TVN: w zasięgu testowego nadawania w DVB-T2 aż 10 mln osób – które miasta mogą odbierać sygnał w lepszej jakości?
TVN Grupa Discovery uruchomiło testowy program nadawania swoich kanałów w telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2. Emisja wystartowała już w pięciu miastach, a w zasięgu sygnału ma się znajdować na przestrzeni roku aż 10 milionów osób. O jakie kanały chodzi i kto może je mógł oglądać?
- PRZECZYTAJ TAKŻE: Dekoder hybrydowy TVP oficjalnie! Nowe informacje – jakie funkcje, aplikacje i kiedy premiera?
TVN nadaje testowo w DVB-T2. Jakie kanały i gdzie można oglądać?
TVN oraz firma Emitel wciąż prowadzą testy nadawania w standardzie DVB-T2/HEVC, na który cyfrowa telewizja naziemna ma rozpocząć migrację na początku 2022 roku. W ramach testów, za darmo udostępniono odbiorcom pięć kanałów w jakości HD: TVN, TVN7, TTV, Metro i TVN Fabuła.
Od niedawna wszystkie wymienione kanały w HD mogą także oglądać mieszkańcy Gdańska. To piąte polskie miasto, w którym uruchomiono nadawanie w wyższej rozdzielczości w obrębie telewizji naziemnej – wcześniej testy rozpoczęto także w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach oraz Łodzi. Teraz TVN informuje, że w zasięgu nadajników znajduje się już aż 10 milionów widzów! Ich zasięg ma wynosić kilkadziesiąt kilometrów, dzięki czemu sygnał można odbierać także podmiejskich miejscowościach okalających wspomniane miasta.
Możliwe, że w najbliższych miesiącach TVN postanowi o zwiększeniu zasięgu i ruszy z testowym nadawaniem także w innych miastach. Wedle informacji portalu Wirtualne Media taki scenariusz jest prawdopodobny, choć z drugiej strony nadawca nie planuje poszerzenia próbnej emisji o kolejne kanały. Cały proces ma potrwać rok.
Celem jest weryfikacja osiąganych zasięgów i jakości emisji sygnału programów TVN Grupa Discovery, a ponadto sprawdzenie, czy odbiorniki w domach użytkowników są odpowiednio przystosowane do odbioru sygnałów w standardzie DVB-T2/HEVC. Na ten format naziemna telewizja cyfrowa ma przejść w Polsce w 2022 roku. Umożliwia on nadawanie wszystkich programów w jakości HD, a także poszerzenie oferty o kolejne kanały. Standard będący następcą DVB-T jest już stosowany w wielu krajach europejskich.
Testy planuje też Telewizja Polska. Tak ma wyglądać mapa próbnego nadawania w DVB-T2:
Źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tvn-test-dvb-t2-jak-odbierac
Przeczytaj więcej:
- Ceny produkcji telewizorów OLED będą spadać! Droższe stały się modele MiniLED – odwilż cenowa OLEDów będzie postępować?
- PS5 już nie tylko w dużych sklepach. Mniejsi sprzedawcy też zaczęli oferować konsolę Sony!
- Pan Tadeusz wypalił OLED TV, bo oglądał TVP Info przez 11 godzin dziennie. Nie bądź jak Pan Tadeusz. Czytaj instrukcję telewizora aby uniknąć absurdalnej sytuacji
- Już jutro Xiaomi pokaże kolejny potężny telewizor! To następca Redmi TV Max 98″ – czy tym razem będzie dostępny i dla nas?
- LG OLED BX | TEST | Szukasz taniego OLED TV do filmów i konsoli nowej generacji lub PC z HDMI 2.1? To coś dla Ciebie!
(10851)
Czy komuś w Gdańsku łapie sygnał testowy?
Zasięg jest dużo większy niż pokazują mapki i niż ościenne mniejse miejscowości. Sygnał z nadajnika Katowice Kosztowy dociera bez problemu do Krakowa. Jego stabilny odbiór jest możliwy na 21 elementowej antenie kierunkowej we wschodniej części Krakowa, skierowanej na Kosztowy. Poziom sygnału na tej antenie ok 50%, jakość zmienna w zależności od propagacji sygnału od 50 do 100%. Od początku emisji odbiór w Krakowie stabilny.