TEST: OLED LG EG960V Ultra HD 4K

TEST: OLED LG EG960V Ultra HD 4K

1.21K
0

Reprodukcja Obrazu

Fabrycznie

wb_f.png gamut_f.jpg

 

Najlepszy-fabrycznie tryb “Kino” zasłużył na miano niezłego, jednak raczej niewiele ponad to. Choć obraz w pewnej mierze przypomina wersję, którą reżyser widział w studio na swoim monitorze, to ma pewne od niej odstępstwa. Przede wszystkim zaniżoną gammę, co zmniejsza zmniejszone nasycenie barw i odczucie głębi obrazu, aczkolwiek to drugie jest i tak bardzo dobre, dzięki idealnej OLED’owej czerni. Występują też przekłamania barw, szczególnie tych ciemniejszych, w obszarze odcieni skóry. Dostają one różowo-pudrową dominantę. Biel z kolei jest nieco ocieplona, ale to akurat nie jest specjalnie widoczny problem. Niedoskonałości dobrze widać w galerii przekłamań poniżej.

 

Po kalibracji

wb_c1.png gamut_c2.jpg

 

Kalibracja modelu EG960V jest rzeczą trudną, choć to już zmartwienie profesjonalnego kalibratora, a nie samego użytkownika. Niestety barwy są trochę “dzikie” i opanowanie ich wymaga dłuższej pracy, po której generalnie udaje się wyeliminować prawie wszystkie widzialne problemy. Jak widzimy w poniższej galerii, obraz skalibrowany, bardzo niewiele odbiega od postaci referencyjnej (studyjnej). Można by powiedzieć, że EG960V świetnie radzi sobie z odwzorowaniem barw po kalibracji, trzeba tylko dodać małą gwiazdkę. Nieco więcej przekłamań barw powstaje jeśli chcemy zmniejszyć jasność matrycy (np. suwakiem “Jasność OLED”). Wtedy barwy, szczególnie te ciemne tracą trochę nasycenia. Nie będę się już nadmiernie rozwodził nad tym zagadnieniem. Zainteresowanym proponuję zajrzeć w pełny raport z kalibracji. Wniosek z tego jest taki, że w przypadku EG960V możliwe jest uzyskanie bardzo dobrego odwzorowania kolorów, ale jedynie przy dużych jasnościach matrycy. Można sobie pozwolić na takie ustawienie, pod warunkiem, że do oglądania zamontujemy na przykład małą lampkę za telewizorem (jak w studio filmowym). Można też poświęcić trochę wierności barw i skalibrować do jasności nocnej (120cd/m2) lub wykonać wariant pośredni. Tak czy inaczej, postęp względem ustawień fabrycznych jest bardzo duży. Obraz staje się bardziej nasycony i kontrastowy.

 

sw4.jpg

Niewątpliwą przewagą telewizora OLED, nad wyświetlaczami LCD, jest zdolność do wyświetlenia mocno nasyconych ciemnych barw. Wszystko to dzięki idealnej czerni, która nie “zanieczyszcza” najciemniejszych tonów.

 

Pamiętajmy, że opis kalibracji tyczy się egzemplarza, który trafił do naszych testów. Egzemplarze takich samych telewizorów różnią się między sobą, więc te nabyte przez czytelników mogą mieć inne błędy odwzorowania barw (mogą być one większe lub mniejsze – nie ma reguły). Z tego powodu nie publikuję ustawień kalibracyjnych, bowiem są one indywidualne dla każdego telewizora i toru wideo. Zachęcam natomiast do poczytania o profesjonalnej kalibracji.

 

Więcej informacji zaczerpnąć można w: Wielkim teście kalibracji

Oraz w temacie: Czym jest PROFESJONALNA kalibracja telewizora/projektora

 

Pobierz pełny raport z kalibracji TV download-icon.png

Galeria przekłamań obrazu

Wybierz ustawienia obrazu w telewizorze:

  • Tryb “Standard”
  • Najlepszy fabryczny
  • Obraz Skalibrowany
  • Referencja (studio)
Wybierz kadr z filmu:

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
 

(1211)

0 0 głos
Article Rating
Maciej Koper Szef działu testów na HDTVPolska. Posiadacz certyfikatów ISF oraz THX. Zapraszam studia filmowe oraz osoby prywatne do profesjonalnej kalibracji swoich wyświetlaczy: www.skalibrujtv.pl

164
Zobacz więcej komentarzy na forum

Subskrybuj
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chcielibyśmy poznać twoje zdanie na ten tematx
()
x