Test Hisense U6KQ – rodzinny najtańszy TV Mini LED na rynku poniżej 3000 zł?
- Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?
- Co to jest technologia Mini LED?
- Wygląd i budowa Hisense U6KQ
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV VIDAA 7.0
- Wyniki testu telewizora Hisense U6KQ
- Werdykt
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Maksymalna jaskrawość wyświetlacza oscyluje wokół 450 nitów, co jest jedynie nieśmiałym wstępem do technologii HDR. I o ile w pełnowymiarowych scenach takich jak pierwsza testowa, jasność jest akceptowalna, tak w całej reszcie można odczuć bardzo duży spadek do okolic średnio 270 nitów, co nie spełnia założeń obrazu z szerokim zakresem dynamicznym. Niestety, w telewizorze nie została zaimplementowana żadna funkcja wspomagająca mapowanie tonów, przez co bardzo jasne sceny zlewają się w plamę jeśli nie ma wsparcia ze strony technologii Dolby Vision. Technologia ta w pewnym stopniu ratuje sytuację dzięki dynamicznym metadanym, które pozwalają odzyskać chociaż część utraconych detali. Zobaczmy jak Hisense U6QK poradził sobie w starciu z naszą referencją:
Tak jak wspominaliśmy wyżej, Hisense U6KQ nie jest w stanie oddać pełni wierności reżyserskiej, ze względu na zbyt niską luminancję. Gołym okiem można zauważyć, że wszystkie detale będące w jasnych bielach są wręcz zatopione w świetle.
(10604)
Hi. Please can you tell more about how you measure contrast in your pictures/patterns. What output luminance is set when measuring contrast?
Bardzo przydatny test dla klientów o mniej zasobnym portfelu. Niemniej bardzo brakuje informacji na temat użytych matryc w pozostałych rozmiarach. Bo coś mi się zdaje, że to nie będą IPS, szczególnie w modelach 50/55. Czy można prosić o uzupełnienie tych danych?