TEST: Zakrzywiony Soundbar Samsung HW H7501 / HW H7500

TEST: Zakrzywiony Soundbar Samsung HW H7501 / HW H7500

624
0

Wstęp

Firma Samsung jest największym orędownikiem zakrzywionych telewizorów. Nic więc dziwnego w tym, że, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, zaprezentowała pierwszy wielkoseryjny zakrzywiony soundbar na świecie. Są to w zasadzie dwa bliźniacze modele: HW-H7500 (czarny) i HW-H7501 (srebrny) dopasowane wzorniczo do 55- i 65-calowych zakrzywionych telewizorów LCD tego samego producenta (lista telewizorów w dalszej części recenzji). Do naszych testów trafił model HW-H7501.

 

1.jpg



Wygląd i połączenia

HW-H7501 składa się z dwóch głównych elementów: zakrzywionej listwy dźwiękowej oraz głośnika niskotonowego (subwoofera).

 

Listwa sprawia bardzo korzystne wrażenie: chwilę po wyjęciu z pudełka wydała nam się zrobiona w całości z wysokiej jakości metalu, co sugerowała też waga urządzenia (ok. 4 kg). Bliższa analiza wykazała jednak, że listwę wykonano głównie z wysokiej jakości wytrzymałego tworzywa sztucznego, natomiast z wierzchu przykryto ją warstwą solidnej i eleganckiej blachy. Jakość montażu jest wysokiej klasy, a górną i dolną część listwy połączono za pomocą kilkudziesięciu solidnych wkrętów (!) – to po prostu nie ma prawa się rozpaść.

 

 

17.jpg

18.jpg

A tak wygląda soundbar po otwarciu obudowy

 

Wewnątrz listwę podzielono na 3 sekcje: obie skrajne, tj. lewa i prawa zawierają dwa moduły z czarnego tworzywa sztucznego, w których umieszczono przetworniki magnetoelektryczne. Z kolei w środkowej części znajdziemy płytkę drukowaną z obwodami wzmacniacza, w tym główny procesor dźwięku pochodzący od firmy Texas Instruments. W każdym czarnym module znajdują się po 4 głośniki: 1 kopułkowy wysokotonowy oraz 3 owalne, stożkowe, średniotonowe. Wielkość membran przetworników średniotonowych przedstawia poniższe zdjęcie.

 

IS_GLOSNIKI.jpg

Wielkość membran przetworników średniotonowych

 

3.jpg

Główny procesor dźwięku pochodzący od firmy Texas Instruments

 

Ww. konfiguracja daje w sumie 2 x 4, czyli 8 głośników w listwie. Jeżeli uwzględnimy subwoofer, da nam to 8+1 głośników, co tłumaczy użyte przez producenta określenie „System głośników 8.1”.

 

Moc zastosowanego w listwie wzmacniacza wynosi 20W (RMS) na kanał, co łącznie daje 8 x 20=160W. Jeżeli uwzględnimy moc wzmacniacza zastosowanego w subie (160W) to okaże się, że łączna deklarowana przez producenta moc zestawu wynosi 160W+160W, czyli 320W (przy całkowitych zniekształceniach harmonicznych równych 10%), co potwierdza hasło reklamowe „system głośników 8.1 o łącznej mocy 320 W”. Dostępne złącza w listwie to HDMI (x2), optyczne oraz AUX. HW-H7501 jest w stanie dekodować formaty Dolby Digital oraz DTS (2.0).

 

12.jpg

 

Z kolei subwoofer to konstrukcja aktywna z (najprawdopodobniej) jednym okrągłym głośnikiem stożkowym obciążonym kanałem basrefleksu. Wykonanie i montaż suba są dobre (ale ustępują belce), choć naszym zdaniem odłączany kabel zasilania byłby bardziej praktycznym rozwiązaniem. Subwoofer otrzymuje z belki sygnał fonii bezprzewodowo.

4.jpg 5.jpg

 

Oprócz listwy i suba w pudełku znajdziemy niezbędne akcesoria, np. zasilacz, kabel zasilania, pilota, baterie, instrukcję, kabel USB. Niestety, brak kabla optycznego i HDMI. Są także specjalne akcesoria do montażu na ścianie razem z zakrzywionym telewizorem, co przedstawia poniższy film.

 

 

9.jpg

Pilot to konstrukcja znana z innych modeli soundbarów koreańskiego producenta

 

 

 

Belkę HW-H7501 można w sposób przedstawiony w filmie zamocować do następujących modeli telewizorów firmy Samsung:

 

55-calowe: UE55HU8590, UE55HU8580, UE55HU8505, UE55HU8500, UE55HU8290, UE55HU8280, UE55HU8205, UE55HU8200, UE55HU7205, UE55HU7200.

65-calowe: UE65HU8590, UE65HU8580, UE65HU8505, UE65HU8500, UE65HU8290, UE65HU8280, UE65HU8205, UE65HU8200, UE65HU7205, UE65HU7200.

 



Funkcjonalność i kontrola

Parowanie listwy i subwoofera przebiega szybko i bezproblemowo. Podobnie przebiega parowanie smartfona z listwą poprzez Bluetooth.

 

IS_PAROWANIE.jpg

 

Przy odtwarzaniu muzyki ze smartfona bardzo pomocny jest pilot, za pomocą którego można przechodzić do następnego lub poprzedniego utworu. To bardzo przydatna funkcja, której niestety nie posiada większość belek wyposażonych w Bluetooth.

 

Listwę wyposażono w jasny i czytelny wyświetlacz umieszczony w samym centrum belki, który pokazuje m.in. rodzaj wybranego wejścia, poziom głośności, ustawienia basów i tonów wysokich oraz wybrany tryb dźwięku dookólnego. Wyświetlacz bardzo ułatwia obsługę urządzenia, a zwracamy na to uwagę, ponieważ wiele droższych soundbarów go nie posiada, co znacznie utrudnia ich obsługę.

 

Listwa posiada także gniazdo USB, poprzez które można odtwarzać wiele formatów plików audio. Pełną listę formatów i kodeków podano w poniższej tabeli.

 

IS_tabela%20plikow%20i%20kodekow_cr.jpg

 



Jakość dźwięku

HW-H7501 ma kilka zdefiniowanych ustawień dźwięku takich jak Standard, Music, Voice, Sports, Cinema i Smart Volume. Producent zaleca wybór ustawienia Standard, jeżeli użytkownik chce cieszyć się oryginalnym dźwiękiem i nasze testy potwierdzają, że to zalecenie jest słuszne (inne tryby w większym lub mniejszym stopniu ingerują w oryginalny przekaz). Z kolei jeżeli chodzi o dźwięk przestrzenny (dookólny) to naszym zdaniem lepsze rezultaty daje ustawienie Surr. Sound na AUTO niż na ON.

 

W większości przypadków HW-H7501 prezentuje muzykę w sposób co najmniej poprawny. Wiele ścieżek filmowych oraz muzyka pop brzmi z dostateczną jakością, a niekiedy nawet po prostu dobrze. Także gracze znajdą tutaj idealne rozwiązania dla wzmocnienia doznań płynących z gier. Oczywiście nie jest to sprzęt dla audiofilów, bowiem wymagająca muzyka ma słyszalne zniekształcenia harmoniczne i to niekoniecznie przy dużym poziomie wysterowania. Jeżeli będziemy unikać trudnych i wymagających materiałów jak wielkoskładowa muzyka symfoniczna i operowa, czy też muzyka zawierająca impulsy i transjenty (zwłaszcza w górnych rejestrach), to soundbar odwdzięczy się przyjemnym, spokojnym i stosunkowo atrakcyjnym brzmieniem. Nie ulega wątpliwości, że HW-H7501 zagra nieporównywalnie lepiej od prawie wszystkich telewizorów, zwłaszcza w niższych rejestrach.

 

2.jpg

 



Podsumowanie



8.png

Samsung HW-H7501 to aktualnie jedyna na rynku belka dźwiękowa zaprojektowana z myślą o zakrzywionych ekranach, w związku z czym stanowi naturalny wybór dla posiadaczy tego typu telewizorów. Jeżeli masz taki model, chcesz mieć świetnie dopasowaną wzorniczo belkę, w telewizorze brakuje ci głównie basu, a po zakupie nie będziesz przekraczać bezpiecznego poziomu wysterowania, to przy takim założeniu możemy ci HW-H7501 polecić.
 
PLUSY

  • Jedyny soundbar dopasowany do zakrzywionych ekranów
  • Wysoka jakość wykonania
  • Głośny i potężny dźwięk
  • Wygodny pilot
  • Bezprzewodowość komponentów
  • Bluetooth
  • Bardzo dobrze działająca funkcja “TV Sound Connect”
  • Może być częścią ekosystemu Multiroom Samsunga

 
MINUSY

  • Słyszalna kompresja i zniekształcenia na wymagających materiałach
  • Bas mógłby być szybszy, twardszy i lepiej kontrolowany
  • Bardzo skromne efekty przestrzenne
  • Dość wysoka cena

 

 

polecamy.png

Oceny
 
Jakość obudowy
9a.png
Łączność
9a.png
Łatwość użytkowania
8a.png
Jakość dźwięku
7a.png
Dodatki

8a.png
Stosunek ceny do jakości

7a.png

 
Cena: Soundbar Samsung HW-H7501 od 1889 zł
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung

 

Autor: Chmielu (Tomasz Chmielewski)

(624)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x