Home Testy Telewizory OLED LG Testujemy nowy LG OLED C9. Pierwsze wrażenia!
Testujemy nowy LG OLED C9. Pierwsze wrażenia!

Testujemy nowy LG OLED C9. Pierwsze wrażenia!

53.52K
83

Ostatnie miesiące to ogromne spadki cen telewizorów OLED z 2018 roku w tym tych od koreańskiej marki LG. Modele zeszłoroczne jak B8 czy C8 mocno namieszały na rynku ze względu na rewelacyjny stosunek ceny do jakości jaką otrzymaliśmy. Jednak trzeba przyznać, że to już właściwie koniec oferty i za moment nie będzie już telewizorów z serii 8. Na rynku debiutują właśnie serie z cyfrą 9 a na początek firma wrzuciła na rynek model C9 w 55 i 65 calach (77″ pojawi się wkrótce), który prawdopodobnie przejmie pałeczkę popularnego B8. Nie jest bowiem pewne czy firma zdecyduje się w ogóle na wprowadzenie na rynek polski modelu B9. Jeżeli ich cena miałaby być podobna a wszystko na to wskazuje patrząc na minimalne różnice w cenach B8 i C8 to wydaje się to jak najbardziej zrozumiałe. Zobaczmy więc pierwsze różnice jakie dzieli seria C9 od C8.

Przypomnijmy sobie czym charakteryzują się modele z linii 9 i jakie nowości zyska kupujący, który zdecyduje się na najnowszy model.

Cechy charakterystyczne telewizorów LG OLED TV na 2019 rok to:

 • Sztuczna inteligencja ThinQ AI z asystentem głosowym, dzięki której, można wydawać do telewizora złożone komendy w języku polskim. W tym roku telewizor odpowiada za pomocą głosu.
 • Procesor α (Alpha) 9 drugiej generacji ze sztuczną inteligencją
 • Najnowsza wersja niezwykle rozbudowanego i szybkiego systemu multimedialnego webOS
 • Wbudowany “Panel domowy” dzięki którego możemy zarządzać urządzeniami znajdującymi się w domu jak lodówka czy oczyszczać powietrza (obsługa urządzeń IoT)
 • Wbudowany port HDMI 2.1 w telewizorach 4K Ultra HD
 • Nowe funkcje dla graczy: Variable Refresh Rate (VRR), Auto Low Latency Mod (ALLM)
 • Możliwość podania sygnału 4K 120Hz przez port HDMI 2.1
 • Obsługa eARC czyli poszerzoną wersję Audio Return Channel, upraszczającego korzystanie ze dodatkowego sprzętu (np. amplitunerów czy soundbarów Dolby Atmos) podłączonych do telewizora.
 • Współpraca z urządzeniami Apple: obsługa protokołu AirPlay 2
 • Wsparcie dla dźwięku Dolby Atmos oraz DTS:X
 • Telewizory są certyfikowane przez WiSA

Jak widać zmian trochę jest a najważniejszą z nich wydaje się wprowadzenie portu HDMI 2.1 do telewizora nie 8K a właśnie 4K dzięki czemu w przyszłości będzie można podać do niego sygnał 4K 120Hz. Może się to przydać w przypadku PC czy być może nowych konsol?

Test LG OLED C9 2019 rok

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Otwieramy!

Test LG OLED C9 2019 rok

Już zdążyliśmy przyzwyczaić się do pięknego wyglądu telewizorów OLED oraz ich niesamowitej smukłości. Nie inaczej jest w przypadku najnowszego LG OLED C9. Telewizor wygląda doskonale i od razu kojarzy się w klasą telewizorów premium.

Pilot to znana i lubiana konstrukcja. Nie został poddany jakiejś znacznej zmianie przez ostatnie lata, choć zmieniono jego kolorystykę na bardziej elegancką i pasującą do wyświetlacza. Nie zmienił się także specjalnie układ przycisków chociaż doszły nowe klawisze jak MOVIES agregujący wszystkie serwisy wideo . Przypomnę, że kontroler posiada akcelerometr, który umożliwia kontrolę kursora na ekranie poprzez ruchy nadgarstka. To bardzo wygodna funkcjonalność, która została porzucona przez innych producentów, a u LG spisuje się świetnie.

Test LG SM9800 nanocell tv pilotPierwsze wrażenia

Po pierwszym odpaleniu wita nas najnowsza wersja systemu multimedialnego webOS. Główne menu jest na ten moment dopracowane do granic możliwości. Pod ręką mamy wszystkie aplikacje i funkcje dostępne w belce w formie kolorowych zakładek. System chodzi bardzo szybko i trudno spowodować by coś się zawiesiło albo zwolniło. Fani dużych możliwości multimedialnych swojego telewizora będą bardzo zadowoleni.

Test LG OLED C9 2019 rok

Jakie zaszły zmiany względem modelu C8 w webOS? Po pierwsze mamy tutaj możliwość całkowitej personalizacji głównej belki menu z aplikacjami. Możemy już nawet dodawać konkretne kanały z YouTube czy inne ulubione treści. Poniżej przykład jak ułożyliśmy sobie nasz portal oraz inne związane z testami telewizorów:

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

Każdy telewizor z webOS zyskał nowy ekran o nazwie “Panel domowy”. To miejsce gdzie agregowane są wszystkie potrzebne informacje na temat podłączonych urządzeń zarówno do telewizora jak i tych w całym domu (IoT). Chodzi np. o lodówkę, pralkę czy oczyszczacz powietrza. Z poziomu telewizora możemy nimi sterować na ile pozwala oczywiście system i funkcje danego urządzenia:

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

Na pilocie sterowania pojawił się nowy klawisz o nazwie “MOVIES”. Jest to doskonały pomysł, który powoduje, że umieszczanie kolejnych klawiszy odpowiedzialnych za konkretny serwis wideo przestaje mieć sens. Po naciśnięciu MOVIES na naszym ekranie pojawia się aplikacja, która agreguje wszystkie aplikacje wideo. Dzięki niej możemy bardzo szybko wyszukać interesujący nas film czy serial we wszystkich serwisach jakie subskrybujemy. Że nikt wcześniej nie wpadł na taki pomysł:

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test

System obsługuje dźwięk w Dolby Atmos oraz DTS:X.

System webOS 2019 SM9800 NanoCell OLED test earc dolby atmosJakość obrazu

Test LG OLED C9 2019 rok

Oczywiście wszystkiego na temat jakości obrazu dowiecie się z pełnego testu, który pojawi się w lipcu na portalu. Jednak kilka kwestii już ustaliśmy. Chodzi o te najbardziej ciekawe względem modelu C8. Po pierwsze, przyjrzyjmy się jak wygląda średni poziom jasności HDR w filmach i grach 4K Ultra HD. Po sprawdzeniu naszej pełnej sekwencji dotyczącej średnich pomiarów HDR, model C9 jest w stanie zaprezentować w filmach średnio 775 nitów! Dla przypomnienia w modelu C8 było to 650 nitów. Mamy zatem wzrost chociaż nie jest on jakiś spektakularny. Jednak taka wartość w zupełności wystarczy by HDR był widoczny bardzo dobrze i dawał wyraźne poczucie obcowania z nową jakością obrazu względem filmów na Blu-ray Full HD.

Test LG OLED C9 2019 rok

Producent w tym roku jeszcze bardziej rozbudował parametry balansu bieli. Do dyspozycji są teraz 2, 10, oraz 22 punktowe interwały, a dla każdego z nich możemy osobno zdefiniować wartości Y,R,G,B. Oznacza to, że do regulacji samej palety szarości mamy 136 osobnych suwaków! Natomiast niektóre z nich są źle zaprojektowane i korzystać będziemy z maksimum 96. Od razu się zastanawiam tutaj, czy znajdą się osoby, które nie rozumiejąc istoty indywidualnej kalibracji będą chciały kopiować tak precyzyjne ustawienia między różnymi egzemplarzami tego samego TV ;-)))).

Test LG OLED C9 2019 rok

Jak co roku, pokrycie szerokiej palety barw jest bardzo wysokie i wynosi w LG OLED C9 aż DCI 99,5%.

LG OLED C9, podobnie jak koreańska konkurencja, posiada inteligentny tryb dostosowywania jakości obrazu i dźwięku w zależności od parametrów obrazu źródłowego:

Test LG SM9800 nanocell tv

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0Granie na konsoli i PC

LG OLED C9 posiada dedykowane tryby “Gra” z krótkim input lag zarówno przy sygnale SDR jak i HDR. Gdybyśmy chcieli zastosować telewizor w roli monitora komputerowego, to powinniśmy oflagować złącze HDMI jako PC (przez przytrzymanie klawisza “input”). Zapewni nam to poprawną reprodukcję chroma 4:4:4, ale ma też swoje ograniczenia – matryca jest sterowana wtedy 8 bitowo, więc np. do HDR się nie nadaje.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo WiiU) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsoli PlayStation 4, pracującej w rozdzielczości 1080p z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[PC] 4K / 1080p @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Gra” 13 ms
[GRY] 4K Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy odświeżonych wersjach konsol obecnej generacji (Xbox One S, PlayStation 4 Pro) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Kino” 100 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie "Grafika"
Wyraźne kolorowe czcionki z PC (chroma 4:4:4) w trybie Gra lub Grafika

Zarówno przy sygnale Ultra HD 4K (czy to z HDR, czy bez), jak i Full HD, a także w kombinacji Full HD + HDR (np. z klasycznej konsoli PS4) opóźnienie było bardzo niskie. Powinno to ucieszyć wszystkich graczy, ponieważ wartość ta mieści się w najbardziej rygorystycznej grupie – placebo. Oznacza to, że laga za żadne skarby nie idzie wyczuć.

LG OLED C9 posiada port HDMI 2.1 a co za tym idzie wiele udogodnień skierowanych w stronę graczy. Chodzi o 120Hz w 4K, Variable Refresh Rate (VRR) czy Auto Low Latency Mod (ALLM). Pierwsze dwie będą dostępne dopiero w aktualizacji. Jak tylko pojawią się dodatkowe funkcje, dokonamy stosownych testów. Funkcja ALLM (tryb automatycznego włączania trybu gry przy przełączeniu na sygnał z konsoli) jest dostępna i aktywuje się poprzez ustawienie Instant Game Response na “On” jak poniżej:

 

Gigabyte GeForce RTX 2080 TiNasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 2080 Ti powered by NVIDIA. Drugi komputer to ASUS GeForce GTX 1080 Ti. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska, Wydawnictwo Techland, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0

Kabel HDMI MagicLink 2.0

Gdzie można kupić testowany telewizor LG OLED C9?

Ceny pochodzą z dnia 29.06.2019

LG OLED C9 55″

Dostępność
Sklep Cena (w PLN)
Media Markt 9999
RTV EURO AGD 9999
Media Expert 9999

LG OLED C9 65″

Dostępność
Sklep Cena (w PLN)
Media Markt 14 999
RTV EURO AGD 14 999
Media Expert 14 999

Sprzęt do testów dostarczyła firma LG

(53515)

Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

Comment(83)

 1. 47 minut temu, Juras Juras napisał:

  Powiem tak.

  Telewizor mam skalibrowany.

  Mega świetnie ogląda się filmy poprostu bajka głównie Netflix.

  Lubię też pojeździć na forzie Xbox x mega wrażenie.

  Tv nc+ 4k też coś tam pooglądam głównie wiadomości i sport.

  Mam nadzieję że w/w przykłady nie przyczynią się do ponownej sytuacji.

  Nie mniej gdy dojdzie do wymiany matrycy mimo to będę jeszcze bardziej ostrożny przy oglądaniu tv.

  Trochę to denerwujące ale kiedy wieczorem zasiadam z żonką i zaczynamy oglądać filmy na Netflix to poprostu szczęka opada jaka jakość jakie wrażenia.Gdyby właśnie nie to że filmy są tak świetnie pokazane to wybrałbym coś innego bardziej wszechstronnego tak aby nie pilnować tv.

   

   

  Kalibracja wlasna czy profesjonalna? Jak własna to podaj jakieś ustawienia... To mi wymienili B7 na C9 ale mam opór znowu siedzieć i kombinować bo B7 miałem fajnie ustawiony...

 2. Ja też od wczoraj mam 55C9, wypełniłem ten formularz odnośnie kalibracji, ale nie wiem, ktoś do mnie zadzwoni żeby się umówić na konkretny już termin? Czy jak to działa? 

 3. Do mnie oddzwonili po dwóch dniach.skalibrowany w piętek 19.07.bajer full. 

 4. 18 godzin temu, marbel007 napisał:

  Kalibracja wlasna czy profesjonalna? Jak własna to podaj jakieś ustawienia... To mi wymienili B7 na C9 ale mam opór znowu siedzieć i kombinować bo B7 miałem fajnie ustawiony...

  Kalibracja profesjonalna.

  Ale jeśli wymienią na inną matrycę to trzeba będzie znowu dzwonić. Na nic się chyba nie przydadzą wcześniejsze ustawienia. Zresztą poczekam na wymianę i wtedy będę ustawiał tak jak mam na B7 jeśli będzie oki to dobrze.

  Jak wymienili ?- dali matrycę od C9 czy cały telewizor.

   

 5. 19 godzin temu, marbel007 napisał:

  Kalibracja wlasna czy profesjonalna? Jak własna to podaj jakieś ustawienia... To mi wymienili B7 na C9 ale mam opór znowu siedzieć i kombinować bo B7 miałem fajnie ustawiony...

  Przecież masz tryb KINO to co tam jeszcze samemu ustawiać? :D On jest najbliższy temu co trzeba jeżeli nie robisz kalibracji za pomocą urządzeń.

 6. Dnia 15.07.2019 o 15:52, Wooyek84 napisał:

  Nie odebrałem tego za 9999zł i mam zaklepanego tego za 8500. Na piątek ma być. Nie będę chyba czekał aż do końca sierpnia, bo nie wytrzymam ?. Cena 8500 i V40 mnie zadowala jak za taką nowość. 

  Ale inna sprawa, warto brać ubezpieczenie? Nigdy tego nie brałem, czegokolwiek bym nie kupował, to ubezpieczeniom zawsze mówiłem stanowcze nie i w sumie na necie też są artykuły, że te ubezpieczenia są g... warte. Ale może ktoś to brał i faktycznie się mu opłaciło. W RTV Euro AGD typ mnie dziś gnębił z 10 minut, strasznie są męczący tym wciskaniem na siłę tych ubezpieczeń.?

  Bo na UB zarabaiają 3x tyle ile na TV (sprzedawcy prowizji, a sieć od ubezpieczyciela), bo mają wypasione targety na te UB, bo te UB to iście szatański pomysł ubezpieczycieli :) choć przyznam że znajomy 2x skorzystał ale na smartfonie który mu się rozsamrował na betonie tzn 2 różne smartfony :)

 7. 5 godzin temu, mjasinsk napisał:

  choć przyznam że znajomy 2x skorzystał ale na smartfonie który mu się rozsamrował na betonie tzn 2 różne smartfony

  Ja też dwa razy skorzystałem. Był to naprawy po standardowym czasie gwarancji. Raz tv Samsunga - wymiana płyty głównej, która przekraczała wartość rynkową telewizora, i drugi raz naprawa pralki (też Samsunga :)) , gdzie bez rozszerzonej gwarancji i darmowej naprawy lepiej byłoby kupić nową.

  W moim przypadku się opłacało, dlatego korzystam z tej formy ubezpieczenia.

  Choć ogólnie nie ma reguły, każdy z nas ma inne doświadczenia....

 8. 27 minut temu, Groszek napisał:

  Ja też dwa razy skorzystałem. Był to naprawy po standardowym czasie gwarancji. Raz tv Samsunga - wymiana płyty głównej, która przekraczała wartość rynkową telewizora, i drugi raz naprawa pralki (też Samsunga :)) , gdzie bez rozszerzonej gwarancji i darmowej naprawy lepiej byłoby kupić nową.

  W moim przypadku się opłacało, dlatego korzystam z tej formy ubezpieczenia.

  Choć ogólnie nie ma reguły, każdy z nas ma inne doświadczenia....

  Jasne, ale żeby nie było, że hejtuję :)

  Cena TV w duzej sieci (międzynarodowej) 4000 zł

  Cena ubezpieczenia dla tego tv wariant wyższy 699 zł

  Teraz lista możliwych przypadków:

  1. Ubezpieczenie od przepięcia - możliwe ale mało prawdopodobne

  2. Ubezpieczenie miedzynarodowe  - raczej mało prawdopodobne

  3. Sprzęt zastępczy - OK

  4. Ubezpieczenie od awarii - OK

  5. reszta mało istotna

   

  Prawda jest taka, ze standardowa gwarancja plus zakup w duzej sieci z reguły wystarczy w ciągu 24 miesięcy (oczywiście są indywidualne przypadki w tym również nawet sam dotychczas mogłem się do takowych zaliczać) ale jednak wystarcza. Pozostałe przypadki jednak są rzadkie i w przypadku TV raczej marginalne. Po dwóch latach tv kupiony za cenę 4000 jest w praktyce wart.... z duzym, naprawde duzym naginaniem rzeczywistości 2000 zł. Dopiero po tych 2 latach tak naprawdę UB zaczyna realnie przedstawiac wartość. Wydałeś 699 zł vs 2000 zł wiec patrząc matematycznie oczywiście warto...ale patrząc realnie..... za cholerę nie warto. Jasne...zgadzam się, to subiektywna wizja.

   

 9. Dnia 21.07.2019 o 14:24, Gmeru napisał:

  Przecież masz tryb KINO to co tam jeszcze samemu ustawiać? :D On jest najbliższy temu co trzeba jeżeli nie robisz kalibracji za pomocą urządzeń.

  Kino dla wszystkich sygnałów? Najbardziej zależy mi na obrazie w grach konsolowych i w sumie nc+ na codzień. Choć filmami (Netflix, BD, Chili) też się mocno jaram, szczególnie że kino sf w większości oglądam jak już.

  W końcu wczoraj włączyłem XoX by pograć na tym tv i konsola (!) wykryła że mam fajny tivik i zaproponowała przestawienie w tryb optymalny. Zgodziłem się - w sdr, w menu, obraz jakiś żółtawy się zrobił jednak w grach - testowane Lego City Undercover zaraz mi zniknęło. W HDR, w Dircie 2.0 to obraz już miazga. Chyba jaśniej świeciło niż w B7. 

 10. Dnia 17.07.2019 o 06:41, zdenek117 napisał:

  @Juras Juras To zaskoczyłeś mnie. Daj znać po wizycie serwisanta, bo jestem ciekawy skąd taka zmiana i co na to LG. 

  Wczoraj wymieniono na nową matrycę.

  Serwisant nie był pewny na ile teraz będzie gwarancji.

  Kazał dopytywać się w LG.

  Nowa matryca spoko.

  Filmy w technicolor expert nawet nawet.

  Ale kiedy ustawiłem tak jak miałem wcześniej to obraz dużo gorszy.

  Nie zapisałem sobie te wcześniej e ustawienia i lipa.

  Także wieczorem przywróciłem fabryczne ustawienia i w trybie kino idzie jakoś pooglądać.

  Nie mniej ni  jak to się ma do profesjonalnej kalibracji.

  Także czeka mnie druga kalibracja.

  Odnośnie samej matrycy to wydaje się świecić mocniej ,żywsze te kolory i większa jest głębia. No i oczywiście na całym ekranie jest tak samo nie ma przebarwień i paska?

  To Tak na szybko.