TEST: Samsung R7 – bezprzewodowy system audio-Multiroom 360 WAM7500 / WAM7501

TEST: Samsung R7 – bezprzewodowy system audio-Multiroom 360 WAM7500 / WAM7501

564
0

Sięgając po kolejne urządzenia do odtwarzania muzyki, zawsze nurtuje mnie pytanie: co to potrafi? Jak zagra? Jaki dźwięk można uzyskać?  Tyczy się to nie tylko urządzeń przenośnych, zestawów audio czy kina domowego, ale każdego możliwego urządzenia grającego. Obierając kolejna przesyłkę wzrok utkwił nie tylko w samym wyglądzie opakowania – niewątpliwie przyciągającym wzrok, ale też w samym kształcie rzeczonego urządzenia. Świat podąża w nieznanych dotychczas kierunkach artystycznych, co pozwala każdemu z Nas wybrać najlepsze, najfajniejsze urządzenie do słuchania muzyki. A z racji zbliżających się świąt – może okazać się to ze wszech miar znaczące.

 

Fanów przygód małego czarodzieja pióra J.K. Rowling, zapewne uraduje fakt, iż urządzenie to wygląda tak samo jak pewne złote jajko – jedno ze zadań, które należało spełnić w turnieju trój magicznym. Ale tu mała zmiana – bo „jajo” nie tylko gra, to jeszcze nie ma potrzeby by wkładać go pod wodę … O czym zatem piszę?

 

9.jpg

 

Firma Samsung, wypuściła na rynek głośnik monofoniczny z dźwiękiem dookólnym 360 stopni a nazywa się to urządzenie R7. Pierwsze wrażenia po otrzymaniu pudła były pozytywne – nie tylko samo wykonanie kartonu, kolorystyka, ale też zdjęcie oddające nie tylko w pełni jego wielkość oraz detale związane ze sterowaniem, ale też zapowiadający, co czeka odkrywcę przy odpakowywaniu. I tak też było w moim przypadku. Jak każde dziecko – samo odpakowywanie prezentu jest największą frajdą.

 

Wykonanie i budowa

Głośnik wykonano z dobrej klasy materiałów i nie zabrakło tu zarówno plastiku, metalu jak i chromu. Wszystko to tworzy jednolity, bardzo ładnie prezentujący się produkt. Dal osób, które dbają o wystrój wnętrza, a lubią różnorakie gadżety – jest to doskonały wybór. Sam głośnik składa się z głośnika 25 mm wysokotonowego oraz z 125 mm głośnika niskotonowego.  Ciężar samego urządzenia to 3,4 kg. Głośnik wymaga podłączenia do sieci 240V i niestety nie posiada wbudowanego akumulatora, co ogranicza jego zasięg użytkowania.  Podłączenie nie powinno być dla użytkownika żadnym problemem – nie tylko instrukcja prowadzi za rękę ale też sam głośnik „mówi” do użytkownika.

 

 

20.jpg

A tak, przedstawia się wnętrze R7

 

21.jpg

Trójnożny stojak podłogowy i mocowanie sufitowe pozwalają umieścić urządzenie w dowolnym miejscu (akcesoria dodatkowe)

 



Konfiguracja

Konfiguracja urządzenia jest podobnie łatwa jak samo użytkowanie. Po uruchomieniu aplikacji na smartfonie, wystarczy postępować zgodnie z komunikatami wyświetlanymi na ekranie. Urządzenie nie tylko samo odszuka głośnik w sieci, ale …

 

pomoże wybrać, który z głośników ( typ, serię ) mamy możliwość podłączenia do pełnego systemu dźwiękowego.  Kolejnym krokiem jest wciśnięcie dwóch przycisków na obudowie głośnika, oraz podanie hasła do sieci bezprzewodowej. A potem? A potem wybieramy muzykę, której chcemy słuchać. Może to być oczywiście muzyka z naszego telefonu, może to być muzyka z radia internetowego – wybór należy do Nas oraz naszej wyobraźni.  Możliwości jest naprawdę dużo. Możemy udostępnić muzyką z urządzenia które znajduje się w sieci ( komputer ), bądź też odtwarzać muzykę na kilku urządzeniach naraz tworząc klimat imprezy domowej. W tym celu należy wybrać ikonę: dodaj głośnik, i wskazać typ , a system sam go odnajdzie.  Możemy oczywiście odtwarzać muzykę bezpośrednio wykorzystując technologie Bluetooth.  

 

Gmeru pokaże Wam jak łatwo dokonać konfiguracji R7

 

9a.jpg 10.jpg
11.jpg 12.jpg

 

Dzięki aplikacji, możemy skonfigurować dźwięk z TV by był odtwarzany na głośniku ( z zastrzeżeniem w instrukcji, że tyczy się to TV Samsung – trochę szkoda że tylko tych … ). Jest też coś dla miłośników kina – możliwość konfiguracji w trybie surround – choć w tym celu, konieczne jest posiadanie kilku takich głośników. Ustawienie tego trybu jest też dostępne z poziomu aplikacji na telefon.  A dla bardziej dociekliwych użytkowników dostępne są …

16.jpg 17.jpg

 



Ustawienia dźwięku

Dzięki funkcji „korektor” możemy wymusić różne ustawienia dźwięku. Dostępne zapisane funkcje to: POP, Jazz oraz Classic. Non – oznacza dźwięk, bez jakiejkolwiek korekcji. Przesuwając odpowiednio suwaki, wpływamy na jakość brzmienia. Ważne, że przy tej funkcji głośnik gra a My możemy sprawdzić jak nasze ustawienia wpływają na poprawę brzmienia. Oczywiście, po dokonaniu regulacji Nasze ustawienia zostaną zapisane, jako Użytkownik 1. Zmiany każdorazowo będą zapisywane tak jak nasze ustawienia.

 

Dzięki tym ustawieniom możemy wpływać na brzmienie, ale nie na jakość – bo ta zależy od samego nagrania. O tym warto pamiętać. Dlaczego? Bo to wpływa na komfort odsłuchu, czyli …

 

18.jpg

 



Test brzmienia

Największe wrażenie zrobiło nam mnie podłączenie poprzez lokalną sieć Wi Fi – nie tyko z uwagi na duże możliwości, o których pisałem wcześniej – radio internetowe, ale przede wszystkim możliwość słuchania muzyki MP3, FLAC, WMV …   Dużo gorzej wypadło podłączenie BT. Być może z uwagi na to że ta technologia nie pozwala na przeniesienie pełnego pasma częstotliwości.  Zarówno mocne uderzenie rock’a, jak delikatne brzmienia muzyki smooth jazz, czy też głębokie brzmienie rap’u – wszystko to słychać. Z początku, głośnik stał na podłodze, później na stole, wreszcie wylądował na regale – i tu spisywał się najlepiej. Z uwagi na ograniczenia sprzętowe, nie udało mi się odsłuchać SACD czy Hi Res Audio – ale i tak, był to miły dla ucha test.

 

Poniżej zestawienie techniczne ze strony producenta:

19.JPG

 

Wrażenia? Oczywiście słychać różnicę pomiędzy poszczególnymi utworami, szczególnie tam gdzie mamy do czynienia z kompresją dźwięku. Jeśli szukacie bardziej finezyjnego brzmienia, to nie jest to rozwiązanie. Ale, jeżeli chcecie mieć urządzenie, w którym będziecie mogli słuchać muzyki ze smartfonu, tabletu czy słuchać ulubionej stacji internetowej – to jest właśnie to urządzenie.

 



Podsumowanie

W zasadzie to już część z niego padło po wyżej, więc nie będę powtarzał co można i komu to można zaproponować. Nie od dziś wiadomo, że Samsung przywiązuje dość znaczącą wagę do wykonania. Nie są to banalne rozwiązania, ale aspirujące do półki „PREMIUM” – a do tej właśnie klasy z racji wyglądu, produkt ten pasuje. Czarny lub biały kolor, wykończenie podstawy na wysoki połysk, ładnie spasowane elementy – to wszystko pozwala umieścić go w tej klasie.

 

PLUSY

  • Wykończenie
  • Aplikacja komunikacyjna
  • Łatwość i intuicyjność instalacji
  • Różnorodność odtwarzanych formatów
  • Możliwość odtwarzania dźwięku przestrzennego – kilka głośników tego samego typu
  • Możliwość współpracy z innymi głośnikami bezprzewodowymi tego samego producenta

 
MINUSY

  • Brak wbudowanego akumulatora
  • Ograniczenie odtwarzania muzyki do telewizorów marki Samsung w przypadku funkcji TV SoundConnect

 

bardzopolecamy.png

 

Cena: Samsung R7 WAM7500 / WAM7501 od 1300 zł
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung Polska

(564)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x