Home News Prezydent podpisał ustawę likwidującą media publiczne. Media w rękach polityków!
Prezydent podpisał ustawę likwidującą media publiczne. Media w rękach polityków!

Prezydent podpisał ustawę likwidującą media publiczne. Media w rękach polityków!

562
2

Kontrowersyjna ustawa likwidująca publiczne Radio i Telewizję Słowacji (RTVS) weszła w poniedziałek w życie. Ustawę, która potencjalnie może doprowadzić do uniezależnienia telewizji i radia od polityków, podpisał też prezydent Peter Pellegrini. Głos sprzeciwu płynie za to z Komisji Europejskiej.

Prezydent Słowacji podpisał ustawę likwidującą publiczne media

Prezydent Słowacji, Peter Pellegrini, podpisał w niedzielę ustawę likwidującą publiczne media znane jako Radio i TV Słowacji (RTVS). Kancelaria prezydenta wydała oświadczenie, w którym podkreślono, że ustawa jest zgodna z konstytucją i nie narusza wolności słowa.

Pellegrini wyraził przekonanie, że jeśli ustawa zainteresuje władze europejskie, będą one oceniały Słowację według tych samych standardów, co inne kraje, gdzie zmiany w mediach publicznych miały miejsce w trudniejszych okolicznościach.

telewizja naziemna za darmo darmowa kanały kanał polsat news polityka jak gdzie odbierać oglądać program

Nowa instytucja – Słowacka Telewizja i Radio (STVR)

Likwidacja RTVS oznacza utworzenie nowej instytucji – Słowackiej Telewizji i Radia (STVR). Dotychczasowy dyrektor generalny RTVS, Lubosz Machaj, stracił pracę. Jego tymczasowy następca zostanie powołany przez wiceprzewodniczącego parlamentu, Petera Żigę. Nowa rada telewizji i radia, która wybierze szefa STVR, zostanie wyłoniona podczas pierwszego jesiennego posiedzenia parlamentu. Czterech członków rady mianuje ministra kultury Martina Szimkoviczova, a pozostałych pięciu – parlament.

Publiczna telewizja na Słowacji była uznawana za najbardziej wiarygodne źródło informacji, choć często krytykowana przez rządzącą koalicję za rzekomą stronniczość. Ministra kultury, Martina Szimkoviczova, twierdziła, że programy informacyjne RTVS stały się narzędziem ideologicznego i politycznego nacisku prywatnych mediów. Opozycja organizowała protesty i demonstracje przeciwko ustawie, a pracownicy RTVS prowadzili strajk ostrzegawczy.

Podpisanie ustawy wiążę się z utratą pracy przez dotychczasowego szefa radia i telewizji, Ľuboša Machaja. Jego tymczasowego następcę ma powołać wiceprzewodniczący parlamentu Peter Żiga. Według planu podczas pierwszego jesiennego posiedzenia parlamentu zostanie wyłoniona rada telewizji i radia, która wybierze szefa STVR.

Źródło: TVN24


Telewizory i inne produkty Sony – przeczytaj więcej:

(562)

1 3 głosy
Article Rating
Andrzej Tuchalski W redakcji odpowiada za treści związane z naziemną telewizją cyfrową, satelitarną oraz kablową. Prywatnie wielki miłośnik kotów oraz pływania.

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
OdNova
OdNova
1 dzień temu

dno

As123
As123
1 dzień temu

U nas mamy media publiczne. W ostatnich wyborach mieliśmy 7 komitetów ogólnopolskich. Po czym media publiczne pokazywały namiętnie 4-5 więc o tak uczciwych wyborów nie wspomagały.

2
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x