Home News Samsung opracował samoemisyjną technologię QLED
Samsung opracował samoemisyjną technologię QLED

Samsung opracował samoemisyjną technologię QLED

7.06K
3

Firmy produkujące panele nieustannie eksperymentują z nowymi technologiami. Naukowcy Samsunga właśnie opracowali eksperymentalny samoemisyjny QLED, który w dalekiej przyszłości może być użyty w telewizorach.

Samoemisyjny QLED Samsung – firma pracuje nad nową technologią

Niedawno Samsung zapowiedział inwestycję rzędu 11 miliardów dolarów w rozwój technologii Quantum Dot oraz QD-OLED. Pierwsze panele tego drugiego typu powinny wyjść z fabryk w 2021 roku. Tymczasem Samsung już myśli o kolejnym kroku ewolucji technologicznej, jakim będzie samoemisyjny QLED.

Samsung QLED

Samoemisyjny QLED Samsung – na czym to polega?

W dotychczasowych ekranach QLED, które są połączeniem panelu LCD z powłoką z kropek kwantowych, źródło światła pochodzi z modułu podświetlenia tylnego, który był absorbowany przez owe kropki kwantowe. Nowe, eksperymentalne rozwiązanie używałoby panelu, w którym to właśnie diody QLED będą samoemisyjnym źródłem światła.

Samsung QLED

Samoemisyjny QLED Samsung – jakie korzyści?

Nowa, jeszcze opracowywana technologia pozwala uzyskać znacznie wyższą żywotność, która wynosi aż milion godzin. Dzieje się tak ze względu na wyższą wydajność kwantową (o 21,4%). Samsung pragnie przy tym odejść od komponentów kadmowych na rzecz materiałów stworzonych z fosforku irydu.

Ponadto w przypadku takich ekranów moglibyśmy liczyć na wyższy poziom odwzorowania przestrzeni barw, a także bardzo wysoką wydajność masowej produkcji.

Gdyby doszło do komercjalizacji tego rozwiązania, mógłby nastąpić prawdziwy przełom, a Samsung stworzyć nową kategorię wyświetlaczy i polegałby wyłącznie na własnych rozwiązaniach.

Samsung QLED

Samoemisyjny QLED Samsung – co dalej?

Podczas gdy pierwsze wyświetlacze QD-OLED będą produkowane od 2021 roku, nowa samoemisyjna technologia QLED może być następnym krokiem w rozwoju paneli. Jej wprowadzenie jest jednak bardzo odległą perspektywą, której możemy się doczekać za 5 albo nawet 10 lat. Samo stworzenie prototypu, czy udany eksperyment to nie wszystko – należy przecież zadbać o infrastrukturę produkcji i wiele podobnych aspektów. Mimo wszystko, jest to ekscytująca nowinka w temacie paneli.

Źródło: AVForums, HDTVtest

Możecie również u nas przeczytać:

(7061)

0 0 głos
Article Rating
Jakub Fascynuje mnie świat filmu, technologii i popkultury ogólnie, a poza dobrym kinem samym w sobie, doceniam także świetną jakość obrazu - tak w grach, jak i filmach.

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Jakub094
4 lat temu

A ja wciąż czekam na naturalnośc kolorów jak w plasmach jakiej nie ma w OLED bo jak oglądam je to nie jest to wciąż tak naturalne jak na mojej plasmie panasonic. Jest obraz bardzo dobry na OLED ale nie ma takiej naturalności. Kolory są bardziej sztuczne na OLED. Mam nadzieję że te telewizory będą wreszcie posiadały naturalne kolory jak w plasmach.

Dariusz
Dariusz
4 lat temu
Reply to  Jakub094

Mam podobne zdanie , ale całościowo Oled wypada lepiej od plazmy.. Gz950 polecam po plazmie..

Mateusz
Mateusz
4 lat temu
Reply to  Dariusz

dla mnie wypada gorzej. Jednya lepsza cecha to czerń. Obraz w ruchu jest o wiele wiele gorszy, na niektórych niezbędne jest włączanie upłynniania ekranu aby obraz nie skakał, rozdzielczość dalej na niskim poziomie.

3
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x