Home Testy Telewizory OLED Philips Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!
Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!

Test Philips OLED 819 – jedyny taki telewizor Ambilight TV na rynku!

23.74K
5

Jakość efektu HDR

W celu pomiarów jasności HDR, użyjemy własnej sekwencji testowej, która jest znacznie bardziej wnikliwa niż np. testy UHD Alliance a co najważniejsze życiowa a nie czysto akademicka. Więcej w temacie: Jakość efektu HDR, jak ją ocenić? Wprowadzamy własny system testowy!

Scena Opis sceny Jasność HDR
hdr1 NAJJAŚNIEJSZA ZE SCEN, WYMAGAJĄCA DLA TELEWIZORA, BLASKI SŁOŃCA OSIĄGAJĄ JASNOŚĆ 2000cd/m2 682 cd/m2
hdr2 SCENA O NISKIEJ JASNOŚCI, GDZIE WYŚWIETLACZ MOŻE POKAZAĆ SWOJĄ MAKSYMALNĄ JASKRAWOŚĆ 946 cd/m2
hdr3 NAJCIEMNIEJSZA ZE SCEN, TELEWIZOR MUSI POKAZAĆ ZARÓWNO JASKRAWĄ BIEL JAK I DOBRĄ CZERŃ 1034 cd/m2
hdr4 ZBILANSOWANA SCENA O ŚREDNIEJ JASNOŚCI, CZĘSTO WYSTĘPUJĄCA W FILMACH 760 cd/m2
hdr5.jpg PLANSZA “L20” NA TAKIEJ WYKONYWANE SĄ TESTY PRZEZ KONSORCJUM UHD ALLIANCE 890 cd/m2

Wyniki można zinterpretować w następujący sposób (na obecny czas):

  • 350 cd/m2 – minimum, by w ogóle było widać, że jest to obraz z efektem HDR
  • 351 – 500 cd/m2 – przedział w którym da się odczuć wyższą jasność i większą ilość detali w bielach, ale nie ma jeszcze przepaści względem treści SDR
  • 501 – 750cd/m2 – zaczyna się robić przyjemnie, czuć, że obcujemy z nową jakością obrazu
  • 751 – 1 000 cd/m2 – efekt HDR wyraźnie odczuwalny, ilość detali w jaskrawych polach jest bardzo duża
  • 1 001 – 1 500 cd/m2 – efekt HDR w pełnej krasie, wywołujący efekt WOW
  • > 1 500 cd/m2 – poziom luminancji pozwalający na zapomnienie o wszystkim i wciągnięciu się w świat filmu pełną parą

Musimy przyznać, że poziom luminancji w Philips OLED 819 mocno pozytywnie nas zaskoczył. Bez wyjątków każda ze scen prezentowała zdecydowanie wyższą jasność, dobijając nawet do 1034 nitów, co do tej pory było zarezerwowane jedynie dla najwyższych modelowo jednostek. Warto również wspomnieć o bardzo dobrej zgodności tonalnej z naszą referencją, która była dość ciężka do odróżnienia bez mocnej wprawy obserwatora. Na plus zasługuje także działanie algorytmów telewizora, które po podaniu sygnału ze zdecydowanie wyższą luminancją odcinają je na możliwości telewizora oraz odzyskują znaczną część detali.

Pomimo ogólnego zadowolenia ze sprawności telewizora w materiałach HDR, należy wspomnieć o jego największym mankamencie w tej materii. Mowa tu o przejściach tonalnych, a braku płynności przejść. Znane sceny z takich filmów jak chociażby “Marsjanin” czy “Kingsman” posiadały widoczną posteryzację i nie sposób było nie zwrócić na to uwagi.

OLED809Referencja
  • Jak widzicie bardzo trudna scena, nie była jakimś większym wyzwaniem dla OLED 819. Charakterystyczna kolorystyka została bardzo dobrze odwzorowana, i mogliśmy jedynie dostrzec drobną utratę detali w czerniach
OLED809Referencja
  • A tutaj zostaliśmy całkiem zaskoczeni. Nasza referencja pokazała mniej szczegółów w bielach niż OLED 819! Należy zwrócić też uwagę na niezwykle dobrze oddaną tonalność i poziomy luminancji. Czapki z głów!

(23744)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).

1
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
Ryszard
Ryszard
16 dni temu

Nie,nie i jeszcze raz nie dla telewizorów OLED od Philipsa! Mijają 2 lata od momentu, kiedy matryca tego typu w modelu topowym za przeszło 10tys.zeta uległa uszkodzeniu i chociaż minął dwuletni okres gwarancji, to telewizor nie wiem czy był w użytku w tym okresie max pół roku- pracuję za granicą i rzadko jestem w domu. Opinia serwisu-śmietnik!, a ja do dziś nie mogę wyjść z traumy. Ta firma mnie po prostu okradła! Całkowity brak wsparcia pogwarancyjnego. Jeżeli czytacie że wypalenia i powidoki mogą być powodem do obaw, to zapewniam was są to najmniejsze problemy jakie mogą was spotkać. Wierzcie mi… Czytaj więcej »

Robert
Robert
7 dni temu
Reply to  Ryszard

Tutaj niestety muszę się zgodzić. Mam od roku poprzedni model OLED818 i ogólnie telewizor jest super, ALE już pierwszego dnia zauważyłem, że telewizor świergocze. Irytujący dźwięk dobrze słyszalny przy nocnym oglądaniu zgłosiłem od razu. Niechętnie przystąpili do naprawy, chyba na zasadzie, że wymyślam, ale w końcu się udało. Wymieniona została płyta główna. Świergotanie ustało, ale tylko w jednej, konkretnej konfiguracji, z podłączonym kablem Ethernet. Jeżeli jednak odepnie się go lub podłączy cokolwiek do HDMI, to znowu. Panowie z Philipsa zrobili test U SIEBIE, na SWOIM egzemplarzu i stwierdzili, że u nich działa. Po tej rozwalającej logiką mózg odpowiedzi odpuściłem, bo… Czytaj więcej »

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu

Jakie są największe różnice miedzy OLED819 a OLED818. Warto dopłacić do 819 ?

Karol
Karol
1 miesiąc temu

Czy problem z przejściami tonalnymi które opisuje jest do naprawy aktualizacjami? Można także prosić więcej zdjęć oddających ten problem?

Maciej
Maciej
18 dni temu
Reply to  Karol

Philips ma od lat problem z przejściami tonalnymi w OLEDach a więc nie spodziewałbym się, że nagle, magicznie jakaś aktualizacja to teraz poprawi. To duża wada ich OLEDów.

5
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x