Test Hisense U7KQ 144Hz do 100 cali – najlepszy zakup Mini LED TV według EISA
- Kim jest Hisense? Skąd się wziął prężnie działający w Polsce producent?
- Co to jest technologia Mini LED?
- Wygląd i budowa Hisense U7KQ
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Testy szczegółowe
- Kontrast i czerń
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV VIDAA 7.0
- Wyniki testu telewizora Hisense U7KQ
- Werdykt
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – pieśń przyszłości, sam czekam na wyświetlacz, który będzie w stanie pokazać efekt HDR w takim wymiarze.
Biorąc pod uwagę obietnice producenta oraz rodzaj zastosowanego podświetlenia, wyniki Hisense U7KQ są niezłe. I wydaje się to dość naturalne w tym przedziale cenowym. Jak zawsze w tańszych modelach, “ratunkiem” dla nie najwyższego wyniku pomiaru HDR z pewnością będzie zastosowanie obydwu formatów HDR premium, czyli Dolby Vision oraz HDR10+. W tym miejscu należy wspomnieć o dwóch funkcjach, które nazywają się “Obraz gładki i gradientowy” oraz “Mapowanie tonów HDR”, ulokowane w zaawansowanych ustawieniach telewizora. Działanie pierwszej z nich zasługuje na dużą pochwałę. Przejścia tonalne przy ustawieniu “Niski” w materiałach SDR były bardzo płynne oraz wolne od efektu pasteryzacji, nie usuwając przy tym ziarna filmowego ani detali. Materiały HDR niestety nie powtórzyły sukcesu i przy tym samym ustawieniu doszło do zlewania się detali. Jeśli chodzi o drugą z funkcji, pojawiają się dwa scenariusze dotyczące jej użycia:
- Wyłączony: Zgodność poziomów jasności stoi na umiarkowanym poziomie, jednakże telewizor nie będzie radził sobie z detalami w światłach, szczególnie tych najjaśniejszych. Obraz w stosunku do ekranu referencji (pamiętajcie: wielokrotnie droższego) jest zdecydowanie za mocno rozjaśniony.
- Włączony: Ilość detali będących w bielach jest na podobnym poziomie co w referencji, aczkolwiek obraz w dalszym ciągu pozostaje za jasny. Detale będące w cieniach są nadmiernie wyeksponowane.
(19942)
Napiszę w końcu, bo dziś w sieci pojawiła się dobra ocena tego TV i nie chodzi bynajmniej o ten artykuł. W skrócie – jeśli ktoś chce mieć dedykowany TV do gier, proszę bardzo. Jeśli jako domowy TV, niech sobie odpuści. Nie ma prawie żadnych apek do streamingu.
500 stref wygaszanie, a konkurencja TCL daje 2000. I ten kulawy system operacyjny w którym nie ma apek, np gdziej jest emby?
“wziąć go na tapetę” ??? I co z nim zrobicie na tej tapecie???
Zwrot „wziąć coś na tapet” pochodzi od niemieckiego „etwas aufs Tapet bringen”, co możemy dosłownie przetłumaczyć jako „przynieść coś na stół”. Dokładniej, wyraz tapet oznacza nie tyle sam stół, ile obrus, grubą serwetę. W przenośni chodzi jednak po prostu o zajęcie się jakimś tematem.
Czy wersja 100 calowa U7KQ jest taka sama jak u8 bo na stronie displayspecyfication po porównaniu wychodzi, że mają takie same parametry? A wersja u8k występuje tylko w US. Proszę o rozwianie wątpliwości i potwierdzenie ile stref wygaszania ma U7KQ, bo tam jest napisane, że 1620. Na stronie rtings, znowuż piszą, że wersja U7KQ w 100 calach nie występuje. Trudno się rozeznać, gdzie piszą prawdę. Pytań więcej niż odpowiedzi.