Test Sony BRAVIA XR OLED A80K – Google TV dla fanów kina w domu!
System Google TV
Sony OLED A80K wyposażone jest w system Google TV oparty na Androidzie. Japoński producent jako pierwszy na rynku wprowadził ten system do swoich telewizorów. Konfiguracja po pierwszym uruchomieniu jest bardzo prosta i opiera się na wybraniu jednej z dwóch dostępnych opcji konfiguracji.
Możemy wybrać skonfigurowanie telewizora jako zwykły telewizor do oglądania codziennej telewizji bez tysiąca aplikacji i inteligentnych funkcji albo jako pełnoprawny Smart TV. Możliwość takiego wyboru, jest bardzo dobrych ruchem ze strony Sony, nie każdego interesuje zbytnia nadmiarowość opcji oraz innych nowoczesnych rozwiązań telewizora.
System telewizora chodzi bardzo płynnie za sprawą świetnie dobranych podzespołów oraz optymalizacji systemu. W środku znajdziemy 4 rdzeniowy procesor ARM Cortex-A73 o taktowaniu 1800Mhz oraz 3GB RAM. Z pewnością taka specyfikacja zapewni nam płynne i bezproblemowe działanie systemu przez kilka najbliższych lat. Poniżej pełna specyfikacja techniczna Sony OLED A80K:
Dla systemu Google TV nie straszne są takie aplikacje jak np. KODI dzięki którym możemy zbudować na tym telewizorze prawdziwe centrum multimedialnej rozrywki oparte na posiadanej przez nas bibliotece plików filmowych, muzycznych czy zdjęć.
W zestawie znajdziemy całkiem nowego, odświeżonego pilota. Pozbyto się klawiatury numerycznej, czyniąc tym samym że pilot lepiej leży w dłoni i lepiej wygląda. Przyciski zostały również podświetlone, odchudzone i posiadają teraz niższy profil. Nie zabraknie na nim klawiszy szybkiego dostępu do najbardziej popularnych aplikacji wideo oraz mikrofonu dla google asystenta:
Serwis wideo BRAVIA CORE
Sony OLED A80K posiada dostęp do autorskiego serwisu o nazwie BRAVIA CORE, ekskluzywnie dostępnego dla posiadaczy telewizorów z rodziny BRAVIA XR na 2021 rok i powyżej. Dokładny test serwisu poniżej:
W katalogu usługi znajdują się filmy z Sony Pictures, studia należącego do producenta. Twórcy zapewniają, że najnowsze filmy będą trafiać na platformę bardzo szybko – zaraz po tym, jak zakończy się ich obecność w kinach. Poza nowościami, które można nabywać dzięki voucherom (5 lub 10 takich kuponów otrzymają kupujący nowe telewizory BRAVIA XR), Sony gwarantuje też dostęp do katalogu starszych filmów Sony Pictures, których “na start” usługi było ponad 100. Ponadto w bibliotece znajdzie się więcej niż 50 tytułów IMAX Enhanced i osobny katalog Studio Access, który daje dostęp do materiałów zakulisowych i dodatkowych.
BRAVIA CORE, mimo że nie jest dostępna dla bardzo szerokiego grona odbiorców, ma szansę znacząco podnieś poprzeczkę jeśli chodzi o jakość streamowanych treści. Ma to zapewnić specjalna funkcja – czy też standard – który Sony nazywa Pure Stream. Ma ona umożliwić przesył z prędkością nawet 80 Mb/s. To znacznie więcej, niż w przypadku innych serwisów streamingowych. Do tej pory na szczycie pod tym względem pozostawało Apple TV z prędkością dochodzącą do 40 Mb/s.
Naziemna telewizja cyfrowa, satelitarna, kablowa
Sony OLED A80K wyposażony jest we wszystkie niezbędne tunery telewizyjne w tym oczywiście DVB-T2 HEVC. To właśnie na ten standard przechodzi właśnie naziemna telewizja cyfrowa w Polsce a Sony OLED A80K jest na niego w 100% gotowy.
Menu telewizora oraz wszystkie informacje widoczne na ekranie (EPG) są podane czytelnie a całość działa bardzo szybko.
Programy można nagrywać na zewnętrzy dysk twardy podłączony do telewizora.
Jestem posiadaczem A80K i gdy tv jest wylaczony w dzien i w nocy wydaje ten Sam dzwiek jak przy wlaczaniu. Takie charakterystyczne cykanie.Czasem 5 razy w ciagu 30sek.a czasem raz na godz.O co chodzi?
Szanowna redakcjo! Czy planujecie w niedługim czasie kolejne testy tegorocznych mini led? Np. TCL, LG lub Sony? Pozdrawiam serdecznie
w innym wątku, Redaktor @Piotr "Gmeru" Gmerek odpowiedział w komentarzu, że już wszystkie dostepne na rynku przetestowali i “ten jest najlepszy”
https://hdtvpolska.com/telewizory-samsung-mini-led-neo-qled-qn91b-cena-gdzie-kupic-2022/
Jasność na tle tegorocznych LCD z górnej półki wygląda nieco smutno. Nie dziwię się, że wielu klientów w USA kilka dni po zakupie OLEDa zwraca go do sklepu i zamiast tego bierze jaśniejsze LCD.
skąd te info, że zwracają 🙂 ?
Przeglądam komentarze pozakupowe w amerykańskich BestBuy, Cruchfield, Costco i komentarze pod zachodnimi recenzjami na YT. W USA normą jest możliwość zwrotu towaru bez podania przyczyny, po wcześniejszym wypróbowaniu w domu. W BestBuy na telewizory jest chyba 15 dni, w Costco 90 dni. Klienci z tej możliwości szeroko korzystają. Przeglądam opinie z tamtego rynku jak szukam jakiegoś produktu, bo tam nowości szybciej docierają i ilość opinii per produkt też jest większa, więc łatwiej wyciągnąć wnioski.
u nas też można zwrócić. A skoro bez podania przyczyny to skąd wiesz, że z powodu jasności?
Dobrowolnie piszą komentarze przed oddaniem sprzętu, lub po wymianie na inny. W obydwu przypadkach jako ‘zweryfikowany kupujący’.
oki ;-D mimo to być może sam się skuszę na oled w końcu, nawet sparzyć….hm
oledem przynajmniej jeszcze NIE jestem sparzony, ale LCD tak: bloom itp
Jeśli ktoś nie ogląda telewizji/filmów w zupełnych ciemnościach to kupno oleda mija się nieco z celem, bo na tle nowych mini ledów w zbliżonych cenach wypadają pod względem jasności bardzo słabo. Nieskończony kontrast i idealna czerń schodzą nieco na drugi plan jeśli mamy w pobliżu telewizora źródło światła, że już nie wspomnę o oglądaniu w ciągu dnia.
z tym, że zawsze wypadały słabiej w jasności, a ceny były wtedy wyższe niż ledy.
Czy Ty w ogóle miałeś z tym telewizorem do czynienia w warunkach domowych? Obraz jest niesamowicie naturalny, kolory bogate a jasność wystarczająca, z nawiązką do oglądania w ciągu dnia, przy słońcu za oknem. Jakość obrazu to nie tylko matryca, to mix bardzo wielu parametrów, a na tym polu SONY jest najbliższy ideału.
Naprawdę nie rozumiem takich komentarzy. Czy Ty Macieju masz taki (ten) telewizor i faktycznie odczuwasz niską jasność? Ja mam ten TV w wersji 65 cali, użytkuję go w bardzo jasnym salonie i z olbrzymią satysfakcją stwierdzam, że jest o niebo lepszy od mojego poprzedniego Panasonica LCD. Oczywiście wyłączyłem mu oszczędzanie energii, przy czym pozostawiłem aktywny czujnik światła i nie widzę żadnych problemów w doskonałym obrazie w dzień. Cóż… może rzecz gustu…
Patrząc na testy modeli na rok 2022 nie widać jakiś ogromnych postępów, za to ceny niestety bardzo mocno poszły do góry…
Trzeba przyznać, że w OLED jest jeden dość duży postęp pod względem obrazu: QD-OLED> Czyli modele Sony A95K oraz Samsung S95B. Ale ceny niestety bardzo wysokie.
S95B 65″ Cena w Niemczech 2300e
Witam czy będzie coś na temat a75k? interesuje mnie matryca i input lag