TEST: Panasonic seria TX-50AS600 / AS600 (VA) tani, do filmów
Kontrast i czerń
Początek testów modelu AS600 rozpocząłem w dosyć mocno naświetlonym pomieszczeniu. W nim ekran nie prezentował się nad wyraz jasno. Jak się później okazało, po kalibracji, był on w stanie dostarczyć maksymalnie 285 [cd/m2]. To, można by powiedzieć, wartość przeciętna dla telewizorów LCD. Pozwala oglądać komfortowo telewizję w jasnych, ale nie bardzo jasnych pomieszczeniach i najlepiej w momencie gdy promienie słonecznie nie padają bezpośrednio na ekran telewizora. Dla lepszej uniwersalności wolałbym by telewizor dostarczał wyższą jasność, ale powiedzmy sobie szczerze: podobny wynik osiągają nie raz dwa, a nawet trzy razy droższe modele i trzeba się z tym pogodzić. Powłoka matrycy jest satynowa, co jest chyba teraz już standardem, szczególnie w telewizorach dla mniej zamożnych odbiorców. Mi osobiście takie rozwiązanie przypada do gustu. Mamy zmniejszone odbicia od matrycy, a jednocześnie telewizor zachowuje dosyć dobrą czerń nawet gdy świeci nań dużo światła.
Jak widać powłoka telewizora jest satynowa.
Największa frajda zaczyna się jednak wtedy, gdy włączamy film w zaciemnionym pomieszczeniu. Jak się okazuje AS600 dostarcza już niezłego kontrastu przy ustawieniach fabrycznych, wynosi on 3700:1. Co jednak najlepsze, specjalna kalibracja kanałów RGB pozwala podnieść tą wartość aż do 4600:1. Taki wynik w stosunkowo tanim telewizorze można określić trzema literami i jednym znakiem interpunkcyjnym: HIT!. Czerń jest głęboka i w miarę bezbarwna i to bez jakichkolwiek sztuczek, co przekłada się na niezłą wypukłość i plastykę obrazu.
Ponadto AS600 ma jeszcze jednego asa w rękawie – funkcję adaptacyjnej kontroli podświetlenia. Nie jest to jednak lokalne wygaszanie, które może miejscowo podbić kontrast do jeszcze wyższych wartości. Jest to coś w rodzaju dynamicznej przysłony w projektorze. Funkcja sterująca podświetleniem przygasza diody LED podświetlające ekran w ciemnych scenach, a w jasnych je rozjaśnia. Wykorzystuje to mechanizm adaptacji oka do warunków oświetleniowych. Gdy w otoczeniu jest ciemno źrenica rozszerza się i tym samym absorbuje więcej światłą. Wtedy AS600 zmniejsza jasność obrazu co daje złudzenie głębszej czerni.
Głęboka czerń Panasonic’a AS600 ma dobrą jednolitość
(617)