TEST: Panasonic wielopokojowy system Hi-Fi seria SC-ALL8 i SC-ALL3

TEST: Panasonic wielopokojowy system Hi-Fi seria SC-ALL8 i SC-ALL3

343
0

Wstęp

Trzeba przyznać, że 2014 rok w sferze domowego audio stoi pod znakiem bezprzewodowych zestawów głośnikowych oraz wszelkiej maści soundbarów. Najwięksi producenci przedstawiają swoje propozycje, które dzięki bezprzewodowym technologiom a w związku z tym swojej praktyczności mogą przekonać do siebie wielu nowych użytkowników. 
 
Do tej pory słuchanie muzyki w wielu pokojach z jednego źródła dźwięku kojarzyło się z dość zaawansowaną instalacją głośnikową. Główną barierą była potrzeba prowadzenia kabli oraz posiadania odpowiedniego amplitunera. W czasach wszechobecnych urządzeń mobilnych oraz bezprzewodowego Internetu takie rozwiązania wydają się dość archaiczne. Rzeczywiście – patrząc na to co oferują w tym roku znani producenci zaczynam się poważnie zastanawiać czy nadal opłacalna jest zabawa w ciągnięcie kabli i budowanie klasycznego systemu Multiroom. Po pierwsze jest to bardzo niewygodne a po drugie dość kosztowne.
 
Bardzo dobrym przykładem jest wielopokojowy system Hi-Fi, który dotarł do mnie z firmy Panasonic. W jego skład weszły dwa osobne głośniki o oznaczeniach SC-ALL8 i SC-ALL3. Do całego zestawu można jeszcze dokupić konwerter cyfrowo-analogowy 192 kHz/24 bity Burr Brown TI (model SC-ALL1C), który jest uwaga: bezprzewodowym DACiem ale w tym teście zajmiemy się samymi głośnikami. Są to całkowicie osobne produkty jednak aż prosi się by budować z nim domowy system na wiele pokoi.
 
Takie rozwiązanie będzie idealne szczególnie dla tych, którzy nie chcą kuć ścian oraz ciągnąć widocznych kabli po domu czy mieszkaniu. 

22.JPG 23.JPG

Bezprzewodowe głośniki doskonale sprawdzą się w kuchni, pokoju dziennym czy sypialni

 



Wielopokojowy system Hi-Fi

Do testów dostaliśmy zestaw dwóch głośników z niższej i wyższej półki. Modele SC-ALL8 i SC-ALL3 różnią się od siebie m.in budową i mocą. Jak już napisałem wcześniej, produkty mogą działać całkowicie niezależnie jednak jeżeli zechcemy możemy zbudować na ich bazie wielopokojowy system audio. Pomocne w tym przypadku będzie także złącze SH-ALL1C. Całością możemy sterować za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji zarówno na system Android jak i iOS.

 

1.jpg

 
 

 
 

2.jpg

 

Testowane modele SC-ALL8 i SC-ALL3

 

3.jpg

SC-ALL1C konwerter cyfrowo-analogowy 192 kHz/24 bity Burr Brown TI oraz hub umożliwiający budowę systemu wielopokojowego z kilku głośników

 

 

 

 

 



Praktyka – jak to działa?

Każdy z opisywanych głośników należy podłączyć do sieci elektrycznej oraz połączyć z domową siecią internetową (bezprzewodowo lub kablem Ethernet). I to wszystko. Od tego momentu będą one widoczne w domowej sieci. Co ważne muzyki na głośniki nie prześlemy bezpośrednio na sam głośnik bezprzewodowo np. przez NFC. Urządzenia przygotowane przez Panasonica są gotowe do działania w sieci domowej oraz przez analogowe złącza AUX IN.
 
Dlatego też bierzemy do ręki np. smartfona lub tablet i instalujemy aplikację Panasonic Music Stream. Występuję ona m.in na systemy Android oraz iOS. Po zainstalowaniu i włączeniu aplikacji naszym oczom ukazuje się menu w którym możemy posegregować głośniki, które mamy w domu. Jeżeli chcemy możemy je zgrupować i puszczać na wszystkich to samo lub rozgrupować i słuchać na każdym innego źródła muzyki np. pliku muzycznego oraz radia internetowego. Wszystko działa sprawnie i szybko.
 

20.jpg 21.jpg

Aplikacja Panasonic Music Stream działa zarówno na systemach Android jak i iOS

1.PNG 5.PNG

 
Aplikacja pozwala słuchać użytkownikowi przede wszystkim zgromadzonych plików muzycznych na urządzeniu mobilnym jak również np. radia internetowego czy znanych serwisów muzycznych jak Spotify. Za pomocą aplikacji możemy też regulować głośność każdego z głośników.
 

3.PNG 4.PNG
2.PNG 6.PNG
7.PNG 8.PNG

 



Głośnik SC-ALL8 i SC-ALL3

Czas przyjrzeć się samym głośnikom gdyż to bardzo ciekawe i eleganckie konstrukcje. Pierwsze co zwraca uwagę w obu przypadkach to bardzo dokładna dbałość o szczegóły wykonania. Wszystkie elementy są dokładnie spasowane i sprawiają wrażenie bardzo trwałych. Cechą charakterystyczną są obłe kształty każdego z modeli. Tworzywo z jakiego są wykonane należy do wyjątkowo mocnych i odpornych na zarysowania. Miło, że nie użyto stylu fortepian a obudowa imituje szczotkowane aluminium. Antyfani kurzu i odcisków palców będą zadowoleni. Oba głośniki, szczególnie SC-ALL8 są dość ciężkie co powinno dobrze świadczyć o ich wykonaniu ale i brzmieniu. Model 8 można dodatkowo zawiesić na ścianie (w zestawie są odpowiednie mocowania) a 3 postawić poziomo lub pionowo.
 

14.jpg

Testowane modele SC-ALL3 i SC-ALL8

 
Szczegóły techniczne:
 
SC-ALL8
• Możliwość montażu na ścianie
• 5 głośników (1 subwoofer / 2 woofery / 2 tweetery)
• Technologia LincsD-Amp drugiej generacji
• XBS Master (XBS / H.Bass / Multi Band Gain Control)
• Moc wyjściowa 80 W RMS
• Wi-Fi 5 GHz/2,4 GHz
 

26.jpg

 

4.jpg 5.jpg
6.jpg 7.jpg
8.jpg 9.jpg

 
SC-ALL3
• Konstrukcja dwupozycyjna – ustawienie pionowe lub poziome
• 4 głośniki (2 woofery / 2 tweetery)
• Technologia LincsD-Amp drugiej generacji
• XBS Mater (XBS / H.Bass / Multi Band Gain Control)
• Moc wyjściowa 40 W RMS
• Wi-Fi 5 GHz/2,4 GHz
 

25.jpg

 

10.jpg 11.jpg
12.jpg 13.jpg

 
Z tyłu znajdziemy złącza prądowe, Ethernet i analogowe AUX IN. Z przodu widzimy lampkę stanu (niebieska oznacza poprawny status działania) a na górze znajdziemy m.in. regulację głośności czy możliwość przełączenia się na złącze AUX. Wszystko dotykowe.
 

15.JPG

Taki zestaw wskaźników oznacza, że głośnik został połączony z siecią i jest gotowy do pracy

 

Jak to gra? Wyjątkowo dobrze. Oba głośniki mają sporą skuteczność. Zarówno jeden jak i drugi model jest naprawdę głośny.
SC-ALL8 nada się do nagłośnienia sporego pokoju. Ja ustawiłem 8 w pokoju 25m2 a 3 w sypialni i oba dawały radę. Nawet przy maksymalnej głośności nie dało się odczuć buczenia czy zniekształconego dźwięku. A to już duży sukces w przypadku takich konstrukcji. Oczywiście w modelu 8 czuć dużo większy bas i w ogóle jest on bardziej przestrzenny stojąc i grając na środku pokoju. Oczywiście takie głośniki widzę bardziej w takich miejscach jak sypialnia czy kuchnia. Zastosowań może być jednak dużo więcej i wszystko zależy od tego jak mamy urządzone mieszkanie czy dom.
 



Podsumowanie

Osobiście jestem fanem rozwiązań Multiroom i z chęcią testuję kolejne pomysły producentów. Panasonic odrobił lekcję na 5 a opisywany zestaw mogę śmiało polecić. Głośniki grają dobrze i czysto. Są też doskonale wykonane. Chwali się także bardzo prosta konfiguracja całego zestawu. Nawet początkujący użytkownik poradzi sobie z systemem bez żadnych problemów. Szkoda, że nie można puszczać na głośnikach muzyki bez udziału sieci ale nadal bezprzewodowo. Brakuje trochę modułu Bluetooth (NFC). Jednak ich przeznaczenie jest jasne: mają zasilać system wielopokojowy i tworzyć swoistą sieć muzyczną w naszym domu. W tym zadaniu spełniają się idealnie.
 

polecamy.jpg

Kliknij tutaj aby zobaczyć całą treść artykułu

(343)

0 0 głos
Article Rating
Piotr "Gmeru" Gmerek Redaktor naczelny HDTVPolska. Posiadacz THX Certified Level 2. Członek polskiego oddziału SMPTE. Maniak najwyższej jakości obrazu. Poniżej 4K nie schodzę ;-). Pasjonat i kolekcjoner konsol, gier oraz filmów. Na słowo "Limitowana edycja" dostaję gęsiej skórki ;-).
Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x