Test Sony A95K QD-OLED – najlepsza jakość obrazu w 2022 roku! Dlaczego?
System Google TV
Sony QD-OLED A95K wyposażony jest w system Google TV, który oparty jest na Androidzie. Sony jako pierwsi na rynku wprowadzili ten system do swoich telewizorów. Konfiguracja telewizora po pierwszym uruchomieniu jest prosta i szybka. Mamy do wyboru dwie opcje konfiguracji, jedna skierowana jest do osób, które telewizora będą używać tylko i wyłącznie do oglądania telewizji i druga, standardowa dla smart TV.
Za sprawą topowej konfiguracji podzespołów oraz świetnej optymalizacji, system chodzi bardzo płynnie i nie ma mowy tutaj o żadnych zacięciach czy spowolnieniach w działaniu. Na pokładzie między innymi znajdziemy procesor ARM Cortex-A73 o taktowaniu 1800Mhz oraz 3GB RAM. Poniżej pełna specyfikacja techniczna Sony A95K:
System Google TV daje nam dostęp do bardzo dużej biblioteki aplikacji streamingowych, w tym aplikacji KODI. Pozwala nam ona zbudować prawdziwe centrum multimedialnej rozrywki oparte na posiadanej nas bibliotece plików filmowych, muzycznych i zdjęć.
Bardzo ważnym atutem telewizora jest dołączana do zestawu kamerka wideo BRAVIA CAM. Oprócz rozmów wideo oferuje ona wiele inteligentnych funkcji. Między innymi wyposażona ona jest w czujniki, które rozpoznają naszą pozycję i inteligentnie optymalizują obraz oraz dźwięk tak, aby doznania płynące z oglądania były jak najlepsze. Dostępne jest również sterowanie za pomocą gestów, co z pewnością zadowoli niektórych użytkowników. Oficjalną prezentację SONY możemy obejrzeć tutaj:
Warto również wspomnieć o funkcji alarmu zbliżeniowego, który uruchomi alarm kiedy za bardzo zbliżymy się do telewizora. Szczególnie przyda się to osobom posiadającym dzieci, które lubią dotykać i brudzić ekran. Kolejną bardzo przydatną funkcją jest automatyczne oszczędzanie energii, które zmniejszy jasność kiedy odejdziemy od telewizora.
Serwis wideo BRAVIA CORE
Posiadając telewizor Sony BRAVIA XR (modele 2021 i wyżej) dostajemy dostęp do ekskluzywnego autorskiego serwisu o nazwie BRAVIA CORE, który daje nam dostęp do wielu treści stworzonych przez Sony Pictures i nie tylko.
W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” usługi było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych.
BRAVIA CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s.
(56608)
Panowie,
zakupiłem takowy TV i jest efekt WoW. Nie ma co.
Niestety NET był dość wolny.
Zakupiłem modem na USB 3.0 do RJ45: Karta sieciowa TP-LINK UE306.
Znów Niestety, ale TV nie widzi takowe urządzenia usb.
Macie może jakiś pomysł?
Też kupiłem modem.bo port rj45 daje max 100 mbit tylko. Zdaje sie,ze trzeba wylaczyc skanowanie wifi w ustawieniach, Cos chyba o tym mowil Vincent https://www.youtube.com/watch?v=PIef8iRZhLE&list=UULPcCYOO2uYPnG-21WDOWdwew&index=3
Zastanawiam sie nad:
Samsung Excellence Line Neo QLED 8K QE65QN800BT,
Telewizor Sony OLED XR-65A95K DVB-T2/HEVC,
Telewizor Philips OLED+ 65OLED937/12 DVB-T2/HEVC,
Telewizor Philips OLED+ 65OLED907/12 DVB-T2/HEVC
Który by Pan wybrał, mam obecnie Philips-a 55pos9002 i jestem zadowolony, ale zaden z philipsow nie ma 8k a Samsung ma. Sony biore pod uwage bo ma QD-OLED.
Czy warto zastąpić system dzwieku płynącego z ekranu porządnym zestawem kina domowego? Czy wówczas dalej bedzie działać wyłapywanie pozycji osoby oglądającej i dostosowywanie kierunku dźwięku i głośności?
Napisaliście w teście, że input lag w trybie VRR jest wyższy, ile dokładnie wynosi ? Dużo więcej niż te 17ms standardowo w trybie gry ?
Mam pytanie dotyczące jak dla mnie ważnej kwestii. Niestety poprzez fakt układu pikseli w trójkącie w panelach qd Oled widoczne są kolorowe obwódki, np. Na czcionkach, regularnych kształtach typu koło, prostokąt itp. To jest według mnie poważna wada, która może w pewnych sytuacjach przeszkadzać, np. Podczas oglądania czarno-białych filmów. Jaka jest Państwa opinia na ten temat, czy jest to uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Niestety w teście na ten temat nie ma żadnej informacji. Ta wada wg mnie może być bardziej uciążliwa od faktu zmiany poziomu czerni w oświetleniu.
Jak byś siedział 0.5 metra przed ekranem, to może być cos tam widział. Praktycznie jest to nie do zobaczenia.
Pragnę zwrócić uwagę na pobór prądu w czasie STANDBY. U mnie skacze w okolicach 30 W. Jest to ogólnie znany problem w telewizorach Sony. Dlaczego firma nic z tym nie robi, gdzie jest jakaś instytucja Unii Europejskiej, że pozwala na takie kuriozum?
Czy coś wiadomo czy będą dostępne większe przekątne tego Oleda?
W tym roku nie. W przyszłym raczej na pewno bo już były zapowiedzi od producenta matryc.
Ten to dopiero będzie “żarł” prąd w trybie standby…przerażające.
Zamówiony z matrycą 55″ i 5-letnią gwarancją Sony. Najwyżej będzie na Was, jak coś będzie nie tak 🙂
TV 55″ miałem tylko trzy dni. Stwierdziłem, ze popełniłem okrutny błąd życia. Udało się załatwić w Sony Centre odebranie 55″ i dostawę 65″.
Nie rozumiem czemu Sony jest najlepszy do oglądania filmów skoro Samsung S95B ma w waszym teście szerokie pokrycie palety barw DCI P3 100% a średnia jasność HDR to aż 1040 nitów gdzie Sony jak czytam 920 nitów.
sony ma tworzenie realizmu(łagodna gradacja+suwak rozdzielczość) do tego lepiej odwzorowuje kolory i ciemne detale. Upłynniacz też jest trochę lepszy w sony. Samsung nie ma też dolby vision.
Jak z prędkością internetu? W artykule jest o BRAVIA Core, że filmy mają przesył 80Mbps. Niestety w telewizorach prędkość jest ograniczona do 100Mbps i te 80 to ledwo wyciągają. Ile ten model osiąga prędkości internetu?
100 mbit to max. Kup sobie adapter na USB. Mowił o tym Vincent:https://www.youtube.com/watch?v=PIef8iRZhLE&list=UULPcCYOO2uYPnG-21WDOWdwew&index=3
Od tygodnia jestem posiadaczem A95K 65″ Jakość obrazu OK wszystko zgodne z opisem w teście Ale soft pozostawia wiele do życzenia Po uporządkowaniu kolejności programów ( programem polecanym przez SONY) i imporcie wszystko jest OK. Ale każde uruchomienie telewizora powoduje niesamowity bałagan w “uporządkowanych” numerach i przypisanych do nich programów: kanały zdublowane (dwa razy ten sam numer i przypisany ten sam program) kanały zdublowane (dwa razy ten sam numer ale przypisane różne programy) brak numeru kanału ( brak również programu do niego przypisanego) Pisanie o wielu możliwościach kamery BRAVIA CAM jest trochę nieuczciwe U mnie kamera nie działa a co… Czytaj więcej »
Po prostu sony, nihil novi
U mnie wszystkie kanały maja numery i przypisany program. Nie mam żadnego bałaganu z listą programów.
Kamera działa bez problemu. Wykrywa liczbę osób siedzących przed TV i ustawia funkcję z tym związane…
Niestety brak wersji większej niż 65 cali będzie dla zdyskwalifikowany. Dla mnie choćby był obraz najlepszy na świecie do mojego salony by oglądać z przyjemnością musi być minimum 75 cali. A tak na marginesie mimo super obrazu cena też przesadzona. Jakby w tej lub minimalnie wyższej cenie był taki tv w 75 lub 77 calach to było by optymalnie
Wszystko fajnie tylko trzeba poczekać na spadek ceny. Sony kosztuje 3x tyle co seria C od LG. Czy jest 3x lepszy, tu już nie bardzo.
jeśli kosztuje 3x więcej to widocznie jest 3x lepszy. Januszujesz bo cię nie stać
Te telewizory QD-OLED może jak stanieją do 10 tys za 65 cali to ktoś kupi. Tak to nie wróżę tej technologii przyszłości. Samsung s95b już chodzi po 12,999 więc kwestia czasu i będzie 10 koła ale Sony znając ich pewnie prędko nie spuści ceny nawet do 15 tys dlatego Samsung pewnie wygra wyścig. Z drugiej strony Samsung ładniejszy i chudziutki, ma ładną podstawkę a nie to co Sony. I jeszcze ta ich zbędna kamerka.
Stanieja…. Jak wszystkie poprzednie
Ten nowy lider spowoduje jedno….że ceny Gorszej Jakości OLEDów mocno stanieją i taki LG Serii C 65 cali będzie za góra 2,5 tys zł
No tak Samsung cieńszy xd już właśnie coraz więcej użytkowników wskazuje, ze ich telewizor QD OLED jest wygięty w 2 czy nawet 3 miejscach. Wystarczy sobie poczytać o tej ich jakości i kontroli produkcji „Samsung QN OLED BENT”
Z jednej strony krok w dobrym kierunku rozwoju OLED, ale przy wysokim APL nadal mamy niskie jasności.
Mimo wszystko i tak nie żałuję kupna Sony XRa90j 🙂 Przesiadka z 16-letniej 50 calowej plazmy Pioneer na 83 calowego oleda to i tak szok. Jak skończe remont to zamawiam kalibrację i zapominam o istnieniu jeszcze lepszej technologii jaką jest qd-oled 🙂 Ciekawe na co go zamienię za koejne 16 lat? 😉
Z ta cena to Sony jak zwykle przesadził. Samsunga s95b 65 cali kupi się za 13k…
Z drugiej strony nic lepszego do filmów nie ma więc mogą sobie na to pozwolić… Mercedes wśród telewizorów.
Niby tak ale dopłata 4 tysięcy to chyba przesada
Duża dopłatabrak DV to duży minus w Samsungu