Powrót

Test telewizora Sony OLED Bravia 8. Kolejny hit do kina domowego!

Japoński producent swoim telewizorem QD-OLED rozbił bank. Sony A95L tak prześcignął swoją konkurencję, że na rok 2024 nie zaprezentowano modelu o tym panelu. Dlatego oczy wszystkich tym bardziej skierowały się ku modelowi Bravia 8, który jest jedynym odbiornikiem wyposażonym w matrycę organiczną. Niewątpliwie będzie to niezwykle interesujący test, bo wypuszczenie takiego rodzynka na rynek musi wiązać się z niezwykle dużą dozą pewności siebie. Czego więc możemy się spodziewać po Sony Bravia 8? Tym, co w szczególności podkreśla producent, jest nieskończony kontrast i czerń, której OLED jest wyznacznikiem. Dzięki temu plastyka obrazu jest na najwyższym możliwym poziomie i daje efekt trójwymiarowości. Rzeczą bezpośrednio związaną z wykorzystanym typem matrycy jest niezwykle szerokie pokrycie palety barw DCI-P3, które, jak zmierzyliśmy, wynosi w praktyce 99%, co przekłada się na niesamowicie soczyste kolory w materiałach HDR. Całościowo można uznać, że przygotowany przez Sony produkt zawiera wszystkie dobrze nam znane rozwiązania, ale – jak zaręcza producent – dużo bardziej dopracowane. Znajdziemy więc funkcje takie jak XR Clear Image, 4K AI Upscaling, OLED XR Contrast Pro, z których każda ma zapewnić nam warunki do przeżywania filmów i seriali z maksymalną możliwą jakością i pełną immersją. W tym roku Sony w swoich przekazach medialnych zwraca szczególną uwagę na kompatybilność swoich telewizorów z konsolą. Gracze mają dostać pełen wachlarz udogodnień, takich jak Auto Genre Picture Mode i Automatyczne mapowanie tonów HDR. Dość jednak wstępu, przejdźmy do tego, co nas najbardziej interesuje – rzetelnych wyników Sony Bravia 8. Zapraszamy!

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Dostępność telewizora
Telewizor Sony BRAVIA 8 55″ (Nowość 2024) 7 990 zł
Telewizor Sony BRAVIA 8 65″ (Nowość 2024) 9 990 zł
Telewizor Sony BRAVIA 8 77″ (Nowość 2024) 15 999 zł

Sony BRAVIA 8  (77″, 65″, 55″) – telewizor okiem producenta

Wygląd i budowa Sony Bravia 8

Japoński producent bazuje przede wszystkim na minimalizmie, można powiedzieć, że każde z urządzeń nie posiada żadnego zbędnego elementu. W odróżnieniu od wcześniejszych telewizorów producenta, całość elektroniki rozłożona jest na całej powierzchni urządzenia, dzięki czemu smukłość urządzenia jest jeszcze większa. Jakość użytych materiałów stoi na najwyższym możliwym poziomie. Szkło, aluminium oraz autorskie tworzywo sztuczne dają poczucie obcowania z produktem premium. Dla tych, którzy cenią wystrój wnętrza, przygotowano również specjalne zaślepki, które pozwolą zakryć prowadnice na przewody oraz porty i złącza. Sam telewizor możemy zakupić w dość standardowych rozmiarach, czyli 55, 65 i 77 cali.

Standardem jest również możliwość zmiany rozstawu nóżek. Telewizor możemy ustawić w czterech wariantach: standardowym, wąskim i dwóch pod soundbar. Docenią to z pewnością osoby, które mają wąski mebel bądź dysponują dodatkowym źródłem dźwięku.

Do telewizora otrzymujemy dwa piloty. Pierwszy z nich, smukły i poręczny, służy do zastosowań stricte VOD. Posiada on jedynie najważniejsze przyciski, takie jak ustawienia, skróty do wybranych platform streamingowych czy asystenta głosowego. Drugi został zadedykowany starszemu gronu odbiorców. Pilot jest zdecydowanie większy i wyposażony we wszystkie klawisze.

Dostępność telewizora
Telewizor Sony BRAVIA 8 55″ (Nowość 2024) 7 990 zł
Telewizor Sony BRAVIA 8 65″ (Nowość 2024) 9 990 zł
Telewizor Sony BRAVIA 8 77″ (Nowość 2024) 15 999 zł

Dostępne port i złącza

Zestaw portów i złączy jest dość standardowy. Znajdziemy tu cztery złącza HDMI ( w tym dwa w standardzie 2.1), dwa porty USB ( w tym jeden 3.0), wyjście optyczne, komplet tunerów telewizyjnych oraz złącze Ethernet. Niefortunnie złącze eARC znajduje się w jednym z portów 2.1, więc podłączenie tą drogą np. soundbara oznaczać będzie, że pozostaniemy tylko z jednym portem o pełnej przepustowości. Teraz możemy przejść do pomiarów i testu.

Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, ale na przestrzeni lat na tyle jednak rozwinięto systemy kompensacji, że osobiście marginalizowałbym ten problem. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Powidoki, w postaci wypalonych pasów, interfejsów gry, czy pasów z TVN24 to pojedyncze przypadki. Nie powiem zatem, że temat wypaleń nie istnieje, ale bez dwóch zdań na forach jest zbyt mocno spotęgowany i daje złudzenie, że jest to jakaś plaga i duże zagrożenie. W rzeczywistości są dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce, którzy korzystają ze swoich ekranów OLED i nie wiedzą nawet, że taki problem może istnieć. Nie uznaję więc tego za istotne zagadnienie chyba, że jak napisałem, ktoś jest zapalonym graczem i traktuje TV bardziej jako monitor. Potwierdzeniem może być także nasze niemałe forum (171 000 użytkowników) na którym rocznie pojawia się kilka-kilkanaście wpisów związanych z trwałością matrycy. Jest to promil w tysiącach postów, które powstają co miesiąc. Polecam też przeczytać artykuł znanego i cenionego na całym świecie portalu HDTVTest na temat wypaleń w OLED tutaj.

Testy syntetyczne

Czytelniku. Jako jedyni w kraju osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

Masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 55″
Typ matrycy OLED (WRGB)
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 120Hz
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR:  452cd/m2, HDR: 773cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, ekran błyszczący
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,5
  • maks. dE: 1,2
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 795 cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 13  ms – tryb gra – 1080p60 + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 13  ms – tryb gra – 4K60 + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 5 ms – tryb gra – 2160p120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • G-Sync
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 1080p@120Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Matryca, zalecane ustawienia

Jak sama nazwa produktu na sklepowej półce podpowiada, mamy do czynienia z matrycą OLED. Zastosowanie tego rodzaju panelu jest gwarantem niezrównanego kontrastu i czerni, a tym samym niesamowitej plastyki i głębi obrazu. Dzieje się tak, ponieważ w panelach organicznych nie ma konwencjonalnego podświetlenia, tj. diodami LED. Telewizor nie musi sterować filtrami przysłaniającymi podświetlenie, by uzyskać kolor czarny, a zamiast tego po prostu wygasza dany piksel bądź subpiksel. I tak jak najlepsze jednostki wyposażone w podświetlenie Mini LED posiadają maksymalnie kilka tysięcy stref, tak telewizory OLED posiadają ich tyle, ile wynosi rozdzielczość, co w przypadku Bravii 8 wynosi 8 294 400. To tak dla zobrazowania przepaści, jaka dzieli te dwie technologie. Po prawej stronie znajdziecie analizę widma światła najnowszej Bravii.

Matryca

Telewizor został wyposażony w dobrze znany z poprzedniej odsłony, tryb “IMAX Enhanced”. Jak wynika z naszych testów, tryb ten nadal jest klonem trybu “Własne”, który jest najlepszym trybem pod kątem odwzorowania braw. Jasność telewizora możemy w łatwy sposób dostosować pod własne preferencje za pomocą suwaka “Jasność”

Testy szczegółowe

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

Tryb fabryczny “IMAX Enhanced” SDR (najlepszy)

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 2,4 maksymalna 4,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 6,3
Średnia deltaE palety szarości 4,1 maksymalna 6,3

Kalibracja Sony Bravia 8

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 1,7 maksymalna 4,7
Średnia deltaE barw ze wzornika 1,1 maksymalna 2,5
Średnia deltaE palety szarości 0,5 maksymalna 1,2

Najlepszym trybem fabrycznym, tak samo jak w większości modeli producenta, okazał się być “Imax Enhanced”. Pomimo że faktycznie jest najlepszy spośród dostępnych, standardowo (jak zawsze) posiada pewne drobne mankamenty w kwestii odwzorowania obrazu. Spójrzmy wpierw na wykres gammy, która odpowiada za kontrast, czyli niezwykle istotny czynnik w ocenie jakości obrazu. Jak widzicie, odbiegał on od punktu referencyjnego oznaczonego pomarańczową linią, czego skutkiem było rozjaśnienie obrazu, a tym samym utrata kontrastu. Dość nietypową rzeczą, którą zauważyliśmy w Bravii 8, jest jej balans bieli. Zwyczajowo najlepszy tryb fabryczny charakteryzował się zbyt ciepłym obrazem, a w tym przypadku było zupełnie odwrotnie. Kolor niebieski zupełnie zdominował pozostałe, pozostawiając na obrazie nieprzyjemną tintę w tym kolorze, przez co cała sceneria nabierała surowego wyglądu, nawet jeśli takowa nie była. Głównie przez te mankamenty, oraz kilka pomniejszych, odwzorowanie standardu REC.709 było utrudnione. Całe szczęście, Sony w swoich telewizorach udostępnia niezwykle rozbudowane narzędzia do przeprowadzenia dodatkowych ustawień obrazu. Wśród nich znajdziemy m.in. 2- i 20-punktową regulację skali szarości oraz zaawansowany CMS. I to właśnie dzięki nim udało nam się doprowadzić Bravię 8 do momentu, w którym pokazywała ona obraz zbliżony do wizji reżyserskiej. Praktycznie każda wada obrazu została skorygowana, a to, co wcześniej było niemile widziane, odeszło w zapomnienie.

Autokalibracja z oprogramowaniem Calman

Telewizor posiada funkcje zautomatyzowanej kalibracji obrazu dla osób posiadających potrzebne urządzenia pomiarowe oraz oprogramowanie. Niestety urządzenia te są bardzo kosztowne (nasze spektrofotometry i kolorymetry to koszt około 60.000 zł) i funkcja ta skierowana jest do profesjonalistów którzy potrzebują większej kontroli nad telewizorem. Funkcja ta nie eliminuje jednak potrzeby ingerencji człowieka w sam proces. Autokalibracja oznacza komunikację pomiędzy programem (Calmanem), a telewizorem, co eliminuje potrzebę wprowadzania ustawień pilotem. Znacznie usprawnia to sam proces, ale nie zmienia jego fundamentalnych założeń. By komunikacja była możliwa, musimy zainstalować aplikację z marketu “Calman for BRAVIA” i połączyć się z telewizorem przez sieć.

Po kalibracji dostępne są dwa dodatkowe tryby obrazu!

Kontrast i czerń

Najważniejszym kryterium podczas wybierania telewizora są bezsprzecznie czerń i kontrast, ponieważ wpływają one bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych parametrów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu można porównać do samolotu bez skrzydeł. Jak sama nazwa wskazuje, panel w Bravia 8 jest złożony z diod organicznych. Oznacza to nic innego, że aby otrzymać jakikolwiek kolor, przez piksel przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego też, tak jak w informatyce możemy powiedzieć, że czerń jest zerowa, czyli brak informacji, podczas gdy impuls elektryczny jest jedynką, czyli pojedynczą informacją. Dzięki temu otrzymujemy niezwykle głęboki i pochłaniający nas obraz. Szczególnie w filmach czy serialach.

SCENA (kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu) Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Sony Bravia 8 generuje maksymalną jasność na poziomie około 450 nitów. Jest to bardzo dobry wynik, który zdecydowanie pozwala na komfortowe oglądanie telewizora w ciągu dnia. Mitem jest więc, że telewizory OLED nie nadają się do jasnych pomieszczeń. Na uwagę zasługuje fakt, że wysoka luminancja utrzymuje się przez długi okres czasu, nawet do około 50-60% wypełnienia ekranu bielą. Warto też zaznaczyć, że jasność przy wypełnieniu ekranu 100% bielą wynosi 170 nitów, co jest całkiem sporym wzrostem względem poprzednich modeli producenta.

Obsługa Ultra HD / 4K

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.0 i 2.1

Sony Bravia 8 wspiera rozdzielczość Ultra HD oraz formaty HDR, takie jak HDR10, HLG, oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wsparty o dynamiczne metadane, czyli Dolby Vision. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Netflix, Max, Apple TV, Disney+, Amazon Prime), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy go z OPPO UDP-203, i sygnał Dolby Vision aktywował się bez najmniejszego problemu

Cecha: Wynik:
CERTYFIKAT UHD PREMIUM Tak
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) 99% / 74%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) Dolby Vision
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna – na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2  660 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 869 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 851 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 801 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 773 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2
    poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Pomiary jasności telewizora w materiałach HDR wprost pokazują, że jest on do nich wręcz stworzony. Średnia jasność na poziomie 773 nitów pozwala na pełne zanurzenie w świat materiałów wysokiej jakości. Dodajmy, że efekt ten jest wzmacniany przez nieskończony kontrast, który tylko zwiększa immersję. Dla porównania warto dodać, że zeszłoroczny model A80L mógł poszczycić się jedynie mocą świetlną na średnim poziomie 690 nitów. Jak dobrze wiemy, średnia a maksymalna jasność to zupełnie różne kwestie, dlatego zwracamy uwagę na poszczególne sceny. Tutaj różnica jest jeszcze większa i sięga niekiedy 200 nitów, co można wręcz nazwać przepaścią. Zobaczmy jednak, jak Bravia 8 radzi sobie z naszą referencją, ponieważ po wstępnych pomiarach jesteśmy dość zaintrygowani tym, co nas może czekać:

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Tryb fabryczny “Imax Enhanced”

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 8,0 maksymalna 17,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 6,2 maksymalna 13,0
Średnia deltaE palety szarości 6,5 maksymalna 16,3

Kalibracja (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw standardowych 4,6 maksymalna 9,8
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 5,4
Średnia deltaE palety szarości 1,2 maksymalna 3,9

I teraz, jak już mogliśmy przekonać się “organoleptycznie”, Sony Bravia 8 znakomicie spisuje się w starciu z naszą referencją. Sprawdźmy natomiast, jak poradziły sobie same kolory w materiałach HDR, które są zdecydowanie bardziej wymagające pod tym względem. Jako pierwszą na “warsztat” weźmiemy bliźniaczą funkcję gammy, czyli krzywą EOTF. Ich różnica polega przede wszystkim na tym, że ta druga odpowiada za ukazanie tempa wzrostu jasności. I choć telewizory Sony od zawsze słynęły z bardzo dobrego dopasowania do referencji w tej kwestii, tym razem prawdopodobnie doszło do błędu w sztuce. Jak możecie sami zauważyć, wykres jest znacząco podniesiony, co w trybie fabrycznym skutkowało znacznym spadkiem kontrastu i przejaskrawieniem obrazu. Nie lepiej poradził sobie balans bieli, który ponownie pokazał nam nieprzyjemną niebieską tintę na całym obrazie. Na szczęście, narzędzia do kalibracji udostępnione przez producenta po raz kolejny miały zbawienny wpływ na poprawę jakości obrazu. Znacząco poprawiliśmy zarówno jeden, jak i drugi wykres. Co prawda błędy barwowe nadal są dość duże, to jednak poprawę widać gołym okiem. Warto jednak wspomnieć, że problem z krzywą EOTF może być odczuwalny, szczególnie podczas scen charakteryzujących się ograniczoną jasności.

Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu XR

Sony Bravia 8 wyposażony jest w superinteligentny procesor obrazu “Cognitive Processor XR”, który ma za zadanie naśladować sposób, w jaki działa ludzki mózg. Skaluje i obrabia on cyfrowo obraz, który trafia potem na ekran. Sprawdzimy zaraz jak radzi sobie on w rzeczywistości, ale najpierw opis możliwości procesora od samego producenta:Układ Cognitive Processor XR daje nam kilka ciekawych funkcji. Głównie chodzi tutaj o parametry “Rozdzielczość”, oraz “Łagodna gradacja” które pozwalają zamaskować niedoskonałości obrazu przy słabym sygnale oraz uwypuklić niektóre walory obrazu. Poniżej możemy zobaczyć jak suwak “Łagodna gradacja” radzi sobie z posteryzacją obrazu w słabszym jakościowo pliku wideo:

Parametr “Rozdzielczość” ma za zadanie wyostrzenie obrazu bez widocznych artefaktów, które niestety pojawiają się przy klasycznym suwaku “Ostrość”. Trzeba przyznać że radzi sobie z tym na prawdę dobrze:

Odwzorowanie ruchu

Każdy z czołowych producentów telewizorów oferuje w swoim produkcie system upłynniania ruchu. Jednak to właśnie Sony posiada jeden z najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych systemów, który pozwala na idealne dostosowanie go do swoich preferencji. Dodatkowo, “Motionflow” jest systemem o bardzo niskiej ilości artefaktów, co na pewno przypadnie do gustu ortodoksyjnym fanom sportu. Połączenie tej funkcji z matrycą o odświeżaniu 120Hz zdecydowanie robi wrażenie, a płynność i ostrość są na naprawdę wysokim poziomie.

Ustawienia upłynniacza Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

452 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Własny

Gładkość (Film): 1

Gładkość (Kamera): 1

Smużenie:

duże

Maksymalna jasność:

452 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Lekkie upłynnienie (tzw. złoty środek)

Własny / Automat

Gładkość (Film): 2-3

Gładkość (Kamera): 2-3

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

430 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Własny / Automat

Gładkość (Film): 2-3

Gładkość (Kamera): 2-3

Smużenie:

skrajnie małe

Maksymalna jasność:

215 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Własny

Gładkość (Film): 2-3

Gładkość (Kamera): 2-3

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

170 cd/m2

Powielenie krawędzi:

minimalne

Poprawa płynności filmów (24p):

2 – średnie upłynnienie, 3 – efekt opery mydlanej

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Sony Bravia 8 oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem: tryb „Gra” oraz „Grafika”. Oba tryby mają bardzo niskie opóźnienie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p60Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 1080p120Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[PC] 4K120Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 5 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 13 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 13 ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Imax Enhanced” 140 ms

Bravia 8 posiada bardzo niskie opóźnienia, zarówno przy sygnale 4K wraz z HDR, jak i Full HD. Input lag przy nastawach 60 Hz wynosi 13 ms, a przy 120 Hz już tylko 5 ms. Obie te wartości mieszczą się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo, i na pewno zadowolą wszystkich graczy.

Rodzaj funkcji Opis Dostępność
VRR-HDMI Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync 2 Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) TAK
ALLM Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
Dolby Vision – Gra Wsparcie dla Dolby Vision w grach NIE (brak trybu z rozsądnym input lag)
4K 120Hz Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE
1440p 60Hz Obsługa formatu 1440p w 60Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Powyższa tabela potwierdza bardzo szerokie wsparcie dla funkcji tożsamych ze standardem HDMI 2.1. Można wręcz powiedzieć, że jest to cecha charakterystyczna telewizorów Sony. Cieszy fakt, że producent coraz bardziej ulepsza konsolową stronę swoich telewizorów, o czym świadczy coraz niższe opóźnienia. Osoby posiadające kartę graficzną od NVIDIA również mogą być zadowolone, ze względu na implementację (choć niekomunikowaną) technologii G-Sync. Użytkownicy podłączający telewizor do PC mogą być zadowoleni z obsługi chromy 4:4:4 przy 4K120Hz w trybach “Gra” i “Grafika”. Czcionki będą wyglądać ostro, co pozwala na komfortową pracę z tekstem. Podsumowując: Sony Bravia 8 jest doskonałym wyborem dla posiadaczy konsol od Sony oraz graczy PC-towych. Niskie opóźnienia i szereg funkcji uprzyjemniających rozgrywkę – czego chcieć więcej?

 Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska

System i Smart TV

System, na którym Sony Bravia 8 opiera swoje działania to Google TV. Ilość aplikacji z pewnością zadowoli każdego, bez problemu znajdziemy te najbardziej popularne min. Player, Netflix, Disney+, Max, Rakuten czy PrimeVideo. Znajdziemy również wsparcie dla asystenta głosowego Google w języku polskim, czy rozmów wideo dzięki Google DUO.

Funkcja Żywy obraz

Funkcja “Żywy obraz” pozwala nam zamienić nasz telewizor w obraz lub centrum informacji, kiedy nie jest używany. Dzięki niej wyłączony telewizor nie jest już tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie, ale może stać się dekoracją wnętrza. Obecność tej funkcji utwierdza nas w przekonaniu, że obecne ekrany OLED czy QD-OLED są niezwykle wytrzymałe..

Serwis wideo SONY PICTURES CORE

Jak w poprzedniej odsłonie telewizor posiada dostęp do autorskiego serwisu o nazwie SONY PICTURES CORE, ekskluzywnie dostępnego dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok i powyżej. Dokładny test serwisu poniżej:

W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” usługi było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych.

SONY PICTURES CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s.

Wbudowane głośniki i brzmienie

System dźwięku w Sony Bravia 8 to dobrze znane rozwiązanie w postaci Acoustic Surface Audio. Dzięki wbudowanym za matrycę głośnikom, telewizor działa jako membrana i emituje dźwięk z całej powierzchni matrycy. Dzięki tej technologii, siedząc przed telewizorem, można odnieść wrażenie, że jesteśmy w centrum akcji. Sam system działa w konfiguracji 2.1.2, co zapewnia pełen zakres głośników. Całość brzmi naprawdę dobrze i niczego tu nie brakuje. Bas jest dobrze wyczuwalny, a średnie i wysokie tony są wyraźne, tworząc harmonijną całość. Jeśli jednak jesteście posiadaczami rozbudowanego kina domowego, to z pewnością ucieszy Was fakt, że producent nie poskąpił kodeków audio, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że uzyskamy najwyższą możliwą jakość dźwięku.f

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Sony Bravia 8  posiada wszystkie niezbędne tunery telewizyjne (zarówno naziemne jak i satelitarne) w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Nawigacja po kanałach jest bardzo płynna, a informacje o kanałach są bardzo czytelne i przejrzyste.

Na telewizorze bez problemu skonfigurujemy dysk zewnętrzny do nagrywania programów.

Wyniki testu Sony Bravia 8

Zalety

Wady

Werdykt

Telewizor Sony BRAVIA 8 spakowany i odesłany, więc można spokojnie usiąść i pomyśleć nad tym, czego dowiedzieliśmy się o, bądź co bądź, wyjątkowym Sony Bravia 8. Można powiedzieć, że jego specjalność polega przede wszystkim na tym, że został wystawiony na wielką próbę, którą naszym zdaniem zdał celująco. Drugą rzeczą, która zdecydowanie wyróżnia najnowsze dziecko japońskiego producenta, jest jego wysoka sprawność w materiałach HDR. Możemy powiedzieć, że Sony wycisnęło z matrycy absolutnie wszystko, co się dało, i dzięki temu zdecydowana większość filmów nagranych w szerokiej palecie barw będzie jaśniała z mocą ponad 800 nitów. A takie filmy znajdziemy nie tylko w telewizji np. na Canal+ 4K Ultra HD ale na wszystkich płytach Blu-ray 4K Ultra HD czy w serwisach streamingowych. Łącząc to z idealnym kontrastem i czernią, możemy być pewni, że takie wartości nie raz, i nie dwa, pozwolą powiedzieć głośne: WOW!

Będąc jeszcze w temacie filmów o wysokiej jakości, nie sposób nie wspomnieć o dwóch mankamentach. Mianowicie krzywa EOTF, pomimo regulacji, w dalszym ciągu wykazuje obniżenie swojej charakterystyki, co może powodować problemy z najciemniejszymi scenami. Drugim tematem do przyszłej poprawy jest płynność przejść tonalnych. Niestety, ta nie jest zbyt dobra, co nas dość zaskoczyło, zważywszy na to, jak Sony brylowało do tej pory. Mamy nadzieję, że jest to kwestia aktualizacji, i producent poprawi tę funkcję.

Odchodząc od tematu jakości obrazu, Sony Bravia 8 jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy konsoli PS5. Praktycznie każda zapowiadana przez producenta funkcja działa bez najmniejszego problemu. Możemy więc liczyć na takie dobrodziejstwa jak VRR, ALLM, G-Sync czy rozgrywkę w 4K120Hz z bardzo niskimi opóźnieniami. Częstotliwość odświeżania matrycy wraz z niezwykle rozbudowanym upłynniaczem stwarza znakomite warunki do oglądania wszelkiej maści wydarzeń sportowych.

Przy testach telewizorów Sony nie może zabraknąć wzmianki o tym, jak nieocenioną wartością jest też wbudowana platforma streamingowa SONY PICTURES CORE, oferująca rewelacyjną jakość obrazu w filmach, która pozwoli w pełni wykorzystać możliwości telewizora. I co ważne: jest ona dostępna tylko i wyłącznie na telewizorach marki Sony. Zaletą Sony Bravia 8 jest również sam system. Google TV pozwala bowiem na praktycznie nieograniczone możliwości w doborze aplikacji, w tym w końcu Rakuten.

Dostępność telewizora
Telewizor Sony BRAVIA 8 55″ (Nowość 2024) 7 990 zł
Telewizor Sony BRAVIA 8 65″ (Nowość 2024) 9 990 zł
Telewizor Sony BRAVIA 8 77″ (Nowość 2024) 15 999 zł

Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Możecie również u nas przeczytać:

Wszystkie kalibracje w naszych testach wykonywane są za pomocą oprogramowania Calman firmy Portrait Displays.

(19742)