Test telewizor TCL MQLED85 – najlepszy GAMING TV według EISA
- Co to jest technologia Mini LED?
- Budowa i wygląd TCL MQLED85
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki ONKYO i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 / HEVC
- Wyniki testu TCL MQLED85 QLED Mini-LED
- Werdykt
Kontrast i czerń
Telewizor TCL MQLED85 jest pretendentem do otrzymania naprawdę dobrej noty za wyniki kontrastu i czerni. Został on bowiem wyposażony w wysokokontrastową matrycę VA, której zmierzony przez nas kontrast ANSI, czyli taki bez włączonego wygaszania strefowego, wyniósł znakomite 5332:1. Warto to podkreślić, gdyż nie wszystkie telewizory są w stanie pochwalić się tak wysokim współczynnikiem na samym starcie. Daje to nam dobre pole do dalszego jego zwiększenia. Tym bardziej, że testowany telewizor ma do tego warunki, gdyż został wyposażony w zaawansowane podświetlenie diodami Mini LED, które zostały podzielone na 1536 stref lokalnego podświetlenia. Tak duża ilość powinna dać nam, po pierwsze, świetny kontrast i czerń, a po drugie, brak poświat na czarnym tle przy włączonych napisach. Wiele zależy tu od algorytmów podświetlenia, które producent przygotował. Zobaczmy, jak mu to wyszło:
I musimy przyznać, że nie zawiedliśmy się. Pierwszy i ostatni wynik są powodem do dumy, i ciężko się do nich jakkolwiek przyczepić. Warto jednak zaznaczyć, że takie sceny będziemy raczej obserwować dość rzadko, więc skupimy się na dwóch środkowych rezultatach. Te w dalszym ciągu są jak najbardziej zadowalające, aczkolwiek z lekkim zastrzeżeniem. Przy całkowitej ciemni w pomieszczeniu da się zauważyć, że nie są one idealnie czarne, aczkolwiek remedium na to jest zapalenie małego światła w pokoju, najlepiej za telewizorem, w celu ‘oszukania’ wzroku. Wtedy TCL MQLED85 wypada znakomicie i pokazuje prawdziwy pazur jako odbiornik stricte do kina domowego.
Warto jednak wspomnieć o dwóch mankamentach, które męczą już raczej każdy system wygaszania strefowego. Najpierw dodamy, że w sekwencjach testowych używaliśmy mocy systemu w pośrednim ustawieniu. Dlaczego? Najniższa opcja dawała zbyt jasną czerń, zaś najwyższa pożerała wręcz przyczerniowe detale i małe jasne obiekty. Nawiązując do nich, wybrane przez nas ustawienie podbijało temperaturę barwową, przez co były one ‘zimniejsze’ oraz nieznacznie jaśniejsze od wartości referencyjnej. Niestety, pomimo dużej ilości stref, telewizorowi nie udało się ustrzec problemu z efektem halo/bloomingiem. Mimo wszystko system wygaszania w TCL MQLED85 wypadł naprawdę przyzwoicie i dostaje od nas solidną szkolną ‘4’.
(38504)
Bardzo proszę o poradę dot. zakupu w budżecie do ok 8,5 tys zł dużego TV. tj. 85 cali, ale ewentualnie 98. W rozmiarze 85″ w tym budżecie w zasadzie do wyboru mam: SONY XR-85X90L 85, TCL 85MQLED85 85″ MINILED, TCL 85C809 85” MINILED, LG 86QNED86T6A 86″, HISENSE 85U7KQ 85″ MINILED. Zastanawiam się jeszcze nad prawie 100 cali może ciut gorsze parametry TV 98 QLED TCL 98C69B 98″ QLED? A może warto coś dołożyć do czegoś innego – proszę o podpowiedź
Lepszy będzie ten TCL, czy SAMSUNG QE65QN85D?
Czym rózni się TCL 85C809 85” od TCL 85MQLED85 85″. Może ktoś ma jakiekolwiek informacje, różnica w cenie 500 zł
Ten czy tysiac droższy C845, 85″ cali?
Cześć zastanawiam się bardzo nad tym tv. Czy ten efekt halo/bloomingu rzeczywiście nie da się ukryć ustawieniami? Czy naprawdę tak przeszkadza?
Mam do wyboru ten lub QE65QN85D.
To normalne w tej klasie telewizorów. W każdym będzie trochę widoczny. Rozwiązaniem jest matryca OLED ale to inna historia.
Trochę mnie to zdjęcie z napisami na ciemnym tle przeraża. Tak będzie w każdej podobnej scenie? Przechodzę z Sony Bravia 50w755c więc wymagań dużych nie mam. Dawniej było łatwo plazma lub LCD i tyle, nie zastanawiałem się nad strefami wygaszania, bloomingiem itd.
napisy powinny być szare, dziwne że nie daja takiej możliwość jak kiedys przy ogładaniu DivX. Na YT są lekko szare na szczęscie
Wczoraj instalowałem ten model u znajomego. Też obawiałem się, że będzie słabo, ale jest więcej niż akceptowalnie (przy średnim poziomie lokalnego wygaszania). Trochę trzeba pobawić się kontrastem i gammą, to obraz jest przejaskrawiony. No i wyłączyć wszelkie redukcje szumów, bo inaczej obraz będzie zamazany oraz ruch, bo fabrycznie jest opera mydlana. Ale za to balans bieli wstępnie udało mi się dość szybko. Wszystko robiłem na trybie standard.
Jedynie dźwięk nie powala, choć niby jest Onkyo, ale przyznam, że mało czasu poświęciłem na regulacje dźwięku.
Mam inne spostrzeżenia jako przeciętny użytkownik. Nie rozróżniam niuansów dźwięku poza podstawowym pasmem. Czyli telewizor gra głośno cicho,trzeszczy,gwiżdże lub dudni. Kolory są ciepłe,zimne lub z bardzo wyraźną dominantą koloru. Obraz jest jasny lub ciemny. Jeżeli nie stoi inny telewizor obok nie mam odniesienia. Ale jako użytkownik taki potencjalny chcę wiedzieć jak jest ze wsparciem producenta? Np syn ma tv LG i po sześciu latach dostaję poprawki. Kolejnym a w zasadzie powinien to być pierwszy punkt Jak działa oprogramowanie? Czy system się nie zawiesza czy może wręcz żyje swoim życiem. Jak wygląda dostępna instrukcja obsługi? Czemu o tym piszę? Bo jestem… Czytaj więcej »
Wymagasz, żeby w teście telewizora, który pojawił się kilka tygodni po wypuszczeniu modelu, testujący wskazał Ci jak długo model dostaje poprawki i jak się go używa po pół roku? Jedyne co można zmierzyć po takim czasie to suche cyferki.
Chcesz mieć większą pewność, że TV będzie działał po kilku latach? Kup Sony albo Samsunga i zapłać za tą pewność.
Jest sens dopłacać do c855? Szukam tv 75″, raczej zero gier na tv, trochę netflix,disney+ +mecze na viaplay. Salon będzie dość mocno nasłoneczniony
Też się nad tym zastanawiałem, ale nie znalazłem żadnej znaczącej różnicy żeby dopłacić 1700 zł
Czy wynki jasności w hdr były mierzone w ustawieniu wygaszania stref na poziomie średnim czy wysokim? Przy ustawieniu wysokim jasność nie byłaby większa? Zwłaszcza L20? Jak wypada w tej kwestii też np. Dolby Vision IQ,z którego zapewne 90% użytkowników będzie korzystać w netflixowych seansach. Zauważyłem też że tryb film jest zdecydowanie najciemniejszy i to niezależnie od jasności ustawionej w parametrach obrazu, nawet przy identycznych ustawieniach wygaszania i kontrastu czy balansu. Czy tryb dynamiczny lub inne które na oko wydają się jaśniejsze nie przybliżają jasności do tej obiecywanej przez producenta “do 2400nit”? Tryby hdr też są dwa “jasny” i chyba “ciemny”,… Czytaj więcej »
W środe bede go miał w domu, więc jak coś to sie odezwę co i jak.
Proszę napisać swoją opinię i jak to z tym bloomingiem jest. Bardzo przeszkadza?
Daj znać koniecznie!