BenQ W3000 – TEST projektora DLP Full HD dla fanów kina domowego
Słowem wstępu
BenQ W3000 to kolejny projektor tajwańskiej firmy, który trafił do naszej redakcji. Muszę przyznać, że byłem bardzo ciekawy jak będzie sprawować się względem doskonałego W2000, który testowaliśmy jakiś czas temu.
Przypomnijmy: projektory BenQ, wykorzystują przetworniki obrazu DLP. Technologia ta znana jest już od lat i powszechnie stosowana w urządzeniach profesjonalnych. W zasadzie każdy z projektorów, stosowanych w komercyjnych kinach cyfrowych, korzysta właśnie z niej. Główne zalety przetworników DLP to:
- Wysoki współczynnik wypełnienia (małe odległości między sąsiadującymi pikselami) dzięki czemu obraz ma bardzo dobrą ostrość. Zasadniczo jest ona lepsza niż w projektorach LCD, jednak nie aż tak dobra jak w najnowszych LCoS
- Bardzo niski czas reakcji, co przekłada się na dobre 3D i niższe smużenie (aczkolwiek to zjawisko zależy głównie od obecności systemu poprawy ruchu)
- Najczęściej rewelacyjne oddanie barw. Przetworniki DLP są proste w sterowaniu i dzięki temu odcienie kolorów są takie jak być powinny.
- Dobra równomierność obrazu
- Niezły kontrast, aczkolwiek na tym polu ustępują technologii LCoS, a także nowsze modele LCD mogą z nimi konkurować
Zasadniczą wadą projektorów DLP – jednochipowych (czyli znacznej większości rynku) jest fakt, że obraz rysowany jest krótkimi impulsami świetlnymi. Z tego względu niektóre osoby doświadczają zjawiska zwanego tęczą gdy przesuwają szybko wzrokiem po powierzchni ekranu, jednak przy obecnej generacji projektorów rzadko kto ma z tym problem. Szybkie, 6 – segmentowe koła barwne, eliminują problem tęcz niemal całkowicie. Budowa projektora DLP, utrudnia też zaprojektowanie obiektywu z dużym zakresem regulacji, co często utrudnia wykonanie optymalnej instalacji. Czy aby na pewno z tym problemem spotkamy się w przypadku BenQ W3000? Przekonajmy się!
Wygląd
W3000 to całkowicie inna konstrukcja w porównaniu do młodszego brata. Jego wymiary wynoszą 330 x 120 x 247 mm. Projektor w swojej klasie jest bardzo dobrze wykonany. Cześć frontowa oraz tylna to ciemny mat natomiast boki – biały. Górna pokrywa została wykonana w białym połysku. Na niej też znalazły się m.in. niezbędne klawisze funkcyjne oraz instrumenty odpowiedzialne za sterowanie obiektywem. Mamy możliwość ręcznej regulacji położenia obrazu (zoom), jego ostrości (focus) oraz przesunięcia pionowego i poziomego obrazu. Obiektyw umieszczono z prawej strony patrząc od przodu i zakryto go plastikową osłoną. Spora część całej obudowy została wyposażona w otwory wentylacyjne. Na jednym z boków możemy dostrzec dwa małe wiatraki umieszczone wewnątrz obudowy. Patrząc na tył urządzenia, złącza zostały rozlokowane na całej jego szerokości w dość wygodnych miejscach. Montaż na suficie i okablowanie będzie przebiegać w wygodny sposób. Projektor stoi na trzech nóżkach. Tylne są wykręcane a przednia – szersza – wysuwana. To typowe, klasyczne rozwiązanie dla projektorów, które wystarcza do poprawnego umiejscowienia go na stole czy szafce.
Uwagę zwraca dość nietypowa rzecz a mianowicie wbudowane głośniki w sam projektor o mocy 10W. Przyda się to szczególnie mobilnym maniakom kina domowego, gier czy prezentacji w terenie. Nie można tu oczywiście mówić o oszałamiającej jakości dźwięku ale awaryjnie zawsze można skorzystać.
Projektor jest oczywiście doskonale przystosowany do podwieszania pod sufitem. Polecamy wieszak sufitowy Peerless-AV PRG-UNV ze względu na mikrometryczną regulację. Występuje w wersji białej oraz czarnej (dostępne tutaj). Oczywiście są też tańsze wersje – wszystko w zależności od posiadanego budżetu.
Wyposażenie i Złącza
Wszystkie złącza umieszczono na tylnej ścianie projektora. To bardzo dobre miejsce – szczególnie gdy projektor jest podwieszony np. w salonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dość łatwo jest ukryć wysokiej jakości grube kable HDMI czy prądowe. Wybór złącz jest bardzo bogaty i raczej nikomu nie powinno nic brakować. Mamy tu zatem n.in: dwa wejścia HDMI ( jedno zgodne z MHL), component, wejście dla komputera D-Sub, wyjście (x2) i wejście audio, złącze USB (klasyczne i mini) czy awaryjnie złącze video composite. Warto zwrócić uwagę na wyjście do triggera oraz dla opcjonalnego transmitera RF 3D. Wbudowany port USB umożliwia instalowanie najnowszych funkcji i aktualizacji wewnętrznego oprogramowania.
Opcjonalnie można dokupić okulary RF 3D (DGD5), synchronizowane drogą radiową lub skorzystać z wbudowanego systemu BenQ 3D DLP® link™.
Aktywne okulary 3D wersja DGD5 (opcja)
Pilot jest bardzo dobrze wykonany i co ważne w całości podświetlany. Jedynie klawisze mogłyby być nieco większe.
Menu projektora
Testy syntetyczne
Przetwornik obrazuDLP (Single Chip) Texas Instruments
Odświeżanie obrazu120Hz (tylko w 3D), 60Hz upłynniacz w 2D
Jasność po kalibracji
zoom 1.62x: 870 Lumenów (ECO) / 870 Lumenów (Normal)
zoom 1.0x: 540 Lumenów (ECO) / 540 Lumenów (Normal)
Kontrast On/Off1400:1
Kontrast ANSI190:1
Błędy barw po kalibracjiśrednia dE: 2,1 maks. dE: 4,2
Input Lag79ms
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4)TAK – w każdym trybiePoprawna obsługa klatkaży24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAKObsługa 10 bitowego koloruTak
Instalacja projektora
Choć funkcje regulacji obiektywu są przeważnie ograniczone w przypadku projektorów DLP, to BenQ W3000 posiada takowe zarówno w osi pionowej jak i poziomej. Zakres tych regulacji jest jednak niewielki. W pionie możemy przesuwać obraz o 12,5% jego wysokości, a w poziomie o 2,5% szerokości. Podobnie jak w przypadku W2000, kwestie instalacyjne projektora wymagają uwagi, bowiem BenQ stosuje własną logikę wartości podawanych w specyfikacji produktu. Na stronie znajdziemy następujące informacje:
- Przesunięcie projekcji 115% ± 2.5%
- Przesunięcie obiektywu (Lens Shift) Pionowe (Vertical) : +12,5%
- Przesunięcie obiektywu (Lens Shift) Poziome (Horizontal) : +/-2,5%
W klasycznym rozumieniu, stosowanym np. przez Sony, czy JVC, ta pierwsza informacja oznaczałaby, że środek obrazu przesunięty jest w pionie o odległość równą wysokości całego ekranu. W nomenklaturze BenQ przesunięcie projekcji o 100% oznacza jednak, że krawędź rozpoczyna się dokładnie na wysokości soczewki projektora (czyli środek przesunięty jest o pół wysokości ekranu). Tu jednak widzimy, że przesunięcie wynosi 115%. Czy zatem dodatkowe 15% to w rzeczywistości 7,5% całkowitej wysokości (skoro 100% to połowa wysokości ekranu)? Okazuje się, że… nie. Ta logika działa następująco: przesunięcie projekcji do 100% oznacza przesunięcie o połowę wysokości ekranu względem środka, zaś wszystkie “procenty” ponad 100% to dalsze przesunięcie ponad krawędź o dany procent obliczony z całkowitej wysokości ekranu.
Przekładając to na praktykę, gdy w naszej redakcji uzyskałem obraz 100″ (czyli mający 124cm wysokości), a projektor stał na stojaku i znajdował się 46cm nad ziemią, to dolna krawędź obrazu mogła wypaść najniżej 65cm (46 + 15% z 124), a najwyżej 80cm (46 + 15% z 124) nad ziemią. W osi poziomej, mógł być przesunięty jedynie o +/- 5,5cm względem środka ekranu (nasz ekran ma szerokość 220cm). Jak zatem widzimy zakres regulacji nie jest zbyt duży, więc podczas wyboru miejsca instalacji warto wziąć pod uwagę, że urządzenie powinno być niemal idealnie wycentrowane względem ekranu. Pięć i pół centymetra pozwoli zniwelować co najwyżej błąd montażowy. Powinno także znajdować się nieznacznie powyżej lub poniżej krawędzi ekranu (w zależności od tego czy będzie pracować w pozycji stojącej, czy odwróconej “do góry nogami”). W przeciwnym razie, by wcelować obrazem w ekran, konieczne będzie pochylenie projektora i obraz skrzywi się w trapez. Producent przewidział bogate możliwości korekcji takiego zniekształcenia, więc suma summarum będzie możliwy i taki układ. Należy pamiętać jednak, że używanie korekcji trapezowej (tzw. keystone) zmniejsza rozdzielczość obrazu i powoduje rozmycie krawędzi, zatem starajmy dołożyć wszelkich starań by wcelować w ekran za pomocą doboru optymalnego wieszaka i funkcji lens shift.
Na poniższych symulacja dokładnie wyrysowałem możliwości regulacji soczewki:
Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,15 – 1,86 (stosunek szerokości obrazu do odległości projektora od ekranu). Nadmienię jedynie, że ta informacja również jest przekręcona na stronie producenta (gdzie napisano stosunek przekątnej do odległości). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,5 do 4,1 metra. Widzimy więc, że zespół optyczny testowanego projektora zapewnia trochę większe możliwości, niż modelu niższego (BenQ W2000). Pamiętajmy, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku BenQ W3000 różnica ta wynosi około 38% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).
Jak już wspomniałem, wszelkie ustawienia optyki dokonywane są ręcznie, a to oznacza brak funkcji pamięci ustawień soczewki. Innymi słowy nie ma możliwości wygodnego używania projektora z ekranem o kinowych proporcjach 2.39:1. Wymagałoby to użycia dodatkowej soczewki anamorficznej, co jest drogie i mało wygodne.
Jasność i głośność
W przypadku maksymalnego przybliżenia obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 870 lumenów. Oczywiście mowa tu o jasności zgodnej z pomiarem ISO (dla barw RGB), a nie wyłącznie dla światła białego, które mogłoby być jaśniejsze przy użyciu, wypaczającej obraz, funkcji brilliant color. W BenQ W3000 dziwne jest jednak to, że przełączanie się między trybem ECO i trybem Normalnym lampy nic nie zmienia. Obraz ma wciąż taką samą jasność. Zastanawiające i być może związane z testowym egzemplarzem. Przy obu ustawieniach sugeruję więc następujące przekątne ekranu, przy użyciu tkaniny białej (gain 1.0) i chęci uzyskania wzorcowej jasności, wynoszącej 48cd/m2:
Tryb ECO/Normal, min zoom (rzut z ok. 3,7m) | ]ekran 16:9: 145″, 3,21m x 1,81m |
Tryb ECO/Normal, max zoom (rzut z ok. 4,7m) | ekran 16:9: 114″, 2,53m x 1,42m |
Wysoka jasność W3000 pozwala uzyskać spore przekątne ekranu. To niewątpliwa zaleta, jednak uwaga! W3000 nie posiada przysłony obiektywu i w konsekwencji nie ma również metody płynnej regulacji jasności. Oglądanie zaś dużego obrazu o ponadprzeciętnej jasności może być nie tyle męczące, co wpływa negatywnie na czerń. Dobierajmy zatem albo przyciemniony ekran (o obniżony gain’ie), albo niech ma on przynajmniej te 110-120″. Wtedy w jasność będzie w porządku. Lampę możemy ustawić w jeden z trzech trybów: Normalny, Ekonomiczny i SmartEco, ale jak wspomniałem nie przynosi to zmian.
Trzy tryby pracy lampy, jednak nie ma różnicy w obrazie bez względu na to, który wybierzemy. Być może miało to związek z testowym egzemplarzem.
Głośność projektora określiłbym jako umiarkowaną. Hałas raczej nie przeszkadza w seansie, gdy projektor jest przynajmniej 1m od głowy, jednak da się usłyszeć jego pracę.
Jakość optyki
Optyka z możliwościami krótkiego rzutu stawia zawsze nie lada wyzwanie projektantom obiektywów. Choć bywa bardzo wygodna w użyciu (kto nie chciałby uzyskać 100″ z 2,5m?) to niestety cechuje się też większymi ułomnościami. W czasie testu projektor umieszczony był w odległości około 2,6m, a więc blisko minimalnej wartości zoomu (najkrótszy rzut)..
Jeśli chodzi o konwergencję, czyli zbieżność barw i ostrość, to była ona lepsza na brzegach ekranu, niż na środku, jednak i tam reprezentowała dobry poziom. Zazwyczaj jedno-chipowe projektory DLP radzą sobie pod tym względem bardzo dobrze, ponieważ odpada w nich problem ze zbieżnością poszczególnych paneli. Z tego względu, przeważnie nie posiadają też funkcji regulacji zbieżności barw. Ogółem oceniłbym zespół optyczny jako dobry, szczególnie mając na uwadze, że jest to konstrukcja o dosyć krótkim rzucie. W tej materii da się jednak wyczuć przewagę droższych projektorów, wykorzystujących klasyczne rozwiązanie.
W BenQ W3000 nie ma funkcji regulacji konwergencji, zatem wygląda ona jak powyżej. Całkiem dobry wynik!
Ustawienia obrazu
Reprodukcja Obrazu
Fabrycznie
Na ile odbiega od doskonałości reprodukcja obrazu, w ustawieniach fabrycznych? Jak da się zauważyć są pewne odstępstwa, ale nie można określić ich dużymi. Gamma jest nieco zaniżona (wartość bliska 2.2), co może być OK przy niezaadaptowanych pomieszczeniach, jednak w wyciemnionych salkach obniży nasycenie i kontrastowość obrazu. Odcień bieli też trochę odbiega od idealnego, nadając nieco różowy ton obrazu. Nie wszystkie kolory skierowane są jednak w stronę wspomnianego różu, co sugeruje, że W3000 nie zachowuje się aż tak liniowo, jak mógłby się zachowywać projektor DLP. Oznacza to, że mógłby mieć tendencję do prezentowania fałszywych odcieni niektórych barw i trochę tak jest. Na szczęście na wszystkich zmierzonych próbkach kolory nie odchodziły od normy o nierozsądną wartość. Dało się zauważyć niekiedy, że barwa jest nie do końca taka jak być powinna, ale nie sądzę by w oczach zwykłego użytkownika była to znacząca różnica.
Po kalibracji
Kontrastowość, odcienie skóry i inne ważne elementy były oddawane jak trzeba, jednak w niektórych barwach dało się dostrzec pewne niedoskonałości.
Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji
Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
Pobierz pełny raport z kalibracji projektora
Galeria przekłamań obrazu
Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:
- Tryb “Standard”
- Najlepszy fabryczny
- Obraz Skalibrowany
- Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:
- 1
- 2
- 3
- 4
Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
W kwestii obróbki cyfrowej trudno było się natknąć na jakiekolwiek mankamenty, które negatywnie wpływałyby na obraz. Przy domyślnym ustawieniu ostrości (7) nie następowało też jakiekolwiek sztuczne wyostrzanie krawędzi. Domyślnie była włączona jednak funkcja redukcji szumów, która negatywnie odbijała się na czytelności detali obrazu. Wyłączenie jej nie stanowiło jednak problemu:
- Menu – Obraz -> Zaawansowane -> Redukcja Zakłóceń -> 0
Funkcje związane z obróbką cyfrową są ogólnie bardziej rozbudowane w BenQ W3000 aniżeli w modelach niższych. Menu skrywa więcej ustawień:
Funkcje związane z obróbką cyfrową są ogólnie bardziej rozbudowane w BenQ W3000 niż niższe modele.
Dosyć ciekawą funkcją jest “Pixel Enhancer”. Jest to system wyostrzający detale obrazu, który działa trochę sprytniej niż standardowy suwak ostrości. Nieznaczne podbicie (ponad neutralną wartość 7) daje ciekawe rezultaty. Zobaczcie sami:
Tak wyglądają rezultaty poszczególnych ustawień funkcji “Pixel Enhancer”.
Kontrast i Czerń
Scena |
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)Opis scenyWynik pomiaru
On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli1400:1
On/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz–
Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów190:1
Kontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu210:1
Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu320:1
Kontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu510:1
Kontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu740:1
Podsumowując byłem więc zadowolony tym jak sprawdził się projektor w kontekście dostarczanego kontrastu. Filmy wyglądały w miarę plastycznie i trójwymiarowo, jak na tą półkę cenową.
Jednolitość obrazu
Jednolitość obrazu była na tyle dobra, że na większości scen w filmach nie dało się dostrzec jakichkolwiek problemów. Nieliczne, jak na przykład zdjęcia jednolitego, błękitnego nieba, zdradzały jednak pewne niedoskonałości. Środek ekranu, oraz obszary sąsiadujące miały jednolity odcień, jednak na brzegach zabarwiał się on na dosyć wyraźny błękitny kolor. Następował tam też spadek jasności, co jest jednak naturalne w przypadku projektora, tym bardziej, gdy działa on na pełnym przybliżeniu.
Błędy deltaE (liczbowe) wynikają głównie z różnic w jasności, jednak na brzegach da się zauważyć też błękitny zafarb.
Poniższe zdjęcia trochę lepiej zobrazują kwestie związane z odcieniem barwy na powierzchni ekranu:
A tak wygląda równomierność jasności:
Spadki jasności podaję bardziej w ramach ciekawostki, bowiem są naturalną cechą optyki i zależą głównie od ustawienia zoom-u. Płynny spadek luminancji od środka do brzegu jest przeważnie niezauważalny nawet gdy dochodzi do 40%. Wygląda to inaczej w telewizorach, gdzie spadek może być gwałtowny.
UltraHD / 4K
|
Pomimo ułomności technologii DLP w kwestii płynności przejść tonalnych, BenQ W3000 radzi sobie fenomenalnie.
Odwzorowanie ruchu
|
BenQ W3000 poprawnie przyjmuje każdy rodzaj klatkażu, tj. 24, 50 i 60Hz. Pliki te wyświetla ze standardową płynnością. Oznacza to, że filmy (24 klatki) charakteryzują się klasycznym skokowym obrazem, jaki znamy dobrze z kin. Producent zaimplementował także system poprawy płynności i ostrości ruchu. Występuje on pod nazwą “Interpolacja Ramki” i znajduje się w głównym menu obrazu. Jak widać na poniższym zdjęciu:
Upłynniacz – system poprawy płynności i ostrości ruchu.
Jak się jednak okazuje, funkcja “Interpolacja ramki” ma wpływ jedynie na materiał filmowy (24/25p). Pozwala ona poprawić płynność filmów, których ruch jest z natury szarpiący. System posiada cztery tryby działania: Wył., Min., Średni, Maks. Przy wyłączonym nic oczywiście się nie dzieje, a filmy charakterystycznie poszarpują. Wariant Min. jest, w mojej ocenie, szczególnie ciekawy, ponieważ redukuje znacznie owe szarpanie, jednak nie do tego stopnia, by film wyglądał jak opera mydlana (by powodować tzw. efekt teatru). Przy wyższych ustawieniach, tj. Średni i Maks. uzyskujemy już idealną płynność materiału filmowego, a więc właśnie wspomnianą operę mydlaną. Zdarza się wtedy zauważyć też artefakty.
Niestety, producent nie zdecydował się wykorzystać pełnego, 120Hz potencjału przetwornika DMD podczas korzystania z upłynniacza, zatem funkcja “Interpolacja ramki” nie polepszy ostrości przy np. sporcie. Innymi słowy, pozwala poprawić płynność, ale nie może zmniejszyć rozmycia obrazu. Zobaczcie z resztą sami na zdjęciu:
Nazwa trybu | Informacje | Obraz postrzegany w ruchu | |
Interpolacja ramki: Wyłączony | Smużenie: |
bardzo duże
Maksymalna jasność:
118cd/m2Powielenie krawędzi:
nieznaczne
Poprawa płynności filmów (24p):
brakNazwa trybuInformacje Obraz postrzegany w ruchuInterpolacja ramki: MinimumSmużenie:
bardzo duże
Maksymalna jasność:
118cd/m2Powielenie krawędzi:
nieznaczne
Poprawa płynności filmów (24p):
Idealny kompromis – poprawa płynności bez efektu opery mydlanejNazwa trybuInformacje Obraz postrzegany w ruchuInterpolacja ramki: Średnie/MaksimumSmużenie:
bardzo duże
Maksymalna jasność:
118cd/m2Powielenie krawędzi:
nieznaczne
Poprawa płynności filmów (24p):
Bardzo mocna (ef. opery mydlanej)
Technologia 3D
Opcjonalne okulary, które można dokupić są dość lekkie i dobrze leżą na głowie. Efekt 3D jest wyjątkowo dobry jak na projektor tej klasy. Widoczny obraz jest dość jasny oraz pozbawiony męczącego crosstalku (tutaj zasługa użycia technologii DLP). Ten ostatni jest oczywiście w konkretnych momentach widoczny – raz mocniej a raz mniej jednak w porównaniu do konkurencji jest naprawdę dobrze.
Aktywne okulary 3D wersja DGD5 (opcja)
Granie na konsoli i PC
|
“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”
Lag projektora jest na poziomie 79ms. To przeciętny wynik. W prawdzie nadal pozwala komfortowo pograć, szczególnie w inne gry niż FPP, jednak lekkie opóźnienie czuć na myszce podłączonej do komputera. Wartość ta nie usatysfakcjonuje pewnie bardziej wprawionych graczy, jednak umówmy się, raczej nikt nie gra zawodniczo na projektorze.
Oczywiście granie na tak dużym ekranie nie może równać się praktycznie z żadnym telewizorem. Jest to jedna z najfajniejszych cech każdego projektora. Do BenQ W3000 podłączyliśmy naszego redakcyjnego potwora od NVIDIA a gry w Full HD robiły naprawdę spore wrażenie.
Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w dwie karty GeForce GTX 980 Ti SLI powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 980 przygotowany we współpracy z firmą HyperCube Stacje Graficzne. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz PlayStation Polska
Testy projektora wypadły akurat w dniach kiedy na rynku pojawiła się beta gry MIRROR’S EDGE CATALYST od EA. Premiera już 9.06.2013
Urządzenie jest także w stanie reprodukować chromę w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB). Co ciekawe, następuje to w każdym trybie przy każdej konfiguracji! Dzięki temu możemy uzyskać idealnie czytelne, drobne, kolorowe elementy przy podłączeniu do komputera. Przy konsolach, czy odtwarzaczach nie ma to znaczenia, bowiem w treściach wideo chroma zawsze ma zdegradowaną rozdzielczość. Nie ma więc znaczenia czy projektor będzie w stanie ją przepuścić w pełnej rozdzielczości, czy nie.
Chroma 4:4:4 / RGB jest obsługiwana. Dzięki temu drobne kolorowe czcionki mają idealną ostrość.
|
“Intel Compute Stick – komputer PC wielkości pendrive’a”
Podsumowanie i ocena
BenQ W3000 jest stuningowaną wersją, niezwykle korzystnego modelu W2000. Posiada on obiektyw o większym zakresie regulacji, oraz upłynniacz, którego tak bardzo brakuje w modelu niższym. Co prawda zaimplementowano go w wersji 60Hz jednak to właśnie filmy są zazwyczaj główną treścią wyświetlaną na projektorach – szczególnie takiej klasy co testowany sprzęt. Dzięki niemu będziemy mogli zredukować tzw. judder i cieszyć się idealnie płynnym wyświetlaniem materiału bez widocznego efektu teatru. Projektor cechuje też dobre odwzorowanie barw w trybie fabrycznym oraz jeszcze lepsze po profesjonalnej kalibracji w trybach ISF. Ma też dobrą ostrość i mimo wszystko niewielkie zniekształcenia optyczne. Przyzwoity kontrast i duża jasność to kolejne zalety. Po model najwyższy z gamy projektorów BenQ powinny sięgnąć osoby, które oglądają dużo filmów i przywiązują dużą wagę do płynności obrazu w nich. W innym przypadku spokojnie można udać się w stronę niższego modelu W2000, który jest także bardzo dobrym produktem a przy okazji zaoszczędzimy nieco pieniędzy np. na ekran. (testował Gmeru & Maciej Koper)
PLUSY
- Upłynniacz obrazu do wykorzystania podczas oglądania filmów
- Większy zakres regulacji przy instalacji w stosunku do niższych modeli
- Niezły zespół optyczny w klasie short-throw
- Możliwość uzyskania dużych przekątnych z małej odległości
- W swojej klasie dobra czerń i kontrast
- Bardzo dobre oddanie kolorów po kalibracji (ISF) oraz dobre tryby fabryczne
- Skalowanie i obróbka obrazu
- Możliwość podłączenia odtwarzacza UHD np. w celu uzyskania 10 bitowego koloru
- Spora jasność obrazu
- Wykonanie
- Bogata ilość złączy
- Wbudowane dobrej jakości głośniki
- Obrazy 3D
- Reprodukowanie chromy w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB) – w każdy trybie, przy każdej konfiguracji
MINUSY
- Instalacja projektora nie tak prosta jakby się wydawało – ograniczone możliwości położenia obrazu (wynikające z technologii DLP)
- Brak pełnego wykorzystania 120Hz potencjału przetwornika DMD podczas korzystania z upłynniacza (nie działa przy sporcie)
- Dla zaawansowanych graczy zbyt wysoki input lag
Cena: BenQ W3000 6 899zł (cena za sklepem HCX)
Sprzęt do testów dostarczyła firma BenQ
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:
Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.