Home News Zapowiedź i wywiad: Sony ZD9 HDR 4K LCD premiera Londyn 2016 – co już wiemy?
  Poprzedni film Panasonic prezentuje nową superlekką kamerę ręczną AG-AC30
  Następny film PlayStation Meeting - to tutaj poznamy szczegóły PlayStation Neo / 4K!

Zapowiedź i wywiad: Sony ZD9 HDR 4K LCD premiera Londyn 2016 – co już wiemy?

1.47K
0

Telewizor ZD9 – nowy flagowiec 2016 od Sony

Jak pewnie zauważyliście, kilka dni temu miałem okazję reprezentować HDTVPolska na światowej premierze flagowego modelu LCD HDR 4K od Sony. Mowa oczywiście o ZD9. Muszę przyznać, że naprawdę brakowało na rynku mocarnego ekranu od japońskiego giganta. Podczas gdy konkurencja nie odpuściła półki premium LCD od lat a nawet do niej dołączyła jak Samsung to niestety ale Sony przez pewien czas nie miało w swojej ofercie maksymalnie high-endowego modelu. Do teraz.

1.jpg 2.jpg
3.jpg 4.jpg

Na pokazie przywitał nas m.in Piotr Papaj, który jest odpowiedzialny za zarządzanie komunikacją PR telewizorów firmy w Europie oraz prowadzenie projektów komunikacyjnych łączących wszystkie kategorie produktowe elektroniki użytkowej.

 

Firma postanowiła wrócić do korzeni i zaprezentować najlepszy telewizor w technologii LCD jaki do tej pory wyprodukowała. ZD9 to połączenie właściwie wszystkich najważniejszych cech, które powinny charakteryzować najbardziej zaawansowany produkt Ultra HD na rynku. Przygotowałem dla Was wywiad z szefem PRu, Kamilem Krzywańskim oraz informacje, które są znane na ten moment odnośnie ZD9. Telewizor przyjedzie do testów w ciągu kilku najbliższych tygodni więc długo nie będziemy musieli czekać na szczegółowe wnioski.



Co już wiadomo na temat ZD9?

Na pokazie spodziewałem się wylewu informacji technicznych ale… nic z tych rzeczy ;-). Jak widać wszystko okaże się dokładnie podczas naszych testów. Inżynierowie byli dość oszczędni w swoich wypowiedziach co trochę dziwi – zważywszy na to, że względem konkurencji nie było jakiś zaskakujących informacji. A przecież po ZD9 widać gołym okiem – jest się czym chwalić. Nie padła zatem informacja na temat osiąganej przez wyświetlacz szczytowej jasności i ilości stref w zastosowanym pełnym lokalnym wygaszaniu. Ale zostańcie jeszcze ze mną chociaż wiem, że to są dwa najciekawsze parametry interesujące wszystkich. W związku z tym co wiemy?

O samym ZD9 krążyło wiele plotek od samych targów CES 2016. Numer tego modelu przewijał się przez fora oraz w kuluarach. Nikt jednak nie wiedział dokładnie czy to będzie TEN model pokazany na CES, który oferował chociażby 4000 cd/m2 jasności w HDR czy coś nieco “lżejszego”.

Maciej Koper opowiadał podczas CES o słynnym prototypie Sony z jasnością HDR sięgającą cd/m2

Jak się okazuje jest to coś zbliżonego do powyższego prototypy jednak nie ma mowy by mówić o TV, który będzie miał jasność na tak wysokich poziomach. Widać to było gołym okiem. Jeszcze nie teraz.  Producent pokusił się tylko o mało mówiące stwierdzenie,  że modele nowej serii Z będą jaśniejsze niż XD94 i spełniać będą specyfikację Ultra HD Premium. Mimo to, Sony nie będzie dążyć do uzyskania certyfikatu Ultra HD Premium, przyznawanego przez UHD Alliance,  natomiast do stworzenia własnego brandingu „4K HDR”, w zgodzie z obecną polityką firmy. W sumie powiem Wam, że trochę mnie to nie dziwi. Sam certyfikat jak wykazują nasze testy można łatwo “oszukać” i przyznać go ekranowi, który wcale nie do końca poprawnie działa w trybach HDR w przypadku oglądania filmów na Ultra HD Blu-ray. Opisaliśmy to poniżej:

Dokładny opis naszej autorskiej procedury testowej został przedstawiony w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy! Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Przedstawiciel firmy zapytany konkretnie czy ZD9 osiąga jasność rzędu 4000 nitów, zasugerował, że była to konfiguracja stworzona tylko na potrzeby prototypu,  prezentowanego na targach CES. Przypuszczalnie, TV osiągać będzie jasność z zakresu 1500-2000 cd/m2. Czy to dużo? To bardzo dużo i na ten moment i tak będzie to rekord!  Spójrzmy na tę wartość w perspektywie innych  modeli . Najjaśniejszym do tej pory testowanym przez nas TV był Samsung KS9000, który przekroczył przez moment wartość 1550 cd/m2. Zaraz za nim uplasował się Panasonic DX900 z 1250 cd/m2. Kolejny to Sony XD93 z 1 060 cd/m2 oraz OLED E6 od LG z wartością wahającą się w zakresie 500 do 700 cd/m2. Przypominam, że piszę tutaj o maksymalnej chwilowej wartości jasności HDR a nie średniej podczas oglądania filmu na Ultra HD Blu-ray. To bardzo ważna uwaga, która oznacza, że np. KS9000 nie jest wcale najlepszy w trybach HDR. Ale o szczegółach przeczytacie w opisie naszej procedury HDR oraz w testach konkretnych modeli.

5.jpg 6.jpg

Jeżeli Sony osiągnie wartości z zakresu 1500-2000 cd/m2 to i tak może to być spory przełom w oglądaniu materiałów z nośników Ultra HD Blu-ray ze względu na sposób w jaki są masterowane w HDR (więcej info tutaj). Na koniec ważna uwaga: telewizor nie wspiera Dolby Vision i nie ma możliwości takiej aktualizacji (wymagany jest specjalny układ sprzętowy). HDR10 wyglądał jednak tak dobrze, że osobiście zastanawiam się czy jest to jakikolwiek problem.

Za Backlight Master Drive stoją dwie główne cechy – precyzyjna kontrola LED, pozwalającą na rozświetlanie i przyciemnianie podświetlenia na poziomie diod LED, a nie jak do tej pory całych stref, a także zaprojektowana w sposób unikalny ścieżka optyczna, zapewniająca większą precyzję i zmniejszająca wyciek światła (a tym samym efekt halo).

11.jpg

Efekt halo pod kątem był minimalny. Na wprost nie ma praktycznie mowy by go dostrzec.

Oczywiście Sony nie chciało zdradzić precyzyjnych danych na temat budowy podświetlenia , jednak efekt osiągnięty podczas pokazu był naprawdę bardzo imponujący, chodź z ostateczną oceną warto wstrzymać się do momentu gdy model trafi do dokładnej oceny w naszej redakcji.

7.jpg 8.jpg
9.jpg 10.jpg

https://youtu.be/fpbDv8LIZCI?t=2m10s

Moment gdzie widać jak działa podświetlenie w ruchu

Jeśli chodzi o podstawową specyfikację, to mamy tu oczywiście rozdzielczość Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli, Motionflow XR 1200Hz, aktywne 3D. TV dostępny będzie w rozmiarach 65, 75 i 100 cali i co najmniej do końca roku, będzie to najwyższy model Japończyków, będący nawet ponad znakomitym  XD94. Cieszę się, że firma zaproponowała coś ponad 65″ w tak mocnej specyfikacji. Z takimi wartościami będą póki co jedyni na rynku.

12.jpg 13.jpg
14.jpg 15.jpg

Telewizor posiada prostą matrycę oraz jest wykonany na najwyższym możliwym poziomie. Materiały, spasowanie, design. Coś pięknego. Co ciekawe ma w 100% pasywne chłodzenie. Taka jasność i taka budowa? Ciekawe.

Telewizory Sony zyskają też update do najnowszej wersji systemu Android 6. Na foto może nie widać dokładnie ale prezentowane modele pracowały już na nowym systemie:

17.jpg

Urządzenia zostały wycenione na  5000, 8000 i 70000 euro, odpowiednio za model 65, 75 i 100 cali i mają być dostępne w sprzedaży  od września tego roku. Na koniec – warto odnotować, że mamy do czynienia z pierwszym na rynku europejskim od roku 2011 TV Sony , w którym przy rozmiarze poniżej 75 cali zastosowano pełne lokalne wygaszanie LED. Jest co świętować, szczególnie przez fanów marki! A tych w Polsce nie brakuje.

Pełną informację prasową znajdziecie tutaj.

 

16.jpg

(1468)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

99
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x