TEST: Panasonic 55" 65" AX900 Ultra HD 4K 55AX900 65AX900 TX-65AX900 TX-55AX900
- Słowem wstępu
- Wygląd
- Wyposażenie
- Reprodukcja barw
- Pomiary
- Zaawansowane ustawienia obrazu i kalibracja
- Poszerzona paleta barw
- Kontrast i czerń
- Seans w warunkach dziennych
- Odwzorowanie ruchu
- Równomierność podświetlenia, Input Lag
- Budowa telewizora
- Ultra HD 4K
- Technologia 3D
- Granie na konsoli i PC
- Smart TV
- TV Anywhere
- Menu telewizora
- Jakość dźwięku
- Oglądanie telewizji DVB-T / DVB-S
- Pobór energii
- Podsumowanie
Zaawansowane ustawienia obrazu i kalibracja
Na początku tekstu wspomniałem o trybie obrazu THX-Cinema, co jest oczywiście jednoznaczne z posiadaniem certyfikatu THX przez telewizor. Naturalnie jest też certyfikat ISF. Przypomnę co dwie te rzeczy oznaczają:
- Certyfikat THX oznacza obecność dwóch trybów ustawień – dziennych, oraz nocnych. Tryby te powinny zapewniać reprodukcję obrazu zbliżoną do studyjnej. Są zatem pewnym przybliżeniem tego co można uzyskać po kalibracji.
- Certyfikat ISF gwarantuje, że telewizor posiada dwa banki pamięci, na których można przeprowadzić kalibrację oddzielnie dla każdego złącza, a następnie zablokować ją przed przypadkowymi zmianami. W telewizorach Panasonic tryby te można aktywować włączając w ustawieniach opcji tryb profesjonalny (isfccc). Po przeprowadzeniu profesjonalnej kalibracji, ekspert może zablokować te tryby nadając im jednocześnie nowe nazwy – isf dzień i isf noc.
Miłośnicy własnoręcznej konfiguracji telewizora dostają także narzędzie do “zabawy obrazem”, które rozumie nawet laik – Aplikację TV Remote 2. Czerwienie są zbyt mocne? Wystarczy palcem przesunąć punkt czerwieni do środka. Brudna biel? To można kombinować ze składowymi. W prawdzie nie da się w ten sposób zgrać parametrów poprawnie bez urządzenia pomiarowego i odpowiedniej wiedzy, ale można w wygodny i prosty (graficzny) sposób ustawić obraz pod własny gust. Aplikacja pozwala także na zapisywanie i przywracanie ustawień do telewizora, można więc dokonywać szybkich porównań w bardzo prosty sposób. Panasonic jest dumny ze swojej aplikacji i na swojej konferencji w Warszawie wielokrotnie zaznaczał jej użyteczność, dla miłośników obrazu. Ci ludzie naprawdę wiedzą co jest grane na rynku kalibracji!
Ja oczywiście użyłem do kalibracji oprogramowania Spectracal Calman, które wspiera interfejs kalibracyjny Panasonic. Za jego pomocą możliwa jest konfiguracja parametrów pracy telewizora, z poziomu laptopa.
(1102)