TEST: Projektor ViewSonic PJD7830HDL Full HD 3D DLP

TEST: Projektor ViewSonic PJD7830HDL Full HD 3D DLP

386
0

Słowem wstępu

ViewSonic to marka projektorów z ponad 25-letnim doświadczeniem na rynku. W jej ofercie znajdują się projektory zarówno z kategorii bezlampowych (LED), krótkoogniskowych, do biznesu i edukacji oraz mini projektory. Dzisiejszy bohater został umieszczony przez producenta w kategorii biznes i edukacja. Jest on jednak przeznaczony także do domu i ma sprawdzać się w przypadku oglądania filmów jak i grania na konsoli czy PC na dużym ekranie.
 
Model PJD7830HDL wykorzystuje technologię DLP. Technologia ta znana jest już od lat i powszechnie stosowana w urządzeniach profesjonalnych. W zasadzie każdy z projektorów, stosowanych w komercyjnych kinach cyfrowych, korzysta właśnie z niej. Klasycznie na wstępie chciałbym przypomnieć zalety przetworników DLP: 
  • Wysoki współczynnik wypełnienia (małe odległości między sąsiadującymi pikselami) dzięki czemu obraz ma bardzo dobrą ostrość. Zasadniczo jest ona lepsza niż w projektorach LCD, jednak nie aż tak dobra jak w najnowszych LCoS
  • Bardzo niski czas reakcji, co przekłada się na dobre 3D i niższe smużenie (aczkolwiek to zjawisko zależy głównie od obecności systemu poprawy ruchu)
  • Najczęściej rewelacyjne oddanie barw. Przetworniki DLP są proste w sterowaniu i dzięki temu odcienie kolorów są takie jak być powinny.
  • Dobra równomierność obrazu
  • Niezły kontrast, aczkolwiek na tym polu ustępują technologii LCoS, a także nowsze modele LCD mogą z nimi konkurować
Zasadniczą wadą projektorów DLP – jednochipowych (czyli znacznej większości rynku) jest fakt, że obraz rysowany jest krótkimi impulsami świetlnymi. Z tego względu niektóre osoby doświadczają zjawiska zwanego tęczą gdy przesuwają szybko wzrokiem po powierzchni ekranu, jednak przy obecnej generacji projektorów rzadko kto ma z tym problem. Szybkie, 6 – segmentowe koła barwne, eliminują problem tęcz niemal całkowicie. Budowa projektora DLP, utrudnia też zaprojektowanie obiektywu z dużym zakresem regulacji, co często utrudnia wykonanie optymalnej instalacji, jednak pod tym względem bohater dzisiejszego testu oferuje trochę więcej, ale o tym zaraz :)
24.jpg 25.jpg
Przetwornik obrazu z jednochipowego projektora DLP
 


Wygląd

 

ViewSonic PJD7830HDL jest dość ciekawie wyglądającym projektorem. Generalnie jego budowa jest oparta na bryle leżącego prostopadłościanu, który jest stosunkowo płaski. Dzięki temu gdy zechcemy podwiesić projektor przy suficie, będzie on dobrze komponował się z otoczeniem, nie rzucając się w oczy. Nasz model został wykonany w jasnym, biało szarym kolorze. Góra to lakierowana biel a boki, dół oraz tył – szary mat. Patrząc na przód projektora, z prawej strony umieszczono obiektyw. Nie jest on niczym zasłonięty. Boki projektora to miejsce dla dość sporych rozmiarów wentylacji oraz wentylatorów. W prawym boku umieszczono też głośnik. Wiele dzieje się na górnej pokrywie. Umieszczono tam m.in wiele klawiszy funkcyjnych oraz diody sygnalizujące różne stany projektora. Od góry możemy też regulować obiektyw. Ma on możliwość ręcznej regulacji położenia obrazu (zoom) oraz jego ostrości (focus). Złącza projektora wyprowadzono na tylnej ścianie urządzenia. Dzięki temu komfortowo wyprowadzimy kable np. przy instalacji sufitowej. Co ciekawe… jedno złącze HDMI zostało umieszczone pod klapką projektora w jego przedniej części. Iście zastanawiające i dość oryginalne posunięcie projektantów. Może to być jednak w konkretnych momentach dość wygodne rozwiązanie. Np. w celu szybkiego podpięcia się ze źródła zewnętrznego. Szczególnie, że kolejną dość nietypową sprawą jest zastosowanie specjalnej obudowy na kable. Gdy projektor zainstalujemy np. pod sufitem to całość okablowania ukryjemy za pomocą właśnie jej. Na zdjęciach możecie ocenić jak to wygląda.

 

Projektor waży niespełna 2,8 kg a jego wymiary to 109 x 362 x 231 mm (wys. x szer. x głęb.). Jest zatem dość kompaktowy i sprawdzi się w momentach gdy chcemy zabrać sprzęt np. do znajomych czy na służbową prezentację. Szczególnie, że w zestawie została dołączona dedykowana torba.

 

W projektor został wbudowany głośnik o mocy 16W. Może się to szczególnie przydać gdy jesteśmy mobilni i nie posiadamy ze sobą żadnych głośników. Na pewno będą sytuacje, że jego obecność okaże się ostatnią deską ratunku np. podczas ważnej prezentacji.

 

Podstawa projektora została wyposażona w trzy nóżki, które możemy wykręcić w celu np. poprawnego ustawienia projektora na stole czy szafce pod projektor.

17.jpg 18.jpg

Przednia nóżka jest regulowana – dzięki niej możemy podnieść przód projektora dostosowując położenie obrazu.

 

31.jpeg 34.jpeg

Dość oryginalne umiejscowienie drugiego złącza HDMI oraz sprytna obudowa na kable.

 

Montaż projektora wymaga standardowego uchwytu sufitowego

 



Wyposażenie i Złącza

W zestawie z projektorem znajdziemy pilota, kabel VGA, kabel prądowy, instrukcje, płytę CD z oprogramowaniem oraz klapę na tylną część projektora, która pozwala schować wszystkie kable.

 

25.jpg 27.jpg

 

Wszystkie złącza umieszczono na tylnej ścianie projektora. To bardzo dobre miejsce – szczególnie gdy jest on podwieszony np. w salonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu dość łatwo jest ukryć wysokiej jakości grube kable HDMI czy prądowe. Projektor wyposażono w szereg przydatnych złącz – m.in. wejście VGA, 2 złącza HDMI z czego jedno z obsługą MHL, wejście i wyjście audio oraz wyjście VGA.

 

ViewSonic jest też projektorem 3D Ready. Do projektora można dokupić okulary dedykowane dla technologii DLP.

 

13.jpg

 

26.jpg

Pilot jest nieźle wykonany ale mógłby być większy. Klawisze są także dość małe. W tym aspekcie producent mógł postarać się bardziej.

 



 


Testy syntetyczne

Przetwornik obrazu DLP (Single Chip) Texas Instruments
Odświeżanie obrazu 60Hz
Jasność po kalibracji

zoom 1.0x:  340 Lumenów (ECO) / 415 Lumenów (Normalna)

zoom 1.36x: 485 Lumenów (ECO) / 600 Lumenów (Normalna)

Kontrast On/Off 570:1
Kontrast ANSI 160:1
Błędy barw po kalibracji średnia dE: 3,0 maks. dE: 6,1
Input Lag 50ms
Pełna rozdzielczość koloru (PC – 4:4:4) Nie
Poprawna obsługa klatkaży 24Hz TAK, 50Hz TAK, 60Hz TAK
Obsługa 10 bitowego koloru Tak

 



Instalacja projektora

ViewSonic PJD7830 posiada jedynie regulację zoomu i ostrości. Nie ma niestety możliwości zmienić przesunięcie pionowe lub poziome projekcji. Na stronie brak też precyzyjnych informacji odnośnie stałego przesunięcia obrazu względem projektora, jednak obliczyłem je i naniosłem na poniższe diagramy. Jedyną opcją zmiany położenia obrazu (oczywiście oprócz fizycznej zmiany pozycji projektora) jest zatem pochylanie go i korygowanie powstałych trapezowych-zniekształceń funkcją keystone. Powinniśmy jednak tego unikać, ponieważ cyfrowy keystone pogarsza ostrość i rozdzielczość obrazu.
 
vls.jpg hls.jpg
 
Zespół optyczny pozwala na rzut w zakresie 1,1 – 1,5:1 (stosunek odległości projektora od ekranu do szerokości obrazu). Oznacza to, że aby wypełnić nasz redakcyjny, 99″ ekran, możemy umieścić projektor w odległości od 2,4 do 3,3 metra. Nie ma zatem zbyt dużego zakresu regulacji, zaś niski współczynnik rzutu jest typowy dla projektorów z tego segmentu. Umożliwia on uzyskiwanie dużych przekątnych z niewielkich odległości. Pamiętajmy także, że im bliżej umieścimy projektor tym większą jasność będziemy w stanie uzyskać. W przypadku ViewSonic’a PJD7830 różnica ta wynosi około 19% jasności (tyle stracimy montując projektor w maksymalnej odległości).
 
Jak już wspomniałem, wszelkie ustawienia optyki dokonywane są ręcznie, a to oznacza brak funkcji pamięci ustawień soczewki. Innymi słowy nie ma możliwości wygodnego używania projektora z ekranem o kinowych proporcjach 2.39:1. Wymagałoby to użycia dodatkowej soczewki anamorficznej, co jest drogie i mało wygodne.

 



Jasność i głośność

Przy maksymalnym przybliżeniu obrazu, jasność lampy (po kalibracji) wyniosła dokładnie 330 lumenów w trybie ECO i 430 lumenów w trybie normalnym. To duża rozbieżność względem deklarowanych na kartonie 3200 lumenów. Skąd się wzięła? Przede wszystkim stąd, że producent podaje dane zmierzone po włączeniu na maksimum funkcji Brilliant Colour. Funkcja ta podbija sztucznie jasność bieli i wypacza jej odcień. Co najgorsze, za zmianą jasności bieli nie podąża zmiana jasności barw, więc obraz jest sztucznie rozjaśniony. Nasze pomiary są natomiast zrobione po kalibracji, więc obrazują realne możliwości projektora. Uwzględniając te dane sugeruję następujące przekątne ekranu, przy użyciu tkaniny białej (gain 1.0) i chęci uzyskania wzorcowej jasności, wynoszącej 48cd/m2:

 

Tryb ECO, zoom 1,36x (rzut z ok. 2,4m) ]ekran 16:9: 97″, 2,2m x 1,2m
Tryb Normal, zoom 1,36x (rzut z ok. 2,8m) ekran 16:9: 117″, 2,6m x 1,5m
Tryb ECO, zoom 1,00x (rzut z ok. 2,9m) ekran 16:9: 88″, 1,9m x 1,1m
Tryb normal, zoom 1,00x (rzut z ok. 3,5m) ekran 16:9: 105″, 2,3m x 1,3m

 

Lampa, poza trybem Normalnym i ECO, ma jeszcze wariant “super eco”, jednak jasność w nim jest zbyt niska by używać w praktyce. W ECO urządzenie pracuje cicho na tyle, by nie rozpraszać widza podczas seansu. Tryb Normalny nie jest już tak kulturalny i musimy się liczyć ze słyszalną pracą urządzenia.

 



Jakość optyki

Jeśli chodzi o konwergencję, czyli zbieżność barw i ostrość, to była ona bardzo dobra na środku ekranu. Zazwyczaj jedno-chipowe projektory DLP radzą sobie pod tym względem bardzo dobrze, ponieważ odpada w nich problem ze zbieżnością poszczególnych paneli (wszystkie barwy powstają tylko na jednym przetworniku). Z tego względu, przeważnie nie posiadają też funkcji regulacji zbieżności barw. W przypadku PJD7830 konwergencja jest bardzo dobra w środku (jak widać na zdjęciach) i na brzegach nie pogarsza się bardzo. Jedynie w dolnym narożniku widać większe rozwarstwienie na pionowych liniach. Widać jednak, że środek jest znacznie jaśniejszy niż brzegi i to już na siatce testowej. To wieszczy problemy z dystrybucją jasności, ale o tym później, w akapicie o równomierności.

 

konwergencja.jpg

Konwergencja jest bardzo dobra, podobnie jak i ostrość. Jedynie w prawym dolnym rogu jest trochę gorzej.

 

Trochę gorzej ma się sprawa geometrii obrazu. Jak widać na poniższym zdjęciu, lewy brzeg ekranu ucieka o około 3 – 4cm w prawo, podobnie z resztą jak prawy dolny, który zaczyna się “odginać” mniej więcej w połowie szerokości ekranu.

 

geometry.jpg

Geometria obrazu mogłaby być lepsza.
 


Ustawienia obrazu

Projektor uruchamia się fabrycznie w trybie “Film”. Jest to zarazem najlepszy tryb fabryczny, jednak jak się dowiecie w dalszej części tekstu, obarczony jest on dużymi przekłamaniami obrazu. Na szczęście dam Wam receptę jak pozbyć się największych z nich. Podstawą jest wyłączenie funkcji degradujących jakość obrazu. Udajemy się zatem do menu “Zaawansowane” i konfigurujemy je jak na poniższym obrazku:
 
menu3.jpg
 
Rozwiąże to problem ze zlewaniem się detali obrazu, a także podniesie trochę gammę, która jest bardzo zła w trybie fabrycznym. Następny krok to ustawienie odpowiedniej jasności i kontrastu, by nie ginęły detale w czerniach. Robimy to w sposób następujący:
 
  1. Na początek pobieramy następujące pliki testowe: AVS HD 709
     
  2. Rozpakowujemy je do folderu i zgrywamy tylko jedną planszę – Basic Settings -> APL Clipping.mp4
     

    aplclipping.jpg

    Tak powinna wyglądać interesująca nas plansza testowa – białe paski przynajmniej do 234 i czarne od 17.
     
     
  3. Odtwarzamy ją i upewniamy się, że widzimy pasek czarny (black) na prostokątach z numerami od 17 wzwyż i tak samo biały (white) od numeru 234 w dół. Jeśli mamy problem z czernią to podbijamy suwak “Jasność”, a jeśli z bielą to obniżamy suwak “Kontrast”.
Są to podstawy, które musimy przeprowadzić, by obraz był lepszy. Teraz możemy się zająć jego oceną.
 


Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb.png gamut.jpg

W całkowicie fabrycznych ustawieniach (bez konfiguracji użytkownika opisanej powyżej) obraz jest krótko mówiąc… skrajnie wypaczony. Detale w czerniach zlane są w jedną plamę, a kolory wyświetlają się całkowicie “po swojemu”. Część z nich jest wypłowiała, część ma sztuczne odcienie. Generalnie sytuacja ta byłaby akceptowalna do oglądania przy świetle (gdy kolory nie mają aż tak dużego znaczenia), lub do używania projektora jako monitora komputerowego, czy do konsoli, ale nie do oglądania treści wideo, gdzie kolor jest ważny. Zobaczmy jednak, czy da się coś ugrać za pomocą profesjonalnej kalibracji…

 

Po kalibracji

wb_f.png gamut_f.jpg

Kalibracja wnosi bardzo, bardzo dużo. W zasadzie jest w stanie naprawić kolory, w dosłownym ujęciu. 40% tego efektu może uzyskać sam użytkownik stosując się do rad opisanych we wstępie, jednak 60% należy do kalibratora. Sugeruję zatem rozważać ten projektor od razu w pakiecie z kalibracją, jeśli interesuje nas oglądanie filmów. Po zabiegu ważniejsza część próbek oscyluje wokół swoich poprawnych pozycji. Mam tu na myśli przede wszystkim odcienie skóry, czy część odcieni zieleni. Skalibrowanego PJD7830 można oglądać nawet gdy jest się widzem wrażliwym na kolory i będzie się zadowolonym, choć widać, że część palety jest oddana nie do końca naturalnie. 

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych projektorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Nie ma zatem sensu publikacja ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego projektora i pomieszczenia. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: http://hdtvpolska.com/topic/26929-wielki-test-kalibracji-tv-czy-to-jest-rzeczywiscie-potrzebne/

Oraz w temacie: http://hdtvpolska.com/topic/35061-czym-jest-profesjonalna-kalibracja-telewizoraprojektora/

 

Pobierz pełny raport z kalibracji projektora download-icon.png



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Po ustawieniu ostrości tak by kontury nie miały podwójnego obrysu (można to także zrobić na planszy testowej opisanej we wstępie) ostrość jest oddana w sposób naturalny, zamierzony przez autora filmu. Nie ma zatem żadnego sztucznego uwydatniania walorów filmu, które mogłoby odbić się negatywnie na jakości obrazu. Nie zastosowano także jakiegokolwiek dodatkowego systemu obróbki, który miałby na celu na przykład odszumiać obraz. Takie kwiatki zdarzają się w niektórych urządzeniach, ale nie w ViewSonic. Tutaj mamy służącą do tego funkcje, ale jest z automatu wyłączona i dobrze – nie powinniśmy jej używać wcale.

 

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach i projektorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.

 
Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.

 



Kontrast i Czerń

Ocena kontrastu projektora jest znacznie cięższym zadaniem aniżeli w przypadku wyświetlacza. W tym przypadku dużą rolę odgrywają warunki otoczenia (to ile światła odbija się od ścian i rozświetla czerń na ekranie). Na szczęście w naszej Sali redakcyjnej 95% przedmiotów ma kolor czarny i odbicia są zminimalizowane. To pozwala wydać nam rzetelny werdykt.

 

Kontrast testowanego projektora jest nietrudny w ocenie. W urządzeniu nie zastosowano bowiem skomplikowanych systemów, takich jak dynamiczna przysłona, czy dynamiczny kontrast, mających na celu oszukiwać wzrok widza. ViewSonic PJD7830 bazuje na swoim natywnym poziomie czerni i kontrastu. Wynosi on, w naszym pokoju redakcyjnym, 570:1. Wynik, jest niestety niewysoki i pozwala równać się jedynie z tańszymi projektorami 3LCD, co nie jest chlubnym wynikiem. W konsekwencji obraz ma ograniczoną głębię i plastykę. Jedynym plusem jest to, że czerń nie ma ciemnogranatowych zafarbów jak to zwykle bywa w technologii LCD. Jest zwyczajnie szara. Wynik dziwi o tyle, że projektory DLP uzyskują przeważnie znacznie lepsze wyniki.

 
Scena

(kontrast między białym kołem, a środkiem białego okręgu)

Opis sceny Wynik pomiaru
pj_contrast1.jpg On/off zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli 570:1
pj_contrast1.jpg On/off + dynamiczna przysłona zdolność projektora do wyświetlania naprzemiennie czerni i bieli wraz ze wspomaganiem dynamicznej przysłony, która przyciemna czarny obraz 570:1 (brak funkcji dyn. przysłony)
pj_contrast2.jpg Kontrast ANSI obrazujący zdolność do wyświetlania czerni w bezpośrednim sąsiedztwie jasnych elementów 160:1
pj_contrast3.jpg Kontrast APL 50% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 50% ekranu 180:1
pj_contrast4.jpg Kontrast APL 65% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 35% ekranu 225:1
pj_contrast5.jpg Kontrast APL 80% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 20% ekranu 340:1
pj_contrast6.jpg Kontrast APL 90% Czerń w po środku ekranu przy otoczeniu bielą o powierzchni 10% ekranu 420:1

 

Nie można zatem powiedzieć, że kontrast jest mocną stroną tego projektora. Raczej dedykowałbym go do niezaadaptowanych salonów, w których czerń i tak jest znacznie pogorszona przez odbicia od ścian.

 



Jednolitość obrazu

Problemy z jednolitością obrazu są niestety duże w przypadku PJD7830. Chodzi głównie o dysproporcje jasności.

 

uniformity.png

Błędy deltaE (liczbowe) wynikają praktycznie z różnic w jasności. Zafarby nie są duże.

 

W najgorszym prawym górnym narożniku jasność spada poniżej 50% tego co na środku, a dysproporcja jest jeszcze większa jeśli by porównać do najjaśniejszego punktu na dole ekranu. Niestety odbija się to niekorzystnie na jakości projekcji. Przekłamania widać wyraźnie na zdjęciach:

 

 



UltraHD / 4K

Czysto formalnie napiszę, że ViewSonic PJD7830 nie przyjmuje jakiegokolwiek formatu Ultra HD, co nie zmienia jednak faktu, że taki odtwarzacz możemy podłączyć do projektora. Musimy w nim jednak ustawić, by skalował obraz do postaci Full HD. Po co mielibyśmy chcieć podłączyć taki odtwarzacz nie mając projektora UHD? Chociażby po to, by skorzystać z dobrodziejstw tej technologii takich jak 10 bitowy kolor, czy wyższe klatkaże materiału. To PJD7830 obsługuje doskonale.
 
10bit.jpg

Pomimo ułomności technologii DLP w kwestii płynności przejść tonalnych, Vivtek H1188 radzi sobie fenomenalnie.

 



Odwzorowanie ruchu

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o fotografiach ruchu:
“Śledząca Kamera – najlepsze kryterium odwzorowania ruchu”
trackingcamera.png

 

ViewSonic PJD7830 poprawnie przyjmuje każdy rodzaj klatkażu, tj. 24, 50 i 60Hz. Pliki te wyświetla ze standardową płynnością. Oznacza to, że filmy (24 klatki) charakteryzują się klasycznym skokowym obrazem, jaki znamy dobrze z kin. Niestety, producent nie zdecydował się zaimplementować systemu poprawy płynności ruchu (upłynniacza), zatem nie ma szans wpłynąć na to jak wyświetlany jest film. Co, gdy włączymy materiał 50/60 klatkowy, na przykład transmisję sportową w telewizji? Tam ruch oczywiście jest płynny jak na każdym wyświetlaczu czy projektorze, jednak cechuje się pewną dozą rozmycia. Projektor DLP jakim jest PJD7830 ma w tym przypadku taką przewagę, że owe rozmycie jest na nim zauważalnie mniejsze niż na projektorach wykorzystujących inny przetwornik (3LCD lub LCoS), oczywiście jeśli mowa o projektorach bez wspomagania ze strony elektronicznego systemu. Dowolny projektor 3LCD posiadający chip 120Hz oraz system – “upłynniacz” pozwalający powielić ilość klatek do tej wartości sprawdziłby się lepiej, jednak trzeba nadmienić, że w tej półce cenowej chyba nie znajdzie się projektora posiadającego taki system.

 

Nazwa trybu Informacje Obraz postrzegany w ruchu
Wyłączony Smużenie:

bardzo duże

 

 

Maksymalna jasność:

82cd/m2 (normalny)

Powielenie krawędzi:

nieznaczne

 

 

Poprawa płynności filmów (24p):

Nie

m_1.jpg

 



Granie na konsoli i PC

Koniecznie kliknij i przeczytaj artykuł o dwóch sprawach:

“Input Lag, chroma 4:4:4 – czy są istotne?”

lag.png

 

Kwestia związana z graniem na projektorze jest akurat mocną stroną PJD7830. Lag jest na akceptowalnym poziomie i wynosi 50ms. To pozwala na rozgrywkę przy której raczej nie odczujemy opóźnienia między akcją na padzie, a reakcją na ekranie, chyba, że ktoś jest wytwornym graczem sieciowym.

 

33.JPG

Lag jest niewysoki i pozwala na komfortowe granie na projektorze.

 

Nie udało mi się także uzyskać pełnej rozdzielczości chromy 4:4:4/RGB. Przez to drobne kolorowe czcionki są mniej wyraźne, przy współpracy z PC. Zobaczcie sami:

 

f_chroma.jpg

Brak chromy 4:4:4 odbija się negatywnie na drobnych kolorowych elementach obrazu (tylko przy współpracy z PC).

 

 

Pozwoliłem sobie przetestować moc tego projektora na naszych redakcyjnych zabawkach i dodać trochę subiektywnych odczuć. W tym przypadku wspierają nas firmy ASUS, Intel, HyperX a całość składa i serwisuje się w firmie HyperCube Stacje Graficzne. W przypadku konsoli używamy PS4.

1.jpg 2.jpg

 

Gry dostarcza nam m.in Eletronics Arts Polska oraz polski oddział Playstation (SCEP). Zarówno na PC jak i PS4 grafika urywała przysłowiowy “łeb” na ponad 100 calach. Okazale prezentowały się takie tytuły jak SW: Battlefront, FIFA 16, Need fot Speed czy Until Dawn. Ten ostatni to rewelacyjny horror na PS4. Ponownie ponad 100 cali powodowało niezły stres w ciemnym pokoju.

27.jpg 28.jpg
29.jpg

30.jpg

31.jpg

32.jpg

 



Podsumowanie i ocena

Chcę zaznaczyć, że nie ma na rynku idealnego projektora. Szczególnie w tym dość niskim przedziale cenowym. ViewSonic PJD7830 to projektor, który dobrze sprawdzi się w szczególności do grania na konsoli lub PC. Granie na dużych przekątnych (+100 cali) to naprawdę niesamowite uczucie, którego nie zapewni żaden “klasyczny” telewizor. Możemy na nim też oglądać filmy, ale w tym przypadku przydałaby się profesjonalna kalibracja, lub przynajmniej własnoręcznie dopracowanie ustawień fabrycznych. Te z automatu nie są najlepsze. Kontrast mógłby być lepszy, jednak zwracam uwagę, że głównie zależy on od otoczenia, czyli tego czy ściany są jasne, czy ciemne. Jeżeli macie zwykły pokój, z jasnymi ścianami to i tak nie będzie to miało większego znaczenia. Interesująca wydaje się także budowa projektora. Złącze HDMI umieszczone na froncie czy klapa chowająca kable to bardzo fajne i oryginalne rozwiązanie. W cenie około 3 000zł jest to ciekawa propozycja, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze niedrogiego projektora. Szczególnie dla gracza.

30.jpeg

PLUSY

  • Bardzo dobra konwergencja oraz ostrość obrazu
  • Niezłe odwzorowanie kolorów po fachowej kalibracji
  • Skalowanie i obróbka obrazu
  • Dobry dla graczy – akceptowalny Input Lag
  • Wykonanie
  • Bogata ilość złączy
  • Wbudowany dobrej jakości głośnik
  • Cicha praca
  • Możliwość podłączenia odtwarzacza UHD np. w celu uzyskania 10 bitowego koloru
  • Torba na projektor w zestawie

 
MINUSY

  • Brak możliwości przesunięcia pionowego lub poziomego projekcji
  • Brak reprodukcji chromy w pełnej rozdzielczości (4:4:4/RGB)
  • Brak funkcji pamięci ustawień soczewki
  • Jasność obrazu mogłaby być większa
  • Geometria obrazu nie jest idealna
  • W zaadoptowanym pomieszczeniu kontrast i czerń mogą nieco rozczarować
  • Jednorodność jasności
  • Instalacja projektora nie tak prosta jakby się wydawało – ograniczone możliwości położenia obrazu (wynikające z technologii DLP)

 
Cena: ViewSonic PJD7830HDL 3 200 zł
 
Sprzęt do testów dostarczyła firma ViewSonic
 
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  logo600skalibruj.png Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.                                                                                  

(386)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

5
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x