Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!
- Wygląd i budowa Philips OLED 819
- System podświetlenia Ambilight – trójstronny
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kontrast i czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Jakość efektu HDR
- Odwzorowanie obrazu z szeroką paletą barw (Rec 2020/DCI)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa – procesor obrazu P5 AI Perfect Picture
- Odwzorowanie ruchu
- Granie na konsoli i PC
- System i Smart TV
- Wbudowane głośniki i brzmienie
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2, satelitarna, kablowa
- Wyniki testu Philips OLED 819
- Werdykt
Jakość efektu HDR
W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!
Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):
- 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
- 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
- 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
- 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
- 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
- > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą
Musimy przyznać, że poziom luminancji w Philips OLED 819 mocno pozytywnie nas zaskoczył. Bez wyjątków każda ze scen prezentowała zdecydowanie wyższą jasność, dobijając nawet do 1034 nitów, co do tej pory było zarezerwowane jedynie dla najwyższych modelowo jednostek. Warto również wspomnieć o bardzo dobrej zgodności tonalnej z naszą referencją, która była dość ciężka do odróżnienia bez mocnej wprawy obserwatora. Na plus zasługuje także działanie algorytmów telewizora, które po podaniu sygnału ze zdecydowanie wyższą luminancją odcinają je na możliwości telewizora oraz odzyskują znaczną część detali.
Pomimo ogólnego zadowolenia ze sprawności telewizora w materiałach HDR, należy wspomnieć o jego największym mankamencie w tej materii. Mowa tu o przejściach tonalnych, a braku płynności przejść. Znane sceny z takich filmów jak chociażby “Marsjanin” czy “Kingsman” posiadały widoczną posteryzację i nie sposób było nie zwrócić na to uwagi.
- Jak widzicie bardzo trudna scena, nie była jakimś większym wyzwaniem dla OLED 819. Charakterystyczna kolorystyka została bardzo dobrze odwzorowana, i mogliśmy jedynie dostrzec drobną utratę detali w czerniach
- A tutaj zostaliśmy całkiem zaskoczeni. Nasza referencja pokazała mniej szczegółów w bielach niż OLED 819! Należy zwrócić też uwagę na niezwykle dobrze oddaną tonalność i poziomy luminancji. Czapki z głów!
(17738)
Jakie są największe różnice miedzy OLED819 a OLED818. Warto dopłacić do 819 ?
Czy problem z przejściami tonalnymi które opisuje jest do naprawy aktualizacjami? Można także prosić więcej zdjęć oddających ten problem?