Skocz do zawartości
axl2000

"Pochwalcie" się swoimi zestawami :)

Rekomendowane odpowiedzi

A jak wygląda sprawa "bezwładności" obrazu z projektora? Np. w ekranach CRT był efekt pozostawania obrazu na luminoforze i ruch mógł wydawać się płynniejszy niż na ówczesnych LCD.

Nie sądzę, żeby projektory miały lepsze algorytmy upłynniania obrazu niż obecne TV OLED, które mają najefektywniejsze przetwarzanie obrazu w ruchu. 24 klatki bez względu na urządzenie zawsze będą 24-ma klatkami. Może OLED jest zbyt jasny w porównaniu do projektora i do tego obraz na mniejszej powierzchni telewizora wydaje się ostrzejszy względem rozciągniętego i pozornie mniej ostrego obrazu z projektora?

Ostry, jasny, bardzo kontrastowy (czarny jest 100% czarny) i szybki obraz OLEDa może być męczący po dłuższym czasie dla osób przyzwyczajonych do ciemniejszych i łagodniejszych ekranów lub stylów wyświetlania. Osobiście przez 2-3 miesiące po zmianie z plazmy na OLEDa czułem ogólne zmęczenie i lekki ból głowy po dłuższym oglądaniu filmów na nowym TV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2021 o 23:37, STELVIO napisał:

Lepsza płynność? 

jak ma oleda od LG to w kwestii upłynniacza nie dziwię się jak jest lepiej

ale już upłynniacz sony/panasa dałby przeciwną opinię

W dniu 11.01.2021 o 01:08, sebna napisał:

Ostatnio zrobiliśmy sobie maraton i oglądnęliśmy 2 odcinki seriali i dwa i pół filmu (w tym jeden 3d) czyli ponad 6h i zero zmęczenia oczu i głowy, które na Oledzie zaczynają się pojawiać i doskwierać już po 30 - 45min a po 2h mamy zazwyczaj totalnie dość.

może trzeba zmienić tryb dynamiczny na coś z mniejszą jasnością :)

suwaki podświetlenia/jasności/kontrastu ze 100 na 10 i będzie obraz jak z projektora :)

  • Plusik 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że obraz z projektora jest 'zdrowszy' to wiadomo od zawsze. Z tą płynnością i ostrością to się dziwię. Ale pomijając wszystko ja nie czuję dyskomfortu ani tu ani tu. Oled i projektor po kalibracji.

  • Plusik 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, klaus71 napisał:

może trzeba zmienić tryb dynamiczny na coś z mniejszą jasnością :)

suwaki podświetlenia/jasności/kontrastu ze 100 na 10 i będzie obraz jak z projektora

A gdzie są te opcje? Mógłbyś mi napisać? Z chęcią spróbuje.

Myślałem, że prowadzimy tu rozmowę na poziomie, hobbyści do hobbystów?

3 godziny temu, southorn napisał:

Nie sądzę, żeby projektory miały lepsze algorytmy upłynniania obrazu niż obecne TV OLED

 

3 godziny temu, klaus71 napisał:

jak ma oleda od LG to w kwestii upłynniacza nie dziwię się jak jest lepiej

Nie używam żadnych upłynniaczy ani w Oledach ani w PJ. Nie ma sensu porównywać upłynniaczy bo one nic nie mówią o technologi wyświetlania. Oczywiście jeżeli ktoś lubi i używa upłynniacze to na pewno będzie zainteresowany, które z dostępnych są najlepsze / lepsze. Ja pisałem o podstawach możliwościach paneli i technologi za nimi stojącej.

Oledy pracują w trybie sample and hold, która w 24fps robi rzeźnie bez ulepszaczy a ulepszacze robią jeszcze większą rzeźnie ale w innym stylu :). Sample and hold super nadaje się do gier i im wyższego odświeżania tym lepiej - sport itp itd. ale do 24 nijak :). Wszystko ma swoje plusy i minusy. Są to znane problemy. Nikt tu Ameryki nie odkrywa. Tak jak pisałem jestem wielkim fanem Oledów. Mam w domy 2x 65", ale bez porównania wole X7900. Nie mam interesu ganić ani wychwalać jeden lub drugiej technologii. Pisze o swoich doświadczeniach z nimi. 

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, sebna napisał:

Myślałem, że prowadzimy tu rozmowę na poziomie, hobbyści do hobbystów?

raz że to był żart - dwa że wystarczy że zjedziesz z podświetleniem to zrobi się obraz mniej jasny czyli to co masz na projektorze

wtedy nie będziesz się męczył przy 6h maratonach na oled

36 minut temu, sebna napisał:

Oledy pracują w trybie sample and hold, która w 24fps robi rzeźnie bez ulepszaczy

no i w kinie ja tą rzeźnię dokładnie widzę - wszystko skacze jak szalone - jesli w JVC nic nie skacze to producenci projów Christie za kilka baniek sztuka powinni po prostu wykupić patenty JVC - bo mi tam skacze także obraz z proja jak szalony - no chyba że JVC smuży jak smok to może to mniej widać (jak w lcd)

  • Plusik 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, klaus71 napisał:

raz że to był żart - dwa że wystarczy że zjedziesz z podświetleniem to zrobi się obraz mniej jasny czyli to co masz na projektorze

wtedy nie będziesz się męczył przy 6h maratonach na oled

Powiedz mi a skąd Ty wiesz co ja mam ustawione i czy się będę męczył czy nie?

Przecież dla SDR oba wyświetlacze osiągają referencyjną jasność czyli taką samą... a obraz nadal jest dużo bardziej męczący na Oledzie. Tak jak pisałem, mój główny problem jest z ruchem nie z jasnością.

Rozmawiamy do pewnego stopnia o sprawach subiektywnych. Nie ma sensu mnie przekonywać, że mnie głowa nie boli jak mnie boli LOL... Oled Cię nie męczy, podoba Ci się bardziej, ja z tym nie mam żadnego problemu. Nie jest to żadna ujma dla mnie ani mojego zdania.

Pisze o swoich doświadczeniach bo jest więcej ludzi na świecie, których też taki obraz będzie bardziej męczył i warto, żeby wiedzieli potencjalni kupujący, że taka możliwość istnieje.

Gdy miałem tylko Oledy w domu bardzo je lubiłem i dalej je lobie ale od kiedy mam PJ to różnica jest tak oczywista dla mnie, że Oledy rzadko włączam bo jak większość z nas mam ograniczony czas na oglądanie filmów / TV więc jak go mam to w 9/10 przypadków odpalam PJ.

Ot cała historia.

Moja żona, której latają koło pióra technologie i takie tam też woli PJ z powodów opisanych powyżej.

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Że obraz z projektora jest 'zdrowszy' to wiadomo od zawsze. Z tą płynnością i ostrością to się dziwię. Ale pomijając wszystko ja nie czuję dyskomfortu ani tu ani tu. Oled i projektor po kalibracji.

Od zawsze powiadasz? Ciekawy jestem kiedy ostatni raz widziales film z projektora analogowego.

Rozumiem ze to w dzisiejszych czasach ewenement ale zakladam ze flicker takiego "bialego" Hateful 8, by Cie zmeczyl po 10 min.

Projektory cyfrowe zwyczajowo maja odswiezanie paneli wyzsze od tego w telewizorach, choc z obsluga 3D w JVC roznie bywalo I w efekcie zarówno projektory kinowe, jak domowe, konkurencyjnych producentów, bywaly w tym względzie lepsze.

Uplynniacze to oddzielna historia

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sebna napisał:

Przecież dla SDR oba wyświetlacze osiągają referencyjną jasność czyli taką samą... a obraz nadal jest dużo bardziej męczący na Oledzie. Tak jak pisałem, mój główny problem jest z ruchem nie z jasnością.

Rozmawiamy do pewnego stopnia o sprawach subiektywnych. Nie ma sensu mnie przekonywać, że mnie głowa nie boli jak mnie boli LOL... Oled Cię nie męczy, podoba Ci się bardziej, ja z tym nie mam żadnego problemu. Nie jest to żadna ujma dla mnie ani mojego zdania.

no zastanawiam jak może być biały z proja tak samo biały jak z oled -  w kinach biały jest w zasadzie szary

nie jest aby inny przelicznik dla projektorów?

jak porównywałbyś film SDR na oled i JVC to biel jest tak samo biała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, klaus71 napisał:

no zastanawiam jak może być biały z proja tak samo biały jak z oled -  w kinach biały jest w zasadzie szary

nie jest aby inny przelicznik dla projektorów?

jak porównywałbyś film SDR na oled i JVC to biel jest tak samo biała?

SDR dla PJ jest przez pół czyli 50 nitow jest chyba zalecane jako referencja ale w HDR akurat koło 100 nitów osiągają JVC czyli tyle co SDR do TV (i Oledów w tym oczywiście). Oczywiście nikt nikomu nie broni oglądać SDR w 100nitach (czyli referencyjne wartości +/-) na PJ co też czasem robię w High lamp.

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sebna napisał:

SDR dla PJ jest przez pół czyli 50 nitow jest chyba zalecane jako referencja

no właśnie o to mi chodziło - mniejsza jasność = mniejsze zmęczenie

w oled naturalnym jest podbicie tej jasności pewnie nawet na 150nitów - a to jak tryb dynamiczny na proju

 

ja tylko drążę temat wyjątkowości projów JVC - czarny prawie jak w oled, biel też bez zastrzeżeń

ale masz rację każdy ma inne preferencje do obrazu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, klaus71 napisał:

no właśnie o to mi chodziło - mniejsza jasność = mniejsze zmęczenie

w oled naturalnym jest podbicie tej jasności pewnie nawet na 150nitów - a to jak tryb dynamiczny na proju

 

ja tylko drążę temat wyjątkowości projów JVC - czarny prawie jak w oled, biel też bez zastrzeżeń

ale masz rację każdy ma inne preferencje do obrazu

 

O co mi chodzi, że oglądanie w 100 nitach na PJ jest daleko mniej męczone niż w 100 nitach na Oledzie (i mój Oled jest skalibrowany do 100 nitów dla SDR, czy tam do 110 czy ile tam SDR sobie woła jako referencję, nie do 150). Więc porównuje dwie takie same wartości.

Tak jak pisałem nie o jasność chodzi tylko o ruch.

Edytowane przez sebna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Od zawsze powiadasz? Ciekawy jestem kiedy ostatni raz widziales film z projektora analogowego. Rozumiem ze to w dzisiejszych czasach ewenement ale zakladam ze flicker takiego "bialego" Hateful 8, by Cie zmeczyl po 10 min.
Projektory cyfrowe zwyczajowo maja odswiezanie paneli wyzsze od tego w telewizorach, choc z obsluga 3D w JVC roznie bywalo I w efekcie zarówno projektory kinowe, jak domowe, konkurencyjnych producentów, bywaly w tym względzie lepsze.
Uplynniacze to oddzielna historia
 
 
 
Bez przesady. Tego w ogóle nie brałem pod uwagę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA MAM ZESTAW TECHNICSA AMPLITUNER SA-DA15 5X100W , CD SL-PS900, MAGNETOFON CYFROWY RS-DC10,KOREKTOR GRAFICZNY GE70, PROCESOR DZWIĘKU GE90, KOLUMNY TECHNICS SB-W500/200W, CENTRALNY I SATELITY SB-C500/100W, SUBWOFFER JBL ES-250/400W--TO WSZYSTKO OD DZWIĘKU... NATOMIAST WIZJA TO SAMSUNG LCD LE40M86BD FULL HD, DVD BLU-RAY SAMSUNG BD-1400 , TUNER SATELITARNY FERGUSON 8800 HD Z PAKIETEM FULL CYFRA+.. TUNER MAM "WSADZONY" DO OPAKOWANIA-OBUDOWY PO TECHNICSIE CD I STOI RAZEM RÓWNO NA WIEŻY TECHNICSA. KABLE PODCZAS REMONTU MAM WSZYSTKIE POCHOWANE W ŚCIANIE--NIE WIDAĆ ANI JEDNEGO KABELKA.BYŁY TO KABLE NAKAMICHI GRUBE JAK PALEC Z PRÓŻNIĄ MIĘDZY ŻYŁAMI SREBRNO-MIEDZIANYMI.SPRZĘT POŁĄCZONY JEST KABLAMI FIRM KLOTZ I DA VINCI. CAŁOŚĆ MA POTĘŻNĄ DYNAMIKĘ --- JEST TO ZESTAW DLA MNIE ZADOWALAJĄCY W ZUPEŁNOŚCI.. ZDJĘCIA PODEŚLĘ PÓŻNIEJ JAK SIĘ NAUCZĘ JE WKLEJAĆ.POZDRAWIAM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Moje Kino Domowe do którego  przymierzałem sie  6 miesiecy ale jest  :)

Optoma UHD380 X

Ekran Ramowy Kraft Mann 100 cali (Odległosc patrzenia od  ekranu  to 2M-2.40M)

Odtwarzac Multimedialny Eagrat A10

Ampituner Pioneer VSX -323 + głosniki z pioneer

IMG_0171.thumb.JPG.e495ef6645f4eb049c441fecde2cb36c.JPG

IMG-0178.jpg

IMG-0180.jpg

IMG-0185.jpg

 

 

 
 
 
 
  • Lubię 2
  • Dzięki 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.01.2021 o 23:54, Barnaba napisał:

Popieram :)

Oglądam projekcję z JVC na ekranie 128" (21/9, szerokość ekranu 3 m) z odległości 3,5 m (środek pokoju)

Jestem podobnego zdania. Oglądanie JVC w przystosowanym pokoju na ~2x większym ekranie to dla mnie większa frajda niż oglądanie tego samego na Oled, (a mam odniesienie do 2  :) obraz jakościowo jest bardzo zbliżony.  Oczywiście nie każdemu się chce robić jaskinie, velvety itp. i jest to zrozumiałe, ale jak już się to zrobi łącznie z maskowaniem ekranu, albo od razu pójdzie w cinema scope to zupełnie zmienia doznania z odbioru projektora szczególnie takiego który ma bardzo dobre parametry kontrastu. 

Oleda mimo że obraz jest super to głownie używam do streamingu w aspekcie 16:9 jak mi się nie chce gadać z Alexa "turn on JVC" i ruszyć 4 liter do pokoju kinowego :)

Edytowane przez szewi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...