Testujemy flagowy OLED TV Panasonic LZ2000 – dla konesera najwyższej jakości obrazu
- Wygląd
- Testy syntetyczne
- Matryca, zalecane ustawienia
- Kalibracja, odwzorowanie barw (SD i Full HD)
- Skalowanie SD, obróbka cyfrowa
- Kontrast i Czerń
- Jasność, praca w warunkach dziennych
- Odwzorowanie ruchu
- Obsługa Ultra HD / 4K
- Kąty widzenia
- Granie na konsoli i PC
- System multimedialny My Home Screen 7.0 OS
- Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T2 HEVC, satelitarna, kablowa
- Jakość dźwięku
- Podsumowanie i ocena
Odwzorowanie ruchu
Panasonic LZ2000 OLED posiada matrycę z odświeżaniem 120Hz, czego wykorzystanie jest możliwe tylko przy włączeniu systemu poprawy płynności i ostrości ruchu. Materiały, które oglądamy nie są nagrywane w 120fps a więc jest to konieczne. Oglądane przez nas materiały wideo zazwyczaj nagrywane są w 24fps lub 50/60 fps. Opcja upłynniacza ostrości i płynności ruchu nazywa się “Inteligent Frame Creation” a system ten jest całkiem rozbudowany. Parametr “Redukcja smużenia” odpowiada za obróbkę materiałów 50/60fps a “Płynność filmu” odpowiada za poprawę płynności materiałów 24/25fps. Pierwsza z opcji może być wykorzystana do poprawy ostrości w ruchu np. materiałów sportowych. Druga zaś mniejszy skokowość ruchu w filmach i serialach.
Wstawianie czarnej ramki
Panasonic LZ2000 OLED wyposażony jest w jeden z lepszych systemów BFI w telewizorach OLED na rynku. Od standardowego działania wstawiania czarnej ramki różni ona się tym, że czas który wyświetlana jest czarna ramka ulega skróceniu dzięki czemu otrzymujemy jeszcze większy wzrost ostrości tak jakby matryca miała 240Hz zamiast 120Hz. Trzeba przyznać, że efekt robi wrażenie. Jedynym minusem tego rozwiązania nadal pozostaje znaczny spadek jasności obrazu, przez co większość użytkowników zrezygnuje z używania tej funkcji.
I tu widzimy, że bez wsparcia żadnego systemu, Panasonic LZ2000 wykazuje typowy dla nowoczesnego telewizora ruch. Po użyciu IFC z funkcją wstawianie czarnej ramki sytuacja zmienia się jednak diametralnie! Na ekranie możemy podziwiać ostry jak brzytwa obraz nawet przy bardzo szybkich ruchach. Dosłownie jakby ekran miał 240Hz, co w połączeniu z bardzo niskim czasem reakcji matrycy zapewnia miejsce na szczycie telewizorów najlepszych do oglądania sportu! Jest to właściwie krok milowy w rozwoju tych ekranów i ogromny przełom! Brawo.
Warto pochylić się także nad tym jak wygląda ilość rozmycia przy treści HDR. W tym przypadku, konkurencyjne telewizory LCD nie mogą korzystać ze wszystkich swoich technik wspomagania ruchu. W takich scenariuszach zaczyna się ponownie liczyć czas reakcji matrycy, który… jest bezkonkurencyjny w telewizorach OLED, takich jak Panasonic OLED LZ2000! Różnica nie jest miażdżąca, ale istotna:
Jeśli przeglądasz stronę na urządzeniu mobilnym, możesz przesuwać tabelę w lewo/prawo.
(31125)
jaką jasność (SDR) ma Panasonic LZ1000?
Szacowana redakcjo kiedy test następcy tym nie mz2000?
witam,
prośba o wsparcie w temacie – mam do wyboru Panasonic LZ2000 77 cali oraz LG G23LA EVO 77
niestety nie jestem ekspertem w tej dziedzinie – 🙁
podobna cena
będzie użytkowany w jasnym salonie – TV naziemna, Canal plus online, netflix, youtube
który byście wskazali do zakupu ?
z góry dzięki
Jestem bardzo ciekaw na ile AUDIO Panasonica jest lepsze od Sony A95K?
Czy możesz coś Piotrku na ten temat napisać?
Dziękuję.
Moim zdaniem do audio w LZ2000 trzeba podejść tak: on daje naprawdę dużo jeżeli chodzi o Dolby Atmos bo widać po tyle ile tam jest napakowane głośników. Tutaj jest na pewno pewna przewaga. A95K nie ma po prostu fizycznie tyle sprzętu na plecach ale dźwięk ma też bardzo dobry. Jednak sam Atmos z racji fizyki wydaje się lepszy do osiągnięcia na LZ2000. Audio w A95K porównałbym bardziej do np. LZ1500 itp. LZ2000 ma wyjątkowo rozbudowaną sekcję audio i tutaj może już bliżej jest raczej do Philipsa OLED937 niż do innych telewizorów.
A dorzucając do porównania Q-Symphony tzn S95B + Q950A z zewnętrzną przystawką AppleTV4K, to jak wypadnie Atmos u Samsunga i czy LZ2000 lepiej się sprawdzi akustycznie i „wizyjnie” w HDR np w Netflix?
Piotr, czekałem na ten test i teraz mam nie lada zagadkę. Panasonic LZ2000 czy Sony AJ90?
Ze względu na rozmiar matrycy 77” lub 83” matrycy Samsunga nie uwzględniam.
Content – Filmy, VOD, Sport + Apple TV 4K 2022 po HDMI,
Spodziewałem się lepszej wierności kolorów dla flagowego modelu Panasonica – nawet taki Samsung S95B wypada w zestawieniu lepiej, tylko ilością rozmycia Panasonic bije Samsunga.
co to za bajdurzenie hahhahaha