TEST: Panasonic AS750 / AS740 3D LCD LED matryca IPS

TEST: Panasonic AS750 / AS740 3D LCD LED matryca IPS

529
0

Słowem wstępu

Kolejnym telewizorem firmy Panasonic, który chcieliśmy Wam przedstawić będzie model z całkowicie innej bajki. Do tej pory trzymaliśmy się głównie modeli opartych na matrycy VA. Jednak nie tylko takie ekrany ma w swojej ofercie producent. Linia produktowa jest bardzo wszechstronna a część modeli oparta jest na matrycy IPS (jak AS650, AS740, AS750, AS800). Doskonałym przedstawicielem będzie testowany model czyli dość wysoki AS750, który bardzo dobrze zaprezentuje całą wymienioną grupę ekranów. W związku z tym wybierając któryś z nich możecie śmiało sugerować się poniższym testem. 

 



Wygląd

Po wyjęciu ekranu z kartonu naszym oczom ukazuje się bardzo ładny i dopracowany panel. Jest on właściwie taki sam jak w całej linii AS. Różnice dotyczą głównie kolorystyki wykończenia ramki, która w tym przypadku jest cała srebrna. Materiały są dobrze spasowane. Po środku dolnej ramki znajduje się logo Panasonic.
 
Patrząc na tył tego ekranu zobaczymy wcale nie mocno smukłą sylwetkę ale to także normalne w przypadku konkurencji. Telewizor jest w miarę szczupły ale na rynku istnieją bardziej spłaszczone konstrukcje. Właściwie bardziej przypomina pod tym względem ekrany 4K. Wszystkie złącza umiejscowiono z lewej strony (patrząc od frontu). Z prawej natomiast znajdziemy klawisze odpowiedzialne za podstawowe funkcje telewizora oraz wejście na kabel prądowy.
 
Stopa ekranu jest bardzo prosta zarówno w montażu jak i w przypadku wyglądu. Jest delikatnym dodatkiem, który ma w ogóle nie rzucać się w oczy. Osobiście bardzo lubię takie rozwiązania.

 

6.jpg

 

35.jpg

 

1.jpg

2.jpg

 

3.jpg 4.jpg

 



Wyposażenie i Złącza

AS750 jest bardzo dobrze wyposażony. Użytkownik ma do dyspozycji trzy złącza HDMI (szkoda jednak, że nie 4) oraz trzy USB (jedno 3.0). Oprócz tego klasycznie scart, ethernet oraz component. Do TV możemy także podłączyć anteną naziemną oraz satelitarną (mamy tutaj do dyspozycji podwójny tuner sat czyli także dwa wejścia na moduły CI Plus). 
 

7.jpg

 

W zestawie znajdziemy dwie pary okularów 3D wykonanych w technologii pasywnej. 

 

9.jpg

 

Oprócz klasycznego pilota umieszczono razem z nim także odpowiednik multimedialnego. I tutaj wielkie brawa, że znalazł się on już w tej klasie gdyż znacznie poprawia komfort korzystania ze wszystkich multimedialnych usług. Może nie jest jakoś super wykonany (materiały) ale swoją rolę spełnia w 100%. Pilot standardowy to natomiast dobrze znana i klasyczna konstrukcja stosowana przez producenta od lat.
 

8.jpg

 



2.jpg
Ustawienie Temperatura Barwowa na Ciepły 1, czyli zdroworozsądkowy wybór bez kalibracji. W dalszej części menu głównego przypominam o wyłączeniu opcji redukcji szumów!
4.jpg
Powyższe funkcje również powinny być ustawione na 0 i fabrycznie są.
5.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
6.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
7.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
8.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
9.jpg
Tu już jesteśmy w sferze precyzyjnych regulatorów obrazu, którymi powinien posługiwać się kalibrator.
 


Matryca, zalecane ustawienia

Wszystkie modele AS750 jakie znajdziemy na rynku wyposażone są w matrycę IPS, o realnej częstotliwości odświeżania wynoszącej 120Hz. Zdjęcie struktury ekranu pod mikroskopem sugeruje, że jest to typowa matryca marki LG Displays. Co za tym idzie, posiada wszystkie zalety i wady jakie opisałem w temacie “IPS vs VA, dwa typy matryc LCD“. Warto też wspomnieć, że taką samą matrycę znajdziemy w seriach od AS650 do AS800, oraz w AX900.
 
cM01x8.jpg
 
Ponieważ model AS750 nie posiada ani certyfikatu ISF, ani THX, próżno w jego menu szukać trybów obrazu takich jak „THX-Cinema”, czy „Profesjonalny-1”, które są zwykle najlepszymi trybami fabrycznymi, to znaczy takimi, które w najmniejszym stopniu zaburzają wierność odwzorowania barw. Jak jednak wiemy z wcześniejszych testów telewizorów japońskiego producenta, wcale nie oznacza to, że dany model musi cechować się gorszą, fabryczną, reprodukcją obrazu. W przypadku AS750 najbardziej wzorcowym trybem fabrycznym jest tryb: Prawdziwe Kino. Po jego aktywowaniu warto upewnić się też, co do następujących ustawień:
  • Redukcja szumów -> Wyłączona
  • Redukcja usterek MPEG – > Wyłączona
  • Ustawienia Opcji -> 16:9 Overscan -> Wyłączony
  • Ustawienia Zaawansowane ->  Kontrola kontrastu -> Wyłączona
Powyższe zalecenia gwarantują uzyskanie najlepszego obrazu, jaki może zapewnić sobie każdy użytkownik telewizora, bez przeprowadzania profesjonalnej kalibracji, którą należy przeprowadzać dla każdego egzemplarza telewizora z osobna. Kopiowanie cudzych ustawień kalibracyjnych przeważnie generuje dodatkowe błędy, więc nie należy tego robić.


Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

hQtZRN.png UrNhbR.png

 

Jak widać na powyższych diagramach, ustawienie trybu „Prawdziwe Kino” pozwala z miejsca uzyskać całkiem przyzwoitą reprodukcję kolorów. Równowaga tonalna jest jednak nieco zaburzona. Da się zauważyć około 10% dominantę czerwieni. Pokrycie palety barw wygląda na bardzo dobre, jedynie czerwienie wychodzą nieco poza gamut (paletę barw). To samo w sobie byłoby pewnie mało istotne, jednak w połączeniu z nadmierną udziałem czerwieni daje o sobie znać właśnie w postaci trochę zbyt czerwonego obrazu. Paleta odcieni skóry przekrzywiona jest lekko w stronę purpury. Widoczność detali w cieniach jest bardzo dobra, aczkolwiek nie idealna. To jednak jest już spowodowane nie tyle przez fabryczne niedociągnięcie ustawień, co przez nienajlepszy kontrast telewizora. To jednak opiszę w następnej sekcji.

 

Po kalibracji

Mmb6vN.png aI5Q7y.png

 

Tryb „Prawdziwe Kino” udostępnia bardzo duże możliwości kalibracji obrazu, porównywalne w zasadzie z tymi z telewizorów certyfikowanych przez ISF. Jedyna różnica jest taka, że ustawień nie da zablokować się pinem przed przypadkową zmianą. Profesjonalna kalibracja telewizora pozwala całkowicie zniwelować fabryczne niedociągnięcia w zakresie reprodukcji barw. Udaje się uzyskać książkowo poprawną równowagę tonalną, a także zawęzić paletę barw do pożądanych rozmiarów. Dzięki temu odcienie barw trafiają w swoje referencyjne pozycje – telewizor staje się oknem pozwalającym ujrzeć film, w formie niezwykle zbliżonej do oryginału. 

 

Skalibrowany AS750 wygląda fantastycznie. Odcienie barw są odwzorowane z wysoką dokładnością, obraz wygląda jak żywy.

 

TUaKNA.jpg

 

Skalibrowany AS750 wygląda fantastycznie. Odcienie barw są odwzorowane z wysoką dokładnością, obraz wygląda jak żywy.

 



Skalowanie SD, obróbka cyfrowa

Zgodnie z moimi przewidywaniami, podczas testowania Panasonic AS750, nie doszukałem się jakichkolwiek oznak pracy zbędnych algorytmów przetwarzających obraz, które działają permanentnie i nie da się ich wyłączyć. Telewizor japońskiego producenta wyświetla więc obraz Full HD w postaci surowej, nieprzetworzonej, czyli dokładnie tak jak byśmy chcieli. O ile ustawimy suwak ostrości na 0 to nie będzie miała miejsca także jakakolwiek obróbka wyostrzająca, uwypuklająca detale czy krawędzie w obrazie. Dla tych, którzy jednak lubią podbijać ostrość by wizualnie skompensować ubytki sygnału telewizyjnego, mogą to zrobić z całkiem dobrą precyzją. Skala suwaka jest bowiem 100 stopniowa i dopiero przy bardzo wysokich wartościach (80, 90) obraz zaczyna się wyraźnie przerysowywać. Przy sensownym ustawieniu algorytm wyostrzający radzi sobie dosyć sprawnie i subtelnie podnosi widoczność detali obrazu. Nie jest to w prawdzie poziom taki jak przy zastosowaniu układu Sony X-Reality PRO, ale jest ponad średnią.

 

Skalowanie SD przebiega sprawnie. Z niskimi rozdzielczościami telewizor radzi sobie na tyle dobrze na ile to możliwe. O ile stopień kompresji treści SD nie jest zbyt wysoki, to jest ona możliwa do w miarę komfortowego oglądania.

 



Kontrast i Czerń

Jak już wspomniałem we wstępie, Panasonic AS750 to telewizor wyposażony w matrycę IPS, a ta, jak wiemy, nie cechuje się najlepszym na rynku kontrastem. Podczas seansów nocnych widać więc pewne świecenie koloru czarnego. W pełnej ciemności otoczenia wygląda on bardziej na ciemno-granatowy, dlatego przy tego typu telewizorze niezbędne jest umieszczenie źródła światła za ekranem. Wtedy mamy szansę wizualnie skompensować ubytki kontrastu. W warunkach kinowy nie mamy jednak szans uzyskać takiej głębi i plastyczności jakbyśmy chcieli.

Kalibracja jest w stanie podwyższyć kontrast dokładnie o 25%. Fabryczna wartość wynosi 720:1, zaś po kalibracji to około 900:1. W obu przypadkach te wyniki nie zrywają jednak czapki z głowy. Niestety taka już natura matryc IPS, ale mają one oczywiście inne zalety, o których przeczytacie w następnych paragrafach.

 

VFmobP.png

 

Stali czytelnicy naszego portalu wiedzą na pewno z testu Panasonic AX900, że ubytki kontrastu można, do pewnego stopnia, kompensować stosując system lokalnego wygaszania. Testowany telewizor nie posiada jednak tego typu funkcji. Choć w menu znajdziemy ustawienie o nazwie „Adaptacyjne Podświetlenie”, to nie robi ono nic więcej niż globalna kontrola jasności ekranu po analizie danej sceny. Nie podnosi to faktycznego kontrastu matrycy, jednak pozwala wizualnie pogłębić czerń. Przynajmniej trochę.

 



Seans w dzień

Zdecydowanie lepszą sprawność telewizora można zauważyć w warunkach silnego naświetlenia otoczenia. Dzięki zastosowaniu satynowej powłoki matrycy, telewizor prezentuje bardzo głęboką czerń nawet gdy pada na niego światło. Lekkie zmatowienie matrycy pozwala natomiast zmniejszyć ilość nierozproszonych odblasków. Ekran jest w stanie wykrzesać z siebie całe 375cd/m2 jasności po kalibracji, a to jest satysfakcjonujący wynik. Dzięki niemu świetnie radzi sobie z dominacją odbić nad wyświetlaną treścią. Tak jasny ekran można śmiało ustawiać przodem do okien w salonie. O ile nie będzie świecić słońce z bezchmurnego nieba w lato to na pewno odblaski nie będą problemem.

 



Równomierność ekranu

STFLhI.jpg L0VK3E.jpg

 

Ekran, który trafił do testów, był zdecydowanie jednym z tych o lepszej równomierności podświetlenia. W zasadzie ciężko było mu coś zarzucić. Przy sporcie nie było widać efektu DSE, czyli popularnych pionowych pasów lub innych „zanieczyszczeń” matrycy. Jedyne do czego można by się na siłę przyczepić to nieznaczne przyciemnienie po bokach ekranów, które jest jednak typowe dla znacznej większości telewizorów. 

 

ehsQL4.png



Odwzorowanie ruchu

Panasonic AS750 został scharakteryzowany jako “1200 Hz BLS IFC“. Sama ta nazwa, choć wygląda dosyć enigmatycznie, dostarcza już sporo informacji o wyświetlaczu. Podobnie jak w teście Panasonic AX900 rozszyfrujemy ją. 1200Hz to oczywiście jedynie marketingowe oznaczenie powiązane z rzeczywistym odświeżaniem matrycy, która faktycznie ma 120Hz. Backlight Scanning to nazwa technologii synchronizacji diod podświetlających matrycę z jej odświeżaniem. Pozwala na uzyskiwanie dużo wyższej ostrości ruchomego obrazu w bardzo ciekawy sposób – w momencie, gdy matryca odświeża się (zmienia klatkę) to diody gasną, by “zakryć” moment smużenia matrycy, a także zredukować efekt S&H (opisany w teście LG EA980W). Jak sprawdza się to w praktyce sprawdzimy zaraz. IFC to skrót od nazwy systemu poprawy płynności i ostrości ruchu - Intelligent Frame Creation, którego ustawienia znajdują się w menu obrazu.. 
 
System Intelligent Frame Cration (IFC), który pozwala zrobić użytek z dodatkowych herców matrycy, zmienia nazwę na 24p Smooth Film w zetknięciu z materiałem filmowym (24Hz) to pozwala zapisać w telewizorze oddzielne ustawienia poprawy ruchu dla filmów (by nie powodować nadmiernego efektu teatru), a oddzielne dla materiałów wideo (50Hz). Pewnym mankamentem rozwiązania jest to, że decyzja o stopniu ingerencji podejmowana jest na podstawie wchodzącego sygnału, a nie na podstawie rozpoznanej treści (jak np. u Samsunga i LG). W praktyce oznacza to, że w przypadku zewnętrznego tunera telewizyjnego jedno ustawienie IFC będzie obowiązywało zarówno dla np. transmisji sportowych (50i) jak i dla filmów (które mają w prawdzie 24 klatki/sek, ale są przerobione na 50 dla potrzeb transmisji). Mamy cztery warianty ustawienia systemu: Wyłączone, Minimalne, Pośrednie, Maksymalne.

 

Bez zaprzęgnięcia IFC matryca telewizora smuży, jak w każdym telewizorze LCD bez wspomagaczy. Włączenie go na dowolny tryb (minimum, pośrednie, maksimum) zwiększa jednak drastycznie ostrość obrazu do takiego poziomu, że wszyscy Ci z nie-najwyższymi wymaganiami będą zadowoleni ostrym i wyraźnym obrazem. By skorzystać natomiast z dobrodziejstw technologii Backlight Scanning należy zmniejszyć suwak podświetlenie, a diody zaczną migotać (oczywiście migotanie będzie dla nas niezauważalne) i ostrość obrazu ruchomego jeszcze bardziej się zwiększy. Przy ustawieniu na “19” obraz ma jasność adekwatną na noc, a smużenie praktycznie nie występuje. To powinno zadowolić nawet purystów odwzorowania ruchu.
 
Tryb Rozdzielczość Smużenie Powielenie krawędzi Maks. jasność Poprawa płynności obrazu (filmy – 24Hz)
Wyłączony 300 bardzo duże brak (krawędzie rozmyte) 375cd/m2 brak
Minimalne 550 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy
Pośrednie 600 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy
Maksymalne 600 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy
Maks + podświetlenie 19 1080 umiarkowane nieznaczne 375cd/m2 brak widocznej poprawy


Kąty widzenia

Panasonic AS750 jest jednym z tych telewizorów, którym kąty widzenia są nie straszne i nawet siadając poza osią ekranu możemy liczyć na wysoką jakość obrazu. Wszystko to za sprawą matrycy IPS, która charakteryzuje się wysoką stałością barwy w funkcji kąta. W porównaniu do matryc VA, przy których nawet odchylenie głowy w bok powoduje wizualną zmianę obrazu (szczególnie ciemnych odcieni barw) jest to dosłownie niebo a ziemia. Nie chciałbym dawać przez to do zrozumienia, że wyświetlacz jest w ogóle nie wrażliwy na kąty, bo tak to było jedynie w plazmach i telewizorach CRT. Lekka utrata walorów następuje głównie w pobliżu czerni, bowiem spod kąta widać charakterystyczne IPS’owe srebrzenie rogów ekranu, które pogarsza czerń i zmienia odcień kolorów w pobliżu czerni. Obiektywnie patrząc nie jest to jednak istotny problem, szczególnie na tle LCD z matrycą VA, gdzie pod kątem dosłownie wszystko się sypie.

 

 



Granie na konsoli i PC

Wszystkie telewizory Panasonic z 2014 roku umożliwiają włączenie „Trybu Gra” przy dowolnych ustawieniach obrazu. Tryb ten znacząco zmniejsza input lag’a, czyli problem, na który wrażliwe są osoby wykorzystujące telewizor jako wyświetlacz do konsoli, lub monitor do gier. Przy wyłączonym trybie gry lag wynosi aż 98 ms. Po zaaplikowaniu wspomnianego ustawienia spada do 57ms. Trzeba otwarcie przyznać, że nie jest to najlepszy wynik i o ile niedzielnym graczom z pewnością nie zrobi różnicy, tak najwięksi zapaleńcy potyczek sieciowych mogą go odczuć podczas sterowania bohaterem.

zmtLZM.jpg



Technologia 3D

Panasonic AS750 używa pasywnego systemu 3D. Zalety i wady takiego rozwiązania powinny być nam wszystkim już znane. Okulary są lekkie, tanie i nie migoczą. Niestety oferują jedynie połowę rozdzielczości Full HD. Jednak na okazjonalne korzystanie z tej zanikającej już technologii będzie w zupełności wystarczające. 

9.jpg



Smart TV

Panasonic AS750 posiada bardzo rozbudowane możliwości Smart TV co w tej klasie może tylko cieszyć! Włączając telewizor wita nas specjalnie przygotowane menu, które możemy w pełni custom’izować pod własne preferencje. To bardzo fajne rozwiązanie stawiające na funkcjonalność i oryginalność! Telewizor bez problemu podłączymy do sieci zarówno standardowym kablem jak również używając sieci WiFi. Ekran główny może być wypełniony np. kanałami z naziemnej telewizji cyfrowej jak również np. widgetami zegara, kalendarza itp. Przypomina to trochę różne pulpity na telefonie z Androidem. Dla każdego coś miłego   ^_^
 

51.jpg

 

36.jpg

 
Smart TV to przede wszystkim dostęp do setek najróżniejszych aplikacji. Część z nich to oczywiście znane, polskie serwisy takie jak np. Player czy Ipla. Jak widzicie poniżej są też znane światowe serwisy video jak chociażby YouTube czy Eurosport.
 

52.jpg 53.jpg
54.jpg 58.jpg

Kolejna ważna rzecz to odtwarzanie różnych plików z pamięci masowych. Telewizor całkiem nieźle radzi sobie z większością plików. Można na nim bez problemów i płynnie obejrzeć zdjęcia czy posłuchać muzyki (chodzą m.in pliki muzyczne FLAC). Oczywiście dla większości osób najważniejszym elementem będą pliki video. Jest dobrze: telewizor czyta popularne formaty jak np. MKV. Obsługuje też napisy .srt oraz .txt.
 

37.jpg

64.jpg

65.jpg
66.jpg 67.jpg
68.jpg 69.jpg

 
Do telewizora można także mówić. Stało się to dość modne ostatnimi czasy i także Panasonic wziął w tym udział. Efekt trzeba przyznać jest całkiem udany. Mówimy do specjalnego multimedialnego pilota, który dołączony jest do zestawu. Oczywiście rozpoznawany jest język polski. Nie zawsze telewizor robi to co chcemy ale zazwyczaj mowa rozpoznawana jest poprawnie. Możemy zatem np. zrobić głośniej czy dokonać innej czynności związanej z oglądaniem telewizji nie używając standardowego pilota.
 

19.jpg

 

62.jpg

 

Skoro jesteśmy już przy dodatkowym pilocie to bardzo dobrze sprawdza się też przy przeglądaniu stron www na ekranie telewizora. Posiada on bowiem dotykowy wskaźnik, który zastępuje nam z powodzeniem myszkę. Tą jednak jeżeli tylko chcemy możemy podłączyć podobnie jak klawiaturę. Przeglądarka www działa sprawnie i szybko. Z powodzeniem możemy na niej przejrzeć strony www.

60.jpg

61.jpg

AS750 obsługuje serwery DLNA. Możemy na nim oglądać zasoby sieciowe znajdujące się np. na naszym PC. Wszystko jest umieszczone w katalogach. W przypadku filmów bez problemu działają napisy.

 

38.jpg

 

Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AS750.

 

Za jej pomocą możemy też korzystać z wielu dodatkowych funkcjonalności jak np. przesyłać wprost z telefonu na ekran telewizora zdjęcia, filmy oraz muzykę. Sprawdziłem i rzeczywiście funkcja Swipe & Share działa doskonale. Jedno przeciągnięcie palcem i dana treść od razu pojawia się na ekranie telewizora. Można także w ten sposób zapisywać materiał od razu na pamięć USB w telewizorze (!!).

18.PNG

72.PNG
73.PNG 74.PNG

 

“Na uwagę zasługuje także REWELACYJNA aplikacja, która służy także do zarządzania naszym telewizorem. TV Remote 2 z powodzeniem zastąpi nam wszystkie piloty, myszki itd. a za jej pomocą kompleksowo zarządzimy naszym AS640.”

 



TV Anywhere

Funkcję TV Anywhere postanowiliśmy opisać w osobnym akapicie ze względu na jej unikalność i naprawdę spory wyróżnik na rynku telewizorów w Polsce. Okazuje się bowiem, że rzeczywiście możliwe jest oglądanie telewizji z tunera DVB-T oraz DVB-S z każdego punktu na ziemi a nie tylko w sieci lokalnej. Jak to działa?

 

Na stronie www Panasonica lub w samym TV zakładamy specjalne konto, które umożliwi nam korzystanie z wirtualnej chmury znajdującej się na serwerach Panasonica. Następnie podłączamy nasz telewizor do anteny naziemnej oraz satelitarnej. Na smartfonie lub tablecie instalujemy aplikację TV Remote 2 o której pisaliśmy wyżej i wchodzimy w odpowiednią zakładkę.
 
Aplikacja zapyta nas czy chcemy oglądać programy z DVB-T czy DVB-S. To naprawdę działa! Bez problemu kanały telewizyjne dostępne na naszym TV były odbierane na ekranie małego urządzenia. Telewizor może być przy tym wyłączony… Jak dla mnie: REWELACJA i daje mocno do myślenia operatorom kablowym czy satelitarnym. Aplikacje telewizyjne rozwinęły się na niesamowitą skalę skoro to sami producenci tv dostarczają nam już tak zaawansowane rozwiązania do oglądania programów.

71.PNG 76.PNG
77.PNG 75.PNG

 

78.PNG

 



Jakość dźwięku

Telewizor posiada dobrej jakości głośniki (2x10W RMS). Szczególnie warto zajrzeć do menu dźwięku gdzie znajdziemy wiele przydatnych funkcji. Oczywiście nie ma co się spodziewać dźwięku na poziomie kina domowego więc do takiego ekranu zalecane jest wręcz skorzystanie chociażby z soundbara a najlepiej kina 5.1 Jednak na co dzień słuchanie go np. przy TVN24 daje dobre rezultaty. Dźwięk jest czysty i nawet przy większej głośności nic się nie dzieje.
 

24.JPG

 



Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S

AS750 posiada wbudowane tunery m.in naziemnej telewizji cyfrowej oraz satelitarnej. Na pokładzie znajdziemy aż dwa miejsca na moduły dostępu CI+ oraz dwa złącza antenowe sat i jedno telewizji naziemnej.
 
TV jest gotowy na platformy cyfrowe nc+ czy Cyfrowy Polsat. Strojenie odbywa się szybko i bezproblemowo. Kanały możemy sortować i robić w sumie dokładnie to samo co na zewnętrznym dekoderze satelitarnym dobrej klasy.
 
Menu z EPG jest czytelne chociaż osobiście podrasowałbym trochę grafikę gdyż mogłoby to wszystko wyglądać bardziej nowocześniej. Ale tutaj Panasonic nie jest wyjątkiem. Większość producentów ma dość prostą szatę graficzną w przypadku menu związanego z telewizją.

81.jpg 82.jpg
83.jpg 84.jpg


Pobór energii (55 cali)

Tryb obrazu Standardowy 135 W
Tryb obrazu Ustawienia własne (po kalibracji)  105 W
Tryb czuwania  <1 W
 



Podsumowanie i ocena

8.png Panasonic AS750 to świetny telewizor do salonu, dla osób oglądających głównie telewizje. Dzięki matrycy IPS zapewnia on świetny obraz z każdego miejsca w pokoju, czy nawet z otwartej kuchni, gdzie podczas wykonywania domowych czynności chcemy by umilił nam czas. Wysoka jasność oraz satynowa powłoka pozwalają na usytuowanie go nawet na oświetlonej przez słońce ścianie, na której inne telewizory nie dałyby sobie rady. Nie jest to jednak wymarzony wyświetlacz dla miłośników seansów w warunkach kinowych. Takim dedykuję serie niższe oparte o matryce VA, takie jak AS640, czy AS600.  (testował Gmeru Maciej Koper)
 
PLUSY

  • Wykonanie
  • Rozbudowane Smart TV
  • Niezłe ustawienia kolorów w trybach fabrycznych (z naciskiem na Prawdziwe kino)
  • Płynność obrazu
  • Równomierne podświetlenie
  • Obraz pod kątem
  • Wbudowane WiFi
  • Doskonały pilot multimedialny do Smart TV
  • Aplikacja do zarządzania tv: TV Remote 2

 
MINUSY

  • Niski kontrast
  • Input lag mógłby być niższy

 

 

polecamy.png

Oceny
 
Najlepszy tryb fabryczny:
 
Oddanie kolorów
7a.png
Skala szarości
7a.png
Gamma
9a.png

TV po kalibracji:
 
Oddanie kolorów 
9a.png
Skala szarości

10a.png
Gamma

10a.png

Kontrast i czerń
5a.png
Odwzorowanie ruchu (ostrość i poprawa płynności) 

8a.png
Jednorodność obrazu
 
9a.png
Degradacja obrazu pod kątem 

9a.png
Odporność na światło zewn. 

8a.png
Obróbka sygnału (deinterlacing, skalowanie)

9a.png

Obraz 3D:
 
Crosstalk
9a.png
Wygoda użytkowania
10a.png

Pozostałe elementy:
 
Smart TV
8a.png
 
Jakość dźwięku
8a.png
 
Wykonanie
8a.png
 
Cena / Jakość
8a.png
 
Cena: Panasonic AS750 od 3,299 zł (42 cale)
 
Telewizor do testów dostarczyła firma Panasonic
 
 
Przeczytaj artykuł odnośnie ocen oraz wyróżnień na HDTVPolska.com: 

Jak testujemy wyświetlacze na HDTVPolska.com? Czemu testy wyświetlaczy są najbardziej profesjonalne w Polsce i jedne z najlepszych na świecie?
 
 

                                                                                  x77k.png Ekrany biorące udział w naszych testach są profesjonalnie skalibrowane i przygotowane przez http://skalibrujtv.pl/. To daje nam pewność, że wyciągnęliśmy z nich maksimum możliwości! Jak kalibrujemy? Przeczytaj test kalibracji.                                                                                  

(529)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

13
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x