Home Testy Telewizory LCD Sony Test flagowego telewizora 4K Sony X95K. Pierwszy w historii Mini LED w ofercie japońskiej marki!
Test flagowego telewizora 4K Sony X95K. Pierwszy w historii Mini LED w ofercie japońskiej marki!

Test flagowego telewizora 4K Sony X95K. Pierwszy w historii Mini LED w ofercie japońskiej marki!

43.96K
27

Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

magicLinks_2_1

Sony X95K Mini LED oferuje dwa tryby przystosowane do grania i współpracy z komputerem: tryb “Gra” oraz “Grafika”. Oba tryby mają opóźnienie na tym samym poziomie oraz oferują reprodukcję chromy 4:4:4, nie ma więc różnicy którego z tych trybów użyjemy.

Sony_XH90_chroma444

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w rozdzielczości Full HD “Gra” 18 ms
[GRY] 1080p + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[GRY] 1080p 120Hz Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w rozdzielczości Full HD i 120Hz “Gra” 9 ms
[PC] 4K @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 18 ms
[GRY] 4K Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K bez HDR “Gra” 18 ms
[GRY] 4K + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 18 ms
[GRY] Dolby Vision Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox S/X, PlayStation 4 Pro/PS5) pracujących w Dolby Vision “Dolby Vision” 113 ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Imax Enhanced” 137 ms

Opóźnienie na poziomie 18ms zadowoli każdego, nawet bardzo wymagającego gracza. Input lag na takim poziomie mieści się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo. Możemy zniwelować lag do poziomu 9 ms, w tym celu musimy puścić sygnał 120Hz. Niestety input lag w Dolby Vision jest nadal bardzo wysoki.

Na poniższym zdjęciu widzimy brak wsparcia dla Dolby Vision w grach, ponieważ telewizor ustawiony został w tryb 4K120Hz. Ustawienie opcji formatu HDMI na “Ulepszony format Dolby Vision”, pozwoli nam na uruchomienie technologii kosztem wsparcia dla 4K120Hz.

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
Dolby Vision Obsługa Dolby Vision w grach. (Niestety uruchomienie tej technologii negatywnie wpływa na input lag) TAK (nie zalecane)
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK (nie zalecane)
VRR AMD FreeSync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) NIE
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) NIE
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S|X, Xbox Series X|S obsługuję ALLM. Konsole PlayStation nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz NIE
1440p 60Hz
Obsługa formatu 1440p w 60Hz NIE
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Niestety w momencie kiedy testowaliśmy Sony X95K Mini LED, uruchomienie VRR pozbawiało telewizor funkcji Dolby Vision, oraz blokowało ustawienie wygaszania strefowego, co skutkowało znacznym pogorszeniem czerni. Z tego względu używanie funkcji VRR traciło sens. Producent ogłosił jednak nie tak dawno rozwiązanie problemu związanego z blokowaniem wygaszania strefowego. Obecnie powinno ono działać razem z funkcją VRR i Dolby Vision. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę ASUS GeForce RTX 3090 powered by NVIDIA z HDMI 2.1. Drugi komputer to ASUS GeForce RTX 2080 Ti. Komponenty od firm NVIDIA, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in Koch Media, Ubisoft, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

(43960)

3.7 27 głosy
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

11
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Marian
Marian
1 rok temu

Co wybrać mini led 85 czy oleda83 cale?Nie bać się wypalania w oledach?

Tomaszradej@gmail.com
Tomaszradej@gmail.com
1 rok temu

A w porównaniu do Samsung QE85QN95B który lepszy ? Bardzo by mi zależało to wiedzieć co nie wiem na który się zdecydować

Piotr
Piotr
1 rok temu

Witam
Mam pytanko jakto możliwe że nowy miniled x95k średnio w hdr 750cd/ m
a stary xf9005 średnio hdr 835cd/ m

Patryk
Patryk
1 rok temu

mam 55 calowy XH9505, chciałbym wymienić na coś wiekszego 65-75 cali, czy obraz w 95K będzie dużo lepszy do TV, NETFLIXA i Sportu?

Tomek
Tomek
1 rok temu

Czy na tym TV można zainstalować HBO, DISNEY+, PrimeVideo, Player, Netflixa?

Janusz
Janusz
2 lat temu

Tcl c935 kosztuje połowę tego a oferuje lepsze parametry.

SebastianM
SebastianM
2 lat temu

Hisense 75U9GQ przy niemalże 2 krotnie niższej cenie, daje dużo lepsze parametry. Nie wiem dlaczego na lamach tego serwisu jeszcze nie ma rzeczowego testu. Całkiem niedawno był w mega promocji w Niemczech w granicach 1700 €. Niestety nim wróciłem z delegacji, w weekend wszystko było wyprzedane 🙂 . Sony mocno przeszacowany.

radek
radek
2 lat temu

Planuje se kupić 75x95k, ale cena jest nadal nie do zaakceptowania.

Marian
Marian
8 miesięcy temu
Reply to  radek

7900 w Neonet, mam nadzieję, że czekałeś 😉

Kuba
Kuba
2 lat temu

Czyli lekko poprawiony X95j z chorą ceną. Kontrastu 1500:1 się nie bać, wystarczy dać dimming na minimum i już jest czerń fajna i mimo wszystko ta matrycą nie ma wiele wspólnego z matrycą IPS z dobrym dimmingiem.

Grzeszczyk
Grzeszczyk
2 lat temu

Dzięki za test. Test 85z9k będzie ?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Jak wygląda sprawa vertical bandingu – jest on widzialny/zauważalny czy ten telewizor jest wolny od tego zjawiska ?

Wulf
Wulf
2 lat temu

Kiedy test a95k?

Gery
Gery
2 lat temu

Jak ten tv wypada w bezpośrednim starciu z Samsung Neo QLED QN91BAT? Który jest lepszy przede wszystkim pod kątem lokalnego wygaszania? Mam na myśli gdzie jest bardziej widoczne rozswietlanie czerni gdy wokół jasne obiekty? Np napisy? Na którym tv lepiej to działa?

Maciej
Maciej
2 lat temu
Reply to  Gery

W Samsungu blooming jest mniej widoczny, ale potrafi czasem wygasić małe detale w ciemnych scenach.

robert
robert
2 lat temu

WOW całe 1:1600 kontrastu. W sumie daliby jakiś najlepszy panel IPS i przynajmniej kąty byłyby znacznie lepsze.

Maciej
Maciej
2 lat temu
Reply to  robert

Też byłem zaskoczyny tak niskim natywnym kontrastem. Spodziewałam się co najmniej 5000:1 a miałem nadzieję na dużo więcej. Już trochę lepszej klasy matryce VA spokojnie osiągają 7000:1 a tu mamy 1585:1 i to we flagowcu. 420 stref to też duuuużo za mało, żeby skutecznie wyeliminować efekty uboczne strefowego wygaszania. Osobiście Najwięcej oglądam w nocy i w tej cenie (nawet dużo niższej) można znaleźć lepsze TV LCD a o OLEDach już nie wspomnę, choć też ma swoje wady.

Last edited 2 lat temu by Maciej
robert
robert
2 lat temu
Reply to  Maciej

najnowszy miniled TLC ma ponad 1:7000 (według tego co można na necie w testach) i podobną ilość stref, więc ta matryca w soniaku to chyba z “leżaków magazynowych” których żal było wyrzucić

Kuba
Kuba
2 lat temu
Reply to  robert

Kontrast tego tv jest „pogorszony” na papierze z racji powłoki x-wide. Widać że czerń ma świetna względem qn90b czy qn85. Przestańcie się tak przejmować testem ale przejdzie do salonu sprzedaży i zobaczcie jak to wyglada. Wiadomo ze w sklepie nie będzie nigdy ciemno jak przy oglądaniu filmów wieczorkiem ale te tv maja czerń na bd poziomie.

robert
robert
2 lat temu
Reply to  Kuba

ok pogorszony ale aż o tyle? zobaczę na sklepie i jak się da to bez lokalnego wygaszania, stawiam że będzie kupa, choć może się rozczaruję na plus,,, czekam jednak na miniled od TCL żeby porównać bo na razie ich TV to widmo.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Kuba

oj, coś zaklinasz rzeczywistość.. i fakt, w sklepie jest jasno i nie widać tego bloomu! i podaj źródło, które podaje, że czerń jest świetna względem QN90b

Paweł
Paweł
2 lat temu

Za taka cene wybral bym oleda a95k. Co prawda mniejszy ale jasniejszy i lepszy w hdr.

Robert
Robert
2 lat temu

A jak wypada w stosunku do TCL 75c935?. Oglądałem ( (Gmeru) twój wywiad, w czasie pokazu tcl, gdzie przedstawiciel TCL mówił o kontraście 1 do 7000, i nawet 2000 nitów.
Ps. Kiedy test tcl c935? Właśnie zastanawiam się nad tym miniledem.
Pozdrawiam serdecznie.

newkind
newkind
2 lat temu

Dla mojego X94J Sony wydało aktualizację, która pozwala na zmianę/używanie lokalnego wygaszania w trybie VRR. Podejrzewam, że tak samo jest w tym wypadku – dobrze by było zaktualizować test pod tym kątem.

27
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x