kolorów. Dzięki temu barwy występujące w przyrodzie (zielenie, błękity) jak i inne kolory odwzorowane są bez jakichkolwiek przekłamań.

[td]21.jpg[/td][td]22.jpg[/td][td]23.jpg[/td][td]24.jpg[/td][td]25.jpg[/td][td]26.jpg[/td]
Najlepszy tryb fabryczny Telewizor po kalibracji

Nie omieszkaliśmy sprawdzić również jak prezentuje się obraz SD na testowanym telewizorze. Skalowanie działa przyzwoicie, co wcale mnie nie zaskakuje. Do usuwania przeplotu również nie można mieć zastrzeżeń. Dzięki temu nawet stara treść da się lubić

[td]27.jpg[/td][td]28.jpg[/td]

29.jpg

Poszerzona paleta barw

Na oddzielny akapit zasługuje modyfikacja jaką producent wprowadził w tym roku i co najciekawsze, prawie zupełnie przemknęła ona bez echa. Jak wiemy z naszego artykułu o Ultra HD, standard ten oferuje nie tylko większa rozdzielczość, ale i w przyszłości, poszerzoną paletę kolorów. AX800 wydaje się być wyjątkowo przygotowanym na tą nowość jako jeden z nielicznych telewizorów! Jest on w stanie reprodukować znacznie głębsze czerwienie i zielenie niż tradycyjny ekran. Wygląda na to, że pod tym względem jest nawet lepszy niż Sony Triluminos.

[td]30.jpg[/td][td]31.jpg[/td]

Po lewej stronie widzimy obrazek wyświetlony w standardowej palecie barw Rec 709. Po prawo maksimum możliwości telewizora.

W telewizorze zastosowano podświetlenie RGB LED:

32.jpg

A dzięki niemu udało się poszerzyć paletę kolorów do rozmiarów bliskich Ultra HD (Bt. 2020):

33.jpg

Dla porównania tak wygląda obecny standard Rec 709.

34.jpg

Pomiary

[td]35.png[/td][td]36.png[/td]

Kontrast i czerń

Filtr, który pokrywa matrycę testowanego telewizora jest bardzo podobny do tego co spotkać można w Samsungu H6400. Jest to powłoka zmatowiona, ale nie w pełni jak na przykład w większości telewizorów Sharpa. Jest to coś bliższe satynie - formie przejściowej pomiędzy powłoką błyszczącą i matową. Pod pewnym względem mamy tu połączenie zalet obu wariantów - bardzo głęboką czerń w warunkach silnego naświetlenia otoczenia, oraz zredukowane odbicia obiektów znajdujących się przed ekranem. Maksymalna jasność jaką jest w stanie wykrzesać z siebie Panasonic AX800 to około 250cd/m2. Taka jasność pozwala umieścić telewizor na przeciwko okna, ale niezbyt jasnego. Moim zdaniem producent mógł zastosować mocniejsze podświetlenie, które pozwoliłoby lepiej radzić sobie z trudnymi warunkami w niektórych salonach.
Jeśli mowa jednak o seansach nocnych i wieczornych, to kluczową rolę odgrywa tu realny kontrast matrycy. Na tym polu AX800 nie szczyci się jakimś powalającym wynikiem. 1840:1 tyle uzyskuje matryca w trybie THX-Cinema. Po kalibracji udało nieznacznie ten stan poprawić, jednak 2050:1 to raczej wzrost, który mogę zanotować jedynie na papierze. Oczywiście nie jest to wynik zły. Telewizory z matrycami IPS np. wszystkie produkty LG oferują jedynie połowę tego co AX800, po prostu mogłoby być lepiej. Testowany telewizor ma na szczęście jeszcze dwa asy w rękawie! Są nimi:
  • funkcja lokalnego wygaszania, która przygasza podświetlenie w ciemnych obszarach
  • jest to funkcja, która powoduje wygaszanie pasów powstających nad i pod właściwym obrazem, w filmach realizowanych w proporcjach kinowych - 2.39:1 lub 1.85:1. Panasonic jest drugim obecnie producentem, który zdecydował się zaimplementować tego typu rozwiązanie.
[td]37.jpg[/td][td]38.jpg[/td]
Jeżeli chodzi o lokalne wygaszanie, to zalecam ustawić je na tryb [niski] jeśli nie chcemy tracić detali obrazu w światłach (w jasnych ujęciach). Wyższe tryby pracy pozwalając na lepszy rezultat w niektórych sytuacjach, jednak kosztem okazjonalnego powstawania prześwietleń. Wygaszanie pasów nie ma negatywnych konsekwencji.
Obie funkcje użyte razem pozwalają znacznie poprawić wrażenie czerni i tym samym ocalić honor high-endowego telewizora :) W efekcie czerń jaką oferuję AX800 jest zadowalająca. Nie jest to w prawdzie najlepsza czerń jaką widziałem w tym roku na telewizorze LCD, jednak ścisła czołówka.

Odwzorowanie ruchu

Panasonic AX800 został oznaczony jako "2000Hz". Podobnie z resztą jak większość plazm tegoż producenta. Testy przeprowadzone za pomocą szybko rejestrującej kamery wykazały, ze użyta matryca ma 120Hz. Użytek z nich pozwala zrobić system poprawy płynności i ostrości, czyli autorski Intelligent Frame Creation.

Odwzorowanie ruchu na telewizorze LCD zależy obecnie prawie jedynie od zastosowanych systemów poprawy płynności i ostrości (tzw. upłynniaczy). Bez nich materiał filmowy szarpie, a telewizyjny smuży. Zjawisko jest mniej więcej takie samo dla wszystkich telewizorów. Mam nadzieję, że każdy czytelnik to już wie ;)

System Intelligent Frame Cration (IFC) zmienia nazwę na 24p Smooth Film w zetknięciu z materiałem filmowym (24Hz) to pozwala zapisać w telewizorze oddzielne ustawienia poprawy ruchu dla filmów (by nie powodować nadmiernego efektu teatru), a oddzielne dla materiałów wideo (50Hz). Pewnym mankamentem rozwiązania jest to, że decyzja o stopniu ingerencji podejmowana jest na podstawie wchodzącego sygnału, a nie na podstawie rozpoznanej treści (jak np. u Samsunga i LG). W praktyce oznacza to, że w przypadku zewnętrznego tunera telewizyjnego jedno ustawienie IFC będzie obowiązywało zarówno dla np. transmisji sportowych (50i) jak i dla filmów (które mają w prawdzie 24 klatki/sek, ale są przerobione na 50 dla potrzeb transmisji).

Mamy cztery warianty ustawienia systemu: Wyłączone, Minimalne, Pośrednie, Maksymalne.

39.jpg

[td]Wyłączony[/td][td]<300[/td][td]bardzo duże[/td][td]brak (krawędzie rozmyte)[/td][td]250cd/m2[/td][td]brak[/td][td]Minimalne[/td][td]~300[/td][td]umiarkowane[/td][td]nieznaczne[/td][td]250cd/m2[/td][td]nieznaczna poprawa płynności[/td][td]Pośrednie[/td][td]~300[/td][td]małe[/td][td]nieznaczne[/td][td]250cd/m2[/td][td]średnie upłynnienie (na pograniczu efektu teatru)[/td][td]Maksymalne[/td][td]580[/td][td]bardzo małe[/td][td]nieznaczne[/td][td]250cd/m2[/td][td]idealna płynność (mocny efekt teatru)[/td]
Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy - 24Hz)

W praktycznych testach dostrzegliśmy jednak pewne ubytki działania systemu. O ile przy filmach dało się osiągnąć zadowalającą mnie płynność, przy ustawieniu pośrednie, tak przy materiałach wideo z szybkim ruchem upłynniacz nie działał do końca stabilnie. Momentami jakby się wyłączał powodując smużenie i rozdwojenie konturów. Przydała by się poprawka działania. Mile widziana była by też 10 stopniowa regulacja płynności, jaką oferują telewizory konkurencji. Mnie akurat odpowiadało ustawienie pośrednie, ale dla niektórych może być to już zbyt duża ingerencja w filmowy charakter materiału.

40.jpg

Kąty widzenia, podświetlenie

Matryce o strukturze podobnej do tej zastosowanej w AX800 chwaliły się w ubiegłym roku ponadprzeciętnie dobrymi kątami widzenia. W tegorocznej, degradacja obrazu następuje jednak nieco szybciej. Podobnie do matryc PSA, które są często montowane w Samsungach, już niewielkie zejście z osi powoduje zmianę odcienia tonów o średniej jasności. Przy większych kątach pojawia się coś w rodzaju solaryzacji. Widać to na poniższych zdjęciach.

41.jpg

42.jpg

43.jpg

44.jpg

Równomierność matrycy była typowa dla 65" telewizorów. Dało się zauważyć lekkie DSE (vertical banding), ale znacznie mniejsze niż w ubiegłorocznym WT600 i clouding. Ten drugi nie dawał się jednak we znaki gdy uruchomiona była funkcja lokalnego wygaszania. Jest więc nieźle.


Ultra HD 4K


Na ten moment brakuje komercyjnie dostępnej treści 4K, która pozwoliłaby wykorzystać wszystkie możliwości telewizora AX800. Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nowego nośnika, które zapewne wydarzy się na początku 2015 roku.

Na potrzeby testu wykorzystaliśmy jednak nasze testowe zbiory, których w 4K posiadamy dosyć dużo. W ich skład wchodziły zarówno dema filmów komercyjnych jak Transformers: Wiek zagłady (najnowsza 4 część) czy Tears of Steel (bardzo ciekawy projekt - polecam poczytać w sieci) oraz dema nagrywane kamerami 4K z różnych zakątków świata. Mieliśmy też sporo materiałów filmowych w 4K od zaprzyjaźnionych studiów filmowych oraz przede wszystkim naszą mocarną maszynę PC do odpalania gier w rozdzielczości 4K!

Telewizor czyta to wszystko po złączu USB. I tutaj wielkie WOW. AX800 potrafi oczywiście dekodować format kompresji HEVC / H.265 i robi to dobrze aczkolwiek zdarzyły się momenty gdzie film zaliczył przycięcie. Filmy miały bitrate dochodzący do 51Mbps więc było naprawdę wymagająco. Naprawdę jestem pod ogromnym wrażeniem, że nie potrzebujemy w tym roku PCeta by odtwarzać tak mocne materiały. Chyba nie muszę mówić co oznacza to dla przyszłych odtwarzaczy sieciowych...

Wrażenia z oglądania filmów w 4K? Krótko mówiąc WOW! Przeskok między Full HD, a 4K jest naprawdę ogromny. Porównywalny z tym, który obserwowaliśmy 8 lat temu przechodząc z SD na HD. Tak gęsto upakowane informacje dają obraz o niezwykłej ostrości i detaliczności. Bezpośrednio pogłębia to wrażenie kontrastu i trójwymiarowości obrazu. Naprawdę jest się czym zachwycać i każdy kto twierdzi inaczej widocznie nie miał bezpośredniego porównania obu obrazów. Jednak jak już wspomniałem, odległość od wyświetlacza musi być niewielka. Wtedy zachwyt nad tak dużą rozdzielczością trudno ubrać w słowa. Mamy przed sobą ekran o cztery razy większej ilości obrazu, więc widzimy cztery razy więcej akcji. To zasługuje na miano przełomu! Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć zrobionych z aparatem praktycznie przy samej matrycy. Niezła jakość prawda?

46.jpg

Panasonic AX800 ma unikalną funkcję pozwalającą porównać materiał skalowany do 4K z wyświetlonym natywnie na wyświetlaczu o takim samym rozmiarze.


[td]
44.jpg
[/td][td]
45.jpg
[/td][td]
46.jpg
[/td][td]
47.jpg
[/td][td]
48.jpg
[/td][td]
49.jpg
[/td]


Wysoką rozdzielczość wyświetlacza możemy w tej chwili wykorzystać na inne sposoby, na przykład w roli monitora komputerowego. Nie mówimy w tym momencie o pracy, ale o rozrywce! Telewizor AX800 jest wyjątkowy gdyż posiada unikalne złącze DisplayPort 1.2 dzięki któremu już teraz możemy wypróbować 60Hz w 4K (bez użycia HDMI 2.0). Specyfikacja DP 1.2 bez problemy pozwala na przesłanie tak wysokiej rozdzielczości w 60Hz. Unikalne ponieważ żaden producent telewizorów nie odważył się aby zastosować ten prosty a jakże sprytny zabieg ominięcia problemu braku sprzętów z HDMI 2.0 na rynku. AX800 posiada też HDMI w wersji 2.0 a dzięki temu, że nie tak dawno Nvidia wypuściła stosowny update do swoich kart graficznych - także i tutaj możemy uzyskać 4K w 60Hz. Jednak dla posiadaczy ATI ratunkiem będzie właśnie port DP. Warto także zaznaczyć, że właśnie ten port bez względu na posiadaną kartę da najwyższą jakość obrazu. Nvidia zastosowała bowiem pewną sztuczkę, która potrafi czasem wyjść przy czcionkach a wprawne oko wypatrzy czasem problem z kolorami. Sprawdźcie temat na naszym forum, który o tym mówi.

47.jpg

Oczywiście do 4K potrzebujemy naprawdę mocnej konfiguracji PC a bez SLI raczej nie ma co się zbliżać. Nie tak dawno bo pod koniec kwietnia do sprzedaży wszedł prawdziwy potwór ze stajni Nvidia czyli GeForce GTX Titan Z, który bez SLI da radę bez problemu z 4K jednak uważajcie: jego cena to 2999 dolarów. Chwila ciszy i zadumy ;) No to wracamy do rzeczywistości.

Gry w 4K wyglądają F E N O M E N A L N I E. Pole widzenia jest ogromne, a ostrość jak przy użyciu funkcji antyaliasingu (który przy 4K wcale nie jest potrzebny). Na rynek weszły właśnie nowe konsole, Playstation 4 i Xbox One. Gry co prawda nie są w 4K jednak także prezentują się okazale na tak dużym ekranie. Jednak umówmy się: po zobaczeniu 4K na PC nic nie jest już takie samo. Nawet obraz z konsol nowej generacji. Coś pięknego!

[td]
50.jpg
[/td][td]
51.jpg
[/td][td]
48.JPG
[/td][td]
53.jpg
[/td][td]
54.jpg
[/td][td]
55.jpg
[/td][td]
56.jpg
[/td][td]
57.jpg
[/td][td]
58.jpg
[/td][td]
59.jpg
[/td]

[td]

49.jpg
[/td][td]

50.jpg

[/td]

Gracze mogą już sobie ostrzyć zęby! PC-towcy już teraz mogą grać w rozdzielczości 4K. Nasz redakcyjny potwór wyposażony w dwie karty GTX 780 / 30GB Ramu pokazał gry w niesamowitej, płynnej jakości 4K. Konsolowcy muszą poczekać. Jest na co! Wierzcie mi, zdjęcia nie oddają całego efektu.

W chwili obecnej dla masowego odbiorcy, substytutem jakości Ultra HD mają być reedycje niektórych filmów, wydanych przez Sony Pictures. Są one opatrzone napisem „Mastered in 4K”. Wydania te mają poprawione barwy, oraz znacznie mniejszy stopień kompresji, który ma dać przedsmak obrazu 4K. Test takiego materiału został przeprowadzony przy okazji testu Sony 4K X9005.

[td]
60.jpg
[/td][td]
61.jpg
[/td]


PrzedSmak (w tym przypadku dosłownie ;)) o jakości obrazu UHD mogą dać także poniższe zdjęcia. Proponujemy także pobrać je nieskompresowane z aparatu!

[td]
72.JPG
[/td][td]
73.JPG
[/td][td]
74.JPG
[/td][td]
75.JPG
[/td]

Zdjęcia z odległości i w przybliżeniu. Podchodząc do ekranu nasze oczy zaczynają dostrzegać nowe detale!

Na koniec ciekawostka jeżeli chodzi o wyświetlanie obrazu Full HD na matrycy 4K. Mamy tutaj trochę więcej przemyśleń, bo zajmując się Panasonic AX800 mieliśmy okazję bardzo dokładnie to przetestować. Wyświetlacz posiada bowiem funkcję pozwalającą "skleić" piksele tak, że z ekranu 4K robi się ekran Full HD. Można tym sposobem w prosty sposób przetestować czy lepiej prezentuje się treść przeskalowana do 4K, czy wyświetlona na telewizorze Full HD o tym samym rozmiarze. Wnioski?

Patrząc na ekran w odległości odpowiedniej dla full HD czyli np. 2,5m dla 65" ostrzejszy obraz jest na wyświetlaczu Full Hd tej samej wielkości. Siadając bliżej, dużo lepiej wygląda ekran z rozdzielczością 4K nawet jeżeli materiał jest tylko skalowany (nie mówiąc już o natywnym). Trzeba nadmienić, że różnice są jednak dosyć małe.


[td]tmzk.jpg[/td][td]wj7t.jpg[/td][td]9qv5.jpg[/td][td]zcmn.jpg[/td]

Aż trudno uwierzyć, że z bliskiej odległości Full HD jest tak poząbkowane. Tak jednak to wygląda na 65" wyświetlaczu. Skalowanie daje tu świetne efekty. Jeśli siedzimy odpowiednio blisko obraz będzie lepiej wyglądał niż na wyświetlaczu Full HD o tym samym rozmiarze.

Jak zatem widać duża rozdzielczość ekranu w tej chwili prawie nie krzywdzi, a pomaga dużo jeśli siedzimy na prawdę blisko, czyli tak jak to do 4K potrzeba. Gdy odległość robi się mniejsza niż zalecana do Full HD to ekran 4K zaczyna mieć dużo do powiedzenia. Krawędzie robią się gładsze i znika ta cała pikseloza.


Technologia 3D


Jak już wiemy z doświadczenia i testów paneli 4K w tym roku - 3D nie zawsze wygląda tak pięknie. Boleśnie przekonaliśmy się o tym testując Sony X9. Na szczęście w przypadku AX800 obeszło się bez żadnych problemów. Telewizor komunikuje się z okularami w technologii aktywnej. Na każde oko dostajemy pełne Full HD 3D czyli jak napisałem - bez żadnych niespodzianek. Należy jednak odnotować widoczny crosstalk. Nie jest mocny ale wprawne oko wypatrzy go bez problemu. Jednak najważniejsze, że obraz jest pokazywany w pełnej rozdzielczości. Dla fanów 3D to bardzo dobra wiadomość.Okulary są dość lekkie i wykonane całkiem dobrze.


[td]
8.JPG
[/td][td]
9.JPG
[/td]



Granie na konsoli i PC

Przetestowałem telewizor przy grach zarówno w Full HD jak i 4K 60Hz. W obu sytuacjach sprawdzał się wyśmienicie. Pomiar input lag'a zwrócił wynik 37 [msec]. Nie jest to zatem ścisła czołówka, ale wynik poniżej 40 ms nie powinien mieć znaczenia dla użytkownika.

Gry jak już wyżej pisaliśmy wyglądają super czy to z PC czy PS4 / Xbox One i granie na takim ekranie to prawdziwa przyjemność!

45.jpg

Smart TV

Panasonic AX800 jak przystało na praktycznie najwyższy model z linii TV posiada bardzo rozbudowane możliwości Smart TV. Można powiedzieć, że nie brakuje tutaj niczego. Ale jak to mówią: diabeł tkwi w szczegółach ;) Włączając telewizor wita nas specjalnie przygotowane menu, które możemy w pełni custom'izować pod własne preferencje. To bardzo fajne rozwiązanie stawiające na funkcjonalność i oryginalność! Telewizor bez problemu podłączymy do sieci zarówno standardowym kablem jak również używając sieci WiFi.

51.jpg

Smart TV to przede wszystkim dostęp do setek najróżniejszych aplikacji. Część z nich to oczywiście znane, polskie serwisy takie jak np. Player czy Ipla. Jak widzicie poniżej są też znane światowe serwisy video jak chociażby YouTube czy Eurosport. Na uznanie zasługuje 4K serwis Panasonica, który dostarcza treści demo właśnie w rozdzielczości 4K. Możemy przetestować nasz telewizor pod kątem jakości.

[td]
52.jpg
[/td][td]
53.jpg
[/td][td]
54.jpg
[/td][td]
58.jpg
[/td][td]
55.jpg
[/td][td]
56.jpg
[/td]

Kolejna ważna rzecz to odtwarzanie różnych plików z pamięci masowych. Telewizor całkiem nieźle radzi sobie z większością plików. Można na nim bez problemów i płynnie obejrzeć zdjęcia czy posłuchać muzyki (chodzą m.in pliki muzyczne FLAC). Oczywiście dla większości osób najważniejszym elementem będą pliki video. Jest dobrze: telewizor czyta popularne formaty jak np. MKV. Obsługuje też napisy .srt oraz .txt. W zeszłym roku narzekałem na problem z odtwarzaniem katalogów jednak w tym roku wszystko mamy ładnie poukładane i bez problemu wyszukamy pliki, które interesują nas np. z podłączonego dysku twardego.

63.jpg

[td]
64.jpg
[/td][td]
65.jpg
[/td][td]
66.jpg
[/td][td]

67.jpg

[/td]

[td]

68.jpg

[/td][td]
69.jpg
[/td]

Do telewizora można także mówić. Stało się to dość modne ostatnimi czasy i także Panasonic wziął w tym udział. Efekt trzeba przyznać jest całkiem udany. Mówimy do specjalnego multimedialnego pilota, który dołączony jest do zestawu. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota.

70.JPG

62.jpg


Skoro jesteśmy już przy dodatkowym pilocie to bardzo dobrze sprawdza się też przy przeglądaniu stron www na ekranie telewizora. Posiada on bowiem dotykowy wskaźnik, który zastępuje nam z powodzeniem myszkę. Tą jednak jeżeli tylko chcemy możemy podłączyć podobnie jak klawiaturę. Przeglądarka www działa sprawnie i szybko. Z powodzeniem możemy na niej przejrzeć strony www.

[td]
60.jpg
[/td][td]
61.jpg
[/td]

Telewizor obsługuje serwery DLNA. Możemy na nim oglądać zasoby sieciowe znajdujące się np. na naszym PC.

Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja o której pisaliśmy już przy okazji obrazu 2D, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AX800.

[td]
71.PNG
[/td][td]
72.PNG
[/td][td]
73.PNG
[/td][td]
74.PNG
[/td]

TV Anywhere

Funkcję TV Anywhere postanowiliśmy opisać w osobnym akapicie ze względu na jej unikalność i naprawdę spory wyróżnik na rynku telewizorów w Polsce. Okazuje się bowiem, że rzeczywiście możliwe jest oglądanie telewizji z tunera DVB-T oraz DVB-S z każdego punktu na ziemi a nie tylko w sieci lokalnej. Jak to działa?

Na stronie www Panasonica lub w samym TV zakładamy specjalne konto, które umożliwi nam korzystanie z wirtualnej chmury znajdującej się na serwerach Panasonica. Następnie podłączamy nasz telewizor do anteny naziemnej oraz satelitarnej. Na smartfonie lub tablecie instalujemy aplikację TV Remote 2 o której pisaliśmy wyżej i wchodzimy w odpowiednią zakładkę.

Aplikacja zapyta nas czy chcemy oglądać programy z DVB-T czy DVB-S. To naprawdę działa! Bez problemu kanały telewizyjne dostępne na naszym TV były odbierane na ekranie małego urządzenia. Telewizor może być przy tym wyłączony... Jak dla mnie: REWELACJA i daje mocno do myślenia operatorom kablowym czy satelitarnym. Aplikacje telewizyjne rozwinęły się na niesamowitą skalę skoro to sami producenci tv dostarczają nam już tak zaawansowane rozwiązania do oglądania programów.

[td]
71.PNG
[/td][td]
76.PNG
[/td][td]
77.PNG
[/td][td]
75.PNG
[/td]

78.PNG

Menu telewizora


[td]
79.JPG
[/td][td]
80.JPG
[/td]


Jakość dźwięku


Telewizor posiada dobrej jakości głośniki. Szczególnie warto zajrzeć do menu dźwięku gdzie znajdziemy wiele przydatnych funkcji. Oczywiście nie ma co się spodziewać dźwięku na poziomie kina domowego więc do takiego ekranu zalecane jest wręcz skorzystanie chociażby z soundbara a najlepiej kina 5.1 Jednak na co dzień słuchanie go np. przy TVN24 daje dobre rezultaty. Dźwięk jest czysty i nawet przy większej głośności nic się nie dzieje.

Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S

AX800 posiada wbudowane tunery m.in naziemnej telewizji cyfrowej oraz satelitarnej. Na pokładzie znajdziemy aż dwa miejsca na moduły dostępu CI+ oraz dwa złącza antenowe sat i jedno telewizji naziemnej.

TV jest gotowy na platformy cyfrowe nc+ czy Cyfrowy Polsat. Strojenie odbywa się szybko i bezproblemowo. Kanały możemy sortować i robić w sumie dokładnie to samo co na zewnętrznym dekoderze satelitarnym dobrej klasy. Należy zaznaczyć, że AX800 nie dekoduje kanałów UHD w HEVC. Niestety był czarny ekran oraz dźwięk.

Menu z EPG jest czytelne chociaż osobiście podrasowałbym trochę grafikę gdyż mogłoby to wszystko wyglądać bardziej nowocześniej. Ale tutaj Panasonic nie jest wyjątkiem. Większość producentów ma dość prostą szatę graficzną w przypadku menu związanego z telewizją.

[td]
81.jpg
[/td][td]
82.jpg
[/td][td]
83.jpg
[/td][td]
84.jpg
[/td]


Pobór energii


Tryb obrazu Standardowy 175 W
Tryb obrazu Film (po kalibracji) 150 W
Tryb czuwania <1 W

Podsumowanie


[td]
9.png
[/td][td]
Rok 2014 to całkowicie nowy etap dla firmy Panasonic. Po zakończeniu produkcji plazm firma w 100% skupiła się na telewizorach LCD. Wszystko wskazuje na to, że obrany kierunek okazał się słuszny. Potwierdza to na pewno doskonały model TX-65AX800E z rozdzielczością 4K, który charakteryzuje się wysoką jakością obrazu, wykonania oraz ogromnymi możliwościami Smart TV. Panasonic AX800 jest już trzecim telewizorem Ultra HD, który testujemy w tym roku. Zaraz obok Samsunga HU8500 i Sony X9005B zajmuje on swoje zasłużone miejsce na półce high-endowych telewizorów LCD. Jego zalety i wady są, można by powiedzieć, zbalansowane. Zarówno kontrast odwzorowanie barw, ruchu, jak i kąty widzenia są na dobrym poziomie i potencjalny nabywca nie powinien narzekać na którekolwiek z nich. Do mocnych stron zaliczyć trzeba unikalny design, Smart TV i pokrycie znacznej części palety barw Ultra HD, co może zaprocentować w przyszłości. Do tego bardzo unikalna funkcja TV Anywhere, której zalety można by długo opisywać. Jednym słowem a raczej dwoma: BARDZO POLECAMY! (testował Gmeru & Maciej Koper)

PLUSY
  • Rewelacyjne wykonanie
  • Bogate wyposażenie oraz złącza w tym unikalny DisplayPort dla 4K/60Hz
  • Bardzo rozbudowane Smart TV
  • Unikalna funkcja TV Anywhere
  • Rozdzielczość Ultra HD 4K
  • Niezłe ustawienia kolorów w trybach fabrycznych (z naciskiem na THX-Cinema)
  • Dobra płynność obrazu
  • Równomierne podświetlenie
  • Niezły kontrast
  • 3D Full HD na każde oko
  • Wbudowane WiFi
  • Doskonały pilot multimedialny do Smart TV
  • Bardzo dobry dla graczy: niski inputlag, 4K w 60Hz,
  • Miejsce na dwa moduły dostępu warunkowego dla telewizji
  • Aplikacja do zarządzania tv: TV Remote 2


MINUSY

  • Kąty typowe dla LED LCD
  • Wysoka cena


[/td]


bardzopolecamy.png

Oceny

Najlepszy tryb fabryczny:

Oddanie kolorów
7a.png
Skala szarości
7a.png
Gamma
7a.png

TV po kalibracji:

Oddanie kolorów
9a.png
Skala szarości

9a.png
Gamma

8a.png

Kontrast i czerń

7a.png
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności)

8a.png
Jednorodność obrazu

9a.png
Degradacja obrazu pod kątem

6a.png
Odporność na światło zewn.

8a.png
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:

Crosstalk
6a.png
Wygoda użytkowania
9a.png

Pozostałe elementy:

Smart TV
9a.png

Jakość dźwięku
8a.png

Wykonanie
10a.png

Cena / Jakość
6a.png

Cena: Panasonic Ultra HD 4K TX-65AX800E od 17 145 zł

Telewizor do testów dostarczyła firma Panasonic



Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?



[td] [/td][td]
x77k.png[/td][td]
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.
[/td][td] [/td]
Edytowane przez Gmeru

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daliśmy z siebie wszystko :D Miłego czytania!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrast 2000:1 i to ma zastąpić plazmę?

przy tej cenie powinien mieć podświetlenie full led i 1000 stref.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrast 2000:1 i to ma zastąpić plazmę?

przy tej cenie powinien mieć podświetlenie full led i 1000 stref.

Nie zapominaj, że to AX900 jest flagowcem i że to on ma być rzekomo direct ledem z lokalnym wygaszaniem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko że już AX800 jest w cenie nawet "nadflagowej"

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że to AX900 jest flagowcem i że to on ma być rzekomo direct ledem z lokalnym wygaszaniem ;)

Oby mu się flaga nie złamała , co ten Panasonic narobił !!! byli synonimem jakości w ostatnich latach a tu teraz mamy miernote jak inne lcd-ki to już Sony lepiej sobie radzi z kontrastem i ostatnie modele krawędziowe przekraczają 4000 :1 ANSI ale cała nadzieja w OLED, aby moj 65VT60 działał jak najdłużej !!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kontrast 2000:1 i to ma zastąpić plazmę?

przy tej cenie powinien mieć podświetlenie full led i 1000 stref.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby dodał jeszcze jedno zero to by zastąpił hehe !!! 1000 stref ???? chyba jeszcze takiego leda nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda że w tv nie są możliwe konstrukcje DIY dla podświetlenia.

już widzę jak tu na forum byśmy mieli projekty tylnego podświetlenia nawet na 10000 stref :) i kontrasty wypompowane na 50000-100000:1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test jak zwykle cool. Obraz z tego tv niestety za nic mi sie nie podobal. Tryb thx bez kalibracji wyglada jakby na ekranie wylaczono swiatlo. Tv ma genialne kolory. Wyglada zupelnie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oby mu się flaga nie złamała , co ten Panasonic narobił !!! byli synonimem jakości w ostatnich latach a tu teraz mamy miernote jak inne lcd-ki to już Sony lepiej sobie radzi z kontrastem i ostatnie modele krawędziowe przekraczają 4000 :1 ANSI ale cała nadzieja w OLED, aby moj 65VT60 działał jak najdłużej !!!!!!

Panasonic zrobił to, co zrobić musiał by utrzymać się na rynku. Wyniki testu pokazują, że wcale nie jest źle. Wręcz przeciwnie.

Maciej, Piotr - jak zwykle znakomity test. Dzięki.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie pokazują że jest jednak źle. 17tysi za coś co ma dalej kontrast jak lcd sprzed 5 lat. co dostaje baty od Kuro sprzed 6 lat?

czy nastąpił jakiś postęp? o tak - dodano smart tv, 3d i 4k (które nie wspiera nawet HEVC).

dla mnie to jest po prostu skandal - ja za ten tv zastanawiałbym się czy dać 8 tysięcy - a on kosztuje 2 razy więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klaus71 podejdz do tego optymistycznie.

Masz wybor i wolna wole.

Pomysl, ze byc moze we wszechswiecie rownoleglym, ten Panasonic jest juz dawno chinski, prawie tak samo "dobry" i kosztuje polowe tego co ten. Niby oszczednosc, ale nie wiem, czy chcialbys zyc w tym alternatywnym swiecie.

Ale jak juz ocieramy sie o filozofie, to nie moge sie oprzec pokusie, aby przypomniec ten oczywisty truizm , ze od jakosci dla czlowieka wazniejsza jest mozliwosc wyboru. Oczywiscie swiadomoego, a wiec badzmy wdzieczni autorom, za ten test, bo mozna sie z niego sporo dowiedziec. Przy okazji pamietajac, ze warto nauczyc sie czytac testy, bo wydaje mi sie, ze z czasem bedzie coraz trudniej odnalezc w nich prawde o tym, co dla konsumenta dobre. Najlepszym tego przykladem jest podlinkowane dzisiaj "starcie tytanow".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daliśmy z siebie wszystko :D Miłego czytania!

Pierwsze "zdjęcia" niestety odstają poziomem od całej recenzji. Chyba, że to jakaś umowa z sąsiednim forum - my testy, wy zdjęcia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są zawsze poglądowo. To chyba oczywiste? Na pewno z naszego punktu widzenia. Punktu pro. Foto jak już pisaliśmy tysiące razy: można manipulować na sto sposobów. Musimy je wrzucać bo znając życie nikt by tego nie był w stanie przyswoić ale jak mówię: foto tylko poglądowo i nigdy nie oddadzą tego co jest w realu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy panasonic uruchamia się wreszcie na ostatnio używanym wejściu? W mojej plazmie strasznie jest to irytujące :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

st60 tak, ale chyba nawet na gt20 też tak już było - dziwne że twoja plazma ma z tym problem

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są zawsze poglądowo. To chyba oczywiste? Na pewno z naszego punktu widzenia. Punktu pro. Foto jak już pisaliśmy tysiące razy: można manipulować na sto sposobów. Musimy je wrzucać bo znając życie nikt by tego nie był w stanie przyswoić ale jak mówię: foto tylko poglądowo i nigdy nie oddadzą tego co jest w realu.

Dokładnie :) kolega @dominlese chyba nie widził jak wyglądają zdjęcia gdzie indziej - spójrz np. najbardziej profesjonalny, anglojęzyczny, portal testujący czyli hdtvtest.co.uk. Tam to dopiero jest z tym "bieda", bo jak sie okazuje zdjecia są w większości zbędne. Jak ktoś wstawia same ładne w dużej ilości to chyba tylko po to by odwrócić uwagę od braku merytorycznej treści testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia są zawsze poglądowo. To chyba oczywiste? Na pewno z naszego punktu widzenia. Punktu pro. Foto jak już pisaliśmy tysiące razy: można manipulować na sto sposobów. Musimy je wrzucać bo znając życie nikt by tego nie był w stanie przyswoić ale jak mówię: foto tylko poglądowo i nigdy nie oddadzą tego co jest w realu.

Chodziło o te w akapicie "wygląd". Na pewno jakiekolwiek inne niż te renderowane byłoby "lepiej widziane". Skoro zdjęcia pilotów, okularów daliście to całego tv przydałoby się też. Jeszcze co do kontrastu to te 2000:1 przy jakiej jasności/poziomie czerni Wam wyszło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie czy panasonic uruchamia się wreszcie na ostatnio używanym wejściu? W mojej plazmie strasznie jest to irytujące :(

Domyślnie tak jest, ale możesz wejść w tryb serwisowy i wymusić tzw. tryb hotelowy w którym można ustawić żeby TV uruchamiał z załączonym konkretnym wejściem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do kontrastu to te 2000:1 przy jakiej jasności/poziomie czerni Wam wyszło?

W AX800 nie ma korelacji pomiędzy ustawieniem intensywnością podświetlenia, a uzyskanym kontrastem kontrastem. Możesz więc podstawić sobie dowolną liczbę za poziom bieli, podzielić przez podany kontrast i uzyskasz poziom czerni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o te w akapicie "wygląd". Na pewno jakiekolwiek inne niż te renderowane byłoby "lepiej widziane". Skoro zdjęcia pilotów, okularów daliście to całego tv przydałoby się też. Jeszcze co do kontrastu to te 2000:1 przy jakiej jasności/poziomie czerni Wam wyszło?

Tuta znajdziesz mnóstwo zdjęć: https://www.google.pl/search?q=ax800+google&client=firefox-a&hs=x3J&rls=org.mozilla:pl:official&channel=fflb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=dnLCU-3LLIro7AbtvoBo&ved=0CAkQ_AUoAg&biw=3183&bih=1363#channel=fflb&q=Panasonic+ax800+&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch

Na resztę odpowiedział Maciek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W AX800 nie ma korelacji pomiędzy ustawieniem intensywnością podświetlenia, a uzyskanym kontrastem kontrastem. Możesz więc podstawić sobie dowolną liczbę za poziom bieli, podzielić przez podany kontrast i uzyskasz poziom czerni.

czyli jak jasność podbije się do 300cd to poziom czerni też rozjaśni się 3 razy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W stosunku do czego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...