Test telewizora laserowego Cine 1 legendarnej firmy Leica
- Wygląd i budowa Leica Cine 1
- Testy syntetyczne
- Laser, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Jednolitość obrazu
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Wyniki testu Leica Cine 1
- Werdykt
Jednolitość obrazu
Odległość, na której zwyczajowo testujemy projektory krótkiego rzutu, wynosi około 60 cm. Pozwala to na zachowanie odpowiednich proporcji między jasnością a barwami. Większa odległość oczywiście da nam więcej cali, ale obraz nie będzie tak zbalansowany jak przy naszym optymalnym ustawieniu. Tutaj należy zwrócić uwagę na pewną szczególną cechę Leica Cine 1.
Producent oferuje urządzenie na polskim rynku w 3 “wielkościach” obrazu: 80”, 100” i 120”. Każdy wariant wyposażony jest w obiektyw stałoogniskowy Leica Summicron, optymalnie dostosowany do wielkości przekątnej obrazu. Powinniśmy więc zadbać o to, aby projektor był ustawiony w odpowiedniej odległości od ekranu, w zależności od wersji będzie to 518mm, 632 mm lub 740 mm odległości przedniej ścianki urządzenia od ekranu.
Każdy projektor, czy to klasyczny czy UST, posiada zjawisko tzw. winietowania. Dysproporcje w jasności sięgające do 30% są traktowane jako nieodczuwalne, a już na pewno nie sprawiające, że odbierana jest radość z seansu.
Leica Cine 1 poradziła sobie na tym polu dość dobrze, mieszcząc się w marginesach “normalnego” błędu. Dodatkowo jedynie lewy górny brzeg jest najmocniej podatny na to zjawisko, co jeszcze pokazuje, że optyka urządzenia stoi na bardzo wysokim poziomie.
(7373)