Samsung ma prototyp telewizora QNED – jaśniejszego i wydajniejszego niż cokolwiek, co widzieliśmy! Kiedy zobaczymy nową generację?
Firma Samsung kończy już podobno prace nad pierwszym prototypem telewizora z matrycą QNED. Nowa technologia ma zapewnić niezrównaną jasność i wydajność, stając się lepszą wersją OLED. Na czym polega? Kiedy zobaczymy pierwsze takie telewizory? Ile będą kosztować?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Samsung twierdzi, że to urządzenie zastąpi nam telewizor. Czy to rzeczywiście możliwe?
Samsung QNED – prototyp telewizora przyszłości już istnieje?
W koreańskich mediach znów głośno zrobiło się o technologii QNED, nad którą Samsung pracuje z myślą o telewizorach przyszłości. Panele nowej generacji mają zapewnić niespotykaną dotąd w modelach jakiegokolwiek producenta jasność, wydajność i żywotność. Informacje dobrze poinformowanego serwisu The Elec potwierdzają wieści z ubiegłego tygodnia – Koreańczycy finiszują prace nad prototypem takiego telewizora, który może zostać wkrótce zaprezentowany w wewnętrznych kręgach firmy.
Oczywiście minie jeszcze dużo czasu, zanim nowa technologia trafi na rynek. Doskonale pamiętamy przecieki dotyczące prototypu telewizora QD-OLED, które pojawiły się na początku 2020 roku. Samsung najprawdopodobniej ujawni taki model (lub modele) dopiero z początkiem 2022 roku. W przypadku technologii QNED możemy zatem mówić o premierach rynkowych najwcześniej za 2, 3 lata. Tajemnicą pozostaje też kwestia cen takich modeli. Podobnie jak w przypadku odbiorników Mini LED, raczej należy się jednak spodziewać skoku wartości w porównaniu z konwencjonalnymi wyświetlaczami.
Czym jest technologia QNED? Co zmieni w telewizorach?
Samsung intensywnie pracuje nad technologią Quantum Nano Emitting Diode, w skrócie QNED, która ma pozwolić na zastąpienie obecnie wykorzystywanego przez producenta emitera niebieskiego światła nowym, lepszym w wielu aspektach. Wdrożenie nowej technologii miałoby za sobą pociągnąć szereg korzyści. Samsung liczy, że nowy emiter będzie wydajniejszy, jaśniejszy i wyeliminuje wszystkie potencjalne problemy, które występują w przypadku OLED-owych emiterów (także wypalanie).
QNED, podobnie jak QD-OLED, to technologia bardzo podobna do OLED – wykorzystuje organiczne diody LED niewymagające zewnętrznego zasilania. W tym jednak przypadku całkowita powierzchnia emisji przekracza ponoć możliwości OLEDów dziesięciokrotnie! Nietrudno się domyślić, że to pociąga za sobą znacznie wyższą jasność produkowaną przez matrycę. Samsung chce upewnić się, że panele QNED będą emitować więcej światła, niż jakiekolwiek inne.
QNED nie jest nowym określeniem w świecie telewizorów. LG zaprezentowało w tym roku modele o tej samej nazwie seryjnej, do której jednak największym konkurentom Samsunga nie udało się zdobyć wyłącznych praw. Niewykluczone zatem, że największy producent i sprzedawca telewizorów na świecie ostatecznie zdecyduje się na wprowadzenie własnej nazwy, tak jak to miało miejsce w przypadku tegorocznej rodziny Neo QLED z matrycami Mini LED.
Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-34371/samsung-progres-rapides-sur-la-technologie-daffichage-tv-qned.html
Przeczytaj więcej na temat produktów Samsung:
- Samsung coraz bliżej wdrożenia w telewizorach zupełnie nowej technologii obrazu: QNED. Czym jest i dlaczego może pokonać OLED?
- Czy Samsung faktycznie kupuje panele OLED do telewizorów od LG? Jest konkretna odpowiedź producenta! QLED czy OLED?
- Co potrafi flagowy, najbardziej zaawansowany telewizor 4K Samsunga na 2021 rok? Model Neo QLED QN95 bez tajemnic
- Wielki test telewizora Samsung Neo QLED QN95A! Technologia Mini LED to krok milowy na który czekaliśmy wiele lat
- Wszystkie mecze EURO 2020 na żywo w aplikacji TVP Sport na telewizorach Samsung bez anteny telewizyjnej! Jakie inne wydarzenia?
Od kiedy QNED ma wykorzystywać organiczne diody LED?