Bottom Line
Samsung Galaxy S5 to z pewnością telefon wyznaczający nowe trendy w najnowszych technologiach mobilnych. Aż trudno pomyśleć co jeszcze producent może wymyślić w kolejnej generacji!
Słowem wstępu
Smartfony odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę. To właściwie nasze centrum dowodzenia podczas całego dnia. Z roku na rok jesteśmy zaskakiwani coraz to nowszymi modelami od różnych producentów. Jednym z najbardziej znaczących jest niewątpliwie Samsung, który ze swoją serią telefonów Galaxy stara się dyktować trendy panujące wśród entuzjastów najnowszych smartfonów.
Do testu wybraliśmy najnowszy model czyli Galaxy S5 charakteryzujący się niesamowitą ilością technologicznych smaczków w tym mocno w tej chwili promowanym tematem (w szczególności na naszym Portalu) Ultra HD czyli rozdzielczości 4K. Zapraszam!
Wygląd
Telefon na pierwszy rzut oka wydaje się dość podobny do swojego poprzednika jednak to tylko pierwsze wrażenie. Po wzięciu go do ręki okazuje się, że zrobiono naprawdę wiele. Po pierwsze jest większy. A wszystko za sprawą 5,1 calowego wyświetlacza. Telefon otacza chromowana ramka. Chyba najbardziej kontrowersyjna sprawa znajduje się na odwrocie. Plecy pokryte są czymś na kształt skóry ale oczywiście nie jest to dokładnie ona. Jednym się to podoba a inni będą kręcić głową gdyż w tej klasie może rzeczywiście można by pokusić się o bardziej naturalne wykończenie? Mnie osobiście się to podoba i na pewno nie umieszczę telefonu w dodatkowym pokrowcu. Wyglądałby wtedy nie za dobrze. A wykończenie pleców – mam wrażenie – dobrze chroni cały tylni korpus.
Na lewej krawędzi klasycznie umieszczono klawisz odpowiedzialny za głośność telefonu. Jest to znane i wygodne miejsce, które pozwala na stałe kontrolowanie głośności czy to rozmowy czy samego telefonu.
Spore zmiany nastąpiły w związku z klawiszem znajdującym się pod wyświetlaczem. Od teraz lewy klawisz od niego nie służy do rozwijania menu kontekstowego ale do wywoływania ekranu przełączania się pomiędzy aktywnymi programami. Jednak dla fanów klasycznego rozwiązania nadal można przytrzymać ten klawisz i będzie działał jak dawniej: ustawienia oraz dodatkowe opcje. Jego dodatkową opcją jest też czytnik linii papilarnych o którym napiszemy w dalszej części testu.
Górna część S5 to z kolei miejsce na wyjście słuchawkowe oraz zaślepka podczerwieni. Dolna część to złącze mikro-usb 3.0. Wszystkie złącza chowane są szczelnie za zaślepkami, które wyposażone są w gumowe uszczelki. Podobnie bowiem jak chociażby Sony tym razem i Samsung wprowadził telefony, którą są wodoszczelne (norma IP67). Rzeczywiście test wykazał, że bez problemu topiliśmy go w szklance pełnej wody
Jakość obrazu wyświetlacza
Najnowszy model z serii Galaxy od Samsunga wyposażony został w 5,1″ ekran o rozdzielczości FHD (1920×1080, 432ppi) wykonany w technologii Super AMOLED i od tego chciałbym zacząć. To właśnie ekran przyciąga największą uwagę, szczególnie gdy jest maksymalnie podświetlony.
Wyświetlacz jest porażający. Posiada świetne odwzorowanie kolorów, jest topowy i nie boję się nazwać go żyletą – nie widziałem lepszego. Zarówno wygląd filmów z YT jak i stron internetowych spełnia najwyższe oczekiwania. Niestety na co dzień nie korzystamy z maksymalnie rozjaśnionych kolorów ze względu na zbyt duży pobór energii – lub inaczej – ze względu na chęć utrzymania telefonu z dala od ładowarki na 12 godzin.
Dzięki autorskiej nakładce TouchWiz mamy wybór kilku opcji nasycenia kolorami. Ja najbardziej lubię dynamiczny (w przeciwieństwie do TV 🙂 ) – zużywa więcej energii, ale dostarcza sporo przyjemnych wrażeń z obcowania z urządzeniem a przecież po to je kupujemy. Jeśli wiecie, że zasilanie jest w zasięgu 24-30 godzin możecie także pozwolić sobie na podkręcenie jasności ekranu i cieszyć się wszystkim tym, co AMOLED ma najlepszego.
Szybkość działania / wydajność
Dotychczas korzystałem już z kilku nowoczesnych telefonów. Począwszy od Samsunga Galaxy S3, który miał problem z płynnym włączaniem aplikacji dzwonienia (sic!) po iPhone’a 5 z najnowszym iOS, który także swoją płynnością (po tych wszystkich update’ach…) namawia do zmiany na 5S. Samsung Galaxy S5 jest standardem – w porównaniu z innymi highendowymi modelami takimi jak HTC One M8 czy Sony Xperia Z2.
Testowany model posiada:
– procesor quad-core, Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AC o taktowaniu zegara 2.5 GHz,
– procesor odpowiedzialny za grafikę: Adreno 330
– 2 GB pamięci RAM
– system Android 4.4.2 KitKat
Przeprowadziliśmy test za pomocą aplikacji mobilnej AnTuTu Benchmark, oto wyniki:
|
|
Model Testowy?
Wyniki są powalające – wszystkie wskazują na wysoki poziom zaawansowania technologii i zastosowanych rozwiązań. Zastanawiające jest jednak zestawienie testowanego modelu ze średnią dla modelu SGS5 dla testowych tą aplikacją.
Na szczęście mieliśmy w redakcji inny model Samsunga Galaxy S5 i nie omieszkaliśmy sprawdzić, jaki wynik osiągnie telefon ze sklepowej półki, który może każdy kupić. Nie było zaskoczenia. Wynik wyszedł praktycznie taki sam. Jednak warto to sprawdzić i udowodnić, że producent nic nie kombinuje
Aparat fotograficzny / filmy UHD 4K
Piątka została wyposażona w dwa aparaty:
– Główny (z tyłu): 16 Mpix (1/2,6″, z wykrywaniem fazy AF)
– Drugi (z przodu): 2,0 Mpix (1920 x 1080, soczewka szerokokątna)
Gdybyście nie wiedzieli, do czego powinien służyć przedni aparat, to po przełączeniu widoku podpowie Wam aplikacja do “upiększania twarzy” przy robieniu selfie. Niestety nie mamy dla Was żadnej próbki, ale nie wierzcie – wcale aż tak nie upiększa.
Aparat główny został także wyposażony w opcję nagrywania filmów w rozdzielczości 4K czyli zgodnej z Ultra HD.
– UHD@30kl./s, HDR, stabilizacja video
– Kodeki wideo: H.263, H.264(AVC), MPEG4, VC-1, Sorenson Spark, MP43, WMV7, WMV8, VP8
– Formaty wideo: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM
W przypadku testu aparatu nie ma o czym pisać, trzeba to pokazać:
zachód słońca w downtown (wersja zdjęcia 1:1)
podłoga bez przybliżenia (wersja zdjęcia 1:1)
podłoga ze zbliżeniem x2 (wersja zdjęcia 1:1)
podłoga ze zbliżeniem x4 (wersja zdjęcia 1:1)
łąka (wersja zdjęcia 1:1)
Co do nagrywania filmów to Galaxy radzi sobie naprawdę dobrze. Aż trudno w to uwierzyć ale tegoroczny model jest w stanie rejestrować materiał w rozdzielczości 4K czyli 3840 x 2160. Ktoś powie: jaka to może być jakość z takiego małego telefonu?. A jednak okazuje się, że po nagraniu filmu w dobrych warunkach i włączeniu go na telewizorze UHD (testowaliśmy np. na zakrzywionym HU8500) naszym oczom ukazuje się doskonałej jakości obraz. Oczywiście nie można porównywać tego do topowych kamer ale mimo wszystko: jeżeli zachowamy bardzo dobre doświetlenie to jakość przejdzie wasze najśmielsze oczekiwania. Poniżej kilka próbek do ściągnięcia i oceny. Oczywiście zalecam sprawdzenie tych materiałów na ekranie z rozdzielczością 4K. Jeżeli teraz możliwe było zrobienie takiej “KAMERKI” to co będzie w przyszłości?
http://www.youtube.com/watch?v=ocnNLQaTeYY&feature=youtu.be
Ultra HD 4K
http://www.youtube.com/watch?v=Zn5QaM_gJFY&feature=youtu.be
Ultra HD 4K
Full HD
Na tle rodziców
Udało nam się uchwycić na jednym zdjęciu 3 ostatnie modele z serii Galaxy S. I tak możecie zobaczyć, w którą stronę rozwija się ta linia największego gracza na rynku inteligentnych słuchawek.
Zobaczcie także, jakie poszczególne modele robią zdjęcia – sfotografowaliśmy tę samą roślinę z tej samej perspektywy – zawsze korzystając z trybu “auto” w aparacie.
Samsung Galaxy S3 (wersja zdjęcia 1:1)
Samsung Galaxy S4 (wersja zdjęcia 1:1)
Samsung Galaxy S5 (wersja zdjęcia 1:1)
Zdjęcia zostały wstawione w największej możliwej jakości.
Subiektywnie o Galaxy S5
Na przetestowania urządzenia miałem niecały tydzień, ale nauczony doświadczeniem z linią Galaxy S zwróciłem uwagi na kilka szczegółów, które mają znaczenie w codziennym użytkowaniu lub przyciągnęły moją uwagę.
1. Dioda powiadomień
Mogłaby być bardziej widoczna, np. taka, jak w Samsungu Galaxy S3. Jednak nie wszystkim może to odpowiadać. Z jednej strony dobrze, kiedy wiemy, że coś na telefonie się wydarzyło i warto odpalić ekran i sprawdzić. Z drugiej strony migająca dioda w SGS5 jest mniej denerwująca. Bardziej trzeba się skupić, aby dojrzeć, że na telefonie coś na nas czeka…
2. Tylna obudowa
Jeśli zamierzasz kupić SGS5, żeby nosić go w “foliówce” zastanów sie nad czymś tańszym, mniej doskonałym, gorszym jakościowo. Dlatego, że dzięki tylnej obudowie imitującej w dotyku skórę lub inny bardzo ekskluzywny materiał, mamy wrażenie obcowania z bardzo drogim produktem premium. Czy chcesz psuć sobie to plastikowym ochraniaczem?
3. Smart Stay
Bardzo przydatne, szczególnie kiedy z jednej strony dbasz o zużycie energii, z drugiej jednak często czytasz dłuższe teksty… Przeglądając najnowszej RSSy w Feedly bardzo często pojawiała się ikona “oka” w prawym górnym rogu paska powiadomień. Co ciekawe – działała także w gorszym świetle – emitowanym jedynie przez wbudowanego AMOLEDa.
4. Pogoda przez GPS
Samsung Galaxy S5 korzysta z aplikacji accuweather i być może to ona jest winna, ale mieszkając w ścisły centrum Warszawy telefon pokazywał mi prognozę pogody dla “Szopy Polskie”, jesteście w stanie to wyjaśnić?
6. Zwiększona czułość ekranu
Funkcja przeznaczona do lepszego wykorzystania telefonu podczas zimnych dni, kiedy nosimy rękawiczki. Na co dzień opcja bardzo problematyczna. Miałem uruchomiony dźwięk nie tylko podczas odblokowywania telefonu, ale także próbie odblokowania – krótko mówiąc – zawsze, kiedy dotykałem podświetlony zablokowany ekran. Przy zwiększonej czułości, nosząc telefon w kieszeni po otrzymaniu SMSa lub e-maila słyszałem, że telefon reaguje z moją nogą. Z jednej strony super – tryb czułości działa. Z drugiej jednak niepotrzebnie. Jest to jednak bardzo subiektywne i indywidualne. Dla mnie po prostu męczące.
Ale mając już taką opcję w telefonie musiałem sprawdzić jak rzeczywiście działa z rękawiczką. W 30 stopniach Celsjusza na zewnątrz nie jest normalne, ale testy wymagają poświęceń.
Widać, że telefon reaguje na dotyk emitując “bąbelki” spod palca.
Niestety rękawiczki okazały się zbyt grube
Jest jednak na to sposób – z takimi rękawiczkami ekran działa bez zarzutów, wręcz bez różnicy
Trzeba jednak oddać honor twórcom rozwiązania. Używając cienkiej warstwy materiału Samsung Galaxy S3, S4, Sony Xperia Z2, iPhone 5S nie reagowały, S5 wiedziała, jakie komendy wydaje palec.
7. Działanie na baterii
Telefon wyjątkowo długo trzyma na baterii, która notabene jest wymienna. Bravo, że nadal możemy w tej klasie produktu wymienić ten element. Telefon ładuje się bardzo szybko – po około 2 godzinach mamy telefon całkowicie naładowany. Przy normalnym użytkowaniu musiałem ładować telefon średnio raz na dwa dni. Wyjątkowo dobry wynik patrząc np. na iphone 5.
8. Czytnik linii papilarnych
Podobnie jak konkurencja w postaci nadgryzionego jabłka tak i Samsung wprowadził możliwość autoryzacji telefonu za pomocą odcisku palca. Działa to trochę inaczej niż w apple. Tutaj musimy nie tyle dotknąć palcem klawisza ale delikatnie po nim przejechać z góry do dołu. Problem jest taki, że nie zawsze telefon poprawnie sczytuje nasz ruch a i kciuka trzeba będzie nieźle wygiąć . Ale jeżeli się wprawimy to praktycznie na każdą próbę będziemy poprawnie odczytywani. Oprócz wejścia w sam telefon możemy także autoryzować np. takie transakcje jak paypal. Oczywiście nie do końca jest jasne jak bardzo taki system dostępu jest bezpieczny. Należy mieć to na uwadze. W końcu każdy telefon można w określony sposób oszukać.
Podsumowanie
Samsung Galaxy S5 to z pewnością telefon wyznaczający nowe trendy w najnowszych technologiach mobilnych. Opisane subiektywne minusy są mocno naciągane i dla wielu z Was nie mają żadnego znaczenia. Ciężko być jednak obiektywnym w kontakcie z tak doskonałym urządzeniem. Osobiście jednak uważam, że test trwał zbyt krótko i chętnie pobawię się tym modelem jeszcze przez najbliższe dwa lata. Wam także serdecznie polecam SGS5 a może już go używacie, dajcie znać w komentarzach o Waszych subiektywnych odczuciach. (testował: Rafał Krzyżański) PLUSY
|