TEST: Panasonic AS750 / AS740 3D LCD LED matryca IPS

TEST: Panasonic AS750 / AS740 3D LCD LED matryca IPS

529
0

Odwzorowanie ruchu

Panasonic AS750 został scharakteryzowany jako “1200 Hz BLS IFC“. Sama ta nazwa, choć wygląda dosyć enigmatycznie, dostarcza już sporo informacji o wyświetlaczu. Podobnie jak w teście Panasonic AX900 rozszyfrujemy ją. 1200Hz to oczywiście jedynie marketingowe oznaczenie powiązane z rzeczywistym odświeżaniem matrycy, która faktycznie ma 120Hz. Backlight Scanning to nazwa technologii synchronizacji diod podświetlających matrycę z jej odświeżaniem. Pozwala na uzyskiwanie dużo wyższej ostrości ruchomego obrazu w bardzo ciekawy sposób – w momencie, gdy matryca odświeża się (zmienia klatkę) to diody gasną, by “zakryć” moment smużenia matrycy, a także zredukować efekt S&H (opisany w teście LG EA980W). Jak sprawdza się to w praktyce sprawdzimy zaraz. IFC to skrót od nazwy systemu poprawy płynności i ostrości ruchu - Intelligent Frame Creation, którego ustawienia znajdują się w menu obrazu.. 
 
System Intelligent Frame Cration (IFC), który pozwala zrobić użytek z dodatkowych herców matrycy, zmienia nazwę na 24p Smooth Film w zetknięciu z materiałem filmowym (24Hz) to pozwala zapisać w telewizorze oddzielne ustawienia poprawy ruchu dla filmów (by nie powodować nadmiernego efektu teatru), a oddzielne dla materiałów wideo (50Hz). Pewnym mankamentem rozwiązania jest to, że decyzja o stopniu ingerencji podejmowana jest na podstawie wchodzącego sygnału, a nie na podstawie rozpoznanej treści (jak np. u Samsunga i LG). W praktyce oznacza to, że w przypadku zewnętrznego tunera telewizyjnego jedno ustawienie IFC będzie obowiązywało zarówno dla np. transmisji sportowych (50i) jak i dla filmów (które mają w prawdzie 24 klatki/sek, ale są przerobione na 50 dla potrzeb transmisji). Mamy cztery warianty ustawienia systemu: Wyłączone, Minimalne, Pośrednie, Maksymalne.

 

Bez zaprzęgnięcia IFC matryca telewizora smuży, jak w każdym telewizorze LCD bez wspomagaczy. Włączenie go na dowolny tryb (minimum, pośrednie, maksimum) zwiększa jednak drastycznie ostrość obrazu do takiego poziomu, że wszyscy Ci z nie-najwyższymi wymaganiami będą zadowoleni ostrym i wyraźnym obrazem. By skorzystać natomiast z dobrodziejstw technologii Backlight Scanning należy zmniejszyć suwak podświetlenie, a diody zaczną migotać (oczywiście migotanie będzie dla nas niezauważalne) i ostrość obrazu ruchomego jeszcze bardziej się zwiększy. Przy ustawieniu na “19” obraz ma jasność adekwatną na noc, a smużenie praktycznie nie występuje. To powinno zadowolić nawet purystów odwzorowania ruchu.
 
Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz)
Wyłączony 300 bardzo duże brak (krawędzie rozmyte) 375cd/m2 brak
Minimalne 550 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy
Pośrednie 600 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy
Maksymalne 600 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy
Maks + podświetlenie 19 1080 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy

(529)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

13
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x