Home Testy Telewizory LCD TCL Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA
Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA

Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA

38.52K
17

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Film”

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 12,4 maksymalna 15,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 5,3 maksymalna 11,5
Średnia deltaE palety szarości 5,9 maksymalna 10,8

Profesjonalna kalibracja (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,2 maksymalna 4,0
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,1 maksymalna 3,8
Średnia deltaE palety szarości 2,2 maksymalna 5,2

Teraz, gdy już wiemy, jak dokładnie TCL MQLED85 zachowywał się podczas wszelkich testów w materiałach HDR, sprawdzimy, jak wyglądało to z perspektywy soczewki kolorymetru. Jak wspominaliśmy wcześniej, trybem, który został użyty podczas sekwencji, był ‘Film’. I wbrew temu, co niektórzy mogą pomyśleć, posiadał on zdecydowanie inne mankamenty obrazu niż w treściach SDR. Należy nadmienić, że wykres krzywej EOTF zastępuje nam gammę, gdyż ten ukazuje tempo wzrostu jasności. I to właśnie od tego zaczniemy, ponieważ sprawiał on największe problemy podczas starcia z naszą referencją. Spoglądając na krzywą przed kalibracją, wyraźnie widać, jak zmierzony stan rzeczywisty, oznaczony czarnym połączonym wielokropkiem, wychyla się ponad wartość referencyjną. Oznaczało to nic innego, jak to, że testowany telewizor w znaczący sposób rozjaśniał praktycznie cały obraz, a w szczególności midtony, które były szczególnie widoczne w kadrze z filmu ‘Pan’. Oczywiście dodamy również, że wiązało się to również ze znacznym spadkiem kontrastu.

Przyszedł czas na dobrze nam znany balans bieli, który w pewnym sensie przypominał ten z materiałów o standardowym zakresie dynamicznym, aczkolwiek z jedną różnicą. Tutaj kolor czerwony jeszcze bardziej wyszedł przed szereg, więc doszło do jeszcze większego zażółcenia obrazu i charakterystycznej dla tego stanu rzeczy tinty. Generalnie w materiałach HDR w ustawieniach tego trybu panował spory chaos, co zresztą widać jak na dłoni na palecie ‘ColorChecker’. Znów więc wykorzystaliśmy narzędzia do kalibracji przygotowane przez producenta i zabraliśmy się do pracy. Musimy przyznać, że nasza sztuka nie była zbyt wybitna, przez co balans bieli wygląda, jak wygląda, aczkolwiek udało nam się w sposób satysfakcjonujący doprowadzić kolory do w miarę dobrego stanu rzeczy. Co prawda nie widać tego aż tak na palecie ‘ColorChecker’, aczkolwiek warto przyjrzeć się w tym wypadku diagramowi chromatyczności, który pokazuje ogół zgodności, a nie pojedyncze próbki. Diagram chromatyczności przed i po kalibracji znajdziecie poniżej.

(38517)

4.3 18 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

17 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
igimaks
igimaks
23 godzin temu

Bardzo proszę o poradę dot. zakupu w budżecie do ok 8,5 tys zł dużego TV. tj. 85 cali, ale ewentualnie 98. W rozmiarze 85″ w tym budżecie w zasadzie do wyboru mam: SONY XR-85X90L 85, TCL 85MQLED85 85″ MINILED, TCL 85C809 85” MINILED, LG 86QNED86T6A 86″, HISENSE 85U7KQ 85″ MINILED. Zastanawiam się jeszcze nad prawie 100 cali może ciut gorsze parametry TV 98 QLED TCL 98C69B 98″ QLED? A może warto coś dołożyć do czegoś innego – proszę o podpowiedź

Michał
Michał
26 dni temu

Lepszy będzie ten TCL, czy SAMSUNG QE65QN85D?

Marek
Marek
27 dni temu

Czym rózni się TCL 85C809 85” od TCL 85MQLED85 85″. Może ktoś ma jakiekolwiek informacje, różnica w cenie 500 zł

Marek
Marek
29 dni temu

Ten czy tysiac droższy C845, 85″ cali?

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Cześć zastanawiam się bardzo nad tym tv. Czy ten efekt halo/bloomingu rzeczywiście nie da się ukryć ustawieniami? Czy naprawdę tak przeszkadza?
Mam do wyboru ten lub QE65QN85D.

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu

Trochę mnie to zdjęcie z napisami na ciemnym tle przeraża. Tak będzie w każdej podobnej scenie? Przechodzę z Sony Bravia 50w755c więc wymagań dużych nie mam. Dawniej było łatwo plazma lub LCD i tyle, nie zastanawiałem się nad strefami wygaszania, bloomingiem itd.

Marek
Marek
9 dni temu
Reply to  Grzegorz

napisy powinny być szare, dziwne że nie daja takiej możliwość jak kiedys przy ogładaniu DivX. Na YT są lekko szare na szczęscie

Wojciech
Wojciech
4 dni temu
Reply to  Grzegorz

Wczoraj instalowałem ten model u znajomego. Też obawiałem się, że będzie słabo, ale jest więcej niż akceptowalnie (przy średnim poziomie lokalnego wygaszania). Trochę trzeba pobawić się kontrastem i gammą, to obraz jest przejaskrawiony. No i wyłączyć wszelkie redukcje szumów, bo inaczej obraz będzie zamazany oraz ruch, bo fabrycznie jest opera mydlana. Ale za to balans bieli wstępnie udało mi się dość szybko. Wszystko robiłem na trybie standard.
Jedynie dźwięk nie powala, choć niby jest Onkyo, ale przyznam, że mało czasu poświęciłem na regulacje dźwięku.

Andrzej
Andrzej
3 miesięcy temu

Mam inne spostrzeżenia jako przeciętny użytkownik. Nie rozróżniam niuansów dźwięku poza podstawowym pasmem. Czyli telewizor gra głośno cicho,trzeszczy,gwiżdże lub dudni. Kolory są ciepłe,zimne lub z bardzo wyraźną dominantą koloru. Obraz jest jasny lub ciemny. Jeżeli nie stoi inny telewizor obok nie mam odniesienia. Ale jako użytkownik taki potencjalny chcę wiedzieć jak jest ze wsparciem producenta? Np syn ma tv LG i po sześciu latach dostaję poprawki. Kolejnym a w zasadzie powinien to być pierwszy punkt Jak działa oprogramowanie? Czy system się nie zawiesza czy może wręcz żyje swoim życiem. Jak wygląda dostępna instrukcja obsługi? Czemu o tym piszę? Bo jestem… Czytaj więcej »

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu
Reply to  Andrzej

Wymagasz, żeby w teście telewizora, który pojawił się kilka tygodni po wypuszczeniu modelu, testujący wskazał Ci jak długo model dostaje poprawki i jak się go używa po pół roku? Jedyne co można zmierzyć po takim czasie to suche cyferki.
Chcesz mieć większą pewność, że TV będzie działał po kilku latach? Kup Sony albo Samsunga i zapłać za tą pewność.

Slawek
Slawek
3 miesięcy temu

Jest sens dopłacać do c855? Szukam tv 75″, raczej zero gier na tv, trochę netflix,disney+ +mecze na viaplay. Salon będzie dość mocno nasłoneczniony

Dawid
Dawid
1 miesiąc temu
Reply to  Slawek

Też się nad tym zastanawiałem, ale nie znalazłem żadnej znaczącej różnicy żeby dopłacić 1700 zł

Karol
Karol
3 miesięcy temu

Czy wynki jasności w hdr były mierzone w ustawieniu wygaszania stref na poziomie średnim czy wysokim? Przy ustawieniu wysokim jasność nie byłaby większa? Zwłaszcza L20? Jak wypada w tej kwestii też np. Dolby Vision IQ,z którego zapewne 90% użytkowników będzie korzystać w netflixowych seansach. Zauważyłem też że tryb film jest zdecydowanie najciemniejszy i to niezależnie od jasności ustawionej w parametrach obrazu, nawet przy identycznych ustawieniach wygaszania i kontrastu czy balansu. Czy tryb dynamiczny lub inne które na oko wydają się jaśniejsze nie przybliżają jasności do tej obiecywanej przez producenta “do 2400nit”? Tryby hdr też są dwa “jasny” i chyba “ciemny”,… Czytaj więcej »

Dawid
Dawid
1 miesiąc temu
Reply to  Karol

W środe bede go miał w domu, więc jak coś to sie odezwę co i jak.

Grzegorz
Grzegorz
1 miesiąc temu
Reply to  Dawid

Proszę napisać swoją opinię i jak to z tym bloomingiem jest. Bardzo przeszkadza?

Michał
Michał
26 dni temu
Reply to  Dawid

Daj znać koniecznie!

17
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x