Skocz do zawartości
Gmeru

Panasonic: czy AX900 rzeczywiście jest w stanie zapewnić jakość obrazu niczym telewizory plazmowe?

Rekomendowane odpowiedzi

Zapowiedź Panasonic AX900


Jesteśmy właśnie po IFA 2014. Mieliśmy okazję dokładniej przyjrzeć się czołowemu modelowi AX900 czyli ekranowi, który może w końcu stanąć w szranki z plazmami :) Tak tak. Obok Philipsa 9000 to może być hicior tego roku patrząc na wszystkie dostępne ekrany na rynku! W końcu jest duża szansa na niesamowite wrażenia kinowe na TV w technologii LCD. Dlaczego? O tym opowiem Wam osobiście :)

1.JPG

Chcielibyśmy mieć taki sklep w Polsce!

10.JPG

11.jpg

Telewizor wygląda pięknie. Tutaj nie powinno być żadnego rozczarowania. Wszystko na najwyższym poziomie!


Poniższe zdjęcia zostały zrobione przy odpowiednio wydłużonym czasie naświetlania, by zarejestrować nawet świecenie czerni w plazmie ZT60. Manipulując długością rejestrowania światła w aparacie można sprawić, że zarejestruje on dowolnie małą ilość światła. Nie koniecznie odpowiada to stanowi jaki widzimy stojąc w pomieszczeniu, ale idealnie wyciąga najdrobniejsze różnice między wyświetlaczami :) Czy pisałem już, że AX900 oparty jest na matrycy IPS? Właśnie to wbrew pozorom będzie i jest kluczem do sukcesu jakości tego ekranu. Bo tutaj IPS ma jak najbardziej racjonalne zastosowanie. Wszystko za sprawą odpowiedniego podświetlenia, które w tak gęstej specyfikacji potrafi wyciągnąć zalety matrycy IPS dając nam to co widzimy na zdjęciach czyli nie IPSową czerń na najwyższym poziomie :D

Poniżej Panasonic AX900 (środek), obok plazmy Panasonica ZT60. Jak widzimy jasność czerni jest bardzo podobna w obu wyświetlaczach. Na AX900 widać nieznaczne halo. To zarazem jedyne zdjęcie na którym jest ono widoczne, halo jest tak małe, że w rzeczywistości trzeba się bardzo wysilić by je dostrzec. Nie ma szans przeszkadzać przy oglądaniu! Po lewej stronie widzimy jak żałośnie wygląda ubiegłoroczny flagowiec - WT600, którego testowaliśmy: http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/testy/telewizory-lcd/panasonic/mega-test-panasonic-4k-smart-viera-tx-l65wt60-r494. Tak tak - to niesamowite, że jeszcze tak duży potencjał tkwi w LCD. Da się? DA! Kiedyś coś takiego mogliśmy zaobserwować tylko raz: Philips 9607 z 2012 roku.

2.jpg

Tu z kolei zdjęcie pod kątem. Charakterystyka kątowa matrycy w AX900 (środek)) jest niemalże idealna! WT600 (pierwszy od lewej), jako reprezentant VA hmm... bez komentarza i to przy nasyconym kolorze! Co by było przy odcieniach skóry? Strach pomyśleć.

3.jpg

Tutaj bardziej hardcorowa wersja powyższego testu, przepraszam za ostrość, ale idealnie widać o co chodzi ;) Plazma pierwsza od prawej. Środek AX900. Z lewej WT600...

4.jpg

Zwiększmy poziom trudności jeszcze bardziej. Zobaczcie co się dzieje w WT600 przy takim ustawieniu ekspozycji :D AX900 łeb w łeb z ZT60!

5.jpg

I teraz lecimy już po bandzie - bardzo długi czas naświetlania zdjęcia i kąt. AX900 wygląda dokładnie jak ZT60 oprócz delikatnego halo przy jaskrawej części obrazu! Wiecie co jest w tym najlepsze? Że tego efektu halo w sąsiedztwie jasnych obiektów wcale nie widać w praktyce. WT600 nie ma na zdjęciu, bo żal by było patrzeć :D

6.jpg

AX900 zachwyca nie tylko poziomem czerni i praktycznie brakiem efektu halo, ale także bezbarwnością ciemnych barw i brakiem jakichkolwiek efektów ubocznych matrycy IPS pod kątem, w tym srebrzenie, czy śliwkowy nalot na czerni.

Typowa matryca IPS bez użycia odpowiednich warstw polaryzacyjnych wygląda pod kątem mniej więcej tak:

7.jpg

AX900 jest całkowicie pozbawiony takich problemów! Może być najlepiej na IPS? Może! Teraz rozumiecie naszej podejście IPS, VA itd... wszystko się da tylko w sensownej specyfikacji technicznej.

Nie możemy doczekać się by dorwać ten telewizor do testu :) A ten pojawi się szybciej niż myślicie :D

Na koniec to co już wiedzieliśmy 13 kwietnia oraz informacja prasowa na temat możliwości Panasonic AX900!

News z 13 kwietnia na temat AX900


Gdy Panasonic zapowiedział swoją druga generację 4K TV, mocno szczycił się możliwościami AX900, mającego reprodukować obraz w jakości znanej z plazmowych TV. Czy faktycznie to potrafi? AX900 został zestawiony z plazmowym ZT60 oraz zeszłorocznym WT600 – 4K LCD (nasz test dostępny tutaj).

Telewizor został umieszczony w kompletnie ciemnym pomieszczeniu, zaraz obok najlepszego plazmowego TV - ZT60, oraz zeszłorocznego WT600 – pierwszego 4K LCD LED od Panasonica.

Zdaniem Panasonica, nieodłącznym problemem w technologii LCD jest uboga czerń. Jest to oczywiście zgodne z prawdą, jednak nie jest to jedyna przeszkoda do pokonania. Demo pokazało jasno, że zeszłoroczny WT600 ma braki w tym obszarze.

AX900 bazuje zapewne na matrycy MVA chociaż nie jest to pewne (są źródła podające IPS co jest akurat mało prawdopodobne......), jednak korzysta z funkcji lokalnego wygaszania by zniwelować słabą reprodukcję czerni. Oczywiste więc że AX900 miał większe szanse na stawienie czoła telewizorowi plazmowemu, gdy mowa o głębi czerni. Test skupiał się więc głównie na sprawdzeniu AX900 i ZT60 – WT600 został w dużej mierze zignorowany. Od razu dało się zauważyć cieplejszy odcień w AX900 (co widać ewidentnie na zdjęciu), jednak nie wiadomo na ile poprawiona była wyświetlana treść, więc trudno wyciągnąć z tego konkretne wnioski.

8.jpg

Panasonic ZT60 (lewo) and AX900 (prawo)

Przy porównaniu głębi czerni i szczegółowości cieni na tych dwóch wyświetlaczach, obraz z AX900 w mniejszym lub większym stopniu odpowiadał ZT60, co jest mocno imponującym osiągnięciem. Jednak jako że AX900 wykorzystuje lokalne wygaszanie, dało się zauważyć również łagodne światło promieniujące wokół obiektów. Z drugiej strony, w ZT60 zauważalny był dithering w ciemnych odcieniach szarości – problem, od zawszy towarzyszący plazmom Panasonica.

Panasonic nie podał jak była rozdzielczość treści, jednak założyć można, że było to 1080p, aby oba telewizory były w stanie odtworzyć takie same detale. Pod względem odtwarzania szczegółów ciężko wyłonić zwycięzcę, jednak wszystkie sceny dotyczyły statycznych obrazów lub bardzo wolnego ruchu w zbliżeniu. Dobrym przykładem byłyby ujęcia szybkiej akcji i jaśniejsze zdjęcia, jednak nie zostało to ujęte w tym demo.

9.jpg

Panasonic ZT60 (lewo) and AX900 (prawo)


Podsumowując - na pewno można powiedzieć o słabym rezultacie WT600. AX900 był znacznie bliżej doskonałości ZT60, w tych właśnie obszarach na których Panasonic chciał skupić się podczas demonstracji. Lokalne wygaszanie nie może jednak rozwiązać wszystkich problemów LCD – częściowo z powodu zbyt małej ilości stref (128 stref w 55” i 65”, 32 w 85”). Idealnie było by uzyskać jedną diodę LED na każdy piksel LCD, ale w tym momencie można by wyprodukować już OLED TV.

Informacja prasowa Panasonic Polska


AX900 od Panasonic – nowa jakość obrazów oferowanej przez telewizory LED LCD serii 4K Ultra HD

Nowa flagowa seria, opracowana, aby wyznaczać standardy w zakresie jakości obrazu, wyglądu i intuicyjnych funkcji inteligentnych.

Berlin, 3 września 2014 r. — Tej jesieni Panasonic wprowadzi do sprzedaży telewizor LED LCD z serii 4K Ultra HD – AX900. Model został zaprojektowany na bazie wieloletnich doświadczeń Panasonic z zakresu jakości obrazu. Zastosowane technologie pozwalają na pełne odtworzenie kolorów, zaś zaawansowane, inteligentne funkcje, taki jak my Stream, TV Anywhere, Info Bar ułatwiają intuicyjne użytkowanie telewizora.

Technologie jakości obrazu najnowszej generacji w telewizorze AX900 zapewniają:

• dokładną, bogatą i silną czerń, która zachowuje wysoki poziom szczegółów;
• pełne odtworzenie kolorów, prawidłowo skalibrowane na każdym poziomie jasności;
• jakość kolorów, która doskonale dopasowuje się do otoczenia.

Dokładna, bogata i silna czerń
Odtwarzanie głębokiej, bogatej czerni, z jednoczesnym zachowaniem bogatych kolorów w ciemnych scenach, było przez długi czas słabą stroną telewizorów LCD. Aby zapewnić najlepsze w swojej klasie odwzorowanie czerni, AX900 wykorzystuje technologię Direct LED z pełnym zakresem przyciemniania miejscowego, uzupełnioną technologiami Local Dimming Ultra, opracowanymi przez Panasonic. Inne systemy pełnego przyciemniania miejscowego mogą powodować efekt „halo”, powstający wokół poruszających się jasnych obiektów. Dzieje się tak ze względu na to, że ich miejscowo przyciemnione pola nie mają wystarczającej kontroli jasności lub są całkowicie włączone lub wyłączone. AX900 nie analizuje przychodzącego sygnału wideo w tradycyjnych matrycach 3 x 3, ale w obrębie matryc 5 x 5 pól miejscowego przyciemniania, a następnie dopasowuje poziom jasności każdego poszczególnego pola w zakresie wielu precyzyjne określonych wartości (nie tylko włączone/wyłączone). Zapewnia to gładki ruch jasnych obiektów, wysoki wskaźnik kontrastu, głęboką i bogatą czerń oraz wyjątkowo szczegółową gradację, która zachowuje szczegóły nawet w najciemniejszych scenach.

Odtwarzanie kolorów na każdym poziomie jasności
Odtwarzanie kolorów w ciemnych scenach również nie było mocną stroną telewizorów LCD. Aby zapewnić pełne odtwarzanie kolorów, inżynierowie opracowujący AX900 współpracowali ściśle z uznanymi laboratoriami Panasonic Hollywood Laboratories. By osiągnąć pożądany efekt, Panasonic zastosował technologie zarządzania kolorami, które do tej pory były wykorzystywane jedynie w profesjonalnych monitorach studyjnych, takich jak profesjonalne tablice 3D Look Up. Posiadają one 8000 punktów rejestrujących, które umożliwiają skalibrowanie reprodukcji kolorów na niezwykle ściśle określonych poziomach jasności. Oznacza to wierne odtwarzanie kolorów na każdym poziomie jasności obrazu . Panasonic jest pierwszą firmą, która wykorzystuje swoją technologię profesjonalną na takim samym poziomie w telewizorach przeznaczonych dla konsumentów.

Dodatkowo wykorzystanie wysoko przezroczystego panelu LCD zapewnia znakomity poziom jasności i umożliwia modelowi AX900 uzyskanie wysokiego zakresu dynamiki, z bardziej bogatymi i zróżnicowanymi kolorami, w zarówno ciemnych, jak i w jasnych scenach.

Jakość obrazu dopasowana do salonu
By zapewnić najlepszą jakość obrazu, ważne jest, aby przeanalizować oświetlenie panujące w pokoju, w którym znajduje się telewizor. I znów AX900 – ponownie jako pierwszy w branży – bezpośrednio łączy przetwarzanie sygnału wideo z poziomem oświetlenia otoczenia, aby zapewnić jakość obrazu jak najlepiej dopasowaną do warunków panujących w salonie.
Połączenie powyższych oryginalnych technologii jakości obrazu Panasonic wpływa na istotne podniesienie jakości obrazu telewizora LED LCD.
Funkcje wykraczające poza Smart TV

AX900 jest pierwszym telewizorem Panasonic wyposażonym w czterordzeniowy, superszybki procesor Pro5, który jeszcze bardziej wzbogaca oferowany przez Panasonic zestaw funkcji „wykraczających poza Smart TV”. Funkcja my Stream, która zapamiętuje preferencje użytkownika i wyświetla listę rekomendowanych programów, również została ulepszona. Płynne wyświetlanie interfejsu użytkownika i podgląd miniatur wideo sprawiają, że znalezienie pożądanego programu staje się jeszcze prostsze.

Funkcja TV Anywhere pozwala użytkownikom na przesyłanie za pośrednictwem chmury aktualnie nadawanych lub nagranych programów na ich smartfon lub tablet, w dowolne miejsce na świecie.

Pasek Info Bar szybko i wygodnie wyświetla nowe i przydatne informacje, bez konieczności włączania telewizora. Umożliwia to czujnik zbliżeniowy, wykorzystujący funkcję rozpoznawania twarzy.

Łączność
Dzięki licznym funkcjom sieciowym widz może cieszyć się jakością obrazu dla szerokiego spektrum treści 4K. Cztery terminale HDMI obsługujące format 4K60p oraz jeden port DisplayPortTM umożliwiają jednoczesne podłączenie systemu kina domowego zgodnego ze standardem 4K, dekodera STB, komputera PC i wielu innych urządzeń. Seria AX900 pozwala także odtwarzać treści, której prawa autorskie zabezpieczone zostały zgodnie ze standardem HDCP2.2. Wbudowany dekoder H.265 (HEVC) może odtwarzać treści 4K udostępniane przez wielu różnych dostawców. Co więcej firma Panasonic ściśle współpracuje z serwisem Netflix, aby umożliwić strumieniowe przesyłania treści 4K wraz z wprowadzaniem produktu na rynek. Firma podjęła również współpracę z serwisem Amazon, aby telewizory AX900 i AX800 były kompatybilne z nadchodzącym wyborem filmów i programów telewizyjnych z serwisu Amazon, wraz z oryginalnymi serialami Amazon Studios w jakości Ultra HD.

Wygląd
Seria AX900 została zaprojektowania na podstawie koncepcji Premium Furniture Design. Ta nowatorska koncepcja wzornictwa zakłada eliminację niepotrzebnych elementów. Zgodnie z nią niektóre materiały, takie jak szkło i metal, nadają produktom ekskluzywny charakter. Seria AX900 dosłownie wtapia się w wystrój pomieszczenia, a jednocześnie dodaje mu niepowtarzalnej elegancji.

Podsumowanie informacje na temat AX900:
• Telewizor LED Ultra HD z odświeżaniem 3000 Hz (BLS) — wyjątkowo szybki panel zapewnia doskonały obraz, płynność ruchu oraz obsługę 3D
• Premium Furniture Design, dostępne w wielkościach ekranu 65” i 55”
• Technologia Local Dimming Ultra — najwyższa klasa przyciemniania zapewnia dynamiczne obrazy z najgłębszą czernią i najjaśniejszą bielą
• Certyfikat 4K THX — niezwykła jakość treści 4K, wierna intencjom reżyserów
• 4K Studio Master Drive — wierniejsze kolory i bogatsza, bardziej płynna gradacja w przypadku niemal każdej jasności obrazu
• Studio Master Colour — szeroka gama kolorów zapewniająca ich dokładne i wierne odtwarzanie
• Quad Core Pro5 — potężny procesor, wraz z dekoderem HEVC, zapewnienia rozrywkę 4K następnej generacji i doskonałe obrazy
• TV Anywhere — rozrywka prosto z telewizora do podłączonego do sieci urządzenia mobilnego, również poza domem
• my Stream — treść rekomendowana zgodnie z preferencjami użytkownika za pośrednictwem intuicyjnego interfejsu
• Info Bar — podejście do wyłączonego telewizora powoduje natychmiastowe wyświetlenie godziny, prognozy pogody itd.


Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co płakać po plazmach. Wszyscy producenci już wychodzą z tej technologii A prawda jest taka że jeżeli chodzi o ledy to te TV Panasonica wyprzedzają mocno konkurencję chociażby jeśli chodzi o jakość oobrazów i nasycnieni barw

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po kalibracji to chyba 70-80% tv w kwestii kolorów jest identyczna więc tu bym nie oczekiwał by panasonic kogoś wyprzedził.

różnicę robi czerń i płynność ruchu a to poznamy po jakichś dokładniejszych testach bo na razie to sam marketing.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ten model to na jesieni zacznie się ostra jazda. Z Japonii ma do naszej redakcji przyjechać sam boss ; ) od technologii i zrobić grube wprowadzenie do technologii jaką zaoferuje ten model. Ma być naprawdę grubo.

Przypomnę, że w tym samym czasie trafi na rynek Philips 9000 Full LED Android. WOW.... to będzie mega starcie na szczycie!

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AX900 zapewne zarządzi w tym roku!

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pełny update pierwszego postu prosto z IFA! Ten tv może rozwalić system : )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Tylko dwie podstawowe kwestie, na które nie widzę odpowiedzi: ile to będzie kosztowało i jak się ma uzyskana jakość obrazu do nowych modeli OLED 4K od LG.

Jedno jest pewne - robi się naprawdę ciekawie.

Edytowane przez Milos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Tylko dwie podstawowe kwestie, na które nie widzę odpowiedzi: ile to będzie kosztowało i jak się ma uzyskana jakość obrazu do nowych modeli OLED 4K od LG.

Jedno jest pewne - robi się naprawdę ciekawie.

Ależ można sobie wygooglać ile będą kosztowały.

Model większy cena preorder 6000 euro, mniejszy w preorder 4500 euro.

To ceny na początek sprzedaży, jak będą się kształtowały później zobaczymy.

Oficjalnie w sprzedaży mają być w listopadzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei na stronie francuskiej znalazłem: "Le Panasonic AX900 sera disponible en 55″ et 65″ avec les Panasonic TX-55AX900E (3 499 €) et TX-65AX900E (4 999 €) dès le mois d’octobre 2014"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie około 21 000 - 23 000 zł na start. Nie jest mało, ale przynajmniej dostajemy za co płacimy - plazmowa czerń i dobre kąty po raz pierwszy w LCD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem w Berlinie, oglądałem i również jestem w głębokim szoku z powodu tego co zobaczyłem.

To co mi się podobało w tym TV to to, że w ogóle nie było widać smużenia i strobo, oraz to, że po zbliżeniu nosa do ekranu nie było widać takich "chodzących mrówek" jak na plazmach.

Nasycenie kolorów, kąty, czerń, kontrast, wszystko wyglądało przepięknie.

IMO: OLEDy mają jeszcze lepsze kolory i kontrast, ale straszne strobo na ekranie i jeśli ktoś tego nie lubi, to ten Panasonic jest alternatywą.

Nie mogę się doczekać Waszych testów, no i ceny finalnej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na myśli przez strobo? Zbyt dużą jasność wypalającą oczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

la la la ; ) :D:D:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AX902 :D:D:D No wiecie... :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D powiem wam jedno: warto śledzić forum od jutra :D :D :D :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nic - prawda jest taka, że dzięki uprzejmości Panasonic Europe, który zauważył naszą zapowiedź z IFY oraz pro podejście w Polsce do takich tematów - model pre testowy trafił w nasze ręce (prosto z centrali). W związku z tym dzisiaj pomierzymy i dokładnie przyjrzymy się technologii jaka została użyta. Co ciekawe jest to dokładnie ten sam model co na IFA - są jeszcze naklejki na pudle na jaką halę szedł ; ) Więc znowu jako Polska zostaliśmy zauważeni w EU :D

1.jpg

  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po weekendowych testach sprawa jest dość prosta: jakbym teraz miał dla siebie kupować LCD to wybór padł by właśnie na AX900 (nie znając póki co dokładnie Philipsa 9000). Może nie ma super kontrastu ale matryca IPS + wygaszanie dają bardzo plazmowe odczucia. Kąty są rewela jak na LCD : ) Rozwiniemy naszą zapowiedź gdyż na pełny test poczekamy gdy dostaniemy sklepowy egzemplarz. Ale jak mówię: pomiary itd znamy. Wiemy już jak działa wygaszanie. Zapowiada się MEEEEEEEEEEEEEEEGA!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...