Home News Samsung ma prototyp telewizora QNED – jaśniejszego i wydajniejszego niż cokolwiek, co widzieliśmy! Kiedy zobaczymy nową generację?
Samsung ma prototyp telewizora QNED – jaśniejszego i wydajniejszego niż cokolwiek, co widzieliśmy! Kiedy zobaczymy nową generację?

Samsung ma prototyp telewizora QNED – jaśniejszego i wydajniejszego niż cokolwiek, co widzieliśmy! Kiedy zobaczymy nową generację?

2.80K
0

Firma Samsung kończy już podobno prace nad pierwszym prototypem telewizora z matrycą QNED. Nowa technologia ma zapewnić niezrównaną jasność i wydajność, stając się lepszą wersją OLED. Na czym polega? Kiedy zobaczymy pierwsze takie telewizory? Ile będą kosztować?

Samsung QNED – prototyp telewizora przyszłości już istnieje?

W koreańskich mediach znów głośno zrobiło się o technologii QNED, nad którą Samsung pracuje z myślą o telewizorach przyszłości. Panele nowej generacji mają zapewnić niespotykaną dotąd w modelach jakiegokolwiek producenta jasność, wydajność i żywotność. Informacje dobrze poinformowanego serwisu The Elec potwierdzają wieści z ubiegłego tygodnia – Koreańczycy finiszują prace nad prototypem takiego telewizora, który może zostać wkrótce zaprezentowany w wewnętrznych kręgach firmy.

Oczywiście minie jeszcze dużo czasu, zanim nowa technologia trafi na rynek. Doskonale pamiętamy przecieki dotyczące prototypu telewizora QD-OLED, które pojawiły się na początku 2020 roku. Samsung najprawdopodobniej ujawni taki model (lub modele) dopiero z początkiem 2022 roku. W przypadku technologii QNED możemy zatem mówić o premierach rynkowych najwcześniej za 2, 3 lata. Tajemnicą pozostaje też kwestia cen takich modeli. Podobnie jak w przypadku odbiorników Mini LED, raczej należy się jednak spodziewać skoku wartości w porównaniu z konwencjonalnymi wyświetlaczami.

Prototyp telewizora Samsung QNED jest już blisko?

Czym jest technologia QNED? Co zmieni w telewizorach?

Samsung intensywnie pracuje nad technologią Quantum Nano Emitting Diode, w skrócie QNED, która ma pozwolić na zastąpienie obecnie wykorzystywanego przez producenta emitera niebieskiego światła nowym, lepszym w wielu aspektach. Wdrożenie nowej technologii miałoby za sobą pociągnąć szereg korzyści. Samsung liczy, że nowy emiter będzie wydajniejszy, jaśniejszy i wyeliminuje wszystkie potencjalne problemy, które występują w przypadku OLED-owych emiterów (także wypalanie).

QNED, podobnie jak QD-OLED, to technologia bardzo podobna do OLED – wykorzystuje organiczne diody LED niewymagające zewnętrznego zasilania. W tym jednak przypadku całkowita powierzchnia emisji przekracza ponoć możliwości OLEDów dziesięciokrotnie! Nietrudno się domyślić, że to pociąga za sobą znacznie wyższą jasność produkowaną przez matrycę. Samsung chce upewnić się, że panele QNED będą emitować więcej światła, niż jakiekolwiek inne.

Samsung: trwają prace nad następcą technologii Quantum Dot. Czym jest QNED?
Panel QNED z widoczną z emiterem niebieskiego światła opartym o azotek galu (GaN); fot. AVForums

QNED nie jest nowym określeniem w świecie telewizorów. LG zaprezentowało w tym roku modele o tej samej nazwie seryjnej, do której jednak największym konkurentom Samsunga nie udało się zdobyć wyłącznych praw. Niewykluczone zatem, że największy producent i sprzedawca telewizorów na świecie ostatecznie zdecyduje się na wprowadzenie własnej nazwy, tak jak to miało miejsce w przypadku tegorocznej rodziny Neo QLED z matrycami Mini LED.

magicLinks_2_1

Źródło: https://www.avcesar.com/actu/id-34371/samsung-progres-rapides-sur-la-technologie-daffichage-tv-qned.html


Przeczytaj więcej na temat produktów Samsung:

(2797)

0 0 głos
Article Rating

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x