Skocz do zawartości
pmcomp

BBC Knowledge HD w n, multiroom, moduł CAM dla tnkHD

Rekomendowane odpowiedzi

Moduł istnieje ; ) Nie jest też chyba tajemnicą, że ktoś go testuje przed wypuszczeniem na rynek ze znanymi dekoderami czy... TV ale jak to zazwyczaj bywa z modułem różnie to może być. Cena jak zresztą też wiadomo to koło 249zł z pełną ofertą TNK HD na 3 miesiące.

modutnkhd001.jpg

modutnkhd002.jpg

modutnkhd003.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączność na 1 miesiąc na moduł ma Technisat, rozumiem, ze pewnie jest jego producentem, na liście sklepów Technisat są dwa Media Markt w Warszawie. Jaki to ma wszystko sens?

Piszę to apropos sprawdzenia czy zadziała z konkretnym tunerem. Nie lepiej by było od razu sprzedać do Hollexu i Profanu i na pewno by sprawdzili wszystkie tunery, które sprzedają?

pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TOmeKK - marża nowości musi zostać zachowana ;) Dopiero potem dojdą sprzedawcy niezależni.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wam pokażę jak to działa na wersji Sony EX500 ale z CI+ (jeszcze nie dostępny w kraju ale to kwestia czasu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz wam pokażę jak to działa na wersji Sony EX500 ale z CI+ (jeszcze nie dostępny w kraju ale to kwestia czasu).

Gmeru,

Myślę że wszystkich najbardziej interesuje jak to się zachowa w przypadku dekodera wyposażonego w zwykły slot CI a nie CI+.

Ja osobiście mam podejrzenia że większości kanałów z oferty (zwłaszcza HD) może nie dekodować w takiej konfiguracji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pisali że ma działać w trybie CI, czyli raczej powinny działać kanały HD

Gmeru:

planujesz jakiś mini test modułu? o ile masz dostęp do jakichś tunerów sat

Edytowane przez klaus71

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym rzecz ze oficjalnego info na ten temat nie było, a przynajmniej ja takiego nie widziałem. A skoro Gmeru najwyraźniej ma ten moduł to szybki test rozwiałby wątpliwości w tej kwestii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym rzecz ze oficjalnego info na ten temat nie było, a przynajmniej ja takiego nie widziałem. A skoro Gmeru najwyraźniej ma ten moduł to szybki test rozwiałby wątpliwości w tej kwestii.

nCAM jest modułem CAMplus ale jest wstecznie kompatybilny z odbiornikami CI. Tryb CAMplus może być kiedyś właczony dla części przyszłych usług. W odbiornikach CI powinien zachowaywać się jak zwykły moduł CAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduł nCAM HD działa w trybie CI. I przestańcie dywagować bo to jest fakt !!!

Pozwala nagrywać materiał na dysku podłaczonym pod USB dekodera SAT i to jest fakt !!!

Działa też timeshift i to jest fakt !!!

Na SAT Kraku sprawdziłem własnymi rękami działanie modułu w odbiorniku Technisata, Topfielda 2100, innego Topfielda i jakiegos egzotyka. Egzotyk nie wykrył modułu. Pozostałe odbiorniki dekodowały ofertę tnkHD. Testy były pobieżne i krótkie na zasadzie działa/nie działa. Firmware modułu nie było ostateczne, była to jedna ze starszych wersji beta. Jak rozumiem Neotion, bo to oni są producentem tego modułu, mają jeszcze trochę czasu na końcowe testy finalnego oprogramowania modułu. Rozmawiałem z Prezesem Neotion Panem Grzegorzem Wieczorkiem, są dobrej myśli.

Moduł działał też w odbiornikach TV z wbudowanym tunerem SAT od Technisata i Samsunga.

Cyfrowy Dom zaleca przed kupnem modułu sprawdzenie czy działa on z danym tunerem. Jak wynika z opisu na pudełku nCam'a HD fakt nie działania modułu z jakimś odbiornikiem nie jest podstawą do roszczeń gwarancyjnych czy z tytułu niezgodności towaru z umową.

Zapewne firmy z dystrybucji SAT, a rozmawiałem z kilkoma (Technisat, Profan /Topfield/, GLOBO, Golden Interstar, Skymax) przetestują swoje odbiorniki lub oferowane przez siebie odbiorniki pod kątem wspólpracy z modułem. Jest to w ich interesie ponieważ to oni są producentem danych odbiorników i mają zapewnić klientowi pełen support w tym temacie.

Informacje podane na SAT Kurierze oraz tutaj pochodzą od Neotion i Technisata i nie są oficjalnymi informacjmi od Cyfrowego Domu. Te zostaną podane tuż przed wprowadzeniem modułu do komercyjnej dystrybucji, co ma nastąpić na początku listopada. Moduł ma być dostepny w dystrybucji SAT. Aby nie narażać klientów na ew. kłopoty z kompatybilnością z róznymi tunerami SAT nie będzie on na początku oferowany w sieciach dystrybucji RTV.

Tyle newsów z SAT Krak'u w tym temacie. Musze przyznać, że moduł zdominował targi i był ich główną atrakcją, a pikanterii dodał fakt ogłoszenia współpracy przez TP S.A. i TVN S.A. czyli platformę n.

Pozdro

Edytowane przez pmcomp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@McGuru

Dzięki za odpowieddź i zaspokojenie mojej ciekawości - przyjmuję że jest nieoficjalne "oficjalne" info ;)

@pmcomp

Nie dziw się proszę mojej ciekawości. Dotychczasowa polityka ITI w kwestii ochrony kontentu była bardzo restrykcyjna. Z tego właśnie powodu trudno mi było uwierzyć że nCAM będzie pracował w trybie zgodności z CI - ten tryb oznacza tyle że z CAM'a wylatuje czysty zdeszyfrowany TS który można sobie zapisać na dysku, skopiować na komputer itd.

Zwróć proszę uwagę na fakt że np dedykowany do TNK HD dekoder ADB-2850ST szyfruje wszystkie nagrania na HDD tak ze można je odtworzyć jedynie przy pomocy tego dekodera który wykonał nagranie. W takiej sytuacji za rewolucje można uznać wypuszczenie CAM'a który pozwoli na nagranie czystego contentu. Zresztą np TUTAJ sam McGuru pisał że jeśli pojawi się moduł to będzie to CI+ a nie CI właśnie miedzy innymi ze względu na ochronę przed kopiowaniem kontentu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tryb CAMplus może być kiedyś właczony dla części przyszłych usług.

Gdy bym był zainteresowany zakupem modułu TNK HD to w żadnym razie nie zdecydował bym się na zakup wraz z tunerem nie zgodnym z CI+. Owo "kiedyś" może nastąpić bardzo szybko i sokńczy się lakonicznym komunikatem "... z przyczyn niezależny od telewizji n ...", dokładnie tak samo jak skończył się YouTube.

Edytowane przez Pampalini

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pampalini

Myślę że nieco przesadzasz. Moim zdaniem, jeśli już to mogą się w ofercie pojawić dodatkowo płatne kanały typu HD premium które będą dekodowane tylko w dekoderach zgodnych z CI+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obyś miał rację, życzę tego wszystkim nabywcą nCAM. Mnie osobiście jest to coraz bardziej obojętne, prawdopodobnie wkrótce rozstanę się z n.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wie ktoś coś na temat, jakoby dystrybutorzy dostali od centrali N prezentację na której jest: multiroom z cenami, prezentacja telewizji 3D, prezentacja wszystkich kanałów BBC, zapowiedź 6 nowych kanałów HD ? <info od dystrybutora z innego forum>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowy Dom zaleca przed kupnem modułu sprawdzenie czy działa on z danym tunerem.

Dzięki za info

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy wie ktoś coś na temat, jakoby dystrybutorzy dostali od centrali N prezentację na której jest: multiroom z cenami, prezentacja telewizji 3D, prezentacja wszystkich kanałów BBC, zapowiedź 6 nowych kanałów HD ? <info od dystrybutora z innego forum>"

... a czy tym forum nie jest forum n i strefa marzeń niespełnionych?

Sorry, ale to pytanie nadaje sie do sci-fi channel:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pmcomp

Nie dziw się proszę mojej ciekawości. Dotychczasowa polityka ITI w kwestii ochrony kontentu była bardzo restrykcyjna. Z tego właśnie powodu trudno mi było uwierzyć że nCAM będzie pracował w trybie zgodności z CI - ten tryb oznacza tyle że z CAM'a wylatuje czysty zdeszyfrowany TS który można sobie zapisać na dysku, skopiować na komputer itd.

Znalezione w sieci

Moduł nCAM jest w pełni kompatybilny ze specyfikacją Common Interface+ w wersji 1.2, każdy taki moduł obsługuje również tryb legacy, umożliwiający użycie na tunerze z gniazdem CI. Tryb legacy ograniczony jest jedynie do funkcjonalności oglądania (bez time shift i bez nagrywania). Warunkiem uaktywnienia w module trybu legacy jest jego sparowanie z dekoderem. Za operację parowania odpowiedzialny jest producent tunera, który w tym celu musi się skontaktować z firmą Neotion.

Na chwilę obecną pełna funkcjonalność modułu nCAM (tzn. oprócz nagrywania, działa też time shift oraz nagrywanie) jest osiągalna jedynie na zestawach standardem CI Plus.

Nagrania przechowywane są w postaci zaszyfrowanej. Karta kodowa oprócz klucza na bieżący miesiąc, pamięta również klucz z poprzedniego miesiąca. W ten sposób nagrania posiadają maksymalnie dwu miesięczny okres ważności. Ta funkcjonalność jest kontrolowana na poziomie nadawcy kanału (ustawia odpowiednią flagę, podobną do flagi blokującej nagrywanie niektórych programów/filmów). Mogę dodać, że trakcie naszych dotychczasowych testów taka sytuacja zdarzyła się sporadycznie jedynie kilka razy na kanale TVN HD.

Firma Technisat oferuje już tuner TechniStar S1, który jest zgodny ze standardem CI+, inne modele (bez gniazda CI+) będą dostępne, od początku przyszłego roku w sprzedaży z już sparowanymi modułami w trybie legacy.

źródło: technisat.pl

Na stronie Technisata nie ma takiej informacji ale raczej dziwnym byłoby gdyby nagle n nie szyforwała swoich nagrań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tony72, nie jest to forum n, więc wypad, jeśli nie masz w temacie nic do napisania :lol:

Edytowane przez Carbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@carbon, w temacie wypowiedzialem sie nie mniej rzeczowo niz ty i to bez chamskich haseł. Swoim prostackim jezykiem koleszko uswiadomiles nam swoje media2/forum n pochodzenie. "Wypad" moze mi tu zrobic moderator banem jesli bede pisał chamsko jak ty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już już... :huh:

Co do sci-fi to ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gmeru

Dystrybutor, którego znam z jednego forum (konsolowego), podał mi takie info. Normalny, rzeczowy facet, nie zauważyłem, by kiedyś ściemniał, ale wydało mi się to na tyle nieprawdopodobne, że chciałem to jednak zweryfikować.

Czyli nie potwierdzasz?

Edytowane przez Carbon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dobrze zauważyłeś z tym nieściemnianiem u niego. I tyle ;) Myślę, że w przeciągu roku jeszcze wiele się wydarzy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w sieci [...]

Nie mam pojęcia skąd wziąłeś takie rewelacje ale moim zdaniem to bzdura - nie jestem ekspertem od CA/CI ale co nieco na ten temat wiem, i, chociaż w tym wypadku mogę się mylić lub czegoś nie wiedzieć to jednak taka ewentualność wydaje mi się bardzo mało prawdopodobna.

Sprawa jest stosunkowo prosta, zwykłe CI działa tak jak napisałem wcześniej - deszyfruje TS i oddaje go (już w czystej postaci) do odbiornika który z takim streamem może zrobić co zechce - wyświetlić, nagrać, itp . Takie rozwiązanie załatwiało sprawę kontroli dostępu - żeby oglądać trzeba było mieć moduł z kartą. Co więcej, producent odbiornika nie musiał nic wiedzieć na temat systemu szyfrowania ani uzyskiwać odpowiednich certyfikatów - o to wszystko martwił się producent modułu.

Niestety, z punktu widzenia dostawców kontentu takie rozwiązanie miało jedną bardzo poważną wadę - moduł wypluwał czysty zdekodowany strumień który nie był już w żaden sposób chroniony przed kopiowaniem.

W tym miejscu pojawia się CI+. Najważniejszą nowością którą wprowadza CI+ jest "Content Control system". Ta nowość polega na tym że odbiornik i moduł dokonują wzajemnej autentykacji i uzgodnienia kluczy którymi będzie szyfrowany strumień przesyłany między modułem i STB. Dodatkowo zdefiniowane są komunikaty za pomocą których moduł może zezwolić odbiornikowi na np nagrywanie.

Oczywiście wiedzę o tym na co pozwolić odbiornikowi moduł czerpie z danych w zaszyfrowanym strumieniu. Tutaj dochodzimy do pracy modułu CI+ w slocie CI. Moduł CI+ może jak najbardziej pracować z urządzeniem zgodnym z CI i zachowywać się jak zwykły moduł CI, warunek jednak jest jeden - nadawca w strumieniu nie może żądać dodatkowej ochrony zawartości (np przed nagrywaniem).

Ujmując to wszystko inaczej, moduł CI+ w urządzeniu CI może działać ale nie może zabronić nagrywania - albo pozwala na wszystko albo nie pozwala na nic. To na co pozwoli zależy od flag ustawionych w strumieniu przez nadawcę. To co cytujesz to opis jakiegoś dziwacznego rozwiązania typu "CI prawie +" które nie jest zgodne ani ze standardowym CI ani też z CI+. Oczywiście takie rozwiązanie można by zrobić tylko nie widzę jaki miałoby to mieć sens skoro nie będzie to zgodne ani z CI ani z CI+.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia skąd wziąłeś takie rewelacje ale moim zdaniem to bzdura

Stąd (komentarze)

http://satkurier.pl/news/59921/premiera-modulu-tnk-hd-na-sat-krak-2010.html

Parowanie jest możliwe jedynie na etapie ZAKUPU NOWEGO TUNERA CI, ponieważ może zostać wykonane jedynie dla tunera dla którego jego producent uiścił na rzecz organizacji CI Plus LLP opłaty licencyjne za CI+ Legacy Mode. Dlatego nie można jego wykonać dla tunerów wprowadzonych wcześniej na rynek, dla których opłaty takie nie zostały uiszczone.

Oczywiście to tylko anonimowe komentarze ale brzmią wiarygodnie.

  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...