Potężna kara dla UPC Polska! Operator ma zapłacić miliony i zwrócić pieniądze klientom
Klamka zapadła: UPC Polska będzie musiało zapłacić karę w wysokości 29 milionów za praktyki godzące w konsumentów. Poszkodowani mają odzyskać niesłusznie pobrane opłaty za abonament. To wynik kilkuletniego postępowania sądowego rozpoczętego po pierwotnej decyzji UOKiK.
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Znikają salony wiodącego operatora TV i Internetu. Gdzie teraz abonenci załatwią swoje sprawy?
Kara dla UPC Polska – operator ma zapłacić 29 mln zł i oddać pieniądze klientom. Jest decyzja Sądu Apelacyjnego
Czy to koniec sprawy toczącej się od 2019 roku? Przypomnijmy, że wtedy prezes Urządu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – Tomasz Chróstny – wydał decyzję o nałożeniu na UPC Polska kary finansowej w wysokości 33 milionów złotych, a także nakazał operatorowi zwrot części pobranych wcześniej opłat abonamentowych. Powodów było kilka, ale główny dotyczył praktyki jednostronnego podwyższania kosztów abonamentu za telewizję kablową. UPC odwołało się od tej decyzji do Sądu Okręgowego, który uchylił obowiązek rekompensaty wobec klientów, utrzymał jednak nałożoną karę. Następnie prezes UOKiK złożył apelację od tej decyzji. Sąd Apelacyjny właśnie zadecydował, jaki los będzie czekał operatora.
Ostatecznie UPC Polska ma zapłacić 29 milionów złotych, a także oddać pokrzywdzonym klientom pieniądze. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny. Co dokładnie doprowadziło do takiego rozstrzygnięcia? Oprócz jednostronnego podwyższania abonamentu, chodziło też między innymi o metodę gwarantowania dostępności oferowanych kanałów. Operator zapewniał klientom określoną liczbę takich stacji, a nie konkretne pozycje – dzięki temu mógł swobodnie “żonglować” dostępnością wybranych przez siebie kanałów. UOKiK zwrócił też uwagę na to, że UPC arbitralnie, jednostronnie decydowało o tym, czy wizyta technika u klienta była uzasadniona. Opłata za taką usługę wynosiła 50 złotych. Urzędowi nie spodobał się także m.in. zapis dotyczący rozwiązywania umów z abonentami. Głosił on, że operator może podjąć taką decyzję z “ważnych przyczyn, w szczególności prawnych, technicznych, organizacyjnych lub ekonomicznych”.
Po decyzji Sądu Apelacyjnego UPC wydało komunikat o następującym brzmieniu:
“Spółka UPC Polska działa zawsze zgodnie obowiązującym prawem i poszanowaniem dla prawomocnych rozstrzygnięć sądów. Jednocześnie, zamierzamy złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Informujemy, że wzorce umowne UPC już od dłuższego czasu nie zawierają zakwestionowanych klauzul modyfikacyjnych i zapisów dotyczących opłat za nieuzasadnione wezwanie technika. Dostosowujemy nasze wzorce w pozostałym zakresie zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie.”
Źródła: UOKiK, UPC Polska, https://satkurier.pl/news/229267/upc-polska-musi-zaplacic-29-mln-zl-kary-akt.html
Telewizja i kanały – przeczytaj więcej:
- Disney wyłącza kolejne kanały TV! Czy hitowe stacje znikną z Polski?
- CANAL+: bardzo ważny kanał zmienił miejsce na liście! Nowa pozycja – jak odbierać?
- Rusza zupełnie nowy, darmowy kanał sportowy! Odbierzesz w Polsce – gdzie? Jaki program?
- Przełom w oglądaniu telewizji – niemal 200 kanałów teraz za darmo! Dodano je w topowym systemie Smart TV
- CANAL+ usunie z oferty telewizji 4 kanały! Tych stacji abonenci już nie będą mogli oglądać
(27775)
Mi przez 3 miesiące naliczali raty do rachunku, za telewizor którego u nich nie kupiłem. Jakby to miało komuś pomóc to mam dowody na poparcie swoich słów.
UPC chciało wysłać technika, aby włożył kartę CI do telewizora. Ponieważ rzecz działa się w pandemii podniosłem argument zagrożenia chorobą i okazało się, że mogłem sam włożyć kartę przysłaną pocztą.