Skocz do zawartości
Gmeru

TEST: Kino domowe 3D / 4K (upscal) Sony BDV-N9100W (białe)

Rekomendowane odpowiedzi

Kina domowe dużych i znanych producentów takich jak Sony, Samsung, Panasonic itp. mają naprawdę ciężkie życie w sieci, szczególnie na forach internetowych. Zauważyłem, że gdzie tylko pojawi się jakiś temat czy post od razu pojawia się grono fascynatów oferujących Amplituner + głośniki. Czy rzeczywiście gotowe kino domowe nie może być równie dobre albo i lepsze od klasycznego zestawu w takiej samej cenie jak amplituner/BD/kolumny? Czy za 2-3tys zł można złożyć kino domowe tej klasy co gotowy, dedykowany zestaw do kina? No właśnie. O to jest pytanie i na przykładzie najnowszego i najwyższego kina domowego Sony BDV-N9100W (specjalnie w stylowym kolorze białym :) ) postaram się chociaż po części odpowiedzieć na to pytanie.


Wygląd

Specjalnie do testu wybrałem wersję białą by pokazać, że kino domowe w przystępnej cenie nie musi być czarne i oklepane z wyglądu. BDV-N9100W jest stylowe i nowoczesne. Będzie idealnie pasować do nowych salonów i dla ludzi lubiących się w nowoczesnym designie. Co ciekawe opisywane kino tym bardziej im sprzyja gdyż posiada bezprzewodowe tyle głośniki! A to naprawdę super funkcjonalność szczególnie dla tych, którzy nienawidzą ciągnięcia dodatkowych kabli przez cały pokój na tylne surroundy.

4w1.jpg


Wracając do wyglądu poszczególnych części zestawu warto zwrócić uwagę na jednostkę główną. Jest to hybryda wzmacniacza/radia/odtwarzacza Blu-ray 3D. Jej stylistyka, nazwana Sense of Quartz przywodzi na myśl ostre kryształy. W nowoczesnych wnętrzach będzie naprawdę się wyróżniać.
Płyty ładowane są od góry. Trochę na zasadzie ostatniej wersji konsoli PS3 Super Slim z tą różnicą, że klapa przykrywająca płytę przesuwa się elektrycznie po naciśnięciu klawisza odpowiedzialnego za otwieranie. Wygląda to tak jak na poniższym filmie:

Jak widać jednostka jest także bardzo atrakcyjnie podświetlona. Samo wykonanie stoi także na wysokim poziomie. Klawisze funkcyjne umieszczono od frontu a dostęp do nich jest nieco utrudniony ze względu na nieduże klawisze.

g6g9.jpg


Pod względem złącz jest także nieźle chociaż co nieco brakuje. Najbardziej boli brak dodatkowych złącz HDMI. Zamiast dwóch powinny być chociaż w ilości 4-5. Nie usprawiedliwia tego nawet to, że odtwarzacz BD jest już wbudowany. Przydałoby się przecież podłączyć konsolę, dekoder satelitarny czy jeszcze jedną konsolę :). Dźwięk zwykły - cyfrowy (nie HD) możemy wypuścić za pomocą kabla optycznego. Ponownie złącze jest tylko jedno (brak coaxiala dla równowagi). Oczywiście są to standardy przyjęte ogólnie przez kina domowe ale byłbym za tym by się one zmieniały. Złącz HDMI nigdy za wiele. W tym przypadku można użyć dodatkowego rozgałęziacza HDMI. Takowe dostępne są w większości sklepów z elektroniką. Z przodu znalazło się także jedno złącze USB.

vwim.jpg


Jeżeli chodzi o jednostki to mamy jeszcze jedną. Odpowiedzialna jest za połączenie tylnych głośników z jednostką główną. Takie małe, białe pudełko. Chowamy je za kanapą, podłączamy do sieci i wszystko gotowe. W momencie wyłączenie kina - sama wchodzi w stan czuwania.

5lqz.jpg


W zestawie otrzymujemy 5 głośników oraz subwoofer - klasyczne kino 5.1. Jego moc to 1000W RMS.

Power Output - Total(RMS) - 1000W
Power Output - Front(RMS) - 200W
Power Output - Center(RMS) - 200W
Power Output - Surround(RMS) - 100W
Power Output - Subwoofer pasywny (RMS) - 200W

Głośniki to bardzo ciekawa konstrukcja. Fronty oraz tyły to dokładnie ten sam typ głośników. Po wyjęciu z pudła należy je złożyć gdyż składają się z dwóch części. Dla fanów bajerów dolna część jest podświetlana w nocy niebiesko-zielonkawym LEDem. Można to oczywiście wyłączyć jeżeli komuś nie przypadnie do gustu. Fajny patent to dodanie klawisza na pilocie właśnie odpowiedzialnego za podświetlenie głośników :)

Głośniki zamontowane w tym zestawie to układ "Magnetic Fluid", wykorzystujący zamiast dolnego zawieszenia membrany ( wewnątrz samej konstrukcji głośnika ) płyn z drobinami ferromagnetycznymi. Cewka porusza się stałym ruchem nie ocierając o krawędzie kosza i nie zniekształcając dźwięku.

Głośnik centralny to nieduża konstrukcja ale doskonale spełnia swoją rolę.

Subwoofer jest średnich rozmiarów. Jego moc to 200W. Posiada dwa kanały dyfuzyjne. Więcej danych brak chociaż nie ma tutaj nad czym się rozwodzić gdyż to konstrukcja pasywna. W związku z tym już teraz muszę napisać, że będzie to najsłabszy element całego zestawu. Ale o dźwięku w dalszej części testu. Wszystkie elementy zestawu wykonane są z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Wszystko oprócz suba jest lakierowane na biało (lub czarno w zależności od koloru modelu).

oarb.jpg


wo91.jpg


93zt.jpg


sr40.jpg


2k6v.jpg




Pilot

Pilot nawiązuje do wyglądu całego kina. Fajnie, że dostosowano go do designu a nie użyto klasycznego pilota Sony. Jest wykonany z dobrej jakości tworzywa. Wszystkie najważniejsze funkcje kina są dostępne bezpośrednio z klawiszy funkcyjnych. Minus to brak podświetlania w nocy.

8c3d.jpg


Możliwości

Trzeba przyznać, że BDV-N9100W ma naprawdę ogromne możliwości i za cenę 3999,00 zł oferuje właściwie wszystko co jest nam aktualnie potrzebne a nawet więcej. Główne cechy to:

- Odtwarzanie filmów Blu-ray 3D
- Skalowanie obrazu do 4K na odpowiednich telewizorach
- Pełna usługa SEN oraz Opera TV Store czyli dostęp do wszystkich serwisów Video (analogicznie do TV Sony) np. TVN Player, IPLA, TVP itd.
- Dobra obsługa USB (filmy np. MKV, zdjęcie, muzyka (flac, mp3)
- Słuchanie jednym dotknięciem dzięki technologii NFC
- Bezprzewodowe, strumieniowe przesyłanie muzyki przez łącze Bluetooth®
- Tryb football ;-)))) pozwala na wycięcie głosu komentatora i dodanie efektu dźwięku do podobnego efektu jaki panuje na stadionach
- Tuner radiowy
- WiFi
- Sterowanie za pomocą aplikacji TV SideView iOS/Android
- Autokalibracja przy pomocy dodawanego do zestawu mikrofonu

Pierwsze odpalenie to znane menu XMB. Podobnie jak w przypadku nowych odtwarzaczy Blu-ray tak i tutaj nie zastosowano nowego menu HD z TV. I podobnie jak tam tak samo napiszę tutaj: SZKODA. Natomiast wszystko działa szybko a dostęp do poszczególnych funkcji to oczywiście dobry i sprawdzony pomysł - narzekać nie można.

XMB podzielono na takie kategorie jak Ustawienia, zdjęcia, filmy, muzyka, sieć czyli jak widać kino ma nam do zaoferowania naprawdę sporo i będzie chciało stać się głównym źródłem mediów dla naszego telewizora. Co ważne, BDV-N9100W będzie doskonałym uzupełnieniem dla tych, którzy posiadają starszy telewizor LCD czy plazmowy bez rozwiniętych funkcji Smart TV. Może także przydać się to osobom posiadającym ekran innej firmy niż Sony - wtedy będzie miał do wypróbowania dwie technologie.

38oz.jpg


Po podłączeniu całego zestawu wypada na początek dokonać albo autokalibracji (u mnie w pokoju poradziła sobie całkiem nieźle) albo ręcznego ustawienia głośników. Wygląda to standardowo:

gsmf.jpg





Odtwarzanie filmów / koncertów na płytach Blu-ray (3D) / DVD

Odtwarzanie filmów oraz koncertów działa wzorowo. Wbudowany player jest szybki i praktycznie bezgłośny - coś tam słychać (wgrywanie płyty) ale tylko z bliskiej odległości. Jeżeli mamy wśród czytelników pierwszych posiadaczy ekranów 4K to na pewno ucieszy ich wiadomość, że odtwarzacz podobnie jak S790 posiada możliwość skalowania obrazu do 4K i robi to naprawdę dobrze. Efekt jest widoczny i daje dużo więcej niż skalowanie SD do HD. Sprawdzałem - widziałem na KD-84X9005A . To nie jest tylko marketingowy slogan.

28qw.jpg


Cyt. z testu KD-84X9005A

Filmy z BD na takim kolosie skalowane do 4K wyglądają lepiej niż na każdym 65 calowym LCD. Pomimo dużej przekątnej obraz naprawdę daje radę. Nie jest to oczywiście poziom 4K jednak nie ma też mowy o widocznych pixelach. Wprawne oko zauważy oczywiście, że coś jest nie tak szczególnie z bardzo bliska jednak już z 2m jest naprawdę super a filmy spokojnie można oglądać z nośnika Blu-ray.


Podczas oglądania filmów mamy dostępne podręczne menu w którym dokonujemy różnych, widocznych na zdjęciach zmian czy to obrazu czy dźwięku:

1fq3.jpg

Funkcje sieciowe

Kino wyposażone jest zarówno w przewodową jak i bezprzewodową kartę sieciową. Konfiguracja przebiega w kilku prostych krokach i nawet mało doświadczony użytkownik poradzi sobie z nią bez większych problemów.




isimg5623.jpg


BDV-N9100W jest bardzo bogato wyposażony w różnego rodzaju usługi sieciowe. Podobnie jak w najnowszych telewizorach Bravia tak i tutaj zaimplementowano niejako dwie różne platformy aplikacji (Sony i Opera) a wszystko zebrano w jeden "SEN" czyli miejsce z którego możemy zarządzać wszystkimi zasobami.

f0w8.jpg


Pisząc dwie platformy mam na myśli aplikacje dostarczone przez samo Sony jak wszelkiego rodzaju serwisy video (jest ich dużo, warto chociażby wspomnieć o TVN Player, Ipla, TVP, YouTube i wiele innych) jak również o Facebook'u czy przeglądarce WWW. Serwisy Video działają doskonale chociaż menu mogłoby być szybsze.

tvnplayerl.jpg




iplag.jpg

Przeglądarka WWW także wymaga na przyszłość pewnych poprawek. Przede wszystkim brakuje jakiegoś porządnego wskaźnika do jej obsługi. Sam pilot niestety ale mocno spowalnia naszą pracę ze stronami www. Wpisywanie na wirtualnej klawiaturze widocznej na ekranie telewizora nie należy do najwygodniejszych metod.

Sytuacja zmienia się diametralnie gdy do kina podłączymy smartfon lub tablet i użyjemy dedykowanej aplikacji TV SideView. Wtedy pojawia się możliwość poruszania kursorem na ekranie dotykowym co jest szybkie i intuicyjne. To samo tyczy się wpisywania tekstu. Jeżeli mamy zatem odpowiedni sprzęt od razu polecam zastosowanie właśnie jego do powyższych celów.

Ogólnie jak coś potrzebujemy na szybko sprawdzić a nie mamy pod ręką komputera to zawsze możemy stronę odpalić! Co w przypadku kina domowego jest bardzo interesującym dodatkiem.

wwwxl.jpg


Druga strona o której pisałem wyżej (w opozycji do Sony) to Opera TV Store. Tutaj z kolei mamy dostęp także do bardzo dużej ilości aplikacji, gier i czego tylko dusza zapragnie.

c54h.jpg


operaf.jpg





Multimedia - USB & DLNA

Ważnym elementem kina domowego jest obsługa różnych multimediów po złączu USB oraz po sieci. Osobiście dokładnie sprawdziłem co kino Sony potrafi odtworzyć po USB oraz po DLNA za pomocą PS3 Media Servera. Bez problemu widzi dyski twarde sformatowane w systemie NTFS. Takowy podłączyłem o pojemności 1TB.

Filmy:

Zostałem mile zaskoczony możliwościami tego kina. Właściwie poradziło sobie ze wszystkim co mu podałem. Z oczywistych względów nie radzi sobie z plikami ISO czy to BD czy DVD. Ale trudno, żeby oficjalny odtwarzacz Sony czytał pirackie płyty BD ;D Mimo wszystko czym mnie zaskoczył?

Poradził sobie bez problemu z wyjętymi plikami m2ts z filmu BD oraz podłożonymi do tego polskimi napisami w formacie .srt . Nie miał w tym momencie problemu także z dźwiękiem HD. Napisy są ładne i wyraźne. Polskie czcionki bez problemu są odtwarzane.

Także różne pliki MKV nie stanowiły problemu. Także i tutaj działały napisy .srt.

Pliki 3D SBS są także poprawnie odczytywane.

Nie muszę chyba wspominać o takich rzeczach jak XviD czy inne formaty niższego kalibru. Tak samo jak pliki z kamery AVCHD.

Jednak pełna obsługa m2ts oraz MKV w większości przypadków powinny zaspokoić potrzeby maniaków filmów odtwarzających filmy z dysków twardych.

filmyr.jpg


Zdjęcia:

Zdjęcia są odtwarzane bardzo szybko. Mamy pokaz slajdów itd. Klasyk ale ważne, że działający bardzo sprawnie. A to nie zawsze jest domeną wszystkich odtwarzaczy...

fotopng.jpg


Muzyka:

Przetestowałem popularne mp3 oraz najwyższej jakości FLAC. Oba bez problemu ruszyły. Kino czyta także płyty Super Audio CD.

audioo.jpg


Na koniec sprawdziłem co nieco jak ten odtwarzacz radzi sobie po DLNA. Jest wiele sposobów - ja wykorzystałem PS3 Media Serwer:

img5690kp.jpg


Ogólnie rewelacji nie ma. Mam tutaj na myśli głównie obsługę filmów oraz napisów. Filmów na m2ts nie udało mi się uruchomić a plików MKV nie można było przewijać oraz odczytywać napisów. Czyli działa to tak w kratkę. Jeżeli ktoś korzysta z sieci może mieć zastrzeżenia. Trzeba by przetestować inne metody gdyż ja wszystkich nie używam :).

Podsumowując obsługę Multimediów: jest bardzo dobrze. Dla większości użytkowników będzie to bardzo przydatny element tego kina domowego.


Dodatki (sterowanie smartfonem lub tabletem)

Podobnie jak telewizorami tak samo i kinem domowym można sterować za pomocą smartfona czy tabletu. Stworzono do tego bardzo fajną aplikację TV SideView (Android/iOS), która REWELACYJNIE działa i spełnia swoje zadanie. W tym momencie pilota możemy schować do szuflady. Znika także obiekcja w postaci braku odpowiedniego pilota do sterowania zasobami sieciowymi. W Aplikacji mamy np. dostępnego touchpad'a, który steruje ruchem kursora na ekranie np. podczas przeglądania stron www.

Poniżej możecie zobaczyć jakie są możliwości. Np, możemy poczytać o filmie, który mamy aktualnie załadowany do kieszeni Blu-ray :) czy też od razu dostać się do konkretnej aplikacji Video. Odtwarzacz z takim sterowaniem zyskuje drugie życie. Warto zainteresować się właśnie tym sposobem starowania.

iphoneqrb.jpg


Dodatki (NFC & Bluetooth)

obraz3s.png

BDV-N9100W posiada najnowszą funkcję NFC oraz obsługę Bluetooth®. Zostały one wykorzystane do szybkiego łączenia się np. telefonu czy tabletu z kinem. NFC to zaledwie jeden dotyk kina domowego i muzyka od razu zostaje odtworzona na kinie. Można też użyć wspomnianego Bluetooth'a by przesłać muzykę z komputera, iPhone'a, iPada lub iPoda.


Dodatki (Tryb Football)

To z kolei ciekawostka ale muszę o niej wspomnieć :). Ponieważ Sony jest sponsorem najbliższych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii stąd dla fanów piłki zaimplementowano funkcję usunięcia komentatora podczas oglądania meczu. Jeden klawisz na pilocie i gotowe. Funkcja rzeczywiście działa! Przyda się to np. na kanałach zagranicznych gdzie nie chcemy słuchać komentatora niemieckiego czy włoskiego ;D

vpj.jpg

8vrd.jpg




Jakość dźwięku - kino

Przejdźmy do najważniejszej sprawy czyli jak to kino gra? Czy jest w stanie konkurować z amplitunerem+kolumny w cenie zbliżonej do ceny tego zestawu? A może jest lepiej? No właśnie. Poruszamy się w granicach 3 tys zł gdyż kino posiada tyle dodatków, że 1tys myślę, że wypada odjąć. Żaden składak nie dostarczy takich możliwości... (BDV-N9100W kosztuje 3999zł)

Jak już pisałem mam wrażenie, że w sieci takie kina domowe działają jak płachta na byka na sprzedawców z profesjonalnych sklepów, którzy sprzedają kolumny i amplitunery oraz dla wyznawców kina i dobrego dźwięku. Zazwyczaj z góry przekreślają gotowe kina domowe znanych, dużych producentów, których w ogóle nie testowali ani nie dokonywali odsłuchu. Dlatego jako posiadacz dość dobrego sprzętu postanowiłem wyjść na przeciw i sprawdzić co to się dzieje aktualnie na rynku gotowych produktów, które są skierowane w stronę większości ludzi, którzy chcą szybko i w dobrej cenie postawić kino domowe w domu. A często nie mają czasu/wiedzy ani ochoty by bawić się w tygodniowe poszukiwania i odsłuchy. Bezprzewodowe tylne głośniki też mogą mieć kluczowe znaczenie.

Sony BDV-N9100W jest wręcz stworzony do odtwarzania filmów z dysków Blu-ray. I nie będzie to chyba wielkim odkryciem. Takie zestawy są głównie dedykowane właśnie do reprodukcji najróżniejszych efektów zawartych w najnowszych produkcjach filmowych. W tym przypadku nie jest inaczej. Zestaw dekoduje dźwięk HD czyli DTS HD MA czy Dolby TrueHD.

W ruch poszło kilka scen m.in Matrix Rewolucje i pamiętna scena:

kgjz.jpg


I jak? No kurcze, daje radę! Muszę przyznać, że Kino to jest bardzo agresywne i dynamiczne. Czuć, że z impetem chce nam sprzedać dźwięk tak efektowny, którego teoretycznie nie powinien móc nam przekazać. Głośnik centralny mimo, że kilka razy mniejszy od mojego Klipsch'a RC62 był bardzo wyraźny i dokładny. Przekazywał większość szczegółów, które leciały z filmu nawet takich, których często nie słychać w tanich głośnikach centralnych. W ślepym teście powiem szczerze, że nie każdy by mi odpowiedział z czego leciał aktualnie dźwięk. Tak samo kolumny przednie i tylne. Przód najbardziej skupiony na tonach wysokich dość precyzyjnie przenosił dźwięk. Tyły musiałem trochę ręcznie utemperować bo aż za bardzo dawały o sobie znać. Oczywiście nie ma mowy by dawały z siebie taki bas jak moje aktualne RF82 ale w przedziale cenowym w którym moglibyśmy się poruszać? To już sprawa dyskusyjna. Nie sądzę by łatwo było w tak małym budżecie dobrać cztery takie głośniki. Bez dwóch zdań najsłabszym elementem jest Subwoofer. Wszystko rozbija się o to, że jest pasywny. I niestety zbyt głębokich basów nie jest nam w stanie oddać. Czasem mam wrażenie, że wręcz dudni zamiast reprodukować głębokie, niskie tony. Ale cóż: jestem przyzwyczajony do półki naprawdę wysokiej więc ciężko być mi tutaj całkowicie obiektywnym. Tego typu Suby kojarzą mi się z najwyższymi zestawami komputerowymi Logitech czy Creative. Ma "walić" ale dużej kontroli nad tym basem nie mamy. Dla zwykłego słuchacza będzie fajnie. Dla kogoś kto ma porównanie nie będzie to bas satysfakcjonujący właśnie przez brak głębokiego schodzenia w dół.

Przesłuchałem także kilka koncertów i muszę stwierdzić, że najlepiej na tym kinie słucha się muzyki rockowej, która buduje bardzo żywy i przekonywujący obraz "bycia na koncercie" a nie przed telewizorem. Wszelkie gitary itp. brzmią najlepiej właśnie ze względu na dość metaliczny dźwięk. Koncert Metallica dokładnie to pokazał. Jako opozycja poszedł Tiesto i oczywiście już takiej rewelacji nie było. W sumie to dobrze, że kino gra lepiej muzykę spokojną, gitarową itp bo takich koncertów słucha się najczęściej. Byłem także zaskoczony sceną, która tworzy się przed słuchaczem. Gotowe kino domowe i dobra scena? A jednak. Bez problemu można określić skąd dochodzą dźwięki poszczególnych instrumentów używanych przez muzyków na scenie. Dla mnie to spore zaskoczenie. Bardzo podobał mi się ten element odsłuchu. Po zamknięciu oczu miałem momenty, że kolumny znikały... (momenty ;-) )

Zestaw posiada też kilka zdefiniowanych ustawień dźwięku:

vy.jpg


Ogólnie więc jestem pod wrażeniem, że tej klasy sprzęt może tak zagrać. Osobiście wymieniłbym w nim Suba i byłoby najlepiej ;D Do salonu 20-30m2 nadaje się idealnie. Do większych może być jednak za mały. Dla użytkowników początkujących oraz średnio zaawansowanych z określonym - sztywnym budżetem na rozrywkę może to być bardzo ciekawa propozycja uzupełniająca nowy telewizor. Moim zdaniem szkoda czasu na zabawę w szukanie amplitunera i kolumn 5.1 bo za 2,5 - 3 tys zł będzie to praktycznie nierealne. Chyba, że zdecydujemy się na porządne stereo. Ale to już nie będzie kino domowe...


Jakość dźwięku - muzyka (np. z płyt CD lub FLAC)

Po przestawieniu kina w stereo sprawdziłem czy chociaż trochę da się na tym posłuchać ulubionej muzyki. Tak jak się spodziewałem było całkiem ok ale trudno tutaj mówić o zestawie stworzonym do słuchania muzyki z płyt CD. Nie zaklinajmy rzeczywistości. System jest naprawdę dynamiczny i trudno tutaj mówić o neutralności. Gra żywo i bardzo bezpośrednio. Dodaje od siebie zdecydowanie za dużo co może dla wielu być wadą a nie zaletą. Scena jest szeroka i jak już wyżej pisałem bardzo fajnie buduje nastrój uczestnictwa w spektaklu muzycznym. Najlepiej zabrzmią płyty rockowe. Taka dynamika sprawdzi się idealnie w ich przypadku. Grają szybki i klarowny dźwięk. Żywiołowości nie można im odmówić :) Jednak cały czas czuć, że gdzieś tam w rogu stoi Sub....

Jak więc widać najlepiej sprawdzą się w kinie ale i muzyki można na BDV-N9100W posłuchać.


Podsumowanie

Czy za 4tys zł można złożyć kino domowe, które będzie miało takie możliwości jak opisywany BDV-N9100W? Śmiem wątpić. Ogromną zaletą tego kina jest to, że zawiera właściwie wszystkie nowinki techniczne dostępna na rynku a przy okazji całkiem dobrze gra - szczególnie filmy czyli to do czego jest stworzone. Dla fanów wyglądu i antyfanów kabli zaletą będzie ciekawy wygląd i bezprzewodowe tylne głośnik, które działają bez żadnych zastrzeżeń. Nie można pominąć bardzo rozbudowanych aspektów sieciowych oraz wsparcia USB. Do tego sprzęt wspiera nawet skalowanie 4K czy NFC. Czyli dostajemy właściwie wszystko w jednym. I to całkiem atrakcyjnie zapakowane. Ja jestem za i radzę potencjalnym kupującym przyjrzeć się tego typu rozwiązaniom i odwiedzić Centrum Sony by posłuchać tego kina. Może to zaoszczędzić Wam wiele czasu i nerwów związanych z szukaniem i późniejszą instalacją sprzętu.

Postanowiłem także poprosić eksperta z firmy Sony aby krótko scharakteryzował opisywane kino dla tych, którzy czytają tylko Podsumowanie ;)

"Zestaw BDV-W9100WL łączy w sobie wiele elementów, na które klienci zwracają coraz to większą uwagę. Choć wygląd jest rzeczą dyskusyjną jak zawsze przy wyborze kina, ale oprócz tego bardzo istotne są także możliwości multimedialne.
Ale, w całym zamieszaniu związanym z kinem - dźwięk jest tym najważniejszym elementem. Zatem, czego możemy oczekiwać? Dużo ... Ale od początku.

Głośniki zamontowane w tym zestawie to układ "Magnetic Fluid", wykorzystujący zamiast dolnego zawieszenia membrany ( wewnątrz samej konstrukcji głośnika ) płyn z drobinami ferromagnetycznymi. Cewka porusza się stałym ruchem nie ocierając o krawędzie kosza i nie zniekształcając dźwięku. Zmniejsza to głębokość samej konstrukcji, ale pozostawia na wysokim poziomie moc i jakość brzmienia . Dzięki temu wyczuwalne jest doskonałe spasowanie dźwięku pomiędzy głośnikami frontowymi a wooferem - nie ma tu tzw. dziury akustycznej doskwierającej szczególnie przy niższych częstotliwościach. Osoby, które są zainteresowane poprawnością brzmienia zarówno przy słuchaniu muzyki stereo ale i przy kinie domowych ( koncertach czy filmach ) będą zadowolone. Udało się poprawnie zestawić dźwięki i osiągnąć kompromis pomiędzy tymi dwoma światami.

Z drugiej strony, ci którzy koncentrującą się na możliwościach samego zestawu powinni być ukontentowani. Tak jak poprzednio, zestaw odtwarza najbardziej popularne w tej chwili pliki zarówno audio ( WMV, MP3, FLAC ) jak i video ( MKV, XviD,). Możliwość podłączania urządzeń przez złącze USB, umieszczone w przedniej części panelu, daje możliwość podłączenia zarówno pamięci USB ( FAT32, NTFS, exFAT ) oraz dysków twardych ( obecnie do 2 TB ), zarówno z zasilaniem zewnętrznym jak i bez zasilania. Dodatkowo - podobnie jak w nowych telewizorach Sony BRAVIA - możemy wybrać ścieżkę dźwiękową i dialogową o ile została zapisana w pliku źródłowym. Tak samo z plikami tekstowymi. Wybieramy odpowiednią wersją i tekst wyświetla się nam na ekranie. Oczywiście, w zależności od zainteresowań klienta - możemy wybrać odpowiednią stronę kodową, zarówno dla polskich napisów ( 1250 ) jak i innych. Wszystko pod przyciskiem opcje dostępny po włączeniu odtwarzania.
Wszystko podane w zgrabnej formie, doskonale prezentującej się w naszych domowych pieleszach. Należy tez wspomnieć o tych, dla których piłka nożna jest czymś więcej. Tych, którzy przeżywają każde kopnięcie, każdy krzyk na trybunach. A szczególnie dla miłośników dużych imprez piłkarskich jak przyszłoroczne piłkarskie Mistrzostwa świata w Brazylii. Kiedy oglądamy mecz, na żywo, podłączamy się do kina i uruchamiamy funkcję dźwięku Football. Nie tylko dźwięk staje się przestrzenny, ale możemy wymusić opcje wyłączenia głosu komentatora. Nie muszę nikomu opisywać jak czasami denerwujące może być opisywanie wydarzeń na boisku przez komentatora. A tu - tylko przestrzenny dźwięk tego co się dzieje na trybunach i na boisku. Czy działa na każdym wejściu? - tak. Wystarczy uruchomić funkcję i "być" tam na miejscu. Każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje, od wydajnych wzmacniaczy klasy D jak S-Master, po dostęp do Internetu i popularnych serwisów społecznościach. Czyżbym o czymś zapomniał? Chyba tak - podświetlenie głośników. Subtelne, delikatnie podświetlające dół głośników ( w wersji białej WL ). Czy można to wyłączyć? Oczywiście, ale każdy kto raz wieczorem oglądał film, słuchał muzyki, już ich nie wyłączy ... ale jak zawsze - wszytko jest rzeczą gustu."



Kino Domowe Sony BDV-N9100W (Białe)

ZA:

+ nowoczesny wygląd
+ dobrej jakości tworzywo z którego wykonane są głośniki
+ bezprzewodowe tyle głośniki!
+ bardzo rozbudowane usługi sieciowe
+ bogata obsługa najpopularniejszych multimediów: video, zdjęć, muzyki
+ wysoka jakość obrazu
+ skalowanie do 4K
+ możliwość odtwarzania wybranego kontentu przez sieć DLNA
+ rewelacyjna aplikacja do sterowania odtwarzaczem za pomocą smartfona lub tabletu
+ szybkie działanie i wgrywanie filmów Blu-ray
+ NFC / Bluetooth
+ dobra jakość dźwięku w przypadku odtwarzania filmów oraz muzyki
+ 2 x USB
+ WiFi
+ Tryb Football
+ możliwość autokalibracji za pomocą dostarczonego mikrofonu (dla kogoś kto nie zna się na manualnej obsłudze będzie bardzo pomocne)
+ stosunek cena/możliwości

PRZECIW:

- menu w SD
- momentami wolne działanie podczas korzystania z różnych aplikacji
- pilot mógłby być ciekawszy (dla kogoś kto nie ma smartfona lub tabletu)
- mała ilość złącz HDMI (tylko dwa!?)
- pasywny Subwoofer niestety ale nieco odstaje od reszty sprzętu
- brzmienie mogłoby być bardziej neutralne podczas odsłuchu muzyki / koncertów

Cena: od 3787,00 zł do 4083,00 zł (ceneo.pl)

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś rozważałem zakup takiego kina domowego, ale każde którego słuchałem dawało po sobie poznać, że jest małe. Nie miało takiej typowej głębi dużych kolumn. Co prawda to było jakiś czas temu i mogło się wszystko pozmieniać. Ciekawi mnie ten tryb football. Na jakiej zasadzie komentator jest wycinany? I czy przypadkiem kino nie wycina jeszcze innych dzwięków przy okazji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Inżynierowie Sony pojechali do San Paulo, weszli na tamtejszy stadion ( nie pomnę nazwy - uzupełnijcie proszę jak ktoś pamięta ) i "zdjęli" akustykę. Oczywiście nie stawiając mikrofonu po środku płyty stadionowej, ale umieszczając rzeczony mikrofon ( swoją droga wyłapuje 8 niezależnych kanałów - taki 8 kanałowy mikrofon ). Po czym obrobili materiał na mikserach i wrzucili do procesora dźwięku ( DSP ) w zestawach kina domowego. System po uruchomieniu symuluje dźwięk jak został zapisany w oryginale. Ważne, że w tym przypadku z 2 kanałów, robi 5,1. Chodzi przede wszystkim o transmisje TV i SAT gdzie czasami jest problem z dźwiękiem dookolnym. ( dts lub DD znane też jako AC-3 ). Dzięki temu mamy możliwość poczucia się jak na stadionie.

: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co oszukiwać kina z pudła są coraz doskonalsze i powoli będą wypierać z rynku składaki które są koszmarnie drogie z małą ilością bajerów!

Rozumiem tą krytykę gotowych zestawów interes w tym mają zagrożone sklepy z ampltunerami i kolumnami krytykują też Ci co nie mogą sobie darować że ulegli tej paskudnej propagandzie i wydali fortunę na amplitunery i kolumny o kablach już nie wspomnę a w efekcje dostali sprzęt który czasami gorzej może grać od zintegrowanego zestawu a o funkcjach który ma taki zestaw mogą tylko pomarzyć smutne to niestety ale prawdziwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malone.

Moglys mi polecic jakies fajne kino, wiesz takie zebym nie zalowal, z duza iloscia bajerow I konkretnym kopem?

Albo chociaz powiedz co biezesz. Twoj entuzjazm I fantazja sa godne pozazdroszczenia.

Sent from Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malone i po co sie tak rzucasz?

Jeszcze Ci ktoś zaproponuje wymianę na Twoje kino domowe i bedzie Ci bardzo głupio, przed samym sobą, odmówić okazji.

Mnie raczej w tej sytuacji nie wypada, bo wyglądałaby to trochę jak "dick measuring", a nie jest tajemnica, ze nie tylko mam większego niż Ty, ale tez że zawsze czerpię ogromną satysfakcję z jego używania, kiedy Ty masz z tym jakieś problemy, ktorych na dodatek nie rozumiesz.

Z drugiej strony, patrząc na tego Twojego Philipsa, to raczej każdy tutaj ma większego.

W swoim poprzednim poście skarzyles sie na robiący konsumentom wodę z mózgów marketing. Tymczasem w tym, czysto promocyjnym wątku, podsumowujesz tekst reklamowy, jako prawdę objawioną i traktujesz wszystkich myslacych inaczej, w arogancki sposób.

Trochę pokory i szacunku dla forumowych Koleżanek i Kolegów na początek nie zaszkodziloby okazać.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty mówisz o szacunku do forumowiczów chyba sobie szydzisz z Nas wszystkich???

Właśnie tacy jak Ty czują pogardę do ludzi którzy starają się obalić ten marketingowy bełkot o wyższości składaków nad gotowym kinem. Jesteś żałosny no ale to Twoja praca opluwać wszystko i wszystkich weź chłopie wstydu oszczędź i więcej tu już lepiej nic nie pisz bo właśnie Twoje bezczelne zachowanie potwierdza to wszystko co się o Takich jak Ty pisze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, taki zestawik jak ten testowany jest dla specyficznego targetu. Krótko i do rzeczy, fajna rzecz, wiele bajerów wszystko w jednym pudle ale to jest dla najmniej wymagających pod względem jakości dźwięku. No szczerze, nie wyobrażam sobie na tym słuchać mojej kolekcji płyt.

Gmeru, nie mogę się z toba zgodzić że za prawie 4 tys. nie kupisz nic lepszego, jest wiele o wiele lepszych zestawów do złożenia.

Te kolumny jakością dźwięku nie mogą nawet konkurować z markowymi satelitkami z aktywnym subem a takich jest bez liku na rynku. Lepszy niż w tym ampli kupisz za 1000 pln.

Reasumując, za tę cenę złożymy dużo lepszy brzmieniowo zestaw również z funkcjami airplay itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDTK z całym szacunkiem ale odpowiedz uczciwie czy robiłeś odsłuch tego kina???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Malone, czy trzeba testować tico aby przekonać się jak ono jeździ? No z całym szacunkiem ale ten Sony nie ma w sobie nic, kompletnie nic aby mogło to zagrać w muzyce i tu nie chodzi tylko o ten zestaw, wszystkie all-in-one tak mają. To jest kompaktowe, wygodne, wszystko czyta i wiele gra ale to nie jest stworzone do słuchania muzyki i w zasadzie Gmeru to potwierdza. Kilo plastiku i marketingowa elektronika.

Pomyśl, za nie wiele ponad 1000PLN można kupić ampli od Yamaha/ONKYO po Marantz np 1403/1404 czy nawet wyższe w zależności od design'u.

Do tego za około 2 tys jest wiele zestawów markowych tradycyjnych zestawów 5.1 z active subwoover, np Wharfedale, KEF, Harman etc i do tego Panasonic 500/Pioneer 450 , sony 790 za kilka stówek a świeci pieknie jak inne.

Reasumując, w 4tys lekko się zmieścisz i to zagra o niebo lepiej. Mało tego do dwóch czy nieco ponad 2tys kupisz wolnostący zestaw kolumn 5.0, 5.1 ostatnio furorę robią kolumny AUDIO PRO AVANTO z wbudowanym subwooferem, masz jeszcze tanie Jamo i wiele wiele innych.

Decyzja nalezy do ciebie, jesli szukasz kompaktu to kupuj j/w a jesli chcesz czegoś do odsłuchu to zapomnij o all-in-one jakimkolwiek.

pozdr,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie chodzi tylko o to kino staram się po prostu uświadomić że dzisiejsze kina z pudła z powodzeniem mogą zastępować koszmarnie drogie składane zestawy tylko wielu włącznie z Tobą kolego nie chcę lub nie może tego z pokorą przyznać takie są fakty!

Dla przykładu zwróć uwagę na zintegrowany zestaw Harman Kardon BDS 770 który wyraźnie pokazuję że można darować sobie składanie zestawy bo jaki jest sens utrudniać sobie życie skoro można kupić gotowca w pudle tej klasy chyba zgodzisz się ze mną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego oczywiście że mogą zastępować, podobnie jak wyrób czekoladopodobny zastępuje czekoladę :) O czym ty mówisz? Czy ja mam przyznać że ten plastik wraz z pasywnym subwooferem może zastąpić tradycyjną konstrukcję? R u lost your mind??? Nie należę do tego targetu i nigdy nie wstąpię.

P.S Nawet ten tani harman nie skleja kolumieniek z plastiku a w/g ciebie buda trabanta czy syrenki zastąpi z powodzeniem budę blaszaną a może aluminiową? :)

Edytowane przez HDTK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie trzeba wydawać od razu fortuny na kina składane z komponentów. Miałem w swoim życiu kilka zestawów , w tym także jako pierwsze plastik i powiem tak, na dzień dzisiejszy dobrałem sobie używany zestawik Onkyo z Quadralami wyprodukowany jeszcze przed kryzysem sprzętowym i gra to bardzo fajnie nawet bez suba na metrażu 18m2 miałem wcześniej Yamahę z wyższej półki z kolumnami Yamahy i grało to też dobrze ale ciut gorzej niż obecny zestaw.

Wszystko zależy od doboru komponentów do metrażu.

Porównując do wcześniejszego zestawu plastik powiem tak no grało to nawet nieźle w kinie choć nie tak dobrze jak obecny zestaw.

Reasumując kupowanie bardzo drogich zestawów ma sens jeżeli mamy do nagłośnienia kawał salonu i potrzebujemy tych wszystkich nowych bajerów typu dlna, usb, radio internetowe itd. Ale tak naprawdę kto w dzisiejszych czasach ma czas na to wszystko.

Nie twierdzę, że kupowanie sprzętu z wyższych półek nie ma sensu ale dla paru filmów w miesiącu to chyba taki plastik ma sens.

Co innego audio...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale tu nie chodzi tylko o to kino staram się po prostu uświadomić że dzisiejsze kina z pudła z powodzeniem mogą zastępować koszmarnie drogie składane zestawy tylko wielu włącznie z Tobą kolego nie chcę lub nie może tego z pokorą przyznać takie są fakty!

Te "fakty" są tak samo prawdziwe, jak powtarzane przez niektórych że telewizory LCD zrobiły ogromny postęp i już doganiają plazmy ;)

Wysłane z mojego GT-I9300 za pomocą Tapatalk 4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo takie powtarzane"prawdy" że prawdziwe dobre kino musi ważyć tonę a kolumny tylko i wyłącznie w drewnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj Malone, w drewnie to już trzeba słono zapłacić. Możemy natomiast pogadać o płycie MDF ładnie polakierowanej lub okleina. Amplituner musi ważyć bo transformator musi być na tyle wydajny aby te 90 W (lub wiecej) na kanał przy 6 ohm z siebie wypuścił. Poza tym jest to konstrukcja metalowa, ze wzmocnioną podłogą i nawet gałki są metalowe więc to wszystko waży i bardzo dobrze. Przecież nie będziesz go trzymał w rekach podczas odsłuchu:) Poza tym to po prostu super wygląda.

Kolumny nie muszą być koniecznie "drewniane" bo w aluminum też małe da się zrobić i to takie które grają i to bardzo dobrze, np. Q Acoustics 7000 ale one same kosztują tyle co całe to Sony. I tu jest zawarta odpowiedź dlaczego producenci sprzętu tego typu idą w drewno czy MDF. Ano dlatego że jest to w przypadku płyty tani, wydajny i świetnie gabarytowo dostosowywalny materiał który spełnia założenia konstruktorów odnośnie brzmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym wtrącać się w Waszą gorliwą polemikę na temat gotowych zestawów vs kompletacja wszystkich części osobno, bo nie jest to głównym tematem tego wątku ;).

Rzucę trochę światła na temat szybko rozwijającej się technologii NFC.
Pewnie 99% forumowiczów wie co to takiego NFC i mniej więcej z czym to się je ale na pewno są tacy, którzy nie mieli okazji zapoznać się bliżej z tą technologią lub nie wiedzą wszystkiego.
Nadmienić należy tu różne rodzaje NFC a jest ich na chwilę obecną 4:

  • NFC Tag Typ 1: W standardzie ISO 14443A. Są to Tagi do odczytu, mogą być przeformatowane i zapisane na nowo. Maja 96 bajtow do 2 kilobajtów pamięci. Prędkość przesyłu danych: 106 kbit/s. Ze względu na prostotę ten typ Tagu jest idealny do wykorzystania w zużywalnych zastosowaniach , np. przy plakatach.
  • NFC Tag Typ 2: W standardzie ISO 14443A. Jak Typ 1 są to Tagi do odczytu, mogą być przeformatowane i zapisane na nowo. Pojemność tego typu to 48 bajtów do 2 kilobajtów. Prędkość przesyłu danych: 106 kbit/s.
  • NFC Tag Typ 3: Oparty jest na systemie Sony FeliCa (w standardzie ISO 18092). Pojemność pamięci: 2 kilobajty . Prędkość przesyłu danych: 212 kbit/s. Ten Typ jest lepszy w porównaniu z poprzednimi do bardziej zaawansowanych funkcji związanych z NFC. Przez to jest jednak droższy.
  • NFC Tag Typ 4: W standardzie ISO 14443A oraz ISO 14443B. Konfigurowane przy produkcji mogą być wyłącznie do odczytu lub do zapisania na nowo. Pojemność pamięci: 32 kilobajty. Prędkość przesyłu danych: od 106 do 424 kbit/s.

Źródło: nfcidea.pl

Sony bazuje na swoim standardzie, czyli NFC #3 który można znaleźć między innymi: w Xperii T, Z, L, SP, Tablecie Xperia Z, Bravii W8 oraz Bravii W9 (dodatkowy pilot z anteną NFC).

Miłe zaskoczenie, bo posiadając np jeden z tych smartfonów bardzo intuicyjnie można "połączyć" się z kinem domowym lub Bravią. Wystarczy przyłożyć urządzenie do znaczka NFC na obudowie kina i gotowe :). Nie trzeba dodatkowego oprogramowania jak przy DLNA oraz minimalnych umiejętności w konfiguracji programów.

Póki co urządzenia konkurencji (te które posiadam z technologią NFC) nie spełniają wymagań standardu NFC3 i podczas łączenia ukaże się Wam komunikat stwierdzający brak możliwości połączenia ze sobą urządzeń.

Zastosowanie NFC:

  • włączyć/wyłączyć WiFi
  • włączyć/wyłączyć Bluetooth
  • uruchomić każdą zainstalowaną aplikację
  • połączyć z dowolną dostępną siecią
  • ustanowić nowe połączenie WiFi
  • skonfigurować i włączyć Portable Hotspot
  • włączyć/wyłączyć auto-synchronizację
  • zmienić dzwonek telefonu, budzika
  • zmienić profil
  • zmienić głośność i wibrację
  • zmienić sygnał wiadomości, powiadomień

Źródło: jak wyżej

dodatkowo

-usługi płatnicze (np poprzez zbliżenie telefonu do czytnika)

-przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami

Jak widać Sony dało trochę ciekawych funkcji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalność to i ma. I taki jest chyba właśnie główny cel tych małych kin. Mają z powodzeniem odtwarzać wszystko i grać lepiej od głośników telewizorowych. I tyle. Jak się chce czegoś więcej to już trzeba szukać w "dużych" zestawach. Ale dla kogoś kto raz w tygodniu wieczorkiem sobie machnie filmik czy od święta obejrzy jakiś mecz z kumplami to te zestawy (a do meczu w szczególności ten :) ) są świetne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Twoją opinią :) i dodam, że zajmują znacznie mniej miejsca w pokoju.

Przyrównałbym je do szwajcarskich scyzoryków vs skrzynki z narzędziami. Wiadomo, że dużą piłą łatwiej coś uciąć ale nikt nie będzie jej targał ze sobą przez cały dzień - po to właśnie wymyślono kompaktowych rozmiarów małe scyzoryki aby raz na jakiś czas coś zrobić.

Abstrahując od narzędzi - miałem przyjemność posłuchania tego zestawu i przyznam, że za kwotę około 3500,- ciężko znaleźć na rynku podobny zestaw. Mowa o funkcjonalności oraz dźwięku. W teście opisane jest wszystko dość dokładnie więc nie czuję potrzeby przepisywania jeszcze raz tego samego w innej formie ;).

Ilość ustawień, łatwość obsługi, intuicyjność - czyli to co lubię w takich zestawach: nie musisz być inżynierem dźwięku aby wyjąć zestaw z pudełka i złożyć go w 15 min. Dostrojenie do własnych potrzeb zajmuje kolejne 15-20 min i już można cieszyć się czystym dźwiękiem, który znacząco rozbudowuje nagłośnienie TV.

Ja jestem zdecydowanie na TAK dla tego zestawu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Największym nieporozumieniem w takich urządzeniach jest wentylator. Sens ma tylko, jeśli jest on rodzajem zabezpieczenia w wypadku przegrzewania się sprzętu np. podczas przypadkowego zakrycia otworów wentylacyjnych. Poza tym dwie małe puszki zajmują tyle co jedna większa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawialem sie jakie kino wybrac do mojego HX 850,wahalem sie miedzy N9100W a skladakiem,sprawdzilem wczoraj ceneo i to kino mozna kupic juz za 3350,za taka cene to juz chyba nie ma co sie zastanawiac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też bym wybrał to kino za takie pieniądze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz przykład klocków w podobnej cenie: SONY STR-DH520 + BDP-S490 + BOSTON A CS 260 II + Sub

Wydaje mi się, że taki plastik nie ma szans w porównaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety (stety) ale ma bardzo duże szanse. Niestety (stety) ale lata mijają a te zestawy robią się coraz lepsze.

Jak patrzę jak wygląda ten amplituner... za sam wygląd wybrałbym to białe ;p Wybrałbym bo wiem jak gra. To chyba moja największa przewaga w tej dyskusji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...