Powrót

Test Samsung OLED S90C – telewizor dla pasjonatów filmów i gier

Blisko miesiąc temu do naszej redakcji dotarł kurier, z długo wyczekiwaną przez nas przesyłką. Jak widać po tytule, jest to Samsung OLED S90C! Model nie jest bezpośrednim następcą ubiegłorocznego S95B, a przynajmniej tak twierdzi producent, jednak nie da się ukryć, że podobieństwa są bardzo duże. Przypomnijmy, że w naszym teście S95B  otrzymał ocenę “Referencja”. Z tego powodu pokładamy w nowym modelu spore nadzieje dotyczące jeszcze lepszej jakości wyświetlanego obrazu. W roku kalendarzowym 2023 firma Samsung przygotowała dla konsumentów dwa modele telewizorów wyposażone w autorską matrycę QD-OLED . Jednym z nich jest omawiany dziś Samsung OLED S90C, drugim topowy S95C, który też już testujemy w redakcji. Różnicą w przypadku modelu z “5” w nazwie ma być wyższa luminacja czyli jasność oraz zastosowanie modułu “One Connect Pro”. Tegoroczne wyświetlacze koreańskiego producenta wyposażone w podświetlenie OLED oraz Mini Led rozszerzają bardzo interesujący trend. Mowa tu, bowiem o możliwości podania sygnału o częstotliwości 144Hz. Co prawda Samsung nie jest pierwszym, który taką funkcjonalność wprowadził. Cieszy jednak fakt, że więcej producentów spogląda na osoby wyposażone w mocniejszą kartę graficzną w swoim PC. Testowany model wyposażono w matrycę o przekątnej 65″, ale dostępna jest też wersja 55″ i 77″! Samsung S90C względem modelu S95B doczekał się kilku usprawnień takich jak ulepszona wersja upłynniacza, czy najnowszą odsłonę systemu Tizen, który jest zdecydowanie szybszy. W bezpośrednim porównaniu mamy też nieco słabszy system audio, o łącznej mocy głośników 40W.

Wyniki sprzedażowe jasno pokazały oczekiwanie klientów na przerwanie monopolu paneli produkowanych przez LG Displays. Jesteście ciekaw, czy nowy zawsze znaczy lepszy? Zapraszamy do testu, w którym dogłębnie to sprawdzimy!

Dostępność modelu
Telewizor Samsung OLED S90C 55 cali 6 249 zł
Telewizor Samsung OLED S90C 65 cali 7 769 zł
Telewizor Samsung OLED S90C 77 cali

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Czytelniku. Jako jedyni w Polsce należymy do Europejskie Stowarzyszenie Obrazu i Dźwięku EISA panelu Home Theatre Display & Video.

Osobiście sprawdzamy opisywane monitory, telewizory i projektory pod względem posiadanych parametrów za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Najważniejsze cechy i funkcje telewizorów Samsung OLED S90C według producenta

Czym właściwie jest matryca i technologia QD-OLED od Samsung Display?

Technologia QD-OLED według koreańskiego producenta ma wyeliminować niedoskonałości wyświetlaczy WRGB OLED tworzonych przez LG Display za pomocą kilku usprawnień. Sprawdźmy, czy tak jest, rozpoczynając od samej konstrukcji matrycy. W przypadku ekranów WRGB do czynienia mamy z białymi diodami OLED, przesłoniętymi filtrami barwnymi.

Główną wadą tego rozwiązania jest wydajność energetyczna – filtry absorbują znaczną część światła w związku z czym możliwość reprodukcji wysokich jasności są ograniczone. Szczytem technologii OLED, od kilku lat, są poziomy 700 – 800 nitów, które i tak niełatwo osiągnąć (ma to szanse się zmienić w tym roku wraz z panelami nowego typu – MLA). Każdy dodatkowy nit jasności to duże obciążenie dla diod organicznych, co zwiększa ryzyko wypalenia (w obecnych matrycach WRGB nie jest ono duże, jednak i takie przypadki się zdarzają). W przypadku QD-OLED nie mamy do czynienia z filtrowaniem światła, ale z konwersją długości fali za pomocą kropek kwantowych. To dużo wydajniejsze rozwiązanie, które pozwala uzyskać wyższą jasność przy jednocześnie mniejszym ryzyku wypaleń:

Zalety matrycy QD-OLED

Kropki kwantowe stosowane w matrycy Samsunga mają zapewnić nam nie tylko wyższą jasność, ale jeszcze lepsze pokrycie szerokiej palety kolorów. Producent chwali się, że jego wyświetlacze potrafią osiągać nawet 1500 nitów w HDR oraz pokryć paletę barw Rec.2020 na poziomie 90%. Pokrycie jest faktem, lecz stabilny poziom luminancji to 1033 nity w S90C. Takie wyniki są nieosiągalne nawet dla najlepszych matryc EVO od LG Displays (choć jak wspomnieliśmy, panel MLA może w tym roku (2023) trochę namieszać). Rezultatem będzie oczywiście o wiele bardziej dynamiczny i żywy obraz z zachowaniem wszystkich cech matryc OLED, czyli idealnej czerni oraz nieskończonego kontrastu.

Wygląd i budowa Samsung OLED S90C

Telewizor możemy zakupić w trzech rozmiarach: 55″, 65″ oraz 77″. Samsung idąc za ciosem, pierwszy raz w historii wyposażył przekątną większą niż 65″ w matrycę organiczną. Widocznie zeszłoroczny sukces dodał skrzydeł producentowi i teraz postanawia zdobyć “swoją część tortu” i w tym rozmiarze.

Jak widzimy ramki dookoła ekranu są niezwykle smukłe. Po wyłączeniu urządzenia praktycznie zlewają się z matrycą, dając efekt jednolitej tafli szkła. Dzięki zastosowaniu bardzo wąskiej stopy centralnej, telewizor można umieścić nawet na najwęższych meblach. W przypadku Samsung OLED S90C nie musimy się obawiać umieszczenia go od boku, gdyż prezentuje się równie dobrze, za sprawą niewielkiego “pudełka” na całą elektronikę.

 

 

 

Sterowanie oraz dostępne porty i złącza

Pilot dołączony do zestawu przeszedł niemałą metamorfozę. Znaną konstrukcję w postaci podłużnego pilota z klawiszami multimedialnymi producent znacząco skrócił i lekka pogrubił. Osobiście uważamy, że pilota dołączonego do modelu z 2023 roku trzyma się zdecydowanie wygodniej. Oczywiście pilot jest w dalszym ciągu wyposażony w mikrofon do wydawania poleceń głosowych oraz panel fotowoltaiczny. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia na szybko, możemy je naładować poprzez port USB-C znajdujący się w dolnej części pilota.

Samsung OLED S90C posiada bogaty zestaw portów. Znajdziemy tutaj przede wszystkim aż 4 złącza HDMI w standardzie 2.1. Nie zabrakło również bardziej standardowych złącz, takich jak: 2 porty USB, złącze Ethernet, wyjście optyczne oraz tunery telewizyjne, w tym najnowszy DVB-T2 HEVC. Wartym odnotowania faktem jest posiadanie przez telewizor tylko jednego złącza eARC.

Dlaczego właśnie telewizor OLED?

Budowa ekranu OLED vs LCD.

Zalety wyświetlaczy organicznych wynikają przede wszystkim z faktu jak generowany jest obraz. Każdy subpiksel jest niezależnie sterowaną diodą, czyli bezpośrednim źródłem światła. Oznacza to zdolność do uzyskania prawdziwej czerni (zerowej emisji światła), czyli czegoś, co w każdym z widzów budzi podziw podczas oglądania ulubionego filmu czy serialu. Kontrast jest bowiem najważniejszym kryterium jakości. Gdy czerń jest dobra, to mówimy ogólnie, że obraz jest dobry. Drugą zaletą są znacznie lepsze kąty widzenia, przy których nie spada nasycenie, ani nie zaburza się tonalność obrazu tak, jak w większości telewizorów LCD. Więcej o zaletach (i wadach) technologii przeczytamy w temacie: Czym jest OLED i dlaczego tak bardzo go lubimy?

Zobacz również:

Powidoki i wypalenia – okiem praktyka

Najczęściej poruszanym temat, o który w nieskończoność pytają użytkownicy, jest kwestia wypaleń. Tak, faktem jest, że matryca OLED ma niższą odporność na to zjawisko niż LCD, jednak nie można powiedzieć, że panele wykonane w technologii QD-OLED są nietrwałe. Jeśli rozważamy użytkowanie telewizora przez zwyczajnego widza, który ogląda filmy, seriale, telewizję i gra po kilka godzin w weekendy to nie przejmowałbym się tym wcale. Jeżeli chodzi o systemy zapobiegające wypaleniu i retencji obrazu, to w Samsungu OLED S90C są one w zakładce “Konserwacja panelu”. Możemy tutaj włączyć bądź wyłączyć poszczególne funkcje. Zalecamy jednak zostawić je tak jak zostały ustawione przez producenta. Nie ma potrzeby uruchamiać ich ręcznie.

Testy syntetyczne

Czytelniku, jako jedyni w kraju sprawdzamy osobiście opisywane telewizory pod względem posiadanych parametrów, za pomocą specjalistycznego sprzętu pomiarowego o wartości ponad 100 000 zł:

  • Spektroradiometr Jeti Spectraval 1511HiRes
  • Kolorymetr Klein-K10A oraz Klein-K80
  • Murideo Fresco Six-G (Dolby Vision)
  • Murideo The SEVEN Generator HDMI 2.1 4K/120fps (Dolby Vision, Dolby Audio)
  • Autorski pomiar Input Lag w 4K HDR (jako jedyni w Polsce dokonujemy takich pomiarów w 4K HDR)
  • Najlepsze na rynku kable HDMI: MagicLink

W związku z powyższym, masz więc pewność, że czytasz o produkcie czy promocji, która nie jest przepisana z ulotki lub z innej strony w sieci bez jej faktycznego sprawdzenia. Jeżeli zamierzasz skorzystać z naszego tekstu, skontaktuj się z Redakcją. Wszelkie prawa do informacji i zdjęć z testów HDTVPolska są zastrzeżone!

Badana cecha: wynik:
Rozdzielczość i przekątna ekranu 3840×2160, 65″
Typ matrycy QD-OLED
Odświeżanie matrycy (min. 120Hz zalecane do oglądania sportu) 144Hz (natywnie) / 120Hz (przy włączonym upłyniaczu)
Kontrast ANSI, bez wygaszania (więcej – lepiej) ∞:1
Kontrast w filmach (więcej – lepiej)
  • średni: ∞:1
  • max: ∞:1
  • min: ∞:1
Maksymalna jasność po kalibracji SDR:  507cd/m2, HDR: 1038cd/m2 (skrawek ekranu – L20)
Odbicia od ekranu średnie, szklisty
Błędy barw po kalibracji (mniej – lepiej)
  • średnia dE: 0,4
  • maks. dE: 0,8
Średnia jakość efektu HDR (więcej – lepiej, maks – 10 000cd/m2) 968cd/m2
Input Lag (ważne dla graczy, mniej – lepiej)
  • 5 ms – tryb gra – 1080p@144Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 11 ms – tryb gra – 4K@60Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
  • 6 ms – tryb gra – 2160p@120Hz + HDR (konsole nowej generacji Xbox Series S/X, Playstation 5)
Pełna rozdzielczość koloru PC – 4:4:4 (wyraźne czcionki, po podłączeniu PC) Tak, 2160p120Hz w trybie “Gra” i “Grafika”
Dodatkowe funkcje dla graczy
  • VRR-HDMI-zmienna częstotliwość odświeżania
  • ALLM-automatyczny tryb gra
  • FreeSync Premium Pro
  • Game Bar
  • 4K@120Hz
  • 4k@144Hz
  • 1080p@144Hz
Obsługa 10 bitowego koloru Tak (w UHD)

Wszystkie testy w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Zalecane ustawienia dla Samsung OLED S90C

Zalecane ustawienia

W telewizorach Samsung znajdziemy cztery predefiniowane tryby obrazu:

Podczas profesjonalnej kalibracji istnieje możliwość dodania jeszcze dwóch trybów, jednak nie jest to obligatoryjne:

Najlepszym pod kątem oddania barw jest tryb “FILMMAKER MODE”. Należy pamiętać, że w nim filmy 24p będą wyraźnie ”szarpać” przy szybkich ruchach kamery, gdyż ma domyślnie wyłączoną funkcję poprawy płynności ruchu (“upłynniacz”). Warto też dokonać podstawowych regulacji we własnym zakresie. Po pierwsze powinniśmy wyłączyć overscan, czyli obcinanie krawędzi obrazu. Dokonamy tego w menu “ustawienia rozmiaru obrazu” – należy włączyć tam funkcję “dopasuj do ekranu”. Może być ona niedostępna na wszystkich źródłach. W takim wypadku nie jest potrzebna dalsza regulacja. Ostatnim sugerowanym ustawieniem jest wyłączenie filtra wygładzającego obraz. Przez niego będziemy tracić szczegóły obrazu:

Warto wspomnieć jeszcze o ustawieniach płynności ruchu (Ustawienia zaawansowane -> Motion Plus). W tym menu powinniśmy ustawić suwak redukcja drgań na taką wartość, by płynność obrazu była akceptowalna. Tryb gry powrócił do menu ustawienia opcji, do którego dostęp jest niestety mniej wygodny, ale konsole do gier powinny w tym roku automatycznie wprowadzać telewizor w odpowiednie ustawienia (z pomocą funkcji ALLM dostępnej w Xbox). Gracze zyskali też dodatkowo Panel Gracza dostępny w podglądzie grania. Tak jak w poprzednich odsłonach jest i również tryb inteligentny, który radzimy wyłączyć.

Regulacje jasności do warunków otoczenia możemy włączyć w każdym trybie obrazu (także po kalibracji), za pomocą funkcji w menu “Oszczędzanie energii”. Najpierw należy zaznaczyć funkcję “Optymalizacja jasności”, a potem dostosować suwakiem “Minimalna jasność” zakres jasności, w którym telewizor będzie dobierał jasność na podstawie światła w otoczeniu.

Obróbka cyfrowa obrazu

Samsung OLED S90C wyposażony jest w całkiem sprawny system redukcji szumów. Niektórzy producenci nazywają to ustawienie “Łagodna gradacja”. Funkcja ta pozwala na wygładzenie niedoskonałości obrazu wynikające np. ze słabego sygnału. Zdjęcia ukazujące działanie przedstawiamy poniżej. Warto zwrócić uwagę na zachowanie gradientu, gdyż to na nim najmocniej widać efekt. Sam system jest oczywiście na “+”, wolimy jednak uprzedzić, o małym niuansie, który z nim idzie. Zmiękcza bowiem on efekt ziarna filmowego, którzy jedni kochają, a drudzy nie znoszą.

Kalibracja odwzorowanie barw (SD i Full HD)

Fabrycznie

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,8 maksymalna 3,4
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,7 maksymalna 5,4
Średnia deltaE palety szarości 3,3 maksymalna 5,5

Jak widzimy na wykresach najlepszy pod kątem wierności obrazu tryb “FILMMAKER MODE” nie ustrzegł się (jak w każdym telewizorze) wad. Pierwszą z nich była za zdecydowanie za niska gamma. Taka wartość powodowała, że wyświetlany obraz stawał się nieco za mało kontrastowy. Drugim problem dotyczył balansu bieli. Dominanta koloru zielonego, a niedobór niebieskiego i czerwonego sprawił, że obraz posiadał lekki zielony zafarb. Odznaczało się to w szczególności na skórze, która wydawała się pozbawiona kolorytu.

Profesjonalna kalibracja Samsung OLED S90C

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,8 maksymalna 2.3
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,6 maksymalna 1,1
Średnia deltaE palety szarości 0,3 maksymalna 0,8

Na szczęście na wyposażeniu telewizora Samsung OLED S90C znajdziemy bardzo rozbudowane i precyzyjne narzędzia do kalibracji obrazu. Znajdziemy tu, bowiem 2 i 20 punktową regulację skali szarości oraz system zarządzania barwą, która cechuje się bardzo szerokim zakresem funkcjonalności oraz brakiem powstawania zjawiska tzw., posteryzacji obrazu. Jak widać, na załączonych wykresach profesjonalna kalibracja rozwiązała praktycznie każdy z wymienionych problemów. Takie wyniki możemy śmiało nazwać obrazem, który pokaże nam intencje reżysera. Jak widzimy gamma nie jest do końca idealna. Jednak takie odchylenia nie będą widoczne gołym okiem.

Zamów profesjonalną kalibrację TV (w całej Polsce)

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora
o
raz w temacie: Wielki test kalibracji

Kontrast i Czerń

Najważniejszym kryterium przy ocenie jakości obrazu jest kontrast i czerń. Te dwa parametry wpływają bezpośrednio na prawie każdy z pozostałych aspektów obrazu. Telewizor bez dobrego kontrastu i czerni można porównać do samolotu bez skrzydeł.

Dlatego najlepszą matrycą w tej kategorii pozostaje zwykły OLED WRGB oraz QD-OLED. Matryca OLED/QD-OLED charakteryzuje się brakiem podświetlenia. By otrzymać kolor, przez pixel przepuszczany jest impuls elektryczny. Dlatego jeśli nie będzie on zasilony nie zaświeci się. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy niesamowicie głęboki i wciągający obraz, którego na próżno szukać w matrycach LCD. Różnica bowiem jest tak duża, że zauważymy ją gołym okiem, nawet na półce sklepowej.

Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

SCENA
(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)
Opis sceny Wynik pomiaru
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1
CZERŃ OTOCZONA Z KAŻDEJ STRONY DETALAMI, WYMAGAJĄCA SCENA, PORADZĄ Z NIĄ SOBIE JEDYNIE NAJLEPSZE SYSTEMY WYGASZANIA ∞:1
PAS W FILMIE SĄSIADUJĄCY Z OBRAZEM O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE WYRAŹNIE ODCINA SIĘ OD RAMKI TELEWIZORA ∞:1
DUŻA POWIERZCHNIA CZERNI BEZ SĄSIADUJĄCYCH DETALI, PRZY NISKIM KONTRAŚCIE ŁATWO DOSTRZEC ŚWIECENIE CZERNI ∞:1

Czerń absorpcyjna

Czerń absorpcyjna to ta, którą postrzegamy przy zapalonym świetle. W najprostszym teście porównywać możemy dwa wyłączone telewizory. Wyniki w tej kategorii zależą od powłoki matrycy (ta może lepiej lub gorzej pochłaniać światło). W prawdzie każdy producent może zastosować inne wykończenie ekranu, jednak jedna kwestia pozostanie najprawdopodobniej niezmienna – matryca QD-OLED nie posiada dodatkowych powłok polaryzacyjnych, które nie pozwalałyby światłu “wydostać” się z powrotem na zewnątrz. Niewykluczone także, że światło zewnętrzne wzbudza kwantowe kropki stąd gorsza czerń matrycy przy wyłączonym telewizorze.

WRGB OLED po lewej, QD-OLED po prawej

Nie wiadomo, czy kwestia ta zostanie zaadresowana w przyszłości. W chwili obecnej jednak widać, że czerń podczas oglądania w dzień jest znacznie bardziej szara, aczkolwiek bezpośrednie refleksy są nadal dobrze tłumione!

Jasność, praca w warunkach dziennych

Maksymalny poziom jasności matrycy organicznej zależy od tego, na jakiej powierzchni uzyskać chcemy tą jasność. Przykładowo w scenie nocnej, drobny błyszczący element będzie jaśniejszy, niż gdyby znajdował się on w scenerii dziennej (i większa powierzchnia ekranu musiałaby być jasna). Taką uśrednioną jasność całego kadru określamy parametrem APL.

Samsung OLED S90C na tle konkurencji może pochwalić się bardzo dobrą jasnością na poziomie 507 cd/m². Jasność ta, w zupełności wystarcza do korzystania telewizora za dnia. Mitem jest, więc, że telewizory OLED bądź QD-OLED nie są do tego przystosowane. Warto jednak zaznaczyć, że spadek jasności jest dość gwałtowny. Odczujemy to przede wszystkim na materiałach z dużą ilością bieli np. sportach zimowych. Jak widać, na zdjęciu poniżej, matryca jest szklista, aczkolwiek z powłoką, która mocno tłumi refleksy świetlne.

 

Reprodukcja detali w czerni

Zagadnieniem pokrewnym do poziomu czerni jest kwestia tego, czy najciemniejsze detale obrazu są widoczne, czy się z nim zlewają. Bardzo częstym terminem odnoszącym się do tego zjawiska, który możemy spotkać za granicą jest “Black Crush”. Pod tym względem właściwie nie ma telewizora idealnego. Każda z technologii posiada swoje mankamenty, mniejsze bądź większe. W telewizorach LCD detale mogą być nazbyt przyciemnione (na skutek działania algorytmu lokalnego wygaszania), lub mieć granatowy zafarb ze względu na ograniczony kontrast matryc. Na Samsung OLED S90C uświadczymy jedynie dwóch pomniejszych mankamentów. Jednym z nich jest spadek nasycenia najciemniejszych barw. Podobną przypadłość zarejestrowaliśmy w zeszłorocznym modelu, którego porównaliśmy z referencyjnym monitorem studyjnym (Eizo CG3146). Drugim jest lekkie rozjaśnienie przy wyjściu z czerni. Skutkuje to lekko rozjaśnionymi ciemnymi szarościami. Spowodowane było to podbiciem detali w cieniach na poziom +1, zabieg ten podyktowany był chęcią zachowania detali w okołoczerniach.

Samsung OLED S90C w kwestii detali w czerniach zachowywał się bardzo podobnie do zeszłorocznego S95B. W ustawieniach fabrycznych (FILMMAKER MODE) ciemne detale były też nadmiernie skompresowane i zbyt mało widoczne. Zjawisko udało się do pewnego stopnia zniwelować poprzez kalibrację, aczkolwiek monitor referencyjny nadal pozostał nieco jaśniejszy w czerniach.

Tę niedoskonałość można jednak rozpatrywać jedynie w kategorii drobnego niedociągnięcia technologicznego. Nie jest to duży problem, który powodowałby na przykład brak widoczności detali w czerni.

Obsługa technologii obrazu 4K Ultra HD

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w redakcji przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung OLED S90C wspiera rozdzielczość Ultra HD, wraz formatami HDR, takimi jak HDR10, HLG oraz paletę barw Rec 2020. Telewizor został wyposażony również w format HDR wspartego o dynamiczne metadane, czyli HDR 10+. Sygnał w takiej formie można uzyskać zarówno z aplikacji streamingowych (np. Amazon Prime, Rakuten.TV), jak i przez złącze HDMI. W redakcji testowaliśmy z OPPO UDP-203 i sygnał HDR10+ aktywował się bez najmniejszego problemu. Wciąż, jednak nie ma wsparcia dla Dolby Vision. Tak jak w ubiegłym roku zauważyliśmy mankament w samych ustawieniach. Zakładka “Przestrzeń kolorów” oferuje nam dwie możliwości “Bt.2020” bądź “P3”. Pierwsza z nich oferuje szersze pokrycie barw, jednak znacznie gorszą wierność odwzorowania barw. Ustawienie “P3” (które przeważnie kalibrujemy), jest dużo bardziej poprawne, jednak oferuje niższe pokrycie szerokiej palety barw. Na szczęście prawie nie ma treści wideo, która wykracza poza paletę P3.

Cecha: Wynik:
POKRYCIE SZEROKIEJ PALETY BARW (DCI / Rec 2020) Ustawienie “P3”: 97% / 71%, ustawienie “Bt.2020”: 99%/ 85%
OBSŁUGA ROZDZIELCZOŚCI 2160p60 RGB PRZEZ HDMI Tak, wszystkie HDMI
FORMATY PREMIUM HDR (Dolby Vision / HDR10+) HDR10+
MOŻLIWOŚĆ WYKONANIA OSOBNEJ KALIBRACJI DO UHD Pełna kalibracja na osobnym trybie obrazu

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

Scena Opis sceny Jasność HDR
NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 920 cd/m2
SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 954 cd/m2
NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 1033 cd/m2
ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 900 cd/m2
PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 1038 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.

Samsung OLED S90C radzi sobie rewelacyjnie. Telewizor może śmiało konkurować z telewizorami LCD Mini LED, które do tej pory były zazwyczaj sporo jaśniejsze od paneli produkcji LG Displays (oscylujących w okolicach 750 nitów). Bardzo ważną cechą jest także stabilność efektu. Nie ważne, czy jaskrawe detale mają małą, czy większą powierzchnię, ani, czy znajdują się blisko czarnego paska, czy w centrum ekranu. Matryca QD-OLED ma jeszcze jedną zaletę, mianowicie jest nią nasycenie kolorów przy wysokich jasnościach. Jest ono zdecydowanie wyższe, ponieważ światło pochodzi z białego, bezbarwnego piksela. Dzięki temu kolory są zdecydowanie bardziej soczyste i głębokie. Połączenie kropki kwantowej, wysokiej jasności i idealnej czerni zdecydowanie robi wrażenie.

Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)

Ogromną (i nie tak powszechnie znaną) zaletą matrycy QD-OLED jest fakt znacznie lepszego pokrycia palety barw przy wysokich luminancjach. Jest to nieco odmienny temat od samego pokrycia palety np. P3, czy Bt.2020 (które swoją droga też jest lepsze). Chodzi tu o fakt, że struktura matrycy to RGB i jasność bieli uzyskiwana jest bezpośrednio z trzech barw podstawowych (nie zaś “pompowana” białym subpikselem, który zmniejsza nasycenie). Dzięki temu uzyskujemy pełny wolumen barw, aż do około 1000 nitów (w przypadku matryc WRGB sumaryczna jasność barw to maks. 450 nitów, resztę dodaje biały subpiksel).

WRGB OLED po lewej, QD-OLED po prawej

Tryb “Filmmaker” przed kalibracją (HDR)


Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 1,9 maksymalna 3,3
Średnia deltaE barw ze wzornika 2,2 maksymalna 5,8
Średnia deltaE palety szarości 3,1 maksymalna 5,9

Jak widzimy na powyższych wykresach telewizor w treściach HDR przed kalibracją prezentował się całkiem dobrze. Widocznych jest tu, jednak kilka mankamentów, które warto wyeliminować za pomocą profesjonalnej kalibracji. Pierwszą z nich jest wybity balans bieli, ponieważ zdominował go kolor zielony możemy dostrzec lekki zielony zafarb. Było to widoczne szczególnie na skórze, która przez to straciła swój koloryt i wydawała się ziemista. Drugim z nich była krzywa EOTF która za mocno rozjaśniała obraz. Kolejnym mankamentem był sam gamut kolorów, wewnątrz którego odcienie barw nie były do końca poprawne.

Tryb “Filmmaker” po kalibracji (HDR)

wynik wynik
Średnia deltaE barw ze standardowych 0,9 maksymalna 1,9
Średnia deltaE barw ze wzornika 0,9 maksymalna 1,7
Średnia deltaE palety szarości 1,0 maksymalna 3,2

Po zakończonym procesie profesjonalnej kalibracji widzimy zdecydowaną poprawę! Pozbyliśmy się problemu krzywej EOTF, jak i gamutu. Wynik balansu bieli, choć nieidealny w dalszym ciągu jest satysfakcjonujący. Takie wyniki pozwalają powiedzieć o odbiorniku jako o referencji.

Odwzorowanie ruchu

Samsung OLED S90C odświeża obraz 120 razy na sekundę (do 144Hz, gdy podamy taki sygnał natywnie) oraz posiada funkcję upłynniacza ruchu “Upłynniacz Ruchu Pro”, który skutecznie upłynnia ruch przy materiałach o mniejszej ilości klatek. Funkcja ta znajduje się w menu “Ustawienia wyrazistości obrazu” gdzie do dyspozycji mamy dwa suwaki. Jeden z nich odpowiada za płynność obrazu przy filmach 24p i 25p (Redukcja drgań), drugi zaś za ostrość ruchu przy treściach wideo 50i/p i 60i/p (Redukcja rozmycia). Mamy również do dyspozycji opcję ”Clear motion”, która jest niczym innym jak systemem BFI (black frame insertion), a więc uzyskujemy naturalniejszy ruch bez widocznego ”szarpania” ale kosztem migotania obrazu i mniejszej luminancji.

Motion Plus Samsunga to jeden z najlepszych systemów poprawy płynności i ostrości obrazu, jaki znajdziemy na rynku. Technologia ta pozwala bardzo precyzyjnie regulować stopień poprawy płynności i ostrości obrazu ruchomego.


Ustawienia Auto Motion Plus Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony
Smużenie:

bardzo duże

Maksymalna jasność:

505 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak (krawędzie rozmyte)

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak (lekkie szarpanie – jak w kinie)

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Smużenie:

umiarkowane

Maksymalna jasność:

505 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Dowolnie regulowane funkcją “red. drgań”

Użytkownika

Redukcja rozmycia: 10

Clear Motion:

Smużenie:

brak

Maksymalna jasność:

257 cd/m2

Powielenie krawędzi:

brak

Poprawa płynności filmów (24p):

Brak, obraz bardzo mocno migocze

Jak widzimy, odwzorowanie ruchu jest na wysokim poziomie, typowym dla matryc 120Hz o czasie reakcji bliskim zeru. Samsung OLED S90C zdecydowanie nadaje się dobrze do oglądania dynamicznych transmisji sportowych. Funkcją, której jednak nie zalecamy włączać jest Clear Motion, ponieważ powoduje silne migotanie obrazu oraz znaczący spadek jasności.

Kąty widzenia

Ogromną zaletą matryc QD-OLED jest jednorodne rozpraszanie światła, które nie przechodzi przez dodatkowe warstwy polaryzacyjne. W związku z tym ekran zachowuje niemal idealne kąty widzenia. Podobne informacje mogliśmy przeczytać kiedyś o matrycach WRGB OLED, jednak nie była to nigdy informacja sensu stricto. Matryce WRGB OLED w prawdzie nie tracą kontrastu pod kątem, tak jak matryce LCD, a także nie zmieniają charakterystyki jasności (gamma) w związku z czym obraz nie robi się sztucznie wypłowiały. Każdy jednak z łatwością zauważy zmianę barw, a konkretnie balansu bieli po zejściu z osi ekranu. Jak na poniższym zdjęciu:

Porównanie matrycy QD-OLED i WRGB OLED (Evo WBE), źródło: Vincent Teoh @ HDTVTest

Niejednorodna barwa na matrycy WRGB (po prawej stronie) wynika tutaj nie z defektu matrycy a z faktu, że z prawą stroną ekranu kąt aparatu jest większy. Jak widzimy matryca QD-OLED prawie całkowicie pozbawiona jest tego problemu. Ponadto cechuje się dużo mniejszym spadkiem jasności.

 Granie na konsoli i PC

Wszystkie testy sygnału 4K Ultra HD w grach przeprowadzamy na sprawdzonych kablach HDMI firmy Magic Link 2.1

Samsung znany jest bardzo dobrze również ze swoich monitorów gamingowych. Od pewnego czasu sukcesywnie implementuje swoje najlepsze technologie dla graczy również w telewizorach.  Dlatego też w Samsung OLED S90C uświadczmy takich funkcji jak:

Ustawienia związane z graniem na konsoli znajdują się w menu “opcje”. Warto zaznaczyć, że jest to najbardziej rozbudowane menu tego typu ze wszystkich dostępnych telewizorów na rynku. Samsung zaczyna się tutaj zbliżać do rozwiązań stosowanych w monitorach co cieszy, gdyż telewizory mają ogromny potencjał, a ich zaletą jest oczywiście ogromny rozmiar w stosunku do (z reguły) małych monitorów. W menu znajdziemy znane z ubiegłych lat opcje jak “Ustawienia gry Motion Plus” czy “FreeSync” ale mamy także funkcję “Dynamiczny korektor czerni”, która (na wzór funkcji z monitorów gamingowych) sztucznie uwypukla detale w czerni, tak aby było lepiej widać przeciwnika.

Rodzaj sygnału Opis Ustawienia telewizora Wynik
[GRY] 1080p144Hz + HDR Lag przy konsolach obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w Full HD z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5 ms
[PC] 4K60Hz @ 4:4:4 Lag przy natywnej rozdzielczości np. z komputera i chęci uzyskania chromy 4:4:4 (wyraźne kolorowe czcionki) “Grafika” 14 ms
[GRY] 4K60Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 11 ms
[GRY] 4K144Hz Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 5ms
[GRY] 4K120Hz + HDR Lag przy wersjach konsol obecnej generacji (Xbox Series S/X, PlayStation 5) pracujących w 4K z szeroką paletą barw i HDR “Gra” 6ms
[FILM] 4K / 1080p + upłynniacz Lag w natywnej rozdzielczości, przy działającym upłynniaczu z interpolacją klatek “Film” 63 ms
Wyraźne kolorowe czcionki z PC w trybie “PC”

Samsung OLED S90C bez wątpienia można postawić w czołówce telewizorów z niskim input lag. Ponieważ wynosi on tylko 11ms przy sygnale 60Hz i 6ms, gdy podamy sygnał 120Hz. Jest to niewątpliwie bardzo niska wartość, która mieści się w najbardziej restrykcyjnej grupie – placebo. Znaczy to, że opóźnienia nie jesteśmy zauważyć i nawet najbardziej wymagający gracze będą bardzo zadowoleni z responsywności rozgrywki. Tutaj podkreślić trzeba jeszcze, że Samsung jako jedyny producent na rynku oferuje upłynniacz ruchu w trybie gra, który znacznie poprawia odbiór gier działających w 30 fps nieznacznie podnosząc input lag. Opóźnienie wtedy wynosi tylko 19ms i nadal jest to wartość pozwalająca na bardzo płynną rozgrywkę. Ponadto, jeśli dysponujemy odpowiednio mocną kartą graficzną do telewizora możemy podać sygnał o częstotliwości 144Hz, wtedy input lag będzie wynosił również ekstremalnie niskie 4,2ms!

Rodzaj funkcji
Opis Dostępność
Dolby Vision
Obsługa technologii Dolby Vision w grach. NIE
VRR-HDMI
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna w wybranych grach na konsolach. TAK
VRR AMD FreeSync Premium Pro
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC AMD) TAK
VRR NVIDIA G-Sync
Zmienna częstotliwość odświeżania, dostępna we współpracy z kompatybilnym urządzeniami (np. PC NVIDIA) Tak
ALLM
Auto Low Latency Mode – funkcja, która pozwala telewizorowi automatycznie przełączyć się w tryb „Gra” z niskim opóźnieniem. Xbox One S oraz One X obsługuję ALLM. PlayStation 4 oraz PlayStation 4 Pro nie. TAK
4K 120Hz
Obsługa formatu 4K w 120Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
4k 144Hz Obsługa formatu 4K w 144Hz (wymaga HDMI 2.1 z pełną przepustowością) TAK
1440p 120Hz
Obsługa formatu 1440p w 120Hz TAK
1080p 120Hz
Obsługa formatu Full HD 1080p w 120Hz TAK
QFT (szybka transmisja ramek) Funkcja pozwalająca zmniejszyć input lag o dodatkowe 0 – 16ms. Polega na enkapsulacji ramek obrazu w sygnale o wyższym odświeżaniu, co zmniejsza czas przesyłu. Obecnie (bez QFT) najniższy możliwy lag na środku matrycy wynosi 8ms. b.d.

Samsung S90C obsługuje wszystkie najnowsze technologie dla graczy. W telewizorze zaimplementowano bowiem między innymi VRR, FreeSync, G-Sync ALLM oraz 4K144Hz i rozdzielczość 1440p. Warto jednak wspomnieć, że wsparcie dla G-Sync jest nieoficjalne, chociaż działało bez zarzutu. Dlaczego producent tym się nie chwali? Tego nie wiemy. Żadnym zaskoczeniem nie będzie również brak wsparcia dla Dolby Vision, którego w tej marce w ogóle nie uświadczymy. Jednak w zamian za produkt od Dolby Laboratories otrzymujemy HGiG które po poprawnym ustawieniu jasności zapewnia zbliżone efekty.

Nasz redakcyjny sprzęt wyposażony jest w kartę GeForce RTX 4080 powered by NVIDIA. Komponenty od firm Nvidia, ASUS, Gigabyte, Intel, HyperX. Gry dostarcza nam m.in PLAION Polska, Eletronics Arts Polska, Cenega oraz PlayStation Polska i Microsoft Polska.

Jakość obrazu w grach

Ze względu na to, że Samsung OLED S90C posiada samo-emisyjne piksele (co jest oczywiste w technologii OLED), jego obraz w trybie “Gra” nie musi być kompromisem pomiędzy jakością, a krótkim opóźnieniem wejścia (tak jak to bywa w telewizorach LCD). Mamy więc równie dobrą czerń, paletę barw i czas reakcji. Producent jednak nieznacznie “popsuł” charakterystykę jasności w grach HDR czyniąc ją jaśniejszą. Jaki jest tego cel? Tego nie wiem, jednak mógł odgrywać tu role fakt, że gramy przeważnie w bardziej naświetlonym otoczeniu niż oglądamy filmy. Być może chodziło też o uwypuklenie detali w czerniach, które, jak wspomniałem wcześniej, są lekko stłumione. Ewentualnie mogło chodzić po prostu o zapewnienie jaśniejszego i pozornie lepszego obrazu niż u konkurencji. Tryb HGiG poprawia sytuację i zdecydowanie zalecane jest wykorzystanie tej funkcji.

Krzywa jasności w trybie "Gra"Krzywa jasności w trybie "Gra" + HGiG

Upłynniacz 120Hz w trybie Gra (Gra Motion Plus)

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na szczególną uwagę zasługuje dedykowany upłynniacz ruchu dla trybu gra, który działa świetnie z bardzo niewielkim opóźnieniem. Póki co żaden inny producent nie wprowadził tego rozwiązania do trybu gra z tak dobrym rezultatem. W telewizorze mamy dostęp do ustawień upłynniacza:

Jak widać, do dyspozycji mamy dokładnie takie same suwaki jak w zwykłej zakładce Motion Plus! Możemy zatem uzyskać dwie, a w zasadzie trzy rzeczy:

System działa naprawdę bardzo imponująco. Za sprawą bardzo szybkiego procesora telewizor jest w stanie bez znacznego wzrostu opóźnienia zinterpolować wyświetlany na nim obraz i umilić granie w tytułu działające np. w 30fps. Co ciekawe żaden inny producent nie wdrożył tego rozwiązania do swoich telewizorów, a więc Samsung jest póki co jedyną firmą która oferuje taką funkcjonalność.

Opóźnienie podczas korzystanie z załączonego upłynniacza w trybie “Gra”, wynosi tylko 19ms. Jest to nadal poziom na którym możemy komfortowo grać bez widocznego opóźnienia. Auto Motion Plus wpływa bardzo dobrze na poprawę wyrazistości i ruchu w grach. Za sprawą nieznacznie wyższego input laga opcja ta daje nam o wiele wyższy komfort grania szczególnie w tytuły które nie chodzą natywnie w 60fps. Oczywiście z obrazu 30fps nie zrobimy prawdziwego 60fps ale złudzenie jest na tyle mocne, że opcja ta jest na pewno jednym z większych argumentów przy wyborze telewizora do grania.

Osobny artykuł na temat działania trybu Motion Plus Gra znajdziecie tutaj

Na koniec krótko o funkcji “korektor czerni”. Funkcja ta pozwala uwypuklić detale w czerni, co w niektórych grach typu FPP może ułatwić zauważanie przeciwnika w ciemnej scenerii. Dokładnie takie same funkcje znamy z monitorów komputerowych dla graczy. Może być przydatne!

System multimedialny Tizen i Smart TV

Sytem Tizen już w roku 2022 przeszedł niemałą metamorfozę. Zamiast standardowego dolnego paska otrzymaliśmy pełnowymiarowy panel Smart Tv. Znajdziemy na nim w pierwszej kolejności zainstalowane aplikacje, ale także podpowiedzi tych, które mogą nam się spodobać. Na samym starcie w telewizorze zainstalowanymi aplikacjami są Player, Netflix, Canal+, HBO Max, Disney+, Prime Video, czy ViaPlay. Sam system jest intuicyjny i responsywny i chodzi zdecydowanie płynniej niż w modelach telewizorów z 2022 roku.

Dodatkowo mamy podgląd na treści polecane przez poszczególne zainstalowane aplikacje, np. rekomendacje Netflixa. Panel domowy oczywiście można dostosować pod siebie, i wyrzucić treści lub aplikacje, które nas nie interesują.

Tizen oferuje także dostęp do programów, jak przeglądarka internetowa, jednak aby wygodnie z niej korzystać polecamy podłączenie myszki i klawiatury. Z panelu domowego mamy również dostęp do funkcji, takich jak “Multi View”, “Remote Access”, “Ambient Mode”, podgląd podłączonych urządzeń oraz dostęp do opcji telewizora.

Funkcja Multi View

Multi View to funkcja oferująca możliwość wyświetlania wielu treści w tym samym czasie. Istnieje wiele sposobów konfiguracji i podziału ekranu na części, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Istnieje możliwość np. grania na konsoli i oglądania wideo na aplikacji YouTube jednocześnie. Funkcja umożliwia również zrzut ekranu podłączonego telefonu jako jedno ze źródeł. Możliwości jest na prawdę bardzo wiele.

Oto przykładowe ustawienia położenia okien funkcji MultiView:

Istnieje również możliwość podłączenia zewnętrznej kamery wideo w celu np. wideorozmów i jednoczesnego oglądania treści na ekranie lub w celu monitorowania swojej postawy podczas wysiłku fizycznego.

Możemy również użyć aparatu swojego smartfona jako kamery a konfiguracja tego rozwiązania jest bardzo prosta:

Funkcja Remote Access

Bardzo ciekawe i wygodne rozwiązanie, pozwala nam na bezprzewodowe podłączenie swojego komputera PC lub Mac i kontynuowanie pracy lub przeglądania treści zdalnie na telewizorze w zaciszu domowym. Co bardzo ważne, komputer nie musi znajdować się nawet w tej samej lokalizacji aby korzystać z tej funkcji. Mamy również do podstawowych narzędzi biurowych Office 365, które działają bez konieczności podłączenia komputera. Wystarczy, że mamy dostęp do interesujących nas plików na serwerze oraz podłączoną klawiaturę i myszkę.

Konfiguracja jest bardzo łatwa a program dodatkowo prowadzi nas za rękę. Tak przebiega ona w przypadku podłączenia komputera PC:

A tak wygląda to w przypadku komputerów z systemem MacOS:

Tryb Ambient

Ambient Mode pozwala nam na zamienienie swojego telewizora w obraz lub centrum informacji, podczas gdy nie jest przez nas używany. Tak, w końcu wyłączony telewizor nie będzie tylko czarną, prostokątną plamą na ścianie a może stać się dekoracją wnętrza.

Funkcja ta pozwali nam na między innymi – wyświetlanie prognozy pogody, wiadomości, zegara lub zdjęć czy animacji. Telewizor bardzo inteligentnie potrafi wtopić się w otoczenie, wystarczy sfotografować smartfonem ścianę za ekranem a następnie aplikacja przetworzy zdjęcie i prześle je do telewizora. Gdy przestaniemy oglądać telewizję, zamiast uświadczyć standardowego czarnego ekranu, zobaczymy wybraną przez nas tapetę oraz informacje które nas interesują. Możliwości jest bardzo dużo.

Aplikacja do sterowania telewizorem Samsung, posiada zakładkę dedykowaną trybowi Ambient. Można w niej między innymi – wybrać ramkę, tło, jasność ekranu, nasycenie kolorów oraz animacje specjalne takie jak np. wyświetlanie kominka domowego.

Telewizor może pracować w trybie Ambient Mode przez 24 godziny na dobę a zużycie energii wynosi tylko 40% tego co przy normalnym oglądaniu telewizji. Świadczy to też o tym, że matryce QD-OLED są bardzo wytrzymałe i trwałe.

Automatyczny tryb komfortowy dla oczu

Bardzo ciekawą i przydatną funkcjonalnością jest funkcja komfortu dla oczu, którą możemy ustawić tak aby włączała się automatycznie o wybranej godzinie. Pozwala to między innymi zredukować światło niebieskie oraz dopasować jasność do warunków otoczenia redukując tym samym zmęczenie oczu.

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC

Samsung OLED S90C posiada bardzo rozbudowany, aczkolwiek prosty w obsłudze interfejs EPG. Daje on nam dostęp do wszystkich podstawowych informacji na temat dostępnych kanałów. Mamy również możliwość podłączenia dysku twardego w celu nagraniu interesujących nas transmisji.

Co ważne: telewizor wspiera najnowszy standard nadawania w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2!

Wbudowany odtwarzacz plików

Odtwarzacz plików wbudowany w system jest bardzo praktyczny. Pozwala on miedzy innymi odtwarzać pliki z nośników USB, edycję napisów (kolor, rozmiar, położenie), wygodne przewijanie czy wybór ścieżki audio.

Trzeba przyznać, że opcji wyświetlania napisów do filmów jest bardzo dużo, od koloru i wielkości czcionki aż po kolor tła oraz kodowanie. Pozwoli nam to na bardzo dokładne dopasowanie pod swoje preferencje:

Istnieje jeszcze opcja obrócenia wyświetlanego materiału wideo lub odtworzenia go w trybie 360 stopni:

Prosta konfiguracja początkowa, oraz możliwość sterowania telewizorem

Dzięki wykorzystaniu aplikacji SmartThings, po naciśnięciu jednej ikony połączymy telewizor ze smartfonem i skonfigurujemy znajdujące się w nich aplikacje. Urządzenia zapamiętają się i, gdy po raz kolejny znajdziemy się przed telewizorem, wystarczy wybrać w smartfonie np. aplikację Spotify, aby uruchomiła się ona na dużym ekranie. Szybkie, przejrzyste menu, które od dawna jest jednym z wyróżników telewizorów Samsung oraz designerski i wygodny pilot Smart Control zapewniają wysoki komfort obsługi telewizora i pozwalają na sterowanie wieloma podłączonymi urządzeniami za pomocą jednego pilota.

Aplikacja pozwala także wprowadzać wiele automatyzacji, np. włączyć tryb Ambient o odpowiedniej porze, czy też zmienić tryb obrazu po zmroku (po ustalonej godzinie). Możliwości są imponujące!

Jakość dźwięku

Dochodzimy do całkiem ciekawej części testu Samsung OLED S90C, czyli jakości dźwięku. Telewizor został wyposażony w system głośników o konfiguracji 2.1. Moc zestawu wynosi 40W w RMS, więc jak na telewizor jest całkiem dobrze. Dźwięk jest całkiem czysty i głęboki. Jest jednak małe “ale”. Zeszłoroczny model był wyposażony w przetworniki o mocy 60W. Różnica w tym przypadku jest całkiem spora. Dlaczego producent tak postąpił? Zapewne, by model S95C wydał się jeszcze bardziej atrakcyjny a S90C był po prostu tańszy i bardziej dostępny. Niemniej jednak, głośniki powinny zadowolić większość użytkowników. Oczywiście fani mocniejszych basów, czy audiofile i tak zakupią do niego zewnętrzy system audio lub podłączą ten przez nich posiadany. Na pokładzie znajdziemy też takie technologie jak:

Wyniki testu Samsung OLED S90C

Zalety

Wady

Werdykt i rekomendacja

Samsung OLED S90C jest bez wątpienia kolejnym udanym modelem z matrycą QD-OLED koreańskiego producenta. Decyzja o połączeniu technologii OLED z kropką kwantową okazuje się być w dalszym ciągu bardzo dobrym kierunkiem rozwoju. Dzięki nowej technologii jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki na prawie każdej płaszczyźnie w stosunku do podstawowych paneli produkcji konkurencji. Mamy tu na myśli zdecydowanie wyższą jasność, lepsze kąty widzenia oraz pokrycie szerokiej palety barw. Skuteczna powłoka antyrefleksyjna oraz wysoka jasność w materiałach SDR (507 nitów) pozwala nam na bezproblemowe oglądanie telewizji w nasłonecznionym pomieszczeniu. Trzeba jedynie pamiętać, że przy seansie dziennym znacząco pogarsza się czerń, co nie ma miejsca w alternatywnych technologiach. Materiały HDR, dzięki wysokiej jasności i nieskończonemu kontrastowi, z pewnością nie raz wywołają efekt WOW! Dla siebie coś znajdą również fani sportu, gdyż matryca OLED o natychmiastowej reakcji z odświeżaniem 144Hz i z bardzo dobrym upłynniaczem z pewnością przypadnie im do gustu.

Jednakże nie tylko fani telewizji, czy filmów będą zadowoleni z Samsung OLED S90C. Producent tym modelem kolejny raz położył duży nacisk na funkcje dla graczy. Telewizor posiada aż 4 porty w standardzie HDMI 2.1, obsługę VRR, FreeSync, G-Sync, ALLM oraz granie w 4K do 144Hz. Tę, najwyższą i niestandardową częstotliwość odświeżania możemy uzyskać póki co z PC, ponieważ konsole wspierają maksymalnie 4K120Hz. Osoby, które posiadają bardzo mocną kartę graficzną już teraz mogą się cieszyć z tego, co oferuje telewizor. A w kwestii grania oferuje jeszcze wiele. Nasze pomiary wykazały rewelacyjny poziom input laga. Wynosi, on bowiem tylko 6 ms dla sygnału 4k120Hz wraz HDR! Kolejną sprawą w tej kategorii jest implementacja upłynniacza ruchu w trybie gra, który znacząco poprawia doznania płynące z gier działających w 30 fps przy zachowaniu bardzo niskiego opóźnienia. Niezmiennie ogromną zaletą w telewizorach Samsung jest ich system operacyjny Tizen. Działa on bardzo płynnie i responsywnie, w czasie testu nie złapał ani jednej “zadyszki” – to zdecydowanie duża poprawa względem 2022 roku.

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Dostępność modelu
Telewizor Samsung OLED S90C 55 cali 6 249 zł
Telewizor Samsung OLED S90C 65 cali 7 769 zł
Telewizor Samsung OLED S90C 77 cali

Nie wiesz jaki kabel HDMI 4K wybrać? Przeczytaj nasz test

Sprzęt do testów dostarczyła firma Samsung

Telewizor testowany przez:

Maciej Koper (pomiary – fachowa kalibracja, szczegółowa ocena jakości obrazu)

 

 

 

 

Piotr Gmerek (Gmeru) (zredagowanie testu)


Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com:

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?


Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj “Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora / projektora / monitora?” oraz “Test kalibracji”.

Przeczytaj inne wpisy na temat produktów Samsung:

(73167)